علت مشکلات گوارشی کودکان در تابستان چیست؟

از بیماری‌های شایع در تابستان که می‌تواند باعث مشکلات گوارشی در تابستان شود، بیماری سوء جذب مواد غذایی کودکان است. این بیماری در فصل تابستان بسیار شایع است و باید در این فصل که کودکان برای تفریح و بازی به خیابان‌ها و پارک‌ها می‌روند از آنها مراقبت کرد. در این مقاله از مجله سلامت ویکی درمان به مشکلات گوارشی کودکان در تابستان می‌پردازیم  

نشانه های سندرم جذب چیست؟

نشانه های سندرم جذب

از جمله نشانه‌های شایعی که به همراه دارد، شامل اسهال، اختلالات رشد، ورم شکم و مدفوع چرب است. اگر این علائم در کودک شناسایی شود، به آن سندرم جذب می‌‌گوییم. لازم به ذکر است که این بیماری در اثر مشکلات مادرزادی و مشکلات وراثتی نیز به وجود می‌آید. ولی متعارف ترین حالت آن در کشورهای آسیایی و کشور ما به صورت ژیاردیا و عفونت‌های انگلی ظاهر می‌شود.

طبق نظر کارشناسان اگر این بیماری به دلایل مادرزادی ایجاد شود، در سالهای اولیه زندگی کودک، نشانه‌های خود را بروز می‌دهد و باعث مشکلات گوارشی کودکان در تابستان می‌شود.

در ادامه زندگی کودک ممکن است که در اثر تماس با آب، خاک و مصرف مواد غذایی آلوده، به این بیماری مبتلا شوند. نکته‌ای که وجود دارد این است که شیر مادر به عنوان عامل حفاظتی از بروز بیماری‌های انگلی جلوگیری می‌کند. به همین دلیل احتمال ابتلا در سنینی که کودکان دیگر شیر مادر نمی‌خورند، بسیار بیشتر است.

عامل اصلی ابتلا به مشکلات گوارشی کودکان در تابستان

بعد از دو سالگی بیمار سوءجذب شایع می‌شود. بنابراین بسیاری از متخصصان این نظر را دارند که این بیماری به دلیل عفونت هم ایجاد می‌َشود. در بیشتر کشورهای جهان سومی و کشور ما، عمل اصلی آن، بیماریهای عفونی و انگل ژیاردیا است. بیماریهای روده اکثرا می‌توانند باعث بیماریهای سوء جذب و مشکلات گوارشی شوند.

مطلب پیشنهادی: بهترین دکتر گوارش در ایران

مشکلات گوارشی کودکان و آتروپی روده

علت مشکلات گوارشی کودکان در تابستان

کارشناسان این حوزه بیان می‌کنند که آلرژی‌ها با شدت بالا باعث از بین رفتن پرزهای روده می‌شود؛ این اتفاق باعث آتروپی روده می‌شود. از علائم دیگری که با خود به همراه دارد؛ استفراغ و اسهال شدید است. در پی آتروپی روده، بیمارهای‌های گوارشی در کودکان بروز می‌کند. زیرا گاهی که کودک به مدت دو یا سه هفته به خوردن شیر و یا غذاهای معمولی می‌پردازد به علت این که آنزیم جذب قند شیر و هضم را از دست می‌دهد، ممکن است دچار مشکلات گوارشی شود. برای اینکه مشکلات گوارشی کودکان در تابستان ظاهر نشود، باید بیش از قبل مراقب آنها بود. در اثر آن ممکن است که استفراغ کودک برطرف شود ولی اسهالش همچنان ادامه دارد. 

مطالب پیشنهادی: سکسکه نوزاد

تشخیص مشکلات گوارشی کودکان در تابستان

بیشترین علت این بیماری، به دلیل عفونت است. این بیماری جنبه مادرزادی نیز دارد و بسیاری از بیماری‌ها مثل سلیاک یا بیماری CF از عت‌های اصلی سوءجذب هستند. در برخی موارد علل ژنتیکی به بروز این بیماری دامن می‌زند. اگر بیماری در حد خفیف باشد و کودک اسهال آبکی نداشته باشند، معمولا اسهال بد بو و حجیم دارند که مادران، ممکن است آن را به عنوان اسهال تلقی نکنند.

به همین دلیل بعد از مدتی، کودک با اختلال رشد مواجه می‌شود و شکمش ورم می‌کند که نشان می‌دهد رشد کافی ندارد و علت مشکلات گوارشی کودکان در تابستان است. با مراجعه به پزشک از این کودکان، آزمایش گرفته می‌شود. در صورت وجود چربی در آن، از نظر CF، سلیاک و ژیاردیار بررسی می‌کنند. 

درمان مشکلات گوارشی کودکان در تابستان 

درمان مشکلات گوارشی کودکان در تابستان

 برای اینکه به درمان مشکلات گوارشی کودکان در تابستان بپردازیم، باید به پزشک مراجعه کرد و با تشخیص او، درمان را شروع کرد. اگر عامل بیماری عفونت و انگل ژیاردیا باشد، باید آنتی بیوتیک به کودک تزریق شود. احتمال این وجود دارد که با درمان آنتی بیوتیک، کاملا حال کودک خوب شود و سلامت خود را به دست آورد. متخصصان بیان کرده‌‌اند که: اگر تشخیص داده شود که بیمار مبتلا به سلیاک است و نسبت به گندم حساسیت دارد، نباید تا آخر عمر از گندم مصرف کند.

در صورت تشخیص ابتلا به نارسایی پانکراس یا فیبروز کیستیک (CF) باید به صورت خوراکی آنزیم پانکراس را برای کودک تجویز کرد تا عمل هضم برای او به درستی انجام شود. اگر تشخیص داده شد که علت بیماری، حساسیت و آلرژی است، باید فورا آن را از رژیم کودک حذف کرد. با تشخیص به موقع مشکلات گوارشی کودکان در تابستان، می‌توان درمان را به سرعت آغاز کرد. با آگاهی از علت اصلی به وجود آمدن آن، می‌توان درمان دارویی مربوط به آن را آغاز کرد. 

مشکل کم آبی بدن

همان طور که گفته شد، سوء تغذیه در ایجاد مشکلات گوارشی، بسیار تاثیر گذار است. از دیگر مواردی که باعث مشکلات گوارشی کودکان در تابستان می‌شود، کم آبی بدن است. کم آبی بدن باعث بروز اسهال و استفراغ می‌شود که نباید از آن غافل شد. با مصرف مایعات و مواد غذایی سالم باید به جبران کم آبی بدن پرداخت. با ابتلا به بیماری‌هایی مثل اسهال ویروسی، باید منتظر استفراغ شدید بود.  این ویروس از طریق مواد غذایی و دستان آلوده منتقل می‌شود، به همین علت توصیه می‌شود تا قبل از مصرف مواد غذایی، آنها را شست. 

برای اینکه مشکل استفراغ کودک برطرف شود، باید به ازای هر بار تشنگی، دوغ یا پودر او آر اس به او دهند. کودکانی که همچنان با شیر مادر تغذیه می‌شوند، می‌توانند با مقدار کم شیر و در دفعات بیشتر، تغذیه شوند تا این مشکل رفع شود. اهمیت شیر  مادر از این نظر است که کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، به نسبت دیگران، کم‌تر دچار اسهال می‌شوند. درمان آنها نیز با روند مثبت همراه است. 

سخن پایانی

در این مقاله به درمان مشکلات گوارشی کودکان در تابستان پرداختیم. اگر کودک شما با این مشکل رو به رو است باید به پزشک مراجعه کرد و طبق دستور پزشک، درمان را آغاز کرد. اگر در این رابطه سوالی داشتید در بخش نظرات آن را مطرح کنید. 

سوالات متداول

بهتربن درمان برای مشکلات گوارشی در کودکان چیست؟

از دلایل مشکلات گوارشی، می تواند کم آبی و دلایل ژنتیکی است. با مراجعه به پزشک نوع مشکل گوارشی مشخص می شود.

اگر کودک شیرخوار دچار اسهال شود، باید چه کرد؟

بهتر است از شیر مادر در مقدار کم و دفعات زیاد، تغذیه کند.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.