انواع لوچیا بعد از زایمان

لوچیا مایعی از رحم است که به دلیل مجرای زایمان از بقایای جفت و بافت‌های خود رحم که کوچک شده، آزاد می‌شود. از نظر ظاهری، لوچیا در ابتدا شبیه به جریان قاعدگی است، اما با وجود بقایای جفت، مخاط از کانال دهانه رحم و ضایعات بافت رحم با آن‌ها متفاوت است.

علت لوچیا چیست؟

پس از تولد کودک، ترشحات خونی قرمز روشن از واژن زن شروع می‌شود که دلیل ظهور آن‌ها در این واقعیت نهفته است که لایه داخلی رحم (به ویژه محل اتصال جفت) پس از زایمان یک زخم باز است. لوچیا ترشحی است که حاوی ذرات محل کودک، غشاء، مخاط دهانه رحم، خون، سلول‌های آندومتر (اندومتر) است که رنگ قرمز آن‌ها به دلیل وجود تعداد قابل توجهی گلبول قرمز است. ظهور چنین ترشحاتی نشان‌دهنده چرخش طبیعی رحم، بازگشت آن به حالت قبل از تولد و آمادگی برای بارداری جدید است.

با بهبودی رحم، حجم، قوام و رنگ لوچیا پس از زایمان تغییر می‌کند:

از لحظه تولد نوزاد و تا ۲-۳ روزگی، ترشحات قرمز روشن خونی ایجاد می‌شود. ظرف چند ساعت از پایان زایمان، حجم آن‌ها نزدیک به ۴۰۰ میلی‌لیتر می‌رسد. بلافاصله پس از زایمان، این ترشحات رنگ قرمز روشن دارد و حاوی لخته‌های خون هستند. اگر حجم ترشحات به طور قابل توجهی از ۴۰۰ میلی لیتر تجاوز کند یا برعکس، بسیار کمتر باشد، این ممکن است نشان دهنده خونریزی رحم یا تجمع لوچیا در حفره رحم باشد. 

مطلب پیشنهادی: دیابت بارداری

لوچیا بعد از زایمان چگونه به نظر می‌ رسد؟

 • پس از یک هفته، ماهیت ترشحات و رنگ این ترشحات به تدریج تغییر می‌کند، چسبناک‌تر می‌شود، لخته‌های خونی کوچک و رنگ آن قرمز مایل به قهوه ای می‌شود که این به دلیل ترمیم تدریجی لایه داخلی رحم و همچنین بهبود عروق آسیب دیده است.
 • از حدود هفته دوم تا سوم، حجم این ترشحات کاهش می‌یابد، رنگ آن‌ها به قهوه ای نزدیک می شود، قوام آن کرمی می‌شود و بوی بدی ظاهر می‌شود.

انواع لوچیا

 • لوچیای شفاف یا زرد کمی بعد از زایمان نشان دهنده این است که رحم تقریباً به طور کامل بهبود یافته است و معمولاً از هفته سوم پس از پایان زایمان مشاهده می‌شوند. با گذشت زمان، ترشح تقریبا ناپدید  و به تدریج تا ۴۲ روز پس از تولد متوقف می‌شود.

لوچیا بعد از زایمان چقدر طول می‌ کشد؟

چندین عامل بر مدت زمان آن‌ها تأثیر می‌گذارد:

 • ویژگی‌های فردی بدن مادر، وجود بیماری‌های عفونی، التهابی یا مزمن
 • لخته شدن خون او
 • اندازه و وزن جنین 
 • نوع زایمان(طبیعی یا سزارین)
 • تغذیه نوزاد (در صورت شیردهی، انقباضات رحم افزایش می‌یابد و سطح آن سریعتر پاک می‌شود).

Lochia معمولا ۴-۶ هفته (تا ۴۲ روز) طول می‌کشد. در طول این مدت، رحم به طور متوسط ​​۵۰۰-۱۵۰۰ میلی‌لیتر از این نوع ترشجات خارج می‌کند. مدت زمان ترشح نیز تحت تأثیر تعداد زایمان است. به عنوان مثال، لوچیا پس از زایمان دوم و سوم سریعتر از زایمان اول می‌گذرد، زیرا رحم سریعتر بهبود می‌یابد.

در چه مواردی می‌ توان نسبت به ترشحات لوچیا مشکوک شد؟

 • در برخی موارد، رنگ این ترشحات با گذشت زمان از قرمز روشن به قهوه‌ای و زرد تغییر نمی‌کند که این ممکن است، نشانه یک اختلال خونریزی باشد.
 • بوی نامطبوع لوچیا پس از زایمان، درد در قسمت پایین شکم، تب و ضعف می‌تواند التهاب رحم باشد.
 • قطع زودهنگام و از سرگیری لوچیای قرمز فراوان همراه با لخته شدن خون یک ماه پس از زایمان یا زودتر ممکن است نشان دهنده خونریزی رحمی به دلیل بقایای جفت یا غشاهای آمنیوتیک باشد.
 • لکه بینی طولانی مدت (بیش از ۱.۵-۲ ماه) ممکن است نشان‌دهنده انقباض ناکافی رحم باشد. در چنین مواردی، تزریق اکسی توسین، هورمونی که باعث انقباضات شدید این اندام می‌شود، ممکن است تجویز شود.
 • اگر در مورد شدت، مدت، بو و رنگ این ترشحات شک دارید، حتما با یک متخصص مشورت کنید. پزشک معاینه و سونوگرافی اندام‌های لگن را انجام می‌دهد و همچنین به سؤالات شما در مورد اینکه لوچیا پس از زایمان باید چگونه باشد پاسخ می‌دهد.

علت لوچیا

مطلب پیشنهادی: عمل سرکلاژ

لوچیا بعد از سزارین

برخی از زنان به اشتباه معتقدند که پس از سزارین نباید این نوع ترشحات را داشته باشند. با این حال، مهم نیست که زایمان چگونه انجام شود، رحم در هر صورت نیاز به زمان دارد تا بهبود یابد. بنابراین، لوچیا باید وجود داشته باشد. اگر نوزاد با سزارین متولد شده باشد، بهبودی رحم بیشتر طول می‌کشد. این به دلیل صدمات اضافی است. برشی روی رحم ایجاد شده و اسکار باقی مانده اجازه نمی‌دهد که رحم به سرعت به اندازه اصلی خود بازگردد. اما به طور معمول، پس از ۹ هفته، رحم به طور کامل مخاط را ترمیم می‌کند. 

اهمیت بهداشت در طول لوچیا

ترشحات لوچیا یک محیط ایده آل برای تولید مثل فلور بیماری زا است. برای محافظت از خود در برابر عفونت و التهاب احتمالی، یک زن باید به طور مرتب پدهای طراحی شده برای جذب لوچیای پس از زایمان را عوض کند. لازم است بعد از هر بار مراجعه به توالت و تعویض نوار بهداشتی، بهداشت اندام‌های تناسلی را رعایت کنید.

همچنین،برای جلوگیری از عفونت در دوران پس از زایمان نباید رابطه جنسی داشته باشید که هم برای مادر و هم برای کودک بسیار خطرناک است. به‌علاوه، بهتر است از شنا در استخرهای عمومی تا زمانی که دفع لوچیا به طور کامل متوقف نشده است خودداری شود. در دوران پس از زایمان استفاده از دوش توصیه می‌شود. این امر از ورود عفونت از واژن به رحم جلوگیری می‌کند و همچنین باعث بهبود بهتر بخیه‌ها پس از می‌شود.

لوچیا بعد از سزارین

کلام آخر

شاید تا به حال کلمه لوچیا به گوش‌تان نخورده باشد، اما ما در این مقاله از ویکی درمان نوضیحات کاملی در رابطه با آن در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. امیدواریم مفید بوده باشد. توصیه می‌کنیم، ملاجظه صفحه مادر و کودک را از دست ندهید.

سوالات متداول

لوچیا در چند مرحله انجام می شود؟

سه مرجله؛ روبرا، سریوسا و آلبا

آیا لوچیا بو دارد؟

از آنجایی که این ترحشات خون است، بویی وجود خواهد داشت که باید ملایم باشد. بوی لوچیا شبیه بوی مایع قاعدگی طبیعی است. از دست دادن خون واژن بوی کمی فلزی دارد با این حال این نباید آنقدر قوی باشد که باعث ناراحتی شما شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *