سوالات متداول عمل لابیاپلاستی و پاسخ دکتر ندا مقتدری

۰
(۰)

تعداد زیادی از بانوان به دلیل درمان بافت و پوست اضافی لابیاها در واژن که سبب برآمدگی و ناراحتی آنان در زمان انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود، تصمیم به انجام لابیاپلاستی می‌گیرند. در این زمان است که سوالات زیادی ذهن آنان را درگیر کرده و باعث نگرانی و دغدغه خاطر برای این بانوان می‌شود. در این شرایط اگر پاسخ مناسبی برای این سوالات دریافت نکنند، دچار دلهره و اضطراب می‌شوند. در این راستا تصمیم گرفتیم که در این مطلب به سوالات درباره عمل لابیاپلاستی و پاسخ دکتر مقتدری بپردازیم. از شایع ترین سوالاتی که ذهن بانوان متقاضی این جراحی را درگیر می‌کند، موارد زیر می‌باشد.

لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا با جراحی؟


پاسخ دکتر ندا مقتدری :

برای بسیاری از بانوان این سوال مطرح است که چه روشی مناسب تر است. بهترین کار این است که یک جراح متبحر و با تخصص بالا را پیدا کنید و انتخاب روش را به او بسپارید. جراح با توجه به شرایط هر فرد می تواند تشخیص دهد که چه روشی برای فرد مناسب تر است. از هر دو روش برای لابیاپلاستی استفاده می شود و هر کدام از روش ها مزایای خاص خود را دارند.

دوره نقاهت لابیاپلاستی با لیزر چقدر است؟


پاسخ دکتر ندا مقتدری :

اگر لابیاپلاستی با لیزر انجام بگیرد دوره نقاهت کوتاه تری دارد. بسته به هر فرد این دوره متفاوت است اما همه افرادی که این عمل را انجام می‌دهند باید سعی کنند تا چند روز اول از انجام دادن کارهای سنگین بپرهیزند. سعی کنید تا یک ماه به طور ویژه از خودتان مراقبت کنید. تا بهبودی کامل حاصل شود.

آیا جراحی لابیاپلاستی عوارض دارد؟


پاسخ دکتر ندا مقتدری:

عمل لابیاپلاستی یک جراحی کاملا بی‌خطر بوده که گاهی اوقات با عوارض کوتاه مدتی در این عمل روبه‌رو می‌شویم. عوارض کوتاه مدت یعنی مشکلاتی که ماندگار نبوده و پس از چند روز از بین می‌روند. از عوارض کوتاه مدت جراحی لابیاپلاستی می‌توان به سوزش، تورم، خارش، عفونت و درد اشاره کرد.

این عوارض براساس شدت و نوع عمل در افراد مختلف با هم متفاوت است و بعد از چند ساعت یا چند روز از بین می‌رود. البته شدت عوارض به تجربه و تخصص جراح نیز بستگی دارد. همچنین توصیه می‌شود به علت عدم استفاده از بیهوشی و همچنین بروز عوارض بیشتر، این عمل با لیزر انجام پذیرد.

آیا عمل لابیاپلاستی باعث افزایش میل جنسی می‌شود؟


پاسخ دکتر ندا مقتدری:

با بررسی دقیق و تجربه افرادی که جراحی لابیاپلاستی را انجام داده‌‌اند، این مطلب مشخص شده است که لابیاپلاستی می‌تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم بر افزایش احساس و میل جنسی تاثیرگذار باشد. پیش از هر چیزی لازم به ذکر است که عوامل موثر در افزایش میل جنسی در بانوان مختلف متفاوت است.

ولی این موضوع کاملا مشخص است که اصلاح ایرادات موجود و جوانسازی واژن از دلایل موثر افزایش میل جنسی در اکثر بانوان به شمار می‌رود. علاوه بر این، در اکثر مواقع هنگام جراحی لابیاپلاستی عمل کلیتوریس هم انجام می‌شود.

این امر به سبب مشاهده شدن بیشتر کلیتوریس پس از کوچکتر و کوتاهتر شدن لابیاها صورت می‌گیرد. وجود پوست‌ها و بخش‌های اضافی زیاد بر روی لابیاها در بیشتر اوقات سبب کاهش تحریک پذیری بانوان می‌شود. به همین علت در این عمل با تقویت تحریک‌پذیری کلیتوریس می‌توان میل جنسی را در بانوان افزایش داد.

بهترین سن برای عمل لابیاپلاستی چه سنی است؟


پاسخ دکتر ندا مقتدری:

به طور معمول انجام جراحی لابیاپلاستی برای بانوانی انجام می‌شود که در سنین جوانی هستند. زیرا در دوره نوجوانی ظاهر و شکل واژن در حال تغییر بوده و امکان دارد پس از سن بلوغ، لابیا بزرگتر شود. به همین علت است که این جراحی برای افراد در سنین زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود. تغییرات واژن پس از ۲۰ سالگی کمتر بوده و گاهی اوقات برخی عوامل نظیر بارداری، زایمان یا چاقی روی ظاهر آن موثر خواهد بود.

لابیاپلاستی دکتر ندا مقتدری

امکان جراحی زیبایی واژن تا سنین ۵۰ سالگی نیز وجود دارد. در حقیقت انجام این جراحی محدودیت سنی ندارد، ولی شرایط فرد تاثیر بسیار زیادی بر روی انجام جراحی خواهد داشت. زیرا افراد باید به دوران نقاهت و مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی نیز توجه داشته باشند. ممکن است که با افزایش سن، بهبودی زخم و بخیه‌ها به علت تغییراتی که در سیستم بدن حاصل می‌شود، نسبت به یک خانم ۲۵ ساله با تاخیر بیشتری صورت گیرد.

بهترین سن جراحی لابیاپلاستی در بانوان، سن ۲۵ تا ۳۵ سال در نظر گرفته می شود. زیرا که در این سن، علاوه بر جوانسازی واژن، بانوان می‌توانند تجربه‌ای بهتر و لذت بخش‌تر را از رابطه جنسی و زندگی زناشویی احساس کنند. لابیاپلاستی باعث می‌شود که اگر در اثر زایمان و بارداری به تغییراتی در ظاهر واژن دچار شدید، آثار افتادگی و بزرگی لابیا به خوبی از بین رفته و از داشتن اندام جنسی جوان و زیبا لذت ببرید.

لابیاپلاستی باعث بی‌اختیاری ادرار می‌شود؟


پاسخ دکتر ندا مقتدری:

پدیده بی‌اختیاری ادرار در بانوان به علت‌های مختلفی مانند زایمان، یائسگی، عفونت‌های مجاری ادراری، افزایش وزن، بالا رفتن سن و ابتلا به برخی بیماری‌ها صورت می‌گیرد.  در حقیقت جراحی لابیاپلاستی هیچ ارتباطی به عدم کنترل ادرار ندارد‌.

شاید پس از انجام این جراحی، لابیاها به صورت موقت کمی حساس شوند و حتی ممکن است که در زمان ادرار کردن، بانوان احساس ناراحتی و سوزش کمی داشته باشند. این امر کاملا موقت بوده و بانوان می‌توانند با هیدراته نگه داشتن بدن خود به وسیله افزایش مصرف مایعات مانند آب، باعث رفع حساسیت و سوزش ناحیه واژن شوند.

آیا نتیجه لابیاپلاستی برگشت پذیر است؟


پاسخ دکتر ندا مقتدری:

نتیجه لابیاپلاستی دائمی و برگشت ناپذیر است، زیرا این عمل در واقع نوعی جراحی پلاستیک می‌باشد که پوست اضافی لابیا در آن برداشته می‌شود. در نتیجه امکان برگشت نتیجه این جراحی زیبایی واژن با افزایش وزن و سن وجود ندارد.

زیرا لابیاها دیگر رشد نخواهند داشت و بزرگتر نمی‌شوند. بعد از انجام لابیاپلاستی بانوان می‌توانند برای همیشه ورزش و دوچرخه سواری کرده و بدوند. همچنین قادر خواهند بود لباس‌های تنگ بپوشند بدون اینکه درد و ناراحتی در ناحیه لابیاها احساس نمایند.

چه کسانی مجاز به انجام لابیاپلاستی نیستند؟


پاسخ دکتر ندا مقتدری:

پزشکان همواره توصیه می‌کنند که جراحی ‌لابیاپلاستی برای برخی از افراد بهتر است انجام نگردد. اولین دسته مربوط به دختران زیر ۱۸ سال است که به هیچ عنوان برای این عمل توصیه نمی‌شوند. زیرا لابیاها بعد از گذشتن از دوران بلوغ و تا ابتدای دوران بزرگسالی به رشد ادامه می‌دهند. در نتیجه توصیه همه پزشکان این است که دختران جوان تا پیش از ۲۰ سالگی جهت انجام ‌لابیاپلاستی اقدام نکنند.

انجام این جراحی برای زنانی در سنین میان سال هم توصیه نمی‌شود، زیرا باید به این نکته توجه کرد که این جراحی نیاز به این موضوع دارد تا بدن بتواند بافت‌ها را ترمیم کند. همین طور که می‌دانیم بدن در سنین ۵۰ سالگی به بعد، قادر به ترمیم بافت‌  نمی‌باشد. از دسته دیگر غیرمجاز برای این جراحی باید به بانوان باردار اشاره کرد، زیرا ممکن است جنین به بیماری‌های مادرزادی و خاص مبتلا شود. همچنین ممکن است که بعد از زایمان، تغییراتی در ناحیه واژن ایجاد شود که معمولا این تغییرات به علت تغییر هورمون به وجود می‌آید.

دسته دیگر زنانی هستند که به بیماری‌هایی زمینه‌ای دچار شده ‌اند و باید از انجام این جراحی خودداری کنند. از نمونه بیماری‌هایی زمینه ‌ای می‌توان به اختلالات هورمون تیروئید، ابتلا به دیابت، فشار خون و … اشاره کرد. در نتیجه لازم است که حتما پیش از اقدام جهت جراحی ‌لابیاپلاستی، با پزشک متخصص مربوطه مشورتی را انجام دهید تا از آمادگی و سلامت کامل بدن خود جهت جراحی لابیاپلاستی اطمینان حاصل کنند.

نتیجه گیری

در پایان سوالات درباره عمل لابیاپلاستی و پاسخ دکتر مقتدری باید گفت که لابیاپلاستی، با بهبود ظاهر اندام تناسلی در بانوان عزیز می‌تواند باعث تقویت و افزایش اعتماد به نفس در آنان شود. همچنین این جراحی زیبایی واژن می‌تواند مشکلات به وجود آمده در مواقع ورزش کردن، مقاربت جنسی و دیگر فعالیت های بدنی را به آسانی و به سرعت حل کند. با بررسی‌های صورت گرفته، اثبات شده است که لابیاپلاستی سبب افزایش میل جنسی در بیشتر بانوان خواهد شد. میل جنسی و سطح فعالیت رابطه در این زنان پس از انجام این جراحی، به علت رضایت از بهبود عملکرد بیشتر می‌شود.

/سلب‌ مسئولیت: ویکی درمان در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد./

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

نگار عظیمی

من سرپرست محتوای رسانه ویکی درمان هستم، ما در ویکی درمان در تلاشیم اطلاعات دقیق، کاربردی و هدفمند را در اختیار مردم ایران قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *