banner

کاشت مو طبیعی با تراکم بالا + اقدامات مهم برای نتیجه عالی

کاشت مو یکی از روش‌های درمان کم پشتی و طاسی سر است. از جمله عواملی که بر زیبایی ظاهری بسیار تاثیرگذار هستند، موهای پرپشت خواهند بود. اما بسیاری از افراد به‌خاطر عواملی از جمله وراثت، تغذیه و رژیم نامناسب و … ممکن است با ریزش مو و کم پشت بودن موی سر مواجه شوند. به همین دلیل به کاشت مو روی بیاورند.

امروزه روش‌ها و متدهای کاشت مو و پیوند مو می‌توانند این مشکل را حل کنند. در این متن به بررسی راه‌های نوین کاشت مو و معایب و مزایای هر روش می‌پردازیم. این روش‌ها شامل SUT،FIT ،FUT ،FUE ،SHT ،bht هستند.

انواع روش های پرطرفدار کاشت مو در ایران

 کاشت مو به‌صورت FUE

از جمله بهترین راه‌حل برای بازگرداندن موهای سر و یا رفع طاسی سر این روش از کاشت مو است. می‌توان در بسیاری از بخش‌های سر به کمک این روش کاشت مو را انجام داد. این روش در واقع راهکارهایی که برای درمان بودند را تکمیل کرده است. در این روش از بانک مو استفاده می‌شود. بانک مو دارای فولیکول‌های مقاوم است و پشت سر و دور سر را شامل می‌شود. فولیکول یا پیاز مویی که پیوند داده می‌شود تا پایان عمر باقی خواهد ماند. همچنین امکان ریزش کمتری نیز دارد.

در این روش از کاشت مو فولیکول‌هایی که برداشت شده‌اند، می‌توانند در هر بخش از بدن از جمله ابرو، ریش و سبیل رشد کنند. از جمله مزایای این روش آن است که نیازی به مراقبت‌های دارویی ندارد و همواره به رشد خود مانند سایر موهای بدن ادامه می‌دهد.

کاشت مو به روش super FUE

از جمله معایب روش‌های قدیمی جهت کاشت مو این بود که این امکان وجود داشت به فولیکول‌های مو آسیب وارد شود و پیاز مو نیز از این آسیب در امان نباشد. همین‌طور شناسایی پیاز مو که دارای چند شاخه بودند امکان‌پذیر نبود.

اکنون باتوجه‌به آنکه دستگاه‌های FUE هوشمند عمل می‌کنند، در کاشت مو به روش superfue این قابلیت را دارند که پیازهای سالم را شناسایی کرده و هنگام برداشت مو به آن‌ها آسیبی وارد نشود. همین‌طور این دستگاه می‌تواند موهایی که دارای رنگ‌دانه هستند را تشخیص داده و اولویت برداشت را به آن‌ها اختصاص دهد.

شخصی که از سر او گرافت برداشته شده است تا زمانی که قرار است کاشته شوند، از این گرافت‌ها نگهداری و تغذیه خواهند شد. موهایی که طی این فرایند از کاشت مو برداشته شده‌اند، سالم خواهند ماند. همین امر سبب می‌شود تا تراکم در این روش کاشت بالا باشد.

کاشت مو به روش super FUE

مقاله پیشنهادی: بهترین کلینیک کاشت مو کیست؟

کاشت مو به روش FIT

در این روش کاشت مو نیازی نیست تا نواری از فولیکول‌های مو برداشته شود. در روش FIT از یک پانچ ظریف استفاده می‌شود و آن را در پوست سر فرو کرده تا فولیکول‌ها خارج شوند. برداشت مو از ناحیه پشت سر و شقیقه صورت می‌گیرد. پس از عمل برداشت این فولیکول‌ها در زیر میکروسکوپ باید از یکدیگر جدا شوند. برای کاشت نیز در پوست سر شکاف‌های ۱ میلی‌متری ایجاد می‌شوند تا گرافت‌ها کاشته شوند.

کاشت مو به روش FIT معمولاً ۵ جلسه زمان خواهد برد تا این فرایند کاملاً انجام شود. در هر جلسه معمولاً بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ فولیکول از بخش پشت سر برداشته می‌شوند و به بخش‌های کم پشت و یا بی‌مو اهدا می‌گردند. این روش از کاشت مو دارای خونریزی و درد بسیار کمی است و جای زخم نیز پس از مدتی از بین خواهد رفت. همچنین این جای زخم‌ها نیاز به پانسمان ندارند و می‌توان فولیکول مو را در تعداد بالایی برداشت کرد.

ازآنجایی‌که در این روش از پانچ برای برداشت مو استفاده می‌شود، این احتمال وجود دارد که به بخش زنده ریشه مو آسیب وارد شود. همین‌طور هزینه این روش بالاست و ممکن است قبل از قرار گرفتن گرافت‌ها در شکاف‌های ایجاد شده، آسیب ببینند و یا خشک شوند. یکی دیگر از معایب FIT جهت کاشت مو تخریب بانک مو خواهد بود.

کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FUT

در روش FUT به کمک تیغ جراحی نواری از بخش پشت سر که دارای مو است، برداشته می‌شود. این نوار طولی بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر و عرضی برابر با ۲ سانتی‌متر دارد. محل برداشت نوار نیز بخیه می‌خورد. فولیکول‎‌ها نیز در زیر میکروسکوپ از هم جدا می‌شوند و در شکاف ۱ میلی‌متری که بر روی محل کاشت ایجاد شده است کاشته می‌شوند. شکاف‌های ایجاد شده نیز بعد از مدتی بهبود می‌یابند.

این روش نیز دارای مزایا و معایبی است. از جمله آنکه در این روش، کاشت مو به‌صورت طبیعی خواهد بود. در بخش‌های کاشت نیز جای هیچ‌گونه شکاف و فرورفتگی و برجستگی باقی نخواهد ماند. علاوه بر موهای پشت سر در صورت وجود جهت اهدا کردن به بخش مورد نظر برای کاشت می‌توان از موهای کتف یا سینه استفاده کرد. کیفیت گرافت‌ها نیز از بین نخواهد رفت و می‌توان برای کاشت دوباره از آن‌ها استفاده کرد. هیچ اثری نیز در محل کاشت وجود نخواهد داشت که نشانه این جراحی باشد.

از جمله معایب این روش کاشت مو نیز می‌توان به‌احتمال باقی‌ماندن جای برداشتن نوار اشاره کرد. بانک مو نیز کاهش خواهد یافت. امکان خونریزی در بخش‌هایی که مو کاشته شده است وجود دارد.

مقاله پیشنهادی: معرفی بهترین روش کاشت مو در ایران

کاشت مو به‌صورت SUT

این روش نسبت به روش‌های FIT و FUT که جهت کاشت مو صورت می‌گرفتند، فرایند مدرن‌تری دارد. این روش تنها با دستگاه هوشمند انجام می‌شود. از جمله مزایای این روش می‌توان به سالم ماندن فولیکول‌های مو اشاره کرد.

سرعت انجام کاشت نیز در این روش نسبت به روش‌های دیگر بیشتر است. یک خط رویش طبیعی ایجاد می‌شود و دارای درد بسیار کم همراه با خونریزی پایین است. از معایبی که SUT دارد می‌توان به آسیب رسیدن به بخش گیرنده مو اشاره کرد. همین‌طور ممکن است حفره‌های کاشت نیز بر جای بماند. در این روش بانک مو نیز آسیب جدی خواهد دید.

در مورد کاشت مو به روش sut بیشتر بخوانید.

کاشت مو به‌صورت SUT

مراحل کاشت مو چگونه است؟

به طور کلی، ممکن است چندین جلسه جراحی برای دستیابی به حجم موی رضایت بخش شما مورد نیاز باشد و معمولاً فاصله بهبودی چند ماهه بین هر جلسه توصیه می شود. مراحل کاشت مو ممکن است تا دو سال طول بکشد تا نتیجه نهایی را با یک سری پیوند کامل ببینید.

درست قبل از جراحی، مو های ناحیه اهداکننده کوتاه می‌شود تا بتوان به راحتی به پیوندها دسترسی پیدا کرد؛ سپس پزشک معمولا از یک ابزار لوله مانند مخصوص ساخته شده از فولاد کربنی تیز برای نمونه برداری از پوست و موی سر استفاده میکند. ممکن است این نمونه ها توسط پزشک به قطعات کوچکتری تبدیل شوند و در سوراخ هایی که در ناحیه گیرنده سر ایجاد شده استفاده شوند. اغلب پزشک به طور دوره ای مقادیر کمی محلول نمکی را به پوست سر تزریق میکند تا استحکام پوستی مناسب حفظ شود. سوراخ های محل اهدا کننده ممکن است با بخیه بسته شود.

برای حفظ گردش خون سالم در پوست سر، پیوندها با فاصله حدود ۳ میلیمتر از هم قرار می گیرند. در ادامه مراحل کاشت مو، فضاهای بین شاخه ها با گرافت های اضافی پر می شود. پزشک شما در برداشتن و قرار دادن گرافت‌ها دقت زیادی به خرج می‌دهد تا مطمئن شود که موهای کاشته‌شده در جهت طبیعی رشد می‌کنند و رشد مو در محل اهداکننده تأثیر منفی نمی‌گذارد.

انبساط بافت

روش دیگری که در درمان طاسی استفاده می شود، گسترش بافت نامیده می شود. جراحان پلاستیک پیشرو در گسترش بافت هستند، روشی که معمولاً در جراحی ترمیمی برای ترمیم زخم های سوختگی و جراحات با از دست دادن پوست استفاده می شود. کاربرد آن در جراحی کاشت مو نتایج قابل توجهی را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی پوشش داده است.

جراحی فلپ

جراحی فلپ روی پوست سر بیش از ۲۰ سال است که با موفقیت انجام می شود. این روش قادر است به سرعت مناطق زیادی از طاسی را پوشش دهد و برای هر بیمار جداگانه سفارشی شده است. اندازه فلپ و محل قرارگیری آن تا حد زیادی به اهداف و نیازهای بیمار بستگی دارد. یک فلپ می تواند کار ۳۵۰ یا بیشتر پانچ گرافت را انجام دهد.

کاهش پوست سر

این روش گاهی اوقات به عنوان جراحی فلپ پیشرفته شناخته می شود زیرا بخش هایی از پوست سر دارای مو به سمت جلو کشیده می شوند و سبب پر کردن طاسی سر می شوند.

مراحل کاشت مو چگونه است؟

هزینه کاشت مو در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

کاشت مو تنها روش درمان موهای ریخته شده می باشد. از آنجایی که بیمه هزینه عمل های زیبایی را تقبل نمیکند، هزینه نهایی عمل کاشت مو درگیری خیلی ها است. عوامل متعددی بر قیمت عمل کاشت مو تاثیر می گذارند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شهر یا کشور مورد نظر برای کاشت مو

شاید باورش برایتان سخت باشد اما هزینه کاشت مو شهر به شهر متفاوت است، چه برسد به کشور های دیگر! بعضی روش ها مانند Micro Fit بخاطر ابزار گران و دانش بالایی که نیاز دارند تنها در برخی شهرهای معدود یافت میشوند.

 1. کلینیک مورد نظر

هر کتینیک تعرفه و خرج و مخارج خودش را دارد به همین دلیل در صورتی که از ۲ کلینیک با ظاهر و کارکنان شبیه به هم، ۲ قیمت مختلف برای کاشت مو شنیدید تعجب نکنید.

 1. میزان طاسی و گرافت های کاشته شده

هر چه میزان طاس بودن سر فرد بیشتر باشد، نیاز به کاشت گرافت های بیشتری دارد؛ بدین صورت چون زمان، انرژی، مواد شیمیایی، تجهیزات و… بیشتری صرف می شود در نتیجه آن پول بیشتری نیز خرج میشود.

 1. روش کاشت مو

مهمترین عامل هزینه کاشت مو، تفاوت در روش های آن است. برای انجام برخی روش ها مانند کاشت مو به روش Micro FIT، نیاز به دستگاه مخصوص وجود دارد. در روش هایی مانند روش FIT فرآیند برداشت و کاشت مو به صورت دستی و با کمک پانچ و پنس انجام می شود.

هزینه کاشت مو در کشور های خارجی

در کشور ترکیه هزینه کاشت مو حدودا ۲۵۰۰ دلار می باشد که ترکیه ضمن توریستی بودن کشورش، توریست درمانی نیز دارد. در کشورهای پیشرفته مانند فرانسه، کانادا، آمریکا، انگلیس حدود ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار هزینه این عمل میشود.

در سالهای اخیر به دلیل بی ارزش شدن ریال ایران یکی از مقاصد افراد خارجی برای انجام انواع عمل های جراحی شده است، ضمن اینکه پزشکان ایران از بهترین و با تجربه ترین پزشکان جهان هستند. هزینه عمل کاشت مو در ایران حدودا ۷ تا ۹ میلیون میباشد.

هزینه کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو

در ادامه به بررسی مراقبت های بعد از کاشت مو در خانه میپردازیم:

 1. رانندگی نکنید

برخی اوقات کاشت مو تحت آرامبخشی قوی انجام می شود. اگر به شما داروی آرامبخش داده اند، تا ۲۴ ساعت آینده رانندگی نکنید. مطمئن شوید که کسی را دارید که شما را به مقصدتان برساند.

 1. طاق باز نخوابید

برای کاهش خطر تورم، هفت روز اول پس از عمل باید سرتان بالاتر از سطح بدنتان باشد . برخی از مراجعان متوجه می شوند که فقط برای چند روز باید این مورد را رعایت کنند. اگر فشار خفیفی در اطراف پیشانی خود احساس نمی کنید، دلیلی وجود ندارد که نتوانید به طور معمول بخوابید.

 1. شستشوی مو یا دوش گرفتن

در ۴۸ ساعت اول پس از عمل کاشت مو، موهای خود را نشویید. در روز سوم پس از درمان، می توانید موهای خود را به آرامی بشویید. تا روز پنجم پس از درمان، موهایتان را با شدت زیاد نشویید.

 1. فراموش کردن نوشیدن آب

همه ما می دانیم که آب برای زندگی بسیار مهم است، اما همه نمی دانند که نوشیدن آب قبل و بعد از پیوند شما مهم تر است. هر چه هیدراته تر باشید، راحت تر خواهید بود و سریع تر بهبود خواهید یافت.

 1. خوابیدن روی شکم

بسیاری از ما شب‌ها روی شکم می‌خوابیم یا می‌چرخیم. با این حال، در هفته اول پس از درمان مراقب باشید که روی شکم یا پهلو نخوابید و به موهای جدید خود فشار وارد نکنید.

 1. تابش مستقیم خورشید به سر

دو هفته اول پس از کاشت مو، از قرار دادن پوست سر در معرض نور مستقیم خورشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر خودداری کنید. اگر در این مدت مجبور به بیرون رفتن هستید، زیاد بیرون نمانید.

 1. سیگار نکشید

یکی از مهمترین مراقبت های بعد از کاشت مو نکشیدن سیگار است؛ اگر سیگاری هستید، سعی کنید چند ماه قبل از کاشت مو آن را ترک کنید. ترک سیگار سخت است و همچنین فشار خون شما را بالا می برد. بسته به فشار خون طبیعی شما، سیگار کشیدن می تواند فشار خون شما را تا حد خطرناکی افزایش دهد.

مقاله پیشنهادی: قیمت کاشت مو به روش های مختلف چقدر است؟

7 مورد از مراقبت های بعد از کاشت مو

دلایل ریزش مو چیست؟

دلایل متعددی منجر به نازک شدن و سپس ریزش موها می شوند از جمله: ارث و ژنتیک، بیماری های پوستی، زخم و خارش، استفاده از برخی داروها، بالارفتن سن، استرس و فشارهای روحی و...

هزینه کاشت مو در ایران چقدر است؟

در کشورمان ایران معمولا هزینه کاشت مو بین ۳.۵ تا ۸.۵ میلیون تومان است. در سالهای اخیر بدلیل امکانات مناسب کلینیک های کاشت مو و وجود پزشکان و تیم های حرفه ای کاشت مو، بسیاری از متقاضیان خارجی نیز جهت این عمل به کشورمان می آیند.

آیا عمل کاشت ابرو هم امروزه صورت می گیرد؟

بله. به دلیل اینکه بسیاری از افراد (به خصوص در سنین بالا) ممکن است دچار ریزش موی ابرو شوند، می توانند از خدمات کاشت ابرو استفاده کنند. این عمل نیز روش های مختلفی دارد که در صفحه مربوطه راجع به آن توضیح داده شده است.

آیا بیمار در حین عمل و یا پس از عمل احساس درد خواهد داشت؟

خیر، این عمل با روش بی حسی موضعی انجام می شود و تنها درد بیمار درد تزریق ماده بی حسی در ابتدای عمل است، در حقیقت ممکن است در بیشتر طول عمل شما درخواب باشید. پس از عمل نیز با وجود تجویزمسکن، اکثر بیماران نیازی به استفاده از مسکن ندارند.

جمع بندی

مو بخش مهمی از اعضای بدن ما به‌حساب می‌آید و نمی‌توان از تأثیر آن بر ظاهر انسان‌ها چشم‌پوشی کرد. درنتیجه همواره انسان‌ها تلاش می‌کنند تا بتوانند این بخش را شاداب و درخشان نگه دارند و در صورت نیاز از متد‌های روز دنیا برای رسیدن به خواسته خود کمک بگیرند.

تمام روش‌های پیوند مو که امروزه صورت می‌گیرند دارای معایب و مزایایی خواهند بود و شما می‌توانید با کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با پزشکان بهترین روش و مناسب‌ترین آن را انتخاب کنید چراکه در بسیاری موارد به پیوند مو نیازی نبوده و درمان ریزش مو از طریق روش‌هایی مثل مزوتراپی مو صورت می‌گیرد. در هر حال اگر پیوند مو توسط پزشک متخصص و ماهر صورت گیرد، نتیجه مورد نظر حاصل خواهد شد.

۴.۸/۵ - (۱۰ امتیاز)

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *