همه چیز در مورد رفع یبوست نوزادان (درمان خانگی یبوست)

رفع یبوست نوزادان نیز مانند بزرگسالان، به خصوص هنگام از شیر گرفتن،یکی از بزرگترین دغدغه های والدین است. در برخی مواقع ممکن است نوازدان روزها اجابت مزاج انجام ندهند. بنابراین جای نگرانی وجود ندارد و با انجام برخی کارها می‌توانید اوضاع را برای او بهبود ببخشید. در ادامه عوامل ایجاد یبوست و راه‌های رفع آن را ذکر می‌کنیم.

یبوست نوزادان

مطلب پیشنهادی: همه چیز در مورد رفلاکس در نوزادان

یبوست نوزادان چگونه است؟

یبوست نوزادان زمانی اتفاق می‌افتد که مدفوع کودک شما مشکل و همراه با درد باشد. حرکات سخت و خشک روده نشانه‌هایی از یبوست هستند. در صورت وجود یبوست، اجابت مزاج کمتر از میزان طبیعی انجام می‌شود. به همین خاطر برای تشخیص آن، باید مدفوع نوزاد خود در حالت طبیعی را بشناسید. حالت طبیعی در هر نوزادی متفاوت است و زمانی می‌توانید یبوست را تشخیص دهید که حرکات روده او را به خوبی شناسایی کنید.

در حالت کلی نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند نسبت به کودکانی که شیر خشک استفاده می‌کنند، مدفوع نرم‌تری دارند. در هر صورت تا زمانی که کودک از شیر گرفته نشده است، مدفوع نرم‌تری دارد. پس از این مرحله و زمانی که استفاده از غذای جامد آغاز می‌شود، ممکن است یبوست اتفاق بیافتد. 

نشانه‌های یبوست نوزادان

یبوست در کودک شما ممکن است با علائم زیر خود را نشان دهد:

  • اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته
  • مدفوع سخت و بزرگتر از حد معمول
  • مدفوع خشک، سفت، گوله ای و حفره مانند
  • باد معده و مدفوع با بوی غیرعادی
  • گرسنگی کمتر از حد معمول
  • سفت شدن شکم
  • کمبود انرژی

دلایل ایجاد یبوست 

یبوست در نوزادان ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

کم آبی بدن

اگر کودک به مقدار کافی مایعات دریافت نکند، در مدفوع دچار مشکل و در نتیجه یبس می‌شود. دلایل زیادی برای عدم دریافت مایعات توسط کودک وجود دارد. به عنوان مثال دندان درد، گوش درد و گلودرد می‌توانند کودک را از نوشیدن مایعات منصرف کنند.

ترکیب اشتباه شیرخشک

تهیه شیر خشک با آب کم، باعث غلیظ شدن و در نهایت یبس شدن نوزاد می‌شود. 

از شیر گرفتن

زمانی که کودک را از شیر می‌گیرید و غذاهای جامد را وارد رژیم غذایی او می‌کنید، باید مقدار مایعات کافی به بدن او وارد کنید. در غیر این صورت خوردن غذاهای جامد منجر به یبوست نوزدان می‌شود.

نشانه های یبوست نوزادان

مطلب پیشنهادی: علائم کولیک نوزادان

عدم دریافت فیبر کافی

زمانی که کودک غذاهای جامد می‌خورد، برای جلوگیری از یبوست باید مواد غذایی حاوی فیبر، مانند میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و… دریافت کند.

استرس و نگرانی

اضطراب در رابطه با یک تغییر یا رویداد می‌تواند منجر به یبوست نوزادان شود.

بیماری‌های زمینه‌ای

در برخی موارد نادر وجود بیماری‌های زمینه‌ای ممکن است منجر به یبوست شوند. اما جای نگرانی نیست. عموم یبوست‌ نوزادان به رژیم غذایی و مایعات مربوط می‌شود. 

درمان خانگی یبوست نوزادان

اغلب اوقات با انجام کارهایی ساده در منزل می‌توانید یبوست نوزادان را کنترل کنید. در ادامه به چند راه کاربردی می‌پردازیم.

راه حل یبوست نوزادان

فعالیت

در نوزادان نیز مانند بزرگسالان، ورزش و تحرک باعث تحریک روده کودک می‌شود. اما از آنجایی که نوزادان راه نمی‌روند والدین می‌توانند در انجام حرکات به آن‌ها کمک کنند. به عنوان مثال پاهای کودک را در حالت درازکش به صورت دوچرخه به جلو و عقب حرکت دهید. 

دوش آب گرم

دوش آب گرم عضلات شکم کودک را شل کرده و برخی ناراحتی‌های مربوط به یبوست را کاهش می‌دهد. 

ماساژ شکم

به روش‌های مختلفی می‌توانید شکم نوزاد را برای رفع یبوست ماساژ دهید. با استفاده از نوک انگشت در جهت عقربه‌های ساعت، حرکات دایره‌ای بر روش شکم انجام دهید. پاهای کودک را کنار هم قرار داده و به آرامی به سمت شکم هدایت کنید. با کنار انگشت از قفسه سینه به پایین ناف و شکم را نوازش کنید.

آب میوه

کودک ۲ الی ۴ ماهه شما برای رفع یبوست می‌تواند مقادیر کمی آب میوه ۱۰۰ درصد برای رفع یبوست مصرف کند. در نظر داشته باشید که اگر کودک شما تا به حال آب میوه مصرف نکرده است، ابتدا با پزشک او مشورت کنید.

برای درمان یبوست نوزاد خود موارد ذکر شده را انجام دهید. چند روز طول می‌کشد تا اوضاع به روال سابق بازگردد. اما در صورت عدم وجود تغییر، با پزشک متخصص در این زمینه مشورت‌های لازم را انجام دهید.

۳/۵ - (۴ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *