خدمات زیبایی

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد امروزه با استقبال چشمگیری روبه‌رو شده است. چرا که این روش علاوه بر آنکه مطمئن و سریع است؛ ماندگاری بالایی هم دارد. اما این روش نیز مانند دیگر فعالیت‌هایی که باعث تغییر در ساختار طبیعی بدن می‌شود نیاز به یک سری مراقبت‌ها دارد. در این مقاله قصد داریم تا مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد را معرفی کنیم. پس اگر شما به‌تازگی موهای زائد خود را لیزر کرده‌اید یا قصد انجام این کار را دارید، با ویکی درمان همراه باشید.

چه مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد لازم است؟

بعد از لیزر موهای زائد به علت تاثیر لیزر بر پوست و همچنین تغییراتی که ایجاد شده است. پوست بیشتر در معرض آسیب است. به همین خاطر مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد به‌منظور کاهش عوارض و پیشگیری از آسیب‌های جانبی که ممکن است براثر بعضی عوامل رخ دهند بسیار ضروری است. در ادامه برخی اقدامات و مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد را با هم بررسی می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه: آیا بهترین سن برای لیزر موهای زائد را می‌دانید؟

لیست مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد

از صدمات احتمالی جلوگیری کنید!

در طی لیزر موهای زائد با گرم کردن مو اقدام به سوزاندن فولیکول آن می‌کنیم. این امر باعث آسیب دیدن مو پیاز آن به‌عنوان بخشی از پوست می‌شود. به همین خاطر در اولین اقدام از مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد لازم است از وارد کردن آسیب بیشتر به پوست اجتناب کنیم.

به همین دلیل لازم تا چند روز بعد از لیزر از انجام یک سری اقدامات خودداری کنید. این اقدامات شامل کارهایی مانند وکس، الکترولیز، تاتو، میکرونیدلینگ، لایه‌برداری و دیگر روش‌هایی است که باعث التهاب پوست می‌شوند. اگر قصد انجام هر یک از کارهای فوق را دارید حتماً قبل از آن با پزشک خود صحبت کنید. به‌هیچ‌وجه قبل از تایید ایشان اقدام به این قبیل از فعالیت‌ها نکنید.

نگذارید پوستتان گرم شود!

استفاده از لیزر باعث گرم شدن بافت‌های اطراف فولیکول می‌شود. در طی جلسه درمان متخصصان برای جلوگیری از ایجاد آسیب‌های احتمالی از روش‌های خنک‌سازی خاصی استفاده می‌کنند؛ اما بعد از آن شما باید خودتان مراقب گرم شدن پوستتان باشید.

به همین خاطر در اقدام بعدی از مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد لازم است حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از استفاده از لیزر، از انجام فعالیت‌هایی که موجب گرم شدن پوستتان می‌شود، خودداری کنید. این فعالیت‌ها شامل ورزش، فعالیت بدنی شدید، جکوزی، سونا و دیگر موارد می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین کلینیک لیزر موهای زائد در تهران را می‌شناسید؟

چه مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد لازم است؟

برای رعایت مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد، پیشنهاد می‌شود پوست خود را خنک نگه دارید. برای خنک کردن پوستتان به‌هیچ‌وجه یخ را به‌صورت مستقیم روی پوستتان نگذارید. برای این منظور بهتر است از کمپرس‌های سرد استفاده کنید. یا پارچه تمیز یا گاز استریل را با آب سرد خیس کنید و روی پوستتان بگذارید. اگر هم قصد استفاده از یخ را دارید، حتماً آن را در کیسه پلاستیکی بریزید و کیسه را به وسیله یک پارچه نخی روی پوستتان بگذارید.

پوستتان را از اشعه UV حفظ کنید!

لیزرها با اعمال گرما روی ملانین‌ها که رنگ‌دانه‌های مو هستند، باعث سوزاندن فولیکول مو می‌شوند. ملانین رنگ‌دانه‌ای طبیعی است که در پوست ما نیز وجود دارد؛ اما تراکم در پوست خیلی کمتر از مو است. هم‌چنین دستگاه‌های لیزر پرتوهای لیزر را در مقطع‌های کوتاهی می‌تابانند. به همین خاطر قبل از اینکه ملانین‌های پوست آسیب ببیند فولیکول مو می‌سوزد.

وظیفه‌ی اصلی رنگ‌دانه‌ها یا همان ملانین‌ها محافظت پوست و مو در برابر اشعه خطرناک فرابنفش است. در طی لیزر موهای زائد ممکن است بخشی از ملانین پوست نیز در معرض اشعه لیزر قرار گرفته و منجر به سوختگی پوست شود. به همین خاطر لازم است پوست بیشتر از قبل در برابر اشعه فرابنفش محافظت شود.

در آخرین گام از مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد باید بدانید؛ نور خورشید و دستگاه‌های سولاریم از مقدار زیادی اشعه فرابنفش تشکیل‌شده‌اند. به همین خاطر لازم است از استفاده از دستگاه‌ها سولاریم جدا خودداری کنید. در صورتی که مجبور هستید در معرض آفتاب قرار بگیرید؛ حتماً نواحی لیزر شده را با لباس بپوشانید. اگر پوشاندن آن با لباس مقدور نیست از کرم‌های ضد آفتاب قوی استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.