آرتروسکوپی زانو عملی کم تهاجمی جدید برای رهایی همیشگی از درد زانو

۰
(۰)

آرتروسکوپی زانو روشی است که طی آن می توان داخل مفاصل زانو را به طور دقیق تر بررسی کرد و به این صورا هرگونه آسیب و ناراحتی تشخیص داده می شود. این روش جزو عمل های کم تهاجی است که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با جزئیات بیشتری از روش آشنا نماییم و بررسی کنیم که چه نکاتی را باید قبل و بعد عمل رعایت کنید و در حین عمل دقیقا چه می شود؛ بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

آرتروسکوپی زانو چیست؟

اگر زانو درد مداوم و علائم دیگر دارید، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که آرتروسکوپی زانو انجام دهید. که در طی این روش جراح شما با دوربین به داخل زانو شما نگاه می کند.

البته اگر از قبل آرتروز دارید آرتروسکوپی زانو ممکن است درد و سفتی زانو شما را بهتر نکند، بنابراین اغلب به افرادی که فقط درد آرتروز دارند توصیه نمی شود.

در طول آرتروسکوپی زانو، جراح ممکن است:

 • جراح شما ممکن است هر گونه بافت و غضروف آسیب دیده را ترمیم یا حذف کند
 • نمونه برداری از بافت کوچک (بیوپسی)، که ممکن است به تشخیص مشکلاتی مانند عفونت کمک کند
 • انجام برخی جراحی های پیچیده تر، از جمله جراحی برای ترمیم رباط های پارگی زانو یا درمان ناپایدار کاسه زانو

جراح شما از آرتروسکوپ (لوله فلزی نازک حاوی دوربین) و ابزار جراحی کوچک در طول جراحی زانو استفاده خواهد کرد. تصاویر روی صفحه نمایش داده می شوند. جراح یا پزشک شما می تواند این تصاویر را ذخیره کند تا به شما نشان دهد که چه مشکلی با زانوی شما پس از جراحی شما دارد.

در حین آرتروسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

آرتروسکوپی اغلب به عنوان جراحی سرپایی انجام می شود. بسته به مفصل درگیر و سلامتی شما، ممکن است نوعی بی حسی موضعی یا شاید یک بیهوشی عمومی داشته باشید .

جراح یک برش کوچک در نزدیکی مفصل ایجاد می کند و آرتروسکوپ را وارد می کند. تصاویر گرفته شده از داخل مفصل شما روی یک مانیتور ویدئویی نشان داده می شود. در این جا جراح می تواند ببیند چه چیزی باعث مشکل شما شده است.

در صورت نیاز به جراحی، جراح ممکن است چند برش باریک دیگر ایجاد کند و ابزار جراحی را برای رفع انواع خاصی از مشکلات مفصلی وارد کند. نمونه هایی از جراحی انجام شده در طول آرتروسکوپی عبارتند از:

 • بازسازی رباط پاره شده در زانو
 • برداشتن خار های استخوانی زانو
 • درمان التهاب

پس از جراحی، زخم ها با چسب مخصوص بخیه یا بسته می شوند و سپس بانداژ می شوند. این روش معمولا بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول می کشد.

آمادگی برای آرتروسکوپی زانو

قبل از انجام آرتروسکوپی زانو، با فوق تخصص ارتوپدی زانو ملاقات خواهید کرد تا در مورد عمل خود صحبت کنید. در این زمان جراح شما توضیح می دهد که چگونه می توانید از قبل برای عمل خود آماده شوید.

اگر سیگار می کشید، از شما خواسته می شود که آن را ترک کنید، زیرا سیگار کشیدن احتمال ابتلا به عفونت را پس از جراحی افزایش می دهد که می تواند روند بهبودی شما را کند کند. همچنین می تواند عمل جراحی شما را کمتر موثر کند و احتمال بروز عوارض را افزایش دهد.

آرتروسکوپی زانو معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، اما ممکن است بتوانید آن را تحت بی حسی موضعی انجام دهید. یک بی حس کننده موضعی زانوی شما را بی حس می کند و در طول جراحی بیدار خواهید ماند؛ اگر بیهوشی عمومی داشته باشید، در طول عمل خواب خواهید بود.

البته اگر عمل شما تحت بیهوشی عمومی انجام می شود مهم است که قبل از انجام آرتروسکوپی برای مدت زمان مشخصی چیزی نخورید یا ننوشید؛ تیم مراقبت های بهداشتی شما دستورالعمل های روشنی را در این مورد به شما ارائه می دهد.

ممکن است از شما خواسته شود که یک جوراب واریس روس پای دیگر خود بپوشید. این کار به جلوگیری از تشکیل لخته های خون در وریدهای پای شما کمک می کند، که می تواند باعث ترومبوز ورید عمقی (DVT) شود که در این صورت ممکن است نیاز به تزریق داروی ضد انعقاد (یا قرص) نیز داشته باشید.

معمولاً زمانی که آرتروسکوپی زانو انجام می دهید می توانید در همان روز از بیمارستان به خانه بروید؛ اما اگر یک بی حس کننده منطقه ای (بی حس کننده موضعی که ناحیه وسیع تری از پای شما را بی حس می کند) مصرف کرده اید، ممکن است لازم باشد یک شب بمانید، که در نهایت زمانی که بتوانید به اندازه کافی خوب راه بروید، می توانید بیمارستان را ترک کنید.

بهبودی پس از آرتروسکوپی زانو

عمل آرتروسکوپی زانو

هرکسی پس از آرتروسکوپی زانو بهبودی متفاوتی پیدا می کند. مدت زمان بهبودی شما به چیزهای زیادی بستگی دارد، از جمله اینکه آیا شما در حین جراحی زانو درمانی داشته اید یا خیر. بهبودی کامل اکثر افراد دو تا شش هفته طول می کشد.

در ای حین وضعیت افراد متفاوت است، ممکن است شما بیش از حد معمول احساس خستگی کنید، در این شرایط از دوستان، خانواده و همسایگان خود بخواهید که در انجام کارهای عملی مانند خرید غذا یا بلند کردن وسایل سنگین به شما کمک کنند.

پس از ۴۸ ساعت اول، ممکن است بتوانید پانسمان را بردارید و بریدگی های خود را باز کنید. در این زمان نیز ممکن است بتوانید آنها را خیس کنید. جراح یا پرستار شما دقیقاً به شما می گوید که چه زمانی می توانید حمام یا دوش بگیرید.

تسکین درد پس از آرتروسکوپی

پس از جراحی مفصل زانو، احتمالاً زانوی شما احساس درد و تورم می کند. سعی کنید پای خود را بالا نگه دارید و از کمپرس سرد مانند یخ منجمد استفاده کنید. این عمل به کاهش تورم و کبودی کمک می کند، همچنین یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید زیرا می تواند به آن آسیب برساند بنابراین در ابتدا آن را در یک حوله بپیچید.

اگر به تسکین درد نیاز دارید، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید. اگر در مورد چیزی نگران هستید یا سؤالی دارید، از داروساز خود بخواهید تا راهنمایی کند.

معمولا برای انجام این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می شود، ممکن است پس از عمل احساس کنید عوارض دارو همچنان در شما باقی مانده است، البته که باید ظرف مدت ۲۴ ساعت تمامی عوارض بیهوشی از بین برود، با این حال در این مدت زمان رانندگی نکنید و از شخصی بخواهید در نزدیکی شما باشد.

ممکن است بتوانید تقریباً بلافاصله بعد از جراحی راه بروید، اما این بستگی به دلیل انجام عمل جراحی و نوع جراحی شما دارد. برخی از جراحان یک یا دو هفته استراحت و به دنبال آن ورزش ملایم و سپس ورزش را توصیه می کنند.

بعد از حدود دو تا سه هفته، ممکن است بتوانید فعالیت های سنگین تری انجام دهید، تا زمانی که راحت هستید به پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری ملایم و ورزش سبک پایبند باشید حداقل به مدت شش هفته از ورزش های ضربه ای اجتناب کنید و همیشه ابتدا با جراح خود مشورت کنید. ممکن است در شش ماه اول نتوانید برخی از ورزش ها را انجام دهید؛ جراحان اغلب یک برنامه ورزشی پس از جراحی دارند که می توانید آن را دنبال کنید.

عوارض آرتروسکوپی زانو

پس از آرتروسکوپی زانو، ممکن است:

 • کمی درد و تورم در اطراف زانو داشته باشید، که می تواند تا یک هفته ادامه داشته باشد و کاملا طبیعی است.
 • محل بخیه شما ممکن است به عفونت دچار شود.
 • بیشتر از حد معمول احساس خستگی کنید
 • توجه داشته باشید که برای یک هفته یا بیشتر نمی توانید زانوی خود را به درستی خم کنید
 • اگر زانوی شما شروع به خونریزی کرد با جراح یا پرستار خود صحبت کنید.
 • ترومبوز ورید عمقی (DVT)
 • عفونت داخل مفصل زانو شما
 • مایع شفافی که به داخل مفصل شما نشت می کند و روی پوست شما می رود
 • آسیب به اعصاب پوست، که می تواند منجر به از دست دادن احساس در پوست روی زانو شود
 • ضعف عضلانی که اغلب با فیزیوتراپیقابل درمان است
 • درد مداوم
 • سندرم کمپارتمان، این زمانی است که فشار در عضله به سطوح خطرناک افزایش می یابد
 • آسیب تصادفی به داخل مفصل زانو شما

اگر در حین آرتروسکوپی زانو، غضروف پارگی یا آسیب دیده از مفصل زانو برداشته شود، این موضوع سبب می شود بعداً شما را مستعد ابتلا به آرتروز کند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با آرتروسکوپی زانو و جزئیات مربوط به آن آشنا نماییم، در آخر این مورد را در نظر داشته باشید که اگر قصد انجام این عمل را دارید حتما برای انجام آن به کلینیک های معتبر و تخصصی مراجعه نمایید تا از بروز هرگونه عوارض جلوگیری شود؛ امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

/سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی ویکی درمان در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد./

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

نگار عظیمی

من سرپرست محتوای رسانه ویکی درمان هستم، ما در ویکی درمان در تلاشیم اطلاعات دقیق، کاربردی و هدفمند را در اختیار مردم ایران قرار دهیم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *