مراقبت ها و مزایا جراحی لازک چشم

جراحی لازک چشم نوعی از PRK برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم و ترکیبی از روش‌های خاصی از لیزیک و PRK است. نکته قابل ذکر این است که لیزیک همچنان محبوب‌ترین جراحی لیزر چشم است، اما برای افرادی که کاندیدای مناسبی برای لیزیک نیستند، لازک یا LASEK ممکن است، گزینه‌های بهتری بوده و نتایج قابل قبول‌تری نسبت به لیزیک داشته باشد.

تفاوت لازک و PRK

برخلاف تصور رایج، جراحی‌هایی که از تکنیک‌های PRK و LASEK استفاده می‌کنند دقیقاً یکسان نیستند. در واقع، این دو رویه در مرحله اول کمی متفاوت هستند.در هر دو جراحی، لایه بیرونی بالایی سلول‌ها (اپیتلیوم) در چشم با محلول الکلی برداشته می‌شود تا لایه زیرین قرنیه در معرض لیزر قرار گیرد. با تکنیک پی آر کی این لایه به طور کامل برداشته شده اما با تکنیک لازک چشم به گوشه‌ای منتقل شده و در پایان جراحی جایگزین می‌شود.

تفاوت لازک چشم

مقاله پیشنهادی: آب مروارید یا کاتاراکت چیست؟

هر دو نوع جراحی از لیزر اگزایمر استفاده می‌کنند. این لیزر، یک نوع لیزر فرابنفش است که در جراحی چشم برای برداشتن بافت قرنیه از طریق فرسایش استفاده می‌شود. هنگامی که لایه بالایی قرنیه در معرض دید قرار می‌گیرد، لیزر اگزایمر جلوی چشم را تغییر می‌دهد تا نوری که از آن عبور می‌کند به درستی در پشت چشم متمرکز شود. در نهایت، یک لنز تماسی محافظ روی چشم قرار می‌گیرد تا زمانی که اپیتلیوم دوباره رشد کند و بازیابی کامل بینایی تقریباً یک ماه یا بیشتر طول می‌کشد.

فواید لازک چشم

روش لازک نسبت به سایر گزینه‌های درمانی مزایایی دارد:

 • مناسب بودن: این روش برای قرنیه‌های نازک تر نیز مناسب است. تکنیک لازک تنها بالاترین لایه چشم را برداشته و حداکثر مقدار بافت را برای بازسازی لیزری باقی می‌گذارد.
 • بدون خطر عوارض فلپ
 • برای قرنیه‌های نازک‌تر مفید است
 • خطر کمتر خشکی چشم
 • بدون خطر عوارض فلپ
 • نتیجه بصری در نهایت با لیزیک قابل مقایسه است

نحوه تکنیک لازک چشم

در تکنیک لاز،  فلپ ایجاد نمی‎شود. در عوض، اپیتلیوم، لایه خارجی قرنیه، به طور موقت با استفاده از الکل و یک ورقه بسیار نازک برداشته می‌شود و الکل به حل شدن سلول‌های اپیتلیال کمک می‌کند. سپس ورقه اعمال می‌شود و روی قرنیه می‌لغزد تا سلول‌ها به یک طرف جابجا شوند. این به جراح اجازه می‌دهد تا به بافت عمیق‌تر قرنیه برای تغییر شکل دائمی قرنیه دسترسی پیدا کند.

تکنیک لازک چشم

سپس لیزر اگزایمر روی قرنیه اعمال می‌شود تا بافت را بر اساس محاسبات دقیقی که برای تصحیح عیب انکساری بیمار کافی است، از بین ببرد. بر خلاف لیزیک که معمولا از دو لیزر استفاده می‌کند، یکی برای ایجاد فلپ و دیگری برای تغییر شکل قرنیه اما لیزیک تنها از یک لیزر استفاده می‌کند.

هنگامی که لیزر درمانی در روش لازک انجام شد، اپیتلیوم روی قرنیه به عقب می‌لغزد تا در طول فرآیند بهبودی از آن محافظت کند. از آنجایی که این لایه تنها به اندازه یک لایه سلولی ضخامت دارد، از یک لنز تماسی نیز برای کمک به محافظت و بهبود قرنیه استفاده می‌شود.

لازک چشم در مقابل لیزیک

لازک و لیزیک روش‌های مشابهی هستند که تفاوت اصلی آن‌ها در ایجاد یا عدم ایجاد فلپ است. پس از آماده سازی قرنیه، هر دو روش شامل برداشتن بافت قرنیه می‌شوند. هر چه عیب انکساری بیشتر باشد، بافت بیش‌تری باید برداشته شود. برای اینکه این کار ایمن باشد، ضخامت قرنیه باید قبل از عمل اندازه‌گیری شود تا از وجود بافت کافی پس از جراحی اطمینان حاصل شود.

قبل و در روز جراحی لازک چشم

قبل از جراحی معمولاً پزشک به بیماران توصیه می‌کند:

 • استفاده از لنزهای تماسی سخت را حداقل به مدت چهار هفته و لنزهای نرم را به مدت دو هفته قبل از جراحی متوقف کنید، زیرا ممکن است در آزمایش‌های تشخیصی قبل از عمل اختلال ایجاد کنند.
 • روز قبل و روز عمل از آرایش خودداری کنید. این محصولات ممکن است در اطراف چشم و مژه‌ها باقی بمانند که احتمال عفونت را افزایش می‌دهد.

مراقبت‌های بعد از جراحی لازک چشم

پس از جراحی توصیه می‌شود:

 • برای کمک به جلوگیری از عفونت و کاهش خشکی، چند روز پس از جراحی از قطره چشم استفاده کنید.
 • حداقل به مدت یک هفته از ورزش های سنگین و شدید خودداری کنید.
 • چشم عمل شده را مالش ندهید، استراحت کنید و بیش از حد به خود فشار نیاورید.
 • برای جلوگیری از تحریک بیشتر، به مدت یک هفته هنگام خواب از پوشش مناسب برای چشم استفاده کنید.
 • در هفته اول از کار کردن خودداری کنید.

عوارض لازک چشم

مطلب پیشنهادی: عمل لیزیک چشم

چشم ممکن است در مواقعی پس از جراحی احساس ناراحتی و خارش داشته باشد. به طور معمول ۴ تا ۵ روز طول می‌کشد تا لایه جدیدی از سلول‌ها رشد کند. پس از آن، پزشک لنز تماسی را برمی‌دارد و بینایی حدود یک ماه طول می‌کشد تا تثبیت شود. پزشکان معمولاً یک روز و ۴-۵ روز پس از جراحی نیاز به معاینه دارند. پس از آن، پزشکان معمولاً به معاینه پیگیری یک ماهه نیاز دارند.

عوارض جانبی لازک

هیچ جراحی کاملاً عاری از خطرات و عوارض جانبی نیست. چشم پزشک شما می‌تواند خطرات را شناسایی کند و تصمیم بگیرد که آیا شما واجد شرایط جراحی هستید یا خیر. از آنجایی که تکنیک لازک  با استفاده از لیزر بر روی سطح چشم انجام می‌شود، تیرگی یا اسکار یکی از عوارض مهم آن است و قرنیه بیمار کمی شیری به نظر می‌رسد که دائمی نیست و با قطره چشم قابل درمان است.

جمع بندی

چشم ها امکان دارد در مواقعی پس از جراحی احساس ناراحتی و یا خارش داشته باشد. بهتر است مراقبت های توصیه شده را انجام دهید تا دچار عفونت و یا مشکل نشوید، اما در صورت شدت گرفتن ناراحتی و خارش به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول

لیزیک یا لازک کدام مناسب تر است؟

هردو روش ایمن میباشند و۶ ماه بعد ازعمل نتایج مشابهی دارند. در شرایط مساوی، به خاطر عوارض مربوط به فلپ و هم به علت هزینه کمتر، لیزر های سطحی مثل لازک بهتر است.

بعد از عمل لازک چشم چند روز نیاز به استراحت است؟

بعد از عمل معمولا بین ۳تا ۵ روز بعلت تحریک پذیری بالای چشمها بهتر است در محیط کاری یا آفتابی و گرد و خاکی نباشد .واز عینک آفتابی استفاده نماید.

بهترین سن برای عمل لازک چیست؟

بهترین سن برای عمل لازک چشم بین ۱۸ تا ۵۵ سال می باشد. در واقع از سنی که تغییرات بیش از نیم نمره طی یکسال نباشد تا سن۵۵سال یا بالاتر بشرطی که علایم اب مروارید دیده نشود، می توانند لازک انجام دهند.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.