لمینت دندان چیست؟ مراحل نصب لمینت به چه صورت است؟

۰
(۰)

لمینت دندان یک روش دندانپزشکی برای پوشاندن مینای دندان با مواد مصنوعی است که به شما این را امکان می‌دهد که شکل و ظاهر دندان خود را تغییر دهید و در هر سنی قابل نصب بوده و زیبایی لبخند را به شما باز می‌گرداند.

لمینت کردن دندان، روشی قابل توجه در زمینه دندانپزشکی است که با دقت و زیبایی بافت‌های آسیب‌دیده دندان را بازیابی کرده، ظاهر نامطلوب دندان‌ها را تغییر داده یا پرکردگی‌های قدیمی را با روکش جدید جایگزین می‌کند. این روش برای ترمیم دندان‌های قدامی استفاده می‌شود. لمینت را می‌توان از مواد مختلفی در آزمایشگاه ساخت.

انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان

لمینت کامپوزیتی

لمینت‌های کامپوزیتی برای درمان شکاف بین دندان‌ها و از بین بردن شلوغی دندان‎های کوچک بدون آسیب رساندن به آنها استفاده می‌شود. این نوع لمینت در یک جلسه اجرا می‌شود. اما آنها می‌توانند به مرور زمان لکه‌دار شوند و باید به طور منظم معاینه شده و جلا داده شوند. روکش‌های کامپوزیت از یک ماده کامپوزیت ساخته می‌شوند و تنها مزیت آنها این است که ارزان‌تر و سریعتر تولید می‌شوند. اما با گذشت زمان، مانند دندان‌های معمولی، رنگ آنها تغییر می‌کند و همچنین نسبت به روکش ‌ای سرامیکی استحکام پایین‌تری دارند.

لمینت سرامیکی

این نوع لمینت سرامیکی علاوه بر زیبایی، برای اصلاح رنگ دندان‌ها استفاده می‌شوند که با تراشیدن سطح جلویی دندان‌ها به میزان ۰.۳-۰.۵ میلی‎متر، دندان‌ها آماده می‌شوند و روکش‌های سرامیکی روی چنین تراش‌هایی چسبانده می‌شوند و عمر آنها حدود ۱۰ سال است. در این روش، پس از اینکه دقیق‌ترین قالب‌گیری از دندان‌های بیمار انجام شود، روکش‌ها در آزمایشگاه‌های مخصوص ساخته می شوند. در طول ساخت روکش های‌دائمی، روکش‌های موقتی به بیمار ارائه می‌شود. پس از آماده شدن روکش‌های جداگانه، با کمک مواد مخصوص سرامیکی، روکش‌ها روی دندان‌های بیمار ثابت می‌شوند.

موارد نیاز به لمینت دندان

به عنوان یک قاعده، بیمارانی که می‌خواهند کارهای زیبایی دندان را با داشتن مشکلات زیر انجام دهند به دندانپزشکی برای لمینت دندان مراجعه می‌کنند:

 • تیره شدن مینای دندان
 • تروما و تخریب جزئی دندان‌ها
 • پر کردن‌های از بین رفته
 • ایجاد پلاک ناشی از سیگار کشیدن، نوشیدن قهوه/چای، شراب

مراحل نصب و درمان لمینت دندان چگونه است؟

نکته اول این است که لمینت دندان‌ها می‌توانند تحت بی‌حسی موضعی انجام شوند. در جلسه اول، معاینات و بررسی‌های اولیه توسط دندانپزشک انجام گرفته و عکس از دندان‌ها گرفته می‌شود. در مرحله بعد، تکنسین یک لبخند جدید را در رایانه مدلسازی می‌کند و طرح لبخند آینده را می‌سازد.

مراحل لمینت دندان

مقاله پیشنهادی: لیست ۱۰ تایی از بهترین کلینیک دندانپزشکی تهران!

لمینت دندان

در ویزیت دوم، ماکت دندان‌هایی که توسط تکنسین دندان ساخته شده است، تحویل گرفته می‌شود. علاوه بر این، این مدل با کمک یک پلاستیک مخصوص سریع و سخت به دندان‌های خود بیمار منتقل می‌شود. این کار به بیمار این امکان را می‌دهد که حتی قبل از آماده سازی، لبخند جدیدی را مستقیماً روی دندان‌های خود ببیند و بررسی کنند که آیا این مدل برای آن‌ها مناسب است یا خیر. سپس، اصلاحات لازم انجام شده و طرح مورد تایید بیمار قرار می‌گیرد.

اگر بیمار از همه چیز راضی باشد، دندان‌ها با کمترین ضربه به مینای خود تراش داده می‌شوند (گاهی اوقات دندان اصلاً تراش داده نمی‌شود). سپس اسکن دندان‌های آماده شده، با ضخامت مشخصی از روکش‌ها، برای تکنسین در آزمایشگاه ارسال می‌شود و روکش‌های موقت برای بیمار نصب می‌شود، بنابراین بیمار با دندان‌های تیز یا حساس کلینیک را ترک نمی‌کند. پس از آن، زمانی که روکش‌ها آماده شدند، بیمار برای امتحان آن‌ها می آید. اگر همه چیز مناسب باشد (شکل، رنگ و غیره)، روکش‌ها با مواد مخصوص، به طور دائمی روی دندان‌ها ثابت می‌شوند.

مزایای لمینت دندان

 • استحکام و دوام و عمر بالا
 • دندان‌های لمینت شده حتی زمانی که در معرض دود، قهوه و آب میوه قرار می‌گیرند، رنگ و زیبایی خود را حفظ می‌کنند.
 • شکست نور طبیعی باعث می‌شود لمینت‌ها از مینای طبیعی غیر قابل تشخیص باشند.
 • نصب سریع و راحتی برای بیمار دارد.
 • مراقبت از آنها آسان است و به مراقبت خاصی نیاز ندارند و فقط رعایت بهداشت حفره دهان کافی است.
 • قابلیت اطمینان لمینت ها به این دلیل که روکش‌ها بسیار محکم به دندان‌ها می‌چسبند و لازم نیست نگران شکستن یا کنده شدن چیزی در حین غذا خوردن باشید. در نتیجه لبخند شما در هر شرایطی زیبا می‌ماند.
 • این روش بی خطر و بدون درد است.
 • نیازی به انجام آزمایشات و معاینات متعدد قبل از لمینت دندان نیست.
 • به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت دندان‌های خود را سفید و نقص‌های جزئی آن را از بین ببرید.

مزایای لمینت دندان

مقاله پیشنهادی: معرفی بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران

معایب لمینت دندان

 • فقط برای دندان‌های واقع در ناحیه لبخند امکان‌پذیر است.
 • قیمت بالا
 • لمینت فقط برای ترمیم عیوب جزئی در دندان و مینای دندان مناسب است.

هزینه گذاشتن لمینت روی دندان چقدر است؟

هزینه لمینت دندان، به سازنده، روش ساخت و مواد مورد استفاده بستگی دارد. همچنین، هزینه نهایی نصب به صورت جداگانه محاسبه می‌شود، زیرا لازم است تعداد دندان‌هایی که باید ترمیم شوند، سلامت عمومی و سایر عوامل مهم در نظر گرفته شود.

موارد منع لمینت دندان

دندانپزشکان توصیه می‌کنند در موارد زیر به جای لمینت دندان از روش دیگری استفاده کنید:

 • پوسیدگی قابل توجه دندان یا عدم وجود دندان
 • پریودنتیت یا همان فرآیندهای التهابی مزمن
 • تغییر شکل قابل توجه دندان
 • دندان قروچه

سخن پایانی

بر کسی پوشیده نیست که لبخند جزء مهمی از زندگی کامل و شاد برای هر فرد است و نه تنها خلق و خوی خوب و اعتماد به نفس، بلکه سلامت فرد نیز به زیبایی دندان‎های او بستگی دارد. پس اگر دندان‌ها سفیدی و درخشندگی طبیعی خود را از دست داده‌اند و ترک‌هایی روی مینای دندان ایجاد شده است، ترمیم زیبایی با کمک لمینت دندان به حل این مشکلات کمک می‌کند.

سوالات متداول

چند نوع لمینت دندان داریم؟

به طور کلی دو نوع لامینت دندان به نام‌های لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی داریم.

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی چیست؟

طول عمر کامپوزیت دندان نسبت به لمینت سرامیکی کمتر، هزینه‌ی لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر است. همچنین از لحاظ استحکام و مقاومت، دوام و استحکام لمینت سرامیکی بیشتر است.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

بین این دو نوع از لمینت ارجحیتی وجود ندارد و بسته به شرایط دندان‌ها، تشخیص دندانپزشک و انتخاب بیمار نوع لمینت انتخاب می‌شود.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

معمولا ماندگاری لمینت دندان بین ۵ تا ۱۰ سال است. البته همانطور که قبلا گفته شد، طول عمر لمینت سرامیکی بیشتر از لمینت کامپوزیتی می‌باشد. بعد از این مدت زمان نیاز است که لمینت، ترمیم یا تعویض شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

حمید حیدری

حمید حیدری هستم دانشجوی رشته دندانپزشکی. شما را با جدیدترین مقالات منتشر شده در زمینه بهداشت دهان و دندان، بیمارهای دندان و.. آشنا می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *