پیلاتس و اصول ۶ گانه آن

پیلاتس، مجموعه‌ای از تمرینات است که بر روی زمین یا با تجهیزات ساده مانند توپ انجام می‌شود. هدف این ورزش، کنترل و ایجاد ارتباط کامل بین بدن و ذهن، بازگرداندن سلامت افراد در شرایط پاتولوژیک و نیز ارتقاء افزایش کیفیت زندگی برای افراد سالم است.

پیلاتس روشی است که برای هزاران نفر شناخته شده است، اما همه از نکات مثبت آن و تاثیرات زیادی که این روش برای سلامتی و بدن ایجاد می‌کند، نمی دانند. بنابراین، تصمیم گرفتیم در این مقاله از ویکی درمان، در مورد پیلاتس و فواید آن صحبت کنیم.

اصول پیلاتس

پیلاتس یک روش تمرینی است که می‌تواند توسط افراد در هر سنی انجام شود که چندین فایده برای سلامتی مانند بهبود هماهنگی حرکتی، افزایش انعطاف‌پذیری و تحرک، بهبود تعادل و وضعیت بدنی و بالا بردن ظرفیت قلبی تنفسی را به همراه داشته باشد. خالق این ورزش، جوزف بود و ۶ اصل اساسی را برای این ورزش قرار داد که عبارتند از:

    مرکز قدرت: مرکز قدرت که به عنوان پاور هاوس نیز شناخته می‌شود، تمرکز تمام تمرینات پیلاتس است، زیرا تثبیت تنه با تقویت این عضله انجام می‌شود و برای هم ترازی بهتر وضعیت بدن ضروری است.

    تمرکز: همان‌طور که از نام آن پیداست، هدف از این تمرینات، تمرکز تا حد امکان در هنگام انجام تمرین است تا اطمینان حاصل شود که حرکات تا حد ممکن به طور موثر انجام می‌شوند.

    کنترل: این اصل برای بهبود هماهنگی حرکتی در حین حرکات، دادن الگوی صاف به بدن برای جلوگیری از انقباضات غیر ضروری عضلانی و کمک به اطمینان از مزایای پیلاتس در نظر گرفته شده است.

    سیالیت: هدف از این اصل، انجام تمرین با حرکات کنترل شده است تا ضربه سنگینی در طول تمرین وارد نشود.

    دقت: دقت حرکت برای کنترل تعادل تمام عضلاتی که در طول تمرین کار می‌کنند ضروری است.

   تنفس: تنفس بسیار مهم است زیرا همیشه باید با عملکرد حرکت که عامل اصلی تکنیک است هماهنگ شود.

همه این اصول اساسی هستند تا پیلاتس را به بهترین نحو انجام دهید و در نتیجه از مزایای آن بهره مند شوید. علاوه‌بر‌این، برای اطمینان از فواید آن، مهم است که این ورزش تحت نظر یک متخصص انجام شود، زیرا از این طریق می‌توان اطمینان حاصل کرد که مناسب‌ترین تمرینات برای سن و هدف به درستی انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی: بهترین میان وعده برای ورزشکاران

اصول پیلاتس

 

فواید پیلاتس برای بدن

فواید پیلاتس برای بدن بسیار زیاد است که در این‌جا می توان به برخی از آن‌ها اشاره کرد:

۱) افزایش مقاومت فیزیکی

همانطور که قبلاً گفته شد،  این تمرینات چندین ماهیچه در بدن را به طور همزمان درگیر می‌کند، از ماهیچه‌هایی که تا به حال کار نکرده‌اند گرفته تا عضلاتی که ما به تقویت آن‌ها در فعالیت‌های روزمره عادت کرده‌ایم.

۲) عضله را تقویت می‌کند

با وجود این همه تقویت بدنی که در طول کلاس‌های پیلاتس ایجاد شده است، این ورزش برای ایجاد سیکس پک بسیار مناسب است. علاوه‌براین، شکم را تقویت می‌کند، زیرا فعال شدن این عضله در تمام تمرینات لازم است.

۳) افزایش انعطاف‌پذیری

اول از همه، مهم است که بگوییم انعطاف‌پذیری از فردی به فرد دیگر متفاوت است و عواملی مانند قد، جنسیت، فعالیت‌های روزانه، وضعیت بدن و سایر موارد را نیز شامل می‌شود.

اولین حرکاتی که می‌توانیم برای افزایش انعطاف‌پذیری انجام دهیم، حرکات کششی برای خارج کردن بدن از حالت استاتیک نشستن تمام روز جلوی کامپیوتر است. به این ترتیب غلظت و گردش خون و میزان پمپاژ در هر عضله افزایش می‌یابد.

مطلب پیشنهادی: دلیل لرزش بدن در ورزش

فواید پیلاتس

۴) توانبخشی بدن

امروزه دلایل متعددی وجود دارد که افراد را به سمت این ورزش سوق می‌دهد، مانند آمادگی جسمانی بهتر، کاهش وزن و حتی کمک به افراد مسن. با این حال، یکی از دلایل اصلی که افراد را به پیلاتس سوق می‌دهد، بهبود توانبخشی بدن است.

پیلاتس یک تمرین بسیار مناسب برای توانبخشی است زیرا تمرینات آن مستقیماً روی عضلات تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، زمانی که تمرینات را به قصد بازتوانی بدن انجام می‌دهید، حرکات برای رسیدن به اهدافتان انجام می‎شود و به تدریج ناحیه آسیب دیده را بهبود می‌بخشد.

۵) کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد

همان طور که می‌دانید، پیلاتس مجموعه‌ای از تمرینات است که به شما کمک می‌کند، بدن و ذهن خود را کنترل کنید. به این ترتیب، می‌تواند به بهبود خواب نیز کمک کند، زیرا تمرینات آن اندورفین را آزاد کرده که باعث ایجاد احساس خوشبختی می‌شود و اضطراب هنگام خواب را کاهش می‌دهد.

پیلاتس از طریق اصول خود باعث ایجاد احساس آرامش و آگاهی از بدن می‌شود. علاوه براین، پیلاتس باعث می‌شود، بدن آرامش زیادی را به دست آورد، بنابراین مشکلاتی مانند اضطراب و استرس را که یکی از دلایل بزرگ بی‌خوابی هستند، کاهش می‌دهد.

پیلاتس برای چه افرادی مناسب است؟

پیلاتس برای همه افراد، چه کودکان و چه افراد مسن، مناسب است، زیرا این تمرینات با هر مرحله از زندگی و اهداف فرد سازگار است. در مورد کودکان و نوجوانان، این ورزش عمدتاً برای بهبود وضعیت بدنی و انعطاف پذیری، کمک به رشد و ایجاد بدنی سالم‌تر انجام می‌شود.

در مورد افراد مسن، این تمرین‌ها معمولاً برای حفظ و یا بهبود انعطاف‌پذیری، تحرک، هماهنگی و تعادل انجام می‌شود. علاوه بر این، تمرینات پیلاتس را می‌توان برای بازیابی تحرک پس از ضربه‌هایی مانند شکستگی استخوان، دررفتگی عضلات و کمردرد انجام داد.

نتیجه گیری

پیلاتس یک فعالیت بدنی است که فواید مختلفی برای تمامی سن ها و هدف ها دارد. تمرینات پیلاتس، روی ماهیچه‌های مرکز بدن تمرکز می‌کنند که به حفظ تعادل و تثبیت ستون فقرات کمک می‌کند. بنابراین، این روش آگاهی از تنفس و وضعیت بدن را ارتقا می‌دهد.

جای تعجب نیست که پیلاتس به عنوان یک روش کامل شناخته می‌شود. ممکن است اغراق آمیز به نظر برسد، اما اینطور نیست، پیلاتس تمام مشکلات را درمان کند.

سوالات متداول

برای ورزش پیلاتس چه وسیه های ورزشی لازم است؟

برای این ورزش به یک زیرانداز (مت)، کش ورزشی، بطری آب، دمبل کوچک، لباس مناسب و یک حوله احتیاج .است

آیا ورزش پیلاتس در دوران بارداری مجاز است؟

خیر، از آنجایی که در تمام طول مدت تمرینات، شکم منقبض شده و دم و بازدم عمیق انجام می‌شود این انقباضات شکمی برای جنین آسیب زا خواهد بود.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.