معجزه جوانسازی پوست با هایفو

افزایش سن و پیری شاید طبیعی‌ترین و قابل پیش‌بینی‌ترین اتفاقی باشد که برای همه‌ی ما رخ می‌دهد. چه بخواهیم و چه نخواهیم، به مرور زمان پوست ما کیفیت خود را از دست می‌دهد. برای معرفی جوانسازی پوست با هایفو تا آخر این مطلب از ویکی درمان با ما همراه باشید.

هایفو چیست و آیا برای جوانسازی پوست تاثیر دارد

جوانسازی پوست با هایفو یک روش غیرتهاجمی برای کم کردن علائم پیری در صورت و پوست بدن است. سونوگرافی صورت متمرکز با شدت بالا یا به‌اختصار HIFU صورت، درمانی غیرتهاجمی برای پیری صورت است. این روش بخشی از روند روبه‌رشد درمان‌های ضد پیری است که برخی از مزایای لیفت صورت را بدون نیاز به جراحی فراهم می‌کند .

طبق گزارش‌های انجمن جراحی پلاستیک زیبایی داخلی، اقدامات غیر جراحی در سال٢٠٢٠ محبوبیت آن ٨٪ افزایش‌یافته است.

این روش های درمانی غیرتهاجمی دوره درمان کوتاه‌تری نسبت به عمل‌های جراحی دارند، اما نتایجی که ارائه می‌دهند چندان چشمگیر نیستند و به مدت طولانی دوام ندارند. به همین دلیل، متخصصان پوست، جوانسازی پوست با هایفوتراپی را فقط برای علائم خفیف تا متوسط یا پیری زودرس توصیه می‌کنند.

در این مقاله، نگاهی می‌اندازیم به این روش. ما همچنین بررسی می‌کنیم که چقدر مؤثر است و آیا عوارض جانبی دارد یا خیر. پس با ما همراه باشید.

هایفو چیست؟

هایفو صورت از سونوگرافی برای ایجاد گرما در سطح عمیق پوست استفاده می‌کند. این گرما به سلول‌های هدف پوست آسیب می‌رساند و بدن سعی در ترمیم آنها دارد. برای انجام این کار، بدن کلاژن تولید می‌کند تا به رشد مجدد سلول کمک کند. کلاژن ماده‌ای در پوست است که به آن ساختار و قابلیت ارتجاعی می‌بخشد.

طبق گفته هیئت جراحی زیبایی پزشکان متخصص داخلی و خارجی، درمان‌های سونوگرافی غیر جراحی مانند جوانسازی پوست با هایفو می‌توانند:

  • پوست گردن را محکم و صاف می‌کند
  • افتادگی پلک یا ابرو را بلند می‌کند
  • چین‌وچروک‌های صورت را بهبود می‌بخشد
  • پوست سینه را صاف و سفت می‌کند

جوانسازی-پوست-با-میکرونیدلینگ-در-تهران

نوع سونوگرافی که در این روش استفاده می‌شود متفاوت از سونوگرافی است که پزشکان برای تصویربرداری پزشکی استفاده می‌کنند. هایفو از امواج انرژی بالا برای هدف قراردادن مناطق خاص بدن استفاده می‌کند.

متخصصان همچنین از HIFU برای درمان تومورها در جلسات بسیار طولانی‌تر و شدیدتر استفاده می‌کنند که می‌تواند در اسکنر MRI تا ۳ ساعت عملیات آن ادامه یابد.

روش انجام جوانسازی پوست با هایفو

پزشکان معمولاً جوانسازی پوست با هایفو را با تمیز کردن ناحیه انتخاب شده صورت و استفاده از ژل آغاز می‌کنند. سپس، آنها از یک دستگاه دستی استفاده می‌کنند که امواج فراصوت را با انفجارهای کوتاه منتشر می‌کند. هر جلسه به طور معمول ۳۰-۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

برخی افراد ناراحتی خفیف را در حین درمان گزارش می‌کنند و برخی نیز بعد از آن درد دارند. پزشکان ممکن است قبل از عمل از بی‌حس‌کننده موضعی استفاده کنند تا از این درد جلوگیری کند. مسکن‌های بدون نسخه، مانند استامینوفن یا ایبوپروفن نیز می‌توانند به کاهش درد کمک کنند.

برخلاف سایر روش‌های آرایشی، از جمله لیزر موهای زائد، جوانسازی پوست با هایفو نیازی به آماده سازی ندارند. وقتی جلسه درمان به پایان می‌رسد، هیچ زمان بهبودی نیز وجود ندارد، به این معنی که افراد می‌توانند پس از جوانسازی پوست با هایفو فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهند. بسته به نتایجی که می‌خواهند به دست آورند، ممکن است افراد بین یک تا شش جلسه نیاز داشته باشند.

آیا جوانسازی پوست با هایفو موثر است؟

بسیاری از گزارش‌ها می‌گویند که عمل جوانسازی پوست با هایفو به‌خوبی جواب داده است. در یک بررسی در سال ۲۰۱۸ ،۲۳۱ مطالعه در مورد استفاده از فناوری سونوگرافی هایفو بررسی شد. محققان پس از تجزیه‌وتحلیل مطالعات مربوط به جوانسازی پوست با هایفو برای درمان سفت شدن پوست، سفت شدن بدن و کاهش سلولیت، نتیجه گرفتند که این روش ایمن و مؤثر است.

طبق تجربیات و آمار مربوط به کسانی که از این روش استفاده کرده‌اند، گفته شده که این روش معمولاً در طی ۲-۳ ماه نتایج مثبتی ایجاد می‌کند و مراقبت از پوست می‌تواند تا ۱ سال به حفظ این نتایج کمک کند.

همچنین یک مطالعه منبع معتبر در مورد اثرات جوانسازی پوست با هایفو در افراد از کره نشان داد که این روش برای رفع چین و چروک پوست ، گونه‌ها و دهان به بهترین شکل انجام می‌شود. محققان عکس‌های استاندارد شرکت‌کنندگان از قبل از درمان را با عکس‌های ۳ و ۶ ماه پس از درمان مقایسه کردند و نتیجه گرفتند که نتیجه کاملاً راضی‌کننده است.

همچنین در یک تحقیق دیگر در کشور آلما تجربه ۷۳ زن و دو مرد را که تحت عمل جراحی جوانسازی پوست با هایفو قرار گرفتند مطالعه کردند. پزشکان ارزیابی‌کننده نتایج بهبود ۸۰ درصدی در پوست صورت و گردن را گزارش کردند، درحالی‌که میزان رضایت شرکت‌کنندگان ۷۸ درصد بود.

دستگاه‌های مختلف هایفو در بازار موجود است. یک مطالعه نتایج حاصل از دو دستگاه مختلف را با درخواست از پزشکان و افرادی که تحت عمل جراحی هایفو قرار گرفتند برای مقایسه اثرات مقایسه کرد. اگرچه شرکت‌کنندگان تفاوت در سطح درد و رضایت کلی را گزارش کردند، محققان نتیجه گرفتند که هر دو دستگاه می‌توانند به طور مؤثری پوست را سفت کنند.

اثرات جانبی جوانسازی پوست با هایفو

به‌طورکلی، شواهد نشان می‌دهد که جوانسازی پوست با هایفو عوارض جانبی کمی دارد، اگرچه برخی از افراد ممکن است بلافاصله بعد از عمل درد و ناراحتی را تجربه کنند.

مطالعه بالا در کشور کره جنوبی نتیجه گرفت که هیچ عارضه جانبی جدی در این درمان وجود ندارد، اگرچه برخی از شرکت‌کنندگان اثرات زیر را گزارش دادند:

  • ورم
  • بی‌حسی
  • سرخی
  • کبودی

کلینیک-جوانسازی-پوست-با-میکرونیدلینگ

در مطالعه دیگری، محققان دریافتند درحالی‌که برخی از افرادی که تحت درمان هایفو صورت یا بدن خود بودند، بلافاصله پس از درمان درد را گزارش کردند، اما پس از ۴ هفته، آنها هیچ دردی را گزارش نکردند. یک مطالعه متفاوت نشان داد که ۲۵.۳٪ منبع معتبر شرکت‌کنندگان پس از عمل درد داشتند اما بدون هیچ‌گونه مداخله‌ای خودبه‌خود بهبود یافتند.

سخن پایانی دررابطه‌با هایفو صورت

سونوگرافی صورت متمرکز با شدت بالا یا جوانسازی پوست با هایفو می‌تواند یک روش مؤثر برای به‌حداقل‌رساندن علائم پیری باشد.

به‌عنوان یک روش غیر جراحی و غیرتهاجمی، هایفو صورت زمان بهبودی کمتری نسبت به لیفت صورت دارد، اما نتایج آن‌طور که گفته می‌شود، نخواهد بود. طبق گزارش‌های و آمارهای موجود پزشکان و متخصصان دریافته‌اند که این روش می‌تواند باعث جلوگیری از افتادگی پوست، بهبود چین‌وچروک و بهبود بافت پوست شود.

با مراقبت‌های ویژه و خوب، جوان‌سازی پوست با هایفو می‌تواند حدود ۱ سال ماندگار باشد. این روش، روش مناسب و غیر تهاجمی است. اگر شما دوست دارید به‌صورت کوتاه‌مدت پوست خود را صاف و زیبا کنید، هایفو صورت گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.

آیا هایفوتراپی نوعی عمل جراحی است؟

خیر؛ هایفوتراپی درمان غیر جراحی و غیر تهاجمی است که در آن امواج پر توان فراصوت در عمق پوست نفوذ می کنند و هیچ اثر یا عوارض روی سطح پوست مثل سوختگی بعد لیزر ندارد.

چگونه امواج هافوتراپی باعث اثرات ترمیمی می شود؟

با بالا رفتن سن ترشح کلاژن و فیبرهایی که سبب کشش پوست می شوند کاهش می یابد و با کم شدن توانایی ماهیچه ها پوست حالت افتاده پیدا می کند. انرژی اولتراسوند به مناطق پایین پوست می تابد و سبب تحریک توانایی طبیعی بدن در فرآیند ترمیم و ترشح کلاژن می شود. هایفو و اولتراسوند در نتیجه سبب فواید بسیار دیگری مثل درخش و تازگی پوست نیز می شوند.

انجام چند جلسه هایفوتراپی برای مشاهده‌ی نتایج مورد نیاز است؟

میزان بازده این روش بسیار بالا می‌باشد و بیشتر نتایج پس از جلسه‌ی اوّل قابل مشاهده خواهند بود. با این حال، شما می‌توانید این تکنیک زیبایی را پس از گذشت ۶ تا ۸ ماه تکرار نمایید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

آیا هایفوتراپی دارای عوارض جانبی است؟

ممکن است که در برخی از موارد عوارض جانبی کوتاه مدّتی در افراد دیده شود ولی در کل، این تکنیک عوارض جانبی خاصی را به همراه ندارد و جزو تکنیک‌های بی خطر محسوب می‌شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *