آشنایی با کاپ قاعدگی (مزایا، معایب و روش استفاده)

۰
(۰)

حرکت به سمت پایداری بر بسیاری از جنبه های زندگی حتی قاعدگی زنان نیز تأثیر گذاشته است. به عنوان بخشی از تلاش ها برای زندگی سبز داشتن، برخی در دوران قاعدگی از کاپ قاعدگی استفاده می کنند، فنجان های قیفی یا زنگوله ای شکلی که برای جمع آوری مایعات و خون دوران پریود در واژن قرار می گیرند. اکثر آنها قابل استفاده مجدد هستند و آنها را به جایگزینی سازگار با محیط زیست برای پدها و تامپون ها تبدیل می کند. در ادامه با این وسیله کاربردی و مزایا و معایب آن برای خانم ها آشنا خواهیم شد.

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی نوعی محصول بهداشتی زنانه قابل استفاده مجدد است. این وسیله فنجانی شکل نوعی قیف کوچک و منعطف است که از لاستیک یا سیلیکون ساخته شده و برای جمع آوری مایع قاعدگی در واژن قرار می گیرد.

کاپ ها می توانند خون بیشتری را نسبت به روش های دیگر در خود جای دهند و بسیاری از زنان از آن به عنوان جایگزینی سازگار با محیط زیست برای تامپون استفاده کنند.  بسته به میزان خونی که از بدن شما خارج می شود، می توانید تا ۱۲ ساعت از کاپ قاعدگی استفاده کنید و اینکه چند بار کاپ را خالی می کنید به اندازه آن و جریان قاعدگی شما بستگی دارد. این کاپ می تواند تا سه برابر بیشتر از یک تامپون معمولی مایع در خود جای دهد.

با افزایش محبوبیت کاپ قاعدگی، گزینه های بیشتری برای زنان در دسترس است و در انواع شکل ها و اندازه های متناسب با نوع بدن و نیازهای هر زن موجود است. این کاپ در انواع چندبار مصرف و یکبار مصرف نیز در بازار وجود دارد. 

مزایا و معایب کاپ قاعدگی

مزایا استفاده از کاپ قاعدگی 

استفاده از فنجان قاعدگی مزایای زیادی دارد، از جمله اینکه:

 • مقرون به صرفه است.
 • ایمن تر از تامپون است.
 • خون بیشتری نسبت به پد یا تامپون نگه می دارد.
 • برای محیط زیست بهتر از پد یا تامپون است.
 • در حین رابطه جنسی احساس نمی شود (برخی مارک ها).
 • می توان با IUD استفاده کرد.

بسیاری از زنان استفاده از کاپ قاعدگی را انتخاب می کنند زیرا:

با استفاده از کاپ قاعدگی در هزینه های خرید اقلام مورد نیاز این دوران صرفه جویی می شود و بسته به نوع این کاپ ممکن است چندین سال دوام بیاورد. بسیاری از خانم ها عقیده دارند که استفاده از کاپ راحت تر از پد یا تامپون است زیرا باعث خشکی واژن که یک شکایت رایج در مورد تامپون است، نمی شوند. طبق نظرسنجی ها استفاده از کاپ باعث میشود افراد درد کمتری را در این دوران تجربه کنند. اگر کاپ قاعدگی درست وارد واژن شود نشت نخواهد داشت و فرد می تواند حین شنا، دوش و ورزش کردن و حتی رابطه جنسی از آن استفاده کند. 

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

پدها و تامپون ها معمولا یک بار مصرف هستند و بسته بندی های پلاستیکی زیادی دارند، اما کاپ ها برای سال ها استفاده طراحی شده اند که این امر می تواند به کاهش اثرات زیست محیطی تامپون ها و ضایعات آنها کمک کند. البته استفاده از کاپ قاعدگی با مشکلاتی نیز ممکن است همراه باشد.

 • ممکن است وارد کردن یا برداشتن آن سخت باشد.
 • ممکن است پیدا کردن نوع مناسب آن دشوار باشد.
 • ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود.
 • ممکن است باعث تحریک واژن شود.

اگرچه کاپ های قاعدگی گزینه ای مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست هستند، اما در مورد آنها چند نکته را باید در نظر داشت:

برداشتن کاپ می تواند ناخوشایند باشد. ممکن است در مکان یا موقعیتی قرار بگیرید که برداشتن آن را دشوارتر کند. این بدان معناست که ممکن است نتوانید در طول برداشتن از ریختن خون از آن جلوگیری کنید. قرار دادن یا برداشتن آنها ممکن است سخت باشد. گاهی حین قرار دادن کاپ قاعدگی، چین‌خوردگی درستی ایجاد نمی‌کنید یا ممکن است به سختی پایه را فشار دهید تا فنجان را به سمت پایین و بیرون بکشید.

پیدا کردن نوع مناسب آن برای بدن شما می تواند سخت باشد. کاپ های قاعدگی برای همه یک اندازه نیستند، بنابراین ممکن است پیدا کردن فرم مناسب برای شما دشوار باشد. این بدان معناست که ممکن است مجبور شوید قبل از پیدا کردن برند مناسب برای واژن خود، چند برند مختلف را امتحان کنید. ممکن است به مواد سازنده کاپ قاعدگی آلرژی داشته باشید. اکثر کاپ ها از مواد بدون لاتکس ساخته شده اند که آن را به گزینه ای عالی برای افراد مبتلا به آلرژی به لاتکس تبدیل می کند. اما برای برخی افراد، این احتمال وجود دارد که مواد سیلیکونی یا لاستیکی باعث واکنش آلرژیک شوند.

برخی موارد کاپ قاعدگی ممکن است باعث تحریک واژن شود. اگر به درستی تمیز نشود، ممکن است واژن شما را تحریک کند. همچنین اگر کاپ را بدون روغن کاری وارد کنید ممکن است باعث ناراحتی شود. کاپ قاعدگی را خیلی خوب بشویید و بگذارید خشک شود. از کاپ یکبار مصرف مجدد استفاده نکنید و بعد از قرار دادن یا برداشتن آن، دست های خود را بشویید. عدم رعایت این موارد ممکن است باعث عفونت شود. اگر فردی جریان خون قاعدگی‌اش زیاد باشد یا مکرراً در خون قاعدگی‌شان لخته ایجاد شود، ممکن است نشت‌هایی را تجربه کند. 

مطلب پیشنهادی: بهترین کلینیک زیبایی در تهران

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

اگر علاقه مند به استفاده از کاپ قاعدگی هستید، با متخصص زنان مشورت کنید. برای تعیین اندازه مناسب کاپ برای خود باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • سن
 • طول دهانه رحم
 • میزان جریان خونی که خارج می شود
 • سفتی و انعطاف پذیری کاپ
 • ظرفیت کاپ
 • قدرت عضلات کف لگن شما

معمولاً برای زنان زیر ۳۰ سال که زایمان طبیعی نداشته اند، کاپ های قاعدگی کوچکتر توصیه می شود. سایزهای بزرگتر اغلب برای زنانی که بالای ۳۰ سال سن دارند، زایمان طبیعی داشته اند یا پریود سنگین تری دارند، توصیه می شود.

 نحوه قرار دادن کاپ قاعدگی

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

وقتی برای اولین بار از کاپ قاعدگی استفاده می کنید، ممکن است احساس ناراحتی کنید. اما چرب کردن کاپ می تواند به آسان تر قرار دادن آن در واژن کمک کند. برای استفاده از کاپ این مراحل را دنبال کنید:

 • دست های خود را کاملا بشویید.
 • آب یا روغن پایه آب را روی لبه کاپ بمالید.
 • کاپ قاعدگی را محکم از وسط تا کنید و آن را در یک دست بگیرید به صورتی که لبه آن رو به بالا باشد.
 • کاپ را وارد واژن خود کنید، مانند یک تامپون بدون اپلیکاتور باید چند اینچ زیر دهانه رحم شما قرار گیرد.
 • هنگامی که در واژن شما قرار گرفت، آن را بچرخانید. فنر باز می شود و دهانه رحم مهر و موم شده و نشت خون متوقف می شود.

اگر کاپ قاعدگی را به درستی وارد کرده باشید، نباید آن را احساس کنید. همچنین باید بتوانید به راحتی حرکت کرده، بپرید، بنشینید، بایستید و سایر فعالیت های روزمره را بدون افتادن کاپ انجام دهید. 

برای مطالعه ببشتر: درمان عفونت زنان با روغن پونه

خارج کردن کاپ قاعدگی 

بسته به اینکه جریان خون شدید داشته باشید یا نه، می توانید ۶ تا ۱۲ ساعت از آن استفاده کنید بنابراین می توانید از یک کاپ برای محافظت در طول شب استفاده کنید. همیشه باید کاپ قاعدگی خود را راس ۱۲ ساعت خارج کنید. اگر قبل از آن پر شد، برای جلوگیری از نشتی باید آن را زودتر از موعد تخلیه کنید. برای بیرون آوردن این کاپ، این مراحل را دنبال کنید:

 • دست های خود را کاملا بشویید.
 • انگشت اشاره و شست خود را داخل واژن قرار دهید. ساقه کاپ را به آرامی بکشید تا بتوانید به پایه برسید.
 • پایه را فشار دهید تا مهر و موم آزاد شود و به سمت پایین بکشید تا کاپ خارج شود.
 • پس از بیرون آمدن، آن را در سینک یا توالت خالی کنید.

تمیز کردن کاپ قاعدگی

تمیز کردن و نگهداری صحیح کاپ قاعدگی مهم است. هر بار که فردی آن را برمی دارد، فوراً باید آن را با آب و صابون بشوید. بهتر است که کاپ را بین هر سیکل قاعدگی به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب بجوشانید. 

سخن پایانی

کاپ قاعدگی می تواند یک گزینه عالی برای بهداشت دوره قاعدگی باشد، به خصوص اگر فرد دیگر تمایلی به استفاده از پد یا تامپون نداشته باشد. همیشه دستورالعمل های روی بسته بندی را بخوانید و قبل از استفاده برای اولین بار با آن کاملا آشنا شوید. برای درک نحوه استفاده صحیح از کاپ ممکن است چندین بار نیاز به تلاش باشد، بنابراین صبر و پشتکار داشته باشید.

آیا دختران مجرد باکره میتوانند از کاپ قاعدگی استفاده کنند؟

ممکن است کاپ قاعدگی باعث آسیب بکارت دوشیزه گان شود؛ به دلیل اینکه کاپ قاعدگی نسبت به تامپون فضای بیشتری را اشغال می کند. بهتر است قبل از استفاده از پزشک زنان مشورت بگیرید

آیا کاپ قاعدگی باعث عفونت میشود؟

این عارضه به ندرت در کسانی که از این کاپ استفاده میکنند دیده شده. ممکن است باکتری از طریق دست شما بهکاپ منتقل شود در غیر این صورت احتمال عفونت از خود کاپ بسیار کم است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

الهام کریمی

الهام کریمی هستم. دانشجوی پزشکی، زنان و زایمان. تلاش میکنم شما را با محتواهای صحیح و به روز در زمینه آشنا کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *