لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن چیست؟

۰
(۰)

لابیاپلاستی یا همان عمل زیبایی واژن ، به نوعی از جراحی‌های زیبایی زنان گفته می‌شود که در آن، پزشک متخصص بر اساس نوع لابیا، شکل بیرونی و ظاهری آن را تغییر می‌دهد. بر این اساس، اکثر زنانی که داوطلب عمل زیبایی واژن هستند، مایلند در اندازه و طول لابیا تغییرات مدنظر خود را ایجاد کنند، چرا که، در بهترین حالت، لبه بیرونی واژن، نباید از آن بیرون بزند. در بعضی مواقع نیز، در طی جراحی، مقداری از کلیتوریس نیز، برداشته می‌شود.

از طرفی دیگر، زیبایی و فرم ناحیه تناسلی، بر بهبود روابط زناشویی اثر مستقیم دارد. برای مثال: عده ای از افرادی که پس از زایمان طبیعی، دچار گشادی و افتادگی واژن می‌شوند نیز، میتوانند با انواع روش‌های عمل زیبایی واژن، اقدام به درمان نمایند.

انواع لابیا چیست؟

عموما لابیا‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد :

لابیا ماژور: لابیای ماژور یا لابیایی که در قسمت بیرونی قرار دارد، دو لایه از پوست است که از تپه‌‌ی ونوس تا استخوان واژن ادامه دارد. وظیفه‌ی این لابیا، حفاظت و پوشش اعضای حساس درونی، مانند لابیا‌ی مینور، کلیتوریس و دهانه واژن است.

لابیا مینور: در این قسمت، دو لایه‌ی پوست وجود دارد که در هر دو سمت واژن قرار داشته و عموما میان لابیا ماژور قرار می‌گیرد. معمولا لابیا‌های مینور، در هر فردی، رنگ و اندازه‌ی یکسانی نداشته و متفاوت است. لابیا‌ی مینور، از سمت کلیتوریس به دو طرف دهانه واژن کشیده می‌شود.

عمل زیبایی واژن چیست

لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن چیست؟

عمل زیبایی واژن، یکی از عمل‌های شایع در خانمهاست که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. عمل زیبایی واژن، عدم تقارن و بزرگی بیش از اندازه در لابیا‌های واژن را ترمیم می‌کند. اکثر افرادی که لابیا‌های بزرگی دارند، عموما از پوشیدن لباس‌های تنگ، روابط جنسی فعالیت‌های جنسی شکایت دارند؛ چرا که نمی‌توانند آن‌ها را به راحتی انجام دهند.

گاهی این بزرگی و عدم تقارن‌ها، می‌تواند ناشی از عوامل ارثی، بارداری و زایمان‌های طبیعی باشد. عمل زیبایی واژن به شما کمک می‌کند، تا تمامی مشکلات شما در زمینه فعالیت‌های ورزشی، روابط جنسی و پوشیدن لباس‌ها موردنظرتان را به سادگی انجام داده و همچنین اعتماد به نفس خود را بازیابید.

انواع لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی یا همان عمل زیبایی واژن، به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه به آنها میپردازیم.

لابیاپلاستی با لیزر

امروزه، با پیشرفت تکنولوژی در زمینه استفاده از لیزر در خدمات پزشکی، از کاربرد‌های آن در این زمینه نیز نمیتوان چشم‌پوشی کرد. لابیا پلاستی با لیزر عموما بدون بیهوشی و تنها با بیحسی موضعی انجام شده و در کلینیک‌های زیبایی نیز میتوان این کار را به سادگی انجام داد. همچنین لابیاپلاستی با لیزر، نسبت به سایر روش‌ها درد کمتری داشته و رضایت بیشتری را نیز در پی داشته است.

لابیا پلاستی ار اف

آر اف نیز، یک نوع لیزر رادیویی و گرمایشی است که میتواند لابیا‌های نامتقارن را بهبود بخشیده و فرم دلخواه بیمار را بدون دوره نقاهت طولانی به او تقدیم کند. استفاده از دستگاه آر اف همچنین، عوارض جانبی خطرناکی نداشته و بدون ایجاد زخم، برش و یا بخیه انجام می‌شود.

لابیاپلاستی

تکنیک Trim

در لابیاپلاستی به روش Trim، در لبه‌های داخلی لابیا‌ی ماژور برش‌هایی ایجاد شده و سپس لبه‌های آن به داخل بخیه زده می‌شوند. عموما عمل زیبایی واژن با این تکنیک، حدود یک ساعت زمان می‌برد.

تکنیک Wedge

در این روش، در لابیای مینور، برش V مانندی ایجاد شده و بافت‌های مرکزی در این ناحیه برداشته می‌شوند. عموما عمل زیبایی واژن در این روش، طولانی‌تر از تکنیک Trim بوده اما نتایج بهتری را نیز در بر خواهد داشت.

همچنین بخوانید: کربوکسی تراپی واژن

عوارض لابیاپلاستی

عمل زیبایی واژن نیز مانند سایر جراحی‌های دیگر، دارای عوارض مختص به خود است. امروزه پزشکانی سودجو، برای کسب درآمد از این طریق، ادعا می‌کنند این جراحی بدون عوارض جانبی بوده و پس از آن دردی را احساس نخواهید کرد. اما خوب است بدانید، لابیا‌های ناحیه تناسلی، دارای غدد لنفاوی و اعصاب متعددی می‌باشند که با قطع آنها ممکن است، پس از جراحی، هیچ حسی در این ناحیه نداشته باشید و این موضوع ممکن است باعث ناراحتی شما شود.

همچنین پس از انجام جراحی نیز، ممکن است بهبود شما ماه‌ها طول کشیده و حتی در مواردی دیده شده که این محل دچار عفونت شده و مراحل بهبود طولانی‌تر شود.

اگر بزرگی لابیا‌ها، باعث ناراحتی شخص شما نمی‌شود و تنها برای زیبایی میخواهید دست به این عمل خطرناک و پر‌عوارض بزنید، پیشنهاد میکنیم بدن خود را دوست داشته باشید و فاکتور‌های زیبایی را که دیگران برای کسب درآمد، تعریف کرده اند را فراموش کنید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

عموما بهبود کامل پس از انجام لابیاپلاستی ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد. اما نکاتی نیز وجود دارد که در صورت رعایت آنها، این بهبودی سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

عوارض لابیاپلاستی

  • در روز‌های اول عمل زیبایی واژن، ممکن است درد و تورم زیادی را در این ناحیه تجربه کنید که میتوانید از قرص‌های ایبوپروفن و ژلوفن، برای تسکین درد خود استفاده کنید.
  • در روز اول بعد از عمل زیبایی واژن، توصیه میکنیم از کمپرس یخ در ناحیه واژن استفاده کرده و تا حد امکان، بهداشت را رعایت کنید.
  • از مالیدن ناحیه مورد نظر خودداری کنید.
  • از سبزیجات و موادغذایی حاوی فیبر استفاده کنید و از مصرف غذاهای سرخ‌ کردنی و چرب و شور خودداری کنید
  • از فعالیت‌های ورزشی سنگین تا یکماه پس از جراحی خودداری کنید.
  • برای پیشگیری از باز شدن بخیه‌ها توصیه می‌شود حدالامکان تا ۲ ماه پس از انجام لابیاپلاستی، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این توصیه‌ها بسته به شرایط فرد ممکن است متغیر باشد و برای تعیین دقیق توصیه‌های پس از عمل زیبایی واژن، با بهترین دکتر لابیاپلاستی مشورت کنید.

بهترین سن برای انجام عمل زیبایی واژن (لابیاپلاستی) چیست؟

عموما روند رشد و پیری در همه زنان یکسان نبوده و با توجه به ژنتیک آنها متغیر است، پس بنابراین نمیتوان برای انجام لابیاپلاستی سن دقیقی را مشخص نمود. با این تفاسیر، زنان بالای بیست سال تا ۵۰ سال میتوانند این عمل را بدون ایجاد مشکل انجام دهند.

در سن بالای پنجاه سال، بدلیل مشکل بودن بهبود در بخیه‌ها، معمولا عمل زیبایی واژن توصیه نمی‌شود. در سن زیر ۲۰ سال نیز، به دلیل عدم بلوغ و تکامل کامل لابیا‌ها، عمل زیبایی واژن توصیه نمی‌شود.

سخن پایانی

لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن، یکی از روش‌های رایج زیبایی در بانوان است که به درمان عدم تقارن و بزرگی لابیا‌ها منجر می‌شود. در این مطلب از ویکی درمان، به بررسی این روش و مزایا و معایب آن نیز پرداختیم. امید است این مطلب مورد توجهتان قرار گرفته باشد.

هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟

بسته به نوع روش انتخابی و همچنین مشکل مخصوص به هر فرد، هزینه ها محاسبه می‌شوند.

آیا لابیاپلاستی برگشت پذیر است؟

در صورتی که در سن مناسب، عمل لابیاپلاستی را انجام دهید، امکان بازگشت به حالت اولیه وجود ندارد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

الهام کریمی

الهام کریمی هستم. دانشجوی پزشکی، زنان و زایمان. تلاش میکنم شما را با محتواهای صحیح و به روز در زمینه آشنا کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *