مزونیدلینگ جای جوش

از نظر روش اجرا، شباهت فراوانی بین میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ وجود دارد. مانند میکرونیدلینگ، می‌توان از مزونیدلینگ نیز برای درمان جای جوش، اسکار، زخم و جوانسازی پوست استفاده کرد. در مزونیدلینگ جای جوش، ناحیه هدف، مزودرم پوست است و عمق نفوذ سوزن‌ها در این روش با روش میکروبلیدینگ متفاوت است.

این روش کاملا ایمن بوده و می‌تواند سبب تحریک کلاژن‌سازی پوست شود. در مزونیدلینگ جای جوش، با استفاده از سوزن، زخم‌های کوچکی بر روی پوست ایجاد می‌شوند. این عمل پوست را تحریک کرده و در حالت دفاعی قرار می‌دهد.

در نتیجه، جریان خون در محل زخم‌ها افزایش خواهد یافت. ساده‌ترین پیامد آن هم تحریک کلاژن‌سازی است. به همین دلیل، با استفاده از مزونیدلینگ علاوه بر از بین بردن جای جوش، ترمیم و جوانسازی پوست نیز انجام می‌شود.

روش انجام مزونیدلینگ جای جوش

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، برای مزونیدلینگ جای جوش باید سوزن‌هایی به ناحیه مزودرم وارد شوند. ورود سوزن‌ها سبب ایجاد زخم و تحریک پوست می‌شوند. افزایش گردش خون در این ناحیه با تسریع فرآیند کلاژن‌سازی به بهبود کشسانی پوست کمک می‌کند.

نوسازی ایجاد شده در این روش سبب می‌شود که پوست به پیگمنت‌های غیرطبیعی واکنش دهد. در نتیجه، قسمت‌هایی از پوست که به دلیل جوش، زخم یا آفتاب سوختگی تغییر رنگ داده‌اند، اصلاح خواهند شد.

با مزونیدلینگ جای جوش، علاوه بر جوانسازی، از بین بردن آثار زخم‌های قدیمی، منافذ پوست نیز بسته‌تر خواهند شد. به همین دلیل در درمان جوش‌های سرسیاه نیز بسیار موثر هستند.

مزونیدلینگ از طریق افزایش ترشح الاستین و کلاژن، پیری پوست را به تاخیر می‌اندازد. علاوه بر این، با ترمیم فرورفتگی‌های ناشی از جوش‌های دوران بلوغ و جوانی، به فرد ظاهری جوان‌تر و زیباتر خواهد بخشید.

دوران ریکاوری بعد از مزونیدلینگ جای جوش

پس از مزونیدلینگ جای جوش، پوست فرد قرمز و کمی ملتهب خواهد شد. از این رو، به دوره استراحت کوتاه مدت نیاز دارد.

معمولا این سرخی و التهاب حدود ۴۸ ساعت پس از انجام درمان برطرف خواهد شد و فرد می‌تواند فعالیت‌های عادی زندگی را انجام دهد. اما اغلب متخصصان توصیه می‌کنند پس از مزونیدلینگ مدت یک هفته از مواد فعال یا آرایش بر روی پوست استفاده نکنید.

دوران ریکاوری بعد از مزونیدلینگ جای جوش

تعداد جلسات مورد نیاز برای مزونیدلینگ جای جوش

تعیین جلسات مورد نیاز برای درمان پوست با استفاده از روش مزونیدلینگ جای جوش در افراد مختلف متفاوت است. نوع پوست، سن، رنگ پوست، شدت تخریب بافت پوست بر اثر جوش مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده تعداد جلسات درمان هستند.

غالبا پزشک معالج در جلسه مشاوره با بررسی دقیق، تعداد جلسات درمان را مشخص خواهد کرد. اما برای کسب بهترین نتیجه باید فرد ۶ تا ۸ جلسه تحت درمان قرار بگیرد.

به این نکته توجه داشته باشید که دوران نقاهت و ریکاوری مزونیدلینگ جای جوش در مقایسه با سایر روش‌ها مانند لایه برداری شیمیایی و استفاده از لیزر بسیار کوتاهتر است. به همین دلیل میتوان به منظور درمان جای جوش و زخم‌های قدیمی و همچنین جوانسازی از این روش استفاده کرد.

علاوه بر این، با استفاده از مزونیدلینگ می‌توانید چروک‌های عمیق، خطوط اخم و لبخند و در نهایت خطوط پر کلاغی اطراف چشم را کاملا برطرف کنید.

از مزونیدلینگ در چه نواحی بدن می‌توان استفاده کرد؟

مزونیدلینگ جای جوش روشی کم تهاجمی و بسیار ایمن است. از سوی دیگر دامنه درمان آن بسیار گسترده است.

علاوه بر جای جوش، در درمان انواع اسکار و زخم، آفتاب سوختگی‌ها، چین و چروک، جوش‌های سرسیاه و بستن منافذ پوست می‌توان از مزونیدلینگ بهره برد. درنتیجه، هیچ محدودیتی برای استفاده از مزونیدلینگ در قسمت‌های مختلف صورت و بدن وجود ندارد.

از مزونیدلینگ می‌توانید در زیر چشم، پیشانی، آرنج، اطراف لب‌ها، چانه و گونه، دست‌ها و سایر قسمت‌های بدن استفاده کنید.

برخی افراد به دلیل استرس و دوران بلوغ در ناحیه کمر و پشت شانه با ظهور جوش مواجه هستند که ممکن است پس از درمان، لک و جای آن‌ها باقی بماند. از مزونیدلینگ جای جوش می‌توان در این نقاط بدن نیز استفاده کرد.

مهم‌ترین نکته برای مزونیدلینگ جای جوش این است که این روش در دوران بلوغ و برای افرادی که آکنه فعال دارند قابل انجام نیست.

پس اگر در چنین شرایطی قرار دارید بهتر است مدتی صبر کنید تا جوش‌ها کاملا درمان شوند. علاوه بر این، افرادی که به مشکلات پوستی مبتلا هستند باید توسط پزشک متخصص پوست معاینه و درمان شوند؛ زیرا پس از درمان مشکلات و عوارض پوستی می‌توان از مزونیدلینگ استفاده کرد. اگر به دنبال بهترین کلینیک پوست و مو برای انجام مزونیدلینگ هستید می توانید به مقاله مربوط به معرفی بهترین کلینیک پوست و مو مراجعه نمایید.

مراقبت های پس از مزونیدلینگ جای جوش

ازجمله مواردی که باید به ان توجه کنید، عبارت است از:

 • به صورت مستقیم در معرض آفتاب قرار نگیرید: پس از مزونیدلینگ جای جوش، پوست تا چندین هفته در برابر آفتاب حساس خواهد شد. روز اول پس از مزونیدلینگ منافذ پوست کاملا باز هستند. در این دوران نمی‌توان از کرم ضد آفتاب استفاده کرد. از این رو، ۲۴ ساعت پس از مزونیدلینگ به هیچ عنوان در معرض آفتاب نباشید و به مدت چند ماه نیز از ضدآفتاب مخصوص استفاده کنید.
 • اجتناب از مصرف محصولات دارای مواد فعال: مواد فعال شامل ویتامین سی، رتینول و اسید آلفا هیدروکسی هستند. به دلیل اینکه پوست بعد از مزونیدلینگ جای جوش بسیار حساس می‌شود، توصیه می‌کنیم به مدت ۵ تا ۷ روز از مصرف هر گونه محصول حاوی مواد فعال پرهیز کنید.
 • از هیچ نوع ماده آرایشی استفاده نکنید: همانطور که اشاره کردیم پس از مزونیدلینگ جای جوش منافذ پوست باز خواهند بود. به همین دلیل نباید به مدت حداقل ۴۸ ساعت از هیچ ماده آرایشی برای پوست استفاده شود؛ زیرا ممکن است در اثر براش‌ها یا مواد آرایشی، عفونت یا باکتری وارد منافذ شده و فرد مستعد التهابات پوستی شود.
 • پرهیز از مصرف داروهای ضد التهاب: به یاد داشته باشید که در دوران قبل و بعد از مزونیدلینگ جای جوش نمی‌توانید به راحتی از داروهای ضد التهاب استفاده کنید. عمده‌ترین داروهای ضد التهاب، خانواده بروفن‌ها هستند. مصرف داروهای ضد التهاب سبب ممانعت از بروز واکنش‌های التهابی مفید و موثر در ترمیم و جوانسازی پوست خواهد شد.
 • اجتناب از انجام فعالیت‌های محرک تعریق: در مزونیدلینگ جای جوش به دلیل ترمیم پوست، دمای بدن به صورت طبیعی بالاتر خواهد رفت. حال اگر شما با انجام فعالیت‌های سنگین، دمای بدن و میزان تعریق را بالا ببرید، احتمال بروز عفونت‌های باکتریایی را افزایش می‌دهید. این امر نیز به نوبه خود التهاب و قرمزی پوست را به دنبال خواهد داشت.

سخن پایانی

با آغاز دوران بلوغ جوش‎های بزرگ و کوچک بر روی پوست نمایان می‌شوند. در برخی موارد ممکن است جا و لک جوش‌ها برای همیشه روی پوست باقی بمانند. با انجام مزونیدلینگ جای جوش می‌توانید آن مشکلات را برطرف کنید.

علاوه بر این می‌توان چروک‌های عمیق، خطوط اخم و لبخند، پیری پوست صورت و دست‌ها و آفتاب سوختگی‌ها را با استفاده از مزونیدلینگ درمان کرد. دوران نقاهت این روش بسیار کوتاه است و هیچ نوع عارضه خاصی نخواهد داشت.

سوالات متداول

آیا مزونیدلینگ برای رفع جای جوش درد دارد؟

سوزن زدن به داخل پوست صورت ممکن است دردناک بنظر برسد اما اگر نتیجه ی نهایی کار را در نظر بگیرید می توانید از درد آن فاکتور بگیرید.

مزونیدلینگ جای جوش در چه بازه زمانی قابل انجام است؟

برای رفع جای جوش با توجه به میزان مشکلات پوستی شما زمان بیشتر یا کمتری طول خواهد کشید تا جای جوش ها از بین برود.

چند جلسه مزونیدلینگ برای رفع جای جوش لازم است؟

تقریبا بسته به شدت زخم و جای جوش، حدوداً ۳-۶ جلسه درمانی مورد نیاز است.

۴/۵ - (۶ امتیاز)

۱۵ دیدگاه

 1. سلام من درماپن گرفتم و توی خونه با کوکتل مزوتراپی دارم برای جای جوش میکرونیدلینگ انجام میدم ولی بعد از ۷ جلسه پوستم هیچ تغییری نکرده این به این معنیه که رو پوست من جواب نمیده؟

  1. شاید کوکتل مزوتراپی مناسب پوست شما نیست. روش انجام و کوکتل تون را با یک متخصص پوست و مو مطرح کنید تا بتوانید نتیجه بهتری بگیرید.

  1. معمولا بسته به ناحیه اصلاح از ۳ تا ۶ جلسه درمان مزونیدلینگ توصیه می‌شود. پزشک معالج یک برنامه درمان را بر اساس اهداف و خواسته‌های فردی شما تعیین خواهد کرد. فواصل بین جلسات درمانی معمولا ۴ هفته هستند و پس از اتمام طول دوره نتایج قابل مشاهده است. هرچند در طول دوره هم شما بهبود رو به وضوح حس خواهید کرد.

  1. سلام دوست عزیز در مزونیدلینگ از مواد مزوتراپی استفاده میشه.
   میشه گفت این روش ترکیب دو روش میکرونیدلینگ و مزوتراپی محسوب میشه پیشنهاد میکنم مقالات زیر رو بخونید تا بیشتر متوجه شید
   https://wikidarman.com/face-meso-therapy/
   https://wikidarman.com/micro-needling/

  1. این روش تا حدی به پوست خراش وارد میکنه اما درد زیادی نداره با این حال برای افراد حساس تر میتوان از پماد بی حسی استفاده کرد. میزان درد به عوامل مختلفی مثل میزان ضخامت پوست و چربی زیر پوست فرد هم بستگی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.