محل تزریق بوتاکس میگرن کجاست؟

قبل از اینکه در مورد محل تزریق بوتاکس میگرن حرف بزنیم، ابتدا یک مرور مختصر در مورد بوتاکس میگرن خواهیم داشت. در اکتبر ۲۰۱۰، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) درمان تزریق داروی بوتاکس A را برای درمان میگرن مزمن تأیید کرد و بوتاکس A همچنان تنها درمانی است که برای این علائم خاص تأیید شده است. بیماران با یادگیری این گزینه جذاب برای مدیریت سردرد، طبیعتاً سؤالات زیادی در مورداستفاده از بوتاکس A دارند.

بوتاکس که از کلوستریدیوم بوتولینوم مشتق شده است، یک نوروتوکسین است که از نظر پزشکی برای درمان بیماری‌های خاص عضلانی استفاده می‌شود. همچنین با ازبین‌بردن موقت عضلات زیرین، ازبین‌بردن چین‌وچروک صورت و به‌صورت زیبایی استفاده می‌شود.

وقتی برای معالجه بوتاکس به متخصص پوست مراجعه می‌کنید، در واقع قصد سم درمانی با بوتولینوم را دارید که از آن به‌عنوان جوان‌سازی بوتولینوم نیز یاد می‌شود. بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم نوع A است. از بوتاکس برای عمل زیبایی و دردهای میگرن استفاده می‌شود. محل تزریق در بوتاکس میگرن ممکن است با تزریق ژل و بوتاکس‌ زیبایی تفاوت داشته باشد.

بهترین برندهای بوتاکس میگرن

 • بوتاکس میگرن  (onabotulinumtoxinA)
 • دیسپورت (abobotulinumtoxinA))
 • زئومین Xeomin (incobotulinumtoxinA)

سؤالات متداولی دررابطه‌ با تزریق بوتاکس میگرن ممکن است پیش بیایید. از جمله مهم‌ترین سؤالات در رابطه‌ با بوتاکس میگرن:

 • محل تزریق بوتاکس میگرن کجاست؟
 • چند دوره تزریق بوتاکس لازم است؟
 • عوارض بوتاکس میگرن
 • مدت‌زمان بهبودی 

عوارض بوتاکس میگرن

۱- هر درمان شامل چند آمپول است و محل تزریق بوتاکس میگرن کدام‌اند؟

 پروتکل استفاده از درمان تزریقی بوتاکسA برای درمان میگرن مزمن بر اساس مطالعات تحقیقاتی بالینی است که به تأیید FDA و رهنمودهای بعدی ارائه شده توسط FDA منجر شده است. هر روش درمانی شامل ۳۱ تزریق (۵ عدد بوتاکس میگرن در هر تزریق، در مجموع ۱۵۵ عدد) است. محل تزریق بوتاکس میگرن شامل:

 • پل بینی (از طریق پل بینی)
 • پیشانی
 • شقیقه‌ها
 • پشت سر
 • گردن
 • قسمت فوقانی پشت (درست بالای تیغه‌های شانه)

رایج‌ترین محل تزریق بوتاکس میگرن نواحی بالا هستند. این بستگی به شرایط و پزشک متخصص شما دارد که کدام نواحی را بوتاکس کند. نکته دیگر در رابطه‌با تزریق بوتاکس در محل‌های مناسب آن است. طبق پروتکل FDA سازمان غذا و دارو آمریکا نواحی تزریق بوتاکس میگرن در ۳۱ ناحیه از عضلات سروگردن شامل ۷ ناحیه در عضله‌های پیشانی، ۴ نقطه در عضلات گیجگاهی از هر طرف، ۳ ناحیه در عضلات پشت سر از هر طرف، دو ناحیه در عضلات گردن هر طرف و ۳ ناحیه در عضله‌های بالای شانه از هر طرف تزریق می‌شود. 

مطلب پیشنهادی: بهترین دکتر بوتاکس

تزریق بوتاکس میگرن با تزریق زیبایی بوتاکس متفاوت بوده و حتماً باید توسط یک پزشک متخصص مغز و اعصاب خوب انجام شود.

۲. آیا محل تزریق بوتاکس میگرن درد می‌کند؟

 برای انجام تزریقات از یک سوزن بسیار کوچک و بسیار تیز استفاده می‌شود و روند تزریق به‌خصوص دردناک نیست. بوتاکس -A مخلوط با سالین (آب‌نمک) می‌تواند احساس سوزش مختصری در محل تزریق بوتاکس میگرن ایجاد کند.  هنگامی‌که درمان توسط یک تزریق‌کننده باتجربه انجام می‌شود، کل مراحل به ۱۰-۱۵ دقیقه بیشتر نیاز ندارد و به طور معمول به‌آسانی تحمل می‌شود. بلافاصله پس از درمان، اکثریت‌ قریب‌ به‌اتفاق بیماران قادر به بازگشت به کارهای روزمره خود هستند.

۳. چه زمانی می‌توانم انتظار بهبود داشته باشم؟

پس از انجام عمل بوتاکس در محل تزریق بوتاکس میگرن به‌خصوص با اولین تزریق، ممکن است هر بهبودی در سردرد تا ۱۰-۱۴ روزبه تأخیر بیفتد. تعدادی از بیمارانی که پس از اولین درمان بوتاکس -A موفق به بهبودی نمی‌شوند، ممکن است در صورت تکرار درمان، به‌خوبی بهبود یابند. 

۴- عوارض جانبی بالقوه در محل تزریق بوتاکس میگرن 

 درحالی‌که بوتاکس میگرن یک روش درمانی غیرتهاجمی به طور چشمگیری برای پیشگیری و معالجه سردرد است، اما عوارض جانبی می‌تواند رخ دهد. متداول‌ترین آنها گردن درد و سفتی است که در محل تزریق بوتاکس میگرن امکان دارد رخ دهد.

اگر محل تزریق بوتاکس میگرن عضلات گردن و قسمت فوقانی شانه‌ها باشد، ممکن است باعث ضعف نسبی موقتی در آن عضلات شود، و اعتقاد بر این است که درد و سفتی تجربه بیماران ناشی از عضلاتی است برای کمک به نگه‌داشتن سر به حالت ایستاده کمک می‌کنند. ممکن است عوارض جانبی فقط در محل تزریق بوتاکس میگرن و یا در نواحی اطراف آن اتفاق بیفتد.

صرف‌نظر از این، ضعف مربوط به بوتاکس و درد/سفتی آن طی چند روز تا چند هفته برطرف می‌شود و در این میان، درمان علامتی با داروی ضدالتهاب ممکن است برای درد بسیار مؤثر باشد. از داروهای شل‌کننده عضلات باید خودداری شود، زیرا ممکن است مشکل (ضعف عضلانی) را که باعث درد در وهله اول می‌شود، بدتر کند.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس

عوارض جانبی تزریق بوتاکس میگرن:

علاوه بر عوارض در محل تزریق بوتاکس میگرن، عوارض دیگر جانبی که احتمال پیش‌آمدن آن‌ها کم است، به‌صورت زیر است.

 • سردرد
 • واکنش آلرژیک
 • سفتی عضله
 • مشکل در بلعیدن
 • تنگی نفس
 • ضعف عضلانی
 • علائم سرماخوردگی

اگر محل تزریق بوتاکس میگرن پیشانی شما باشد، برجستگی‌های کوچکی را ایجاد می‌کند، اما اگر یخ را به آن ناحیه بمالید، خودبه‌خود طی چند ساعت و با سرعت بیشتری از بین می‌رود. برحسب روش تزریق ممکن است سردردی را تحریک کند که شدت آن از خفیف تا شدید متفاوت باشد. اما این سردرد موقتی است.

سوالات متداول محل تزریق بوتاکس میگرن

روش تزریق چه مدت طول می‌کشد و بعد از آن چه احساسی خواهم داشت؟

هنگامی‌که درمان توسط یک تزریق‌کننده ماهر و باتجربه انجام می‌شود، این روش باید بیش از ۱۰-۱۵ دقیقه زمان نداشته باشد و می‌تواند در یک اتاق معاینه استاندارد انجام شود. پس از آن، باید بلافاصله فعالیت‌های معمول خود را از سر بگیرید.

آیا می‌توانم درحالی‌که درمان تزریق بوتاکس انجام می‌دهم داروهای دیگری برای سردرد مصرف کنم؟

داروهای خوراکی زیادی برای پیشگیری از میگرن در نظر گرفته شده‌اند، بسیاری از پزشکان مکمل‌های بوتاکس میگرن را در بهبود و جلوگیری از میگرن مزمن توصیه می‌کنند.

آیا محل تزریق بوتاکس در هر مرحله همان جا است؟

محل تزریق بوتاکس میگرن ممکن است بسته به تشخیص پزشک متخصص تغییر کند. این بستگی به استراتژی عملیاتی پزشک شما دارد.

هرچند وقت یک‌بار باید آمپول بزنم و درمان‌ها تا کی ادامه دارد؟

مطالعاتی که FDA روی بوتاکس میگرن انجام داد شامل برنامه‌ای بود که در آن افراد شرکت‌کننده هر ۳ ماه یکبار تزریق می‌کردند، در مجموع ۵ درمان در طول ۱۵ ماه. خطرات مرتبط با تجویز مکرر بوتاکس میگرن مزمن ناشناخته است و فاصله ۳ ماهه تزریق همچنان استاندارد مراقبت است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *