پر کردن دندان کودکان (آیا دندان شیری کودکان هم پر میشود؟)

یکی از رایج‌ترین باورهای غلط در مورد دندان‌های شیری این است که در صورت مشاهده پوسیدگی، نیازی به پرکردن آن‌ها نیست؛ زیرا این دندان‌ها دائمی نیستند. اگر پوسیدگی موجود با پر کردن دندان کودکان ترمیم نشود و بدون درمان به پیشرفت خود ادامه دهد، ساختار آناتومیکی دندان‌های شیری به سرعت متلاشی می‌شود و مشکلات دیگری را در پی خواهد داشت.

مینای دندان‌های شیری بسیار نازک‌تر از مینای دندان‌های دائمی است، بنابراین پوسیدگی خیلی سریع‌تر به عصب می‌رسد. به خاطر داشته باشید که آخرین دندان‌های شیری در کودکان در حدود ۱۲ سالگی می‌ریزند و در نتیجه پوسیدگی دندان‌های شیری درمان نشده می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اگر کودک دچار دندان درد شود این امکان وجود دارد که دچار پوسیدگی دندان شده باشد و باید او را پیش دندانپزشک ببرید تا پوسیدگی را بر طرف کند و با مواد پرکننده دندان به ترمیم دندان کودک بپردازد. درمان سریع ممکن است به حفظ دندان و جلوگیری از درمان آن با روکش کمک کند.

مطالعه بیشتر: خدمات دندانپزشکی کودکان

آیا دندان‌های شیری کودکان به پر کردن نیاز دارند؟

آیا دندان‌های شیری کودکان به پر کردن نیاز دارند؟

دلایل مختلفی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های شیری کودکتان وجود دارد که برخی از این دلایل عبارتند از:

 • پر کردن دندان کودکان از گسترش عفونت جلوگیری می‌کند.
 • لبخند و آراستگی دندان‌های کودک شما در اعتماد به نفس او تاثیر می‌گذارد.
 • دندان‌های شیری الگویی برای رویش دندان‌های دائمی هستند. اگر به دلیل پوسیدگی دندان‌های شیری آن‌ها را بکشید، ممکن است، دندان‌های دائمی در جای نامناسبی رشد کنند.
 • دندان‌های شیری باعث آسان‌تر شدن جویدن مواد غذایی توسط کودک می‌شود و در تغذیه مناسب او نقش مهمی ایجاد می‌کند.
 • دندان‌های شیری به کودک در بهتر صحبت کردن کمک می‌کند.
 • دندان‌های شیری پوسیده می‌توانند روی رشد دندان‌های دائمی تاثیر بگذارند.
 • عدم درمان پوسیدگی دندان می‌تواند منجر به دندان درد شدید در کودکان و احتمالاً آبسه دندان شود.

انواع مواد مختلف برای پر کردن دندان کودکان

مواد آمالگام

قدیمی‌ترین و ایمن‌ترین نوع پرکردن دندان آمالگام است که از فلزات مختلفی مانند نقره، مس، روی و جیوه ساخته می‌شود. هنوز هیچ مطالعه‌ای نشان نداده است که مواد آمالگام برای افرادی که به جیوه آلرژی ندارند، تاثیرات منفی به همراه ندارد.

 • مزایا: آمالگام ماده‌ای بسیار قوی و بادوام است و برای این مشخصه منحصربه‌فردش به گزینه‌ای بسیار مناسب برای ترمیم دندان‌های آسیابی که تحت فشار بیشتری قرار دارند تبدیل شده است. این نوع پر کردن دندان کودکان هزینه کم‌تری نسبت به سایر مواد پر کردنی دیگر دارد و حداقل تا ۱۰ سال دوام می‌آورد. همچنین زمان ترمیم دندان با این ماده نسبت به انواع دیگر کوتاه‌تر است و این بدان معناست که روند درمان معمولا در یک جلسه انجام می‌شود.
 • معایب: رنگ آمالگام فلزی تیره است و می‌تواند به مرور زمان ساییده و کدر شود و در محل اتصال دندان به پرکردگی تغییر رنگ دهد و تاحد زیادی سیاه شود. همچنین از آن جایی که مواد آمالگام به دندان نمی‌چسبند، باید ساختار دندان برداشته شود تا حفره مورد نیاز برای نگهداری مواد پرکننده ایجاد شود.

مواد پرکننده سفید

این مواد شامل رزین‌های کامپوزیتی، گلاس یونومرها و نوعی ترکیب به نام گلاس یونومرهای مخلوط رزینی می‌باشد.

 • مزایا: ظاهر مواد سفید کننده دندان، آن را غیر قابل تشخیص می‌کند. از آن جایی که این مواد به دندان می‌چسبند یا باندینگ می‌شوند، از پوسیدگی دندان در آینده جلوگیری می‌کنند. همچنین بخش بسیار کمتری از دندان برداشته می‌شود؛ زیرا با چسباندن مواد سفید کننده دندان دیگر نیازی به ایجاد حفره نیست و در جای خود ثابت می‌ماند.
 • معایب: روش ترمیم دندان با پرکردگی‌های سفید و هم‌رنگ دندان پیچیده‌تر است، به این معنی که کودک شما باید زمان بیشتری را برای تکمیل درمان بر یونیت دندان بگذراند. هزینه این روش نیز بیشتر است و ماندگاری مواد سفید و هم‌رنگ دندان به اندازه مواد آمالگام نیست.

مواد پرکننده سفید

پرکننده‌های تسکین دهنده یا ضد درد

از این مواد برای کاهش درد ناشی از آسیب و التهاب پالپ مرکزی دندان استفاده می‌شود. یک پرکننده ضد درد احتمال نشت بزاق یا باکتری به داخل دندان و آسیب رساندن به پالپ را در آینده کاهش می‌دهد. انواع رایج این مواد شامل زینک اکسید و اوگنول است که هر دو حاوی روغن زنجبیل هستند.

برخلاف پرکردن‌های معمولی دندان، مواد تسکین دهنده دندان نیازی به ایجاد حفره ندارند. این مواد مستقیماً روی دندان‌ها اعمال می‌شوند. این روش برای کودکانی که به سختی مدت طولانی را در یک جا می‌نشینند، مناسب است. یونومرهای رزینی یا گلاس یونومرها ممکن است در ترکیب با مواد تسکین دهنده پرکننده دندان، برای جایگزینی قطعات پوسیده دندان استفاده شوند.

مواد پرکننده تسکینی (سدیتیو) بخش زمانی استفاده می‌شود که دندان کودک در اثر پوسیدگی یا ضربه آسیب دیده باشد و یا زمانی که نیاز به تسکین فوری برای رفع دندان درد باشد. تا وقتی که کودک بهداشت دهان و دندان را رعایت کند، این مواد برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها در جای خود باقی می‌مانند. همچنین ممکن است برای اطمینان از این که پرکردن دندان کودکان به درستی کار می‌کند، بازدیدهای منظم دندانپزشکی لازم باشد.

جمع بندی

با پر کردن دندان کودکان علاوه بر حفظ اعتماد به نفس آن‌ها به حفظ سلامت و تغذیه مناسب آن‌ها نیز کمک می‌کنید. برخی از کودکان ممکن است نتوانند مدت زیادیرا در دندان پزشکی بگذراندیا تزریق داروی بی حسی را تحمل کنند در برخی کلینیک‌ها دندانپزشکی کودکان با بیهوشی صورت می‌گیرد برای اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به سایت ویکی درمان مراجعه کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *