انواع پسته ایرانی + راهنمای خرید پسته خوب

۰
(۰)

پسته به عنوان یکی از بهترین مغزیجات ایرانی شناخته می‌شود که سرشار از خواص متفاوت است. اگر تفاوت‌ ها و ویژگی ‌های انواع پسته‌ های ایرانی را بدانید بدون شک قادر خواهید بود بهترین نوع پسته را بخرید. یکی از مهم ‌ترین نکاتی که زمان خرید انواع پسته‌ های ایرانی اهمیت دارد این است که قیمت آنها را ارزیابی کنید. برای خرید پسته باید انواع پسته ایرانی را بشناسید. قیمت هر یک از مدل ‌های پسته ایرانی با یکدیگر فرق می‌ کند که این مسئله در مقاله مرتبط با پسته هوم پیج وارد شده است.

پسته در کدام کشورها پرورش داده می شود ؟

پسته به عنوان یکی از درخت‌ های کوچک شناخته می‌ شود که منبع آن مربوط به آسیای میانه و خاورمیانه می‌ باشد. کاشت درخت پسته در بسیاری از کشورها مانند ایران، ترکمنستان، سوریه، افغانستان و … انجام می‌ گردد. به طور کلی باید بدانید هر یک از کشورها روش خاصی را جهت کاشت پسته به کار می ‌گیرند. کشور ایران از آنجایی که قدمت زیادی در زمینه کاشت درخت پسته و پرورش پسته دارد از بهترین روش‌ ها جهت پرورش پسته مرغوب استفاده می‌کند.

تفاوت پسته ایرانی در چیست ؟

برای خرید انواع پسته ایرانی باید تفاوت این پسته را با مدل‌های خارجی بشناسید. به طور کلی باید به خوبی بدانید که طعم و مزه پسته‌های ایرانی بسیار بی‌نظیر است. تنوع بالای پسته‌های ایرانی موجب شده که افراد طبق بودجه‌شان به راحتی قادر باشند یکی از مدل‌های متفاوت پسته ایرانی را بخرند. درصد موارد پوک در پسته‌ های ایرانی بسیار پایین می ‌باشد. حرارت پذیری انواع پسته‌های ایرانی بسیار بالا است. تفاوت‌های نژادی که در پسته‌های ایرانی مشاهده می‌کنید متنوع می‌باشد. این ویژگی‌ها موجب شده که تفاوت پسته‌های ایرانی با پسته‌های خارجی بسیار مشهود گردد و افراد ترجیح دهند پسته‌های ایرانی را بخرند.

انواع پسته ایرانی

برای خرید انواع پسته ایرانی بهتر است که هر یک از مدل‌های پسته را به طور کامل بشناسید. برخی از اصلی‌ترین پسته‌های ایرانی که محبوبیت زیادی دارند عبارت هستند از :

۱. پسته فندقی

پسته فندقی به عنوان یکی از انواع پسته‌ های گرد و ریز شناخته می‌شود. از آنجایی که این پسته شبیه فندق است آن را به عنوان پسته فندقی در بازار می‌شناسند. پسته فندقی با انواع پسته‌های معمولی تفاوت زیادی دارد. برای خرید مقرون به صرفه پسته می‌توانید مدل‌های فندقی را انتخاب کنید. از نظر کیفیت این پسته‌ها بسیار عالی هستند و قیمت پسته فندقی به دلیل سایز کوچک مناسب‌تر می‌باشد.

پسته فندوقی

۲. پسته کله قوچی

پسته های کله قوچی به عنوان یکی دیگر از انواع پسته‌های ایرانی هستند که دارای ظاهر گرد و درشت می‌باشند. درشت‌ترین مغز مربوط به پسته‌های کله قوچی است. مغز پسته کله قوچی برای تزیین بستنی شیرینی و تهیه خلال پسته استفاده می‌نمایند. پسته‌های کله قوچی در آجیل های مخلوط کاربرد زیادی دارند.

۳. پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی به عنوان یکی دیگر از انواع پسته‌های ایرانی شناخته می‌شود. این پسته به دلیل رنگ و طعم بی‌نظیری که دارد محبوبیت زیادی کسب کرده است. پسته‌های احمد آقایی بین مصرف کنندگان خارجی و داخلی طرفداران زیادی دارند. پسته‌های احمد آقایی را به عنوان پسته‌های کشیده که شبیه بادام هستند می‌شناسند. به طور معمول پوسته این پسته‌ها از یک طرف به طور کامل باز است و از طرف دیگر تا حدودی نیمه باز می‌باشد.

۴. پسته بادامی

یکی دیگر از انواع پسته ایرانی، پسته بادامی می‌باشد. دلیل نامگذاری پسته‌های بادامی شکل آنها است که شبیه بادام هستند و تا حدودی ریز می‌باشند. پسته‌های بادامی رنگ کدر دارند و به عنوان گونه‌های زودرس شناخته می‌شوند. به طور معمول در نیمه اول ماه مرداد امکان برداشت این پسته‌ها فراهم می‌گردد.

  1. پسته اکبری

بین انواع پسته ایرانی پسته اکبری محبوبیت زیادی دارد. پسته‌های اکبری معروف‌ترین پسته‌های ایرانی شناخته می‌شوند. از آنجایی که شکل ظاهری این پسته بسیار زیبا است آن را به عنوان پسته خندان با درصد بالا می‌شناسند. مغز این پسته رنگ بنفش و قهوه‌ ای دارد. پسته‌های اکبری را به عنوان پسته‌های دیر رس می‌شناسند. قیمت این پسته نسبت به دیگر مدل‌های پسته بالاتر است و آن را به عنوان کالای لوکس به شمار می‌روند. پسته‌های اکبری کشیده و بزرگ هستند و در شهرستان رفسنجان در حجم زیاد کاشته می‌شوند.

شهر پسته ایران کجاست ؟

شهرهای زیادی کاشت انواع پسته ایرانی را انجام می‌دهند. شهر رفسنجان، زرند، سیرجان، بردسکن، خلیل آباد، ابرکوه، بویین زهرا، دامغان، خلیل آباد و … به عنوان مهم‌ ترین شهرهای کاشت پسته شناخته می‌شوند. ۸۰ درصد پسته‌های تولید شده در کشور ایران مربوط به این مناطق هستند.

قطب تولید پسته در ایران

هر ساله استان‌ های متفاوتی به عنوان قطب تولید پسته در ایران شناخته می‌شوند. به طور معمول استان کرمان مهم‌ترین قطب تولید پسته کشور ایران شناخته می‌شود استان کرمان بهترین شرایط را برای کاشت پسته دارد.

بهترین پسته ایران مال کجاست ؟

برای خرید انواع پسته ایرانی باید بدانید که بهترین پسته ایران برای کدام منطقه است. شهر رفسنجان یکی از بهترین شهرهای تولید پسته شناخته می‌شود. انواع پسته‌های رفسنجان در دسته‌بندی‌های متفاوت اکبری، فندقی، احمد آقایی، کله قوچی و … تولید می‌شوند. تمامی این پسته‌ها به کشورهای خارجی صادر می‌گردند. پسته‌های شهر رفسنجان به دلیل مغز درشت، شکل زیبا و طعم منحصر به فرد به عنوان پسته‌های لاکچری معرفی می‌شوند.

تفاوت پسته اکبری و احمد آقایی

برای خرید پسته ایرانی باید تفاوت پسته‌های کله قوچیی و اکبری را بشناسید. هر یک از پسته‌های اکبری و قوچی از نظر ظاهری تا حدودی شبیه هم هستند. پسته‌های اکبری بلندتر می‌باشند و حالت خندان آنها نسبت به مدل‌های احمد آقایی بیشتر است. از نظر مزه باید بدانید که هر یک از آنها بسیار خوش طعم و خوشمزه می‌باشند. ظاهر پسته‌های اکبری و احمدآقایی اعیانی و لوکس است.

تفاوت پسته اکبری و کله قوچی

جهت خرید پسته ایرانی باید تفاوت نمونه اکبری و کله قوچی را بدانید. تفاوت در رنگ مغز و پوست پسته‌های کله قوچی و اکبری مهم‌ترین تفاوت‌های آنها می‌باشد. رنگ مغز پسته‌های کله قوچی تا حدودی سبز می‌باشد. رنگ مغز پسته اکبری بسیار خاص است و شبیه رنگ ارغوانی می‌باشد. رنگ پوست پسته‌ های کله قوچی سفید و رنگ پوست پسته‌های اکبری کرم است.

 

/سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی ویکی درمان در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد./

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

نگار عظیمی

من سرپرست محتوای رسانه ویکی درمان هستم، ما در ویکی درمان در تلاشیم اطلاعات دقیق، کاربردی و هدفمند را در اختیار مردم ایران قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *