معایب پستانک (پستونک) چیست؟

۰
(۰)

معایب پستانک برای والدین هنوز مشخص نیست و توضیح داده نمی شود. از زمان های دور تا به الان پستونک، آرامشی مانند آرامش شیر خوردن از سینه های مادر را به نوزاد تزریق می کند.

کودک هنوز درکی از محیط اطراف خود ندارد و برای به آرامش رسیدن احتیاج به مک زدن دارد که در شکم مادر آشنا با انگشتان خود می شود. برای رسیدن به این آرامش و بیرون از شکم مادر با شیر خوردن و پستانک خوردن می شود؛ اما معایب پستونک هنوز به صورت جامع اطلاع رسانی نشده است. قبل دادن پستونک به نوزادان این مقاله را مطالعه کنید تا با معایب پستانک آشنا شوید.

پستونک کودکان

در زمان گریه های بیش از اندازه و یا در زمان کمک برای خواب کودک شما می توانید از پستونک همراهی بگیرید. بعضی از نوزادان با پستانک ها رابطه خوبی نشان نمی دهند مخصوصاَ اگر قبل از آن با انگشتان خود
آشنا شده باشند.

معایب پستانک

معایب پستانک معمولاَ عبارت اند از:

  • وابستگی بیش از حد نوزاد به آن: یکی از مهمترین معایب پستونک وابستگی فرزند شما به آن است. ترک کردن این عادت معمولاَ مشکل است خصوصاَ در زمانی که نوزاد بزرگ تر شده و انعطاف خیلی کمتری دارد.
  • آشکار نشدن بیماری های نوزاد: یکی از دیگر معایب پستانک پنهان ماندن مشکل اصلی کودک با پستونک است؛ به این صورت که والدین با شروع گریه نوزاد سریع از پستانک استفاده می کنند و سعی نمی کنند دلیل واقعی گریه فرزند خود را پیدا کنند. امکان دارد دلیل گریه درد و نفخ شکم و یا سوزش ناشی از پوشک باشد.
  • از بین رفتن خواب شبانگاهی نوزادان: یکی از معایب پستانک می تواند از بین بردن خواب شبانگاهی نوزادان باشد. وقتی نوزادان یاد می گیرند فقط با پستونک بخوابند، نمی توانند خواب به صورت مستقل را بدون پستانک تجربه کنند.

اگر زمانی نصفه شب نا گهان بیدار شوند و پستونک را در دهان خود پیدا نکنند به شدت گریه خود را شروع می کنند و این باعث اذیت نوزدان می شود.

  • افزایش خطر عفونت گوش در نوزادان: معایب پستونک بسیار است اما یکی از مهمترین معایب پستانک افزایش خطر عفونت گوش نوزادان است. بعد از تجربه کردن ماه ششم در کودکان، نوزادانی که از پستونک بیشتر استفاده می کنند خطر ابتلا به عفونت گوش در آنها افزایش می یابد.

معایب پستونک برای دندان ها

اصلی ترین معایب پستانک آسیب رساندن آن به سلامتی دندان کودکان می باشد. در کودکان زیر دوسالی که از پستانک استفاده می کنند، نا مرتبی و تغییر شکل سقف دهان شایع است.

معایب پستانک

مطلب پیشنهادی: آلرژی در کودکان چه زمانی اتفاق می افتد؟

جدی ترین معایب پستونک آسیب رساندن به دندان های کودکان بزرگتر ایجاد دندان نیش قدامی باز و یا شکاف بین دندان های تحتانی و فوقانی است. همچنین ایجاد دندان های شلوغ و بیرون زده در فک بالای کودکان یکی از مهم ترین معایب آن است. بهتر است قبل از ۲ سالگی کودک را از پستانک جدا کنید.

اغلب گفته شده است یکی از معایب نیز تحلیل حس حواس حرکتی و کنجکاوی کودک نیز می شود. در کنار معایب پستونک فواید آن نیز به چشم می خورد، مانند:

  • نجات دادن کودک شما از خطر مرگ: محققین ثابت کردند با استفاده از پستونک خطر ابتلا به سندرم ناگهانی مرگ (SIDS) را کاهش می دهند. تحقیقات نشان می دهد با مکیدن پستونک راه ورود منافذ هوا در اطراف دهان و بینی باز می شود که باعث رسیدن اکسیژن کافی به نوزاد است.
  • دور کردن آشفتگی از کودکان
  • خوشحالی و آرامش نوزادان در حالت مکیدن پستانک
  • باعث پرت کردن حواس نوزاد شما می شود (برای آزمایش خون، تزریق واکسن و …)
  • کم کردن وابستگی پستونک در نوزادان راحت تر از انگشتان آنهاست

یکی از معایب آن آلوده شدن پستونک می باشد. زمان تعویض پستونک را می توان زمان تغییر رنگ و یا سوراخ شدن سر پستانک تعیین کرد.

وقتی برای اولین بار بعد از خرید می خواهید پستانک را بشورید باید با آب و صابون آن را بشویید و به خوبی آبکشی نمایید. اغلب گفته می شود آن را به مدت ۵ دقیقه بجوشانید تا پاکسازی از تمام مواد شیمیایی شود. بعد از شست و شو بهتر است به مدت ۳۰ دقیقه در هوای آزاد باشد تا خشک شود.

سعی کنید هر روز پستانک کودک خود را بشویید. شست و شو با محلول آب و سرکه برای جلوگیری از قارچ در پستونک یکی از راه حل های شستوشوی آن می باشد.

پستانک کودکان

اگر پستونک بر روی زمین در بیرون از خانه افتاد آن را دور بیاندازید و پستونک جدیدی تهیه کنید. برای جلوگیری از معایب پستانک بر روی فرزند خود و همچنین راحت تر شدن وابستگی کودک به ان بهتر است شب ها زمان خواب با کمک پستونک آن را بخوابانید و زمانی که نوزاد به خواب رفت ان را از دهانش خارج نمایید.

هرگز پستونک را به دور گردن و یا گهواره نوزاد خود وصل نکنید اینکار باعث بالا بردن خطر خفگی کودک می شود. هرگز از سر بطری به جای جایگزینی برای پستونک استفاده نکنید و بهتر است با آرامش و با ایجاد جایگزینی مناسب قبل از ۲ سالگی وابستگی پستونک از فرزند خود را از بین ببرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

سمیرا حسن آبادی

من متخصص سئو و بهینه سازی سایت هستم. جزو نفرات اول تیم ویکی درمان بوده ام و خوشحالم که توانسته ایم محتوای به روزی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همیشه برای بالا بردن کیفیت محتواها و خدمات ویکی درمان در تلاش خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *