قرص داپوکستین + نحوه مصرف و عوارض آن

۵
(۱)

قرص داپوکستین، یک داروی ضد افسردگی جدید و موثر برای درمان زود انزالی مردان است و طبق گفته محققان زمان انزال را طولانی تر کرده و همچنین به بیماران کنترل بیشتری بر انزال می دهد. اما در برخی موارد عوارض جانبی از جمله مشکلات روانپزشکی، واکنش های پوستی، افزایش وزن بدن، کاهش میل جنسی، حالت تهوع، سردرد، ناراحتی معده و ضعف به همراه دارد. 

انزال زودرس چیست؟

انزال زودرس در اصطلاح عامیانه به معنای ارضای سریع مردان است و مرد زودتر از آنچه خودش یا شریک زندگی اش بخواهد دچار ارگاسم می شود. البته این امری عادی است که هرازگاهی ممکن است اتفاق بیفتد. اما اگر به طور منظم روی دهد، برای بسیاری از مردان و برخی از شرکای آنها به عنوان یک مشکل در نظر گرفته می شود و شایع ترین اختلال عملکرد جنسی مردان است.

تصور می شود که این امر یک مشکل روانی است. با این حال، می تواند بیولوژیکی نیز باشد. برای برخی از مردان ممکن است موقتی باشد و به خودی خود بهتر شود. برای دیگران، درمان های تجویز شده مانند قرص داپوکستین می تواند مفید باشد. انزال زودرس دو نوع دارد:

 • انزال زودرس اولیه: این مردان در طول زندگی فعال جنسی خود انزال زودرس را تجربه می کنند.
 • انزال زودرس ثانویه: این عارضه پس از آن ایجاد می شود که مرد قبلاً رابطه جنسی رضایت بخشی بدون مشکلات انزالی داشته است.

قرص داپوکستین چیست؟

قرص داپوکستین چیست؟

طبق پژوهشی که در دانشگاه مینه سوتا آمریکا انجام شد، اثرات قرص داپوکستین روی ۲۶۱۴ مرد مورد بررسی قرار گرفت. همه مردان انزال زودرس متوسط تا شدید داشتند و به طور متوسط در عرض یک دقیقه پس از دخول انزال می کردند. نیمی از آنها به طور تصادفی برای دریافت داپوکستین و نیمی دیگر برای دارونما انتخاب شدند. هر دو گروه باید داروهای خود را از ۱ تا ۳ ساعت قبل از مقاربت مصرف می کردند.

پس از سه ماه، مردانی که دوز ۳۰ میلی گرمی داپوکستین مصرف می کردند، به طور متوسط ۲.۷۸ دقیقه پس از دخول به انزال زمان نیاز داشتند، مردانی که دوز ۶۰ میلی گرمی دریافت کردند، ۳.۳۲ دقیقه طول کشید. میانگین گروه دارونما ۱.۷۵ دقیقه (پس از سه ماه) بود.

بر اساس این تحقیقات و موارد دیگر، قرص داپوکستین یک داروی انتخابی بازدارنده بازجذب سروتونین است که به طور ویژه برای درمان انزال زودرس ساخته شده است، زمان انزال را افزایش می دهد و می تواند کنترل انزال را بهبود بخشد.  این دارو خیلی سریع اثر می‌کند، بنابراین باید زمانی مصرف شود که پیش‌بینی می‌کنید رابطه جنسی داشته باشید، نه هر روز. شما باید آن را ۱-۳ ساعت قبل از رابطه جنسی مصرف کنید.

موارد مهم قبل از مصرف قرص داپوکستین

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر می توان از دارو استفاده کرد. به این دلایل، قبل از شروع مصرف قرص داپوکستین، مهم است که پزشک شما درباره موارد زیر بداند:

 • اگر سابقه غش دارید.
 • اگر بیماری قلبی دارید.
 • اگر خونریزی یا اختلال انعقادی دارید.
 • اگر صرع دارید.
 • اگر تا به حال مشکل سلامت روانی داشته اید مانند اختلال دوقطبی، افسردگی یا شیدایی.
 • اگر فشار چشم شما افزایش یافته است، وضعیتی به نام گلوکوم.
 • اگر در عملکرد کبد یا کلیه های خود مشکلی دارید.
 • اگر تا به حال به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید مانند هر دارویی است که بدون نسخه قابل خرید است و همچنین داروهای گیاهی و مکمل ها.

در صورت داشتن هر کدام از موارد فوق پزشک خود را در جریان بگذارید.

نحوه مصرف قرص داپوکستین

نحوه مصرف قرص داپوکستین

قبل از شروع درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده داخل بسته قرص را مطالعه کنید. این بروشور اطلاعات بیشتری در مورد قرص داپوکستین به شما می دهد و همچنین لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید را در اختیار شما قرار می دهد.

داپوکستین را دقیقاً همانطور که پزشک به شما گفته است مصرف کنید. این قرص را همراه یک لیوان پر آب مصرف کنید. دوز اولیه توصیه شده یک قرص ۳۰ میلی گرمی است که ۱ تا ۳ ساعت قبل از شروع رابطه جنسی مصرف شود. ممکن است پزشک بعدا تصمیم بگیرد که دوز شما را به یک قرص ۶۰ میلی گرمی افزایش دهد. پزشک تنها در صورتی دوز بالاتر را برای شما تجویز می کند که دوز ۳۰ میلی گرمی کافی نباشد و هیچ گونه عوارض جانبی مانند احساس غش را تجربه نکرده باشید.

در هر ۲۴ ساعت بیش از یک قرص مصرف نکنید. داپوکستین برای استفاده منظم روزانه در نظر گرفته نشده است، شما باید آن را فقط قبل از پیش بینی رابطه جنسی مصرف کنید. قرص مزه تلخی دارد، بنابراین آن را بدون جویدن کامل قورت دهید. می توانید آن را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.بیشترین بهره را از درمان خود ببرید و مطمئن شوید که قرارهای بعدی خود را با پزشک ادامه می دهید. به این دلیل که پزشک بتواند پیشرفت شما را بررسی کند.

هنگام مصرف داپوکستین الکل ننوشید، زیرا ممکن است اثرات آرام بخش الکل را افزایش دهد و همچنین می تواند خطر غش را افزایش دهد. در حین مصرف داپوکستین از هیچ داروی تفریحی استفاده نکنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی جدی برای شما ایجاد کند. یک ماده شیمیایی در آب گریپ فروت می تواند میزان داپوکستین را در جریان خون شما افزایش دهد و این خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد. اگر آب گریپ فروت می نوشید، حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از آن قرص داپوکستین مصرف نکنید.

اگر راننده هستید مراقب باشید. در صورت احساس ضعف یا سرگیجه، رانندگی نکنید و از ابزار و ماشین آلات استفاده نکنید. در صورت خرید هر دارویی، حتما با پزشک خود مشورت کنید که برای مصرف با داپوکستین مناسب است.

عوارض جانبی قرص داپوکستین 

عوارض جانبی قرص داپوکستین 

بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه همه افراد آنها را تجربه نمی کنند. اثرات ناخواسته اغلب با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود می یابند، اما اگر هر یک از این موارد ادامه یافت یا دردسرساز شد، به پزشک خود اطلاع دهید. شایع ترین عوارض این قرص عبارتند از:

 • احساس سرگیجه یا سبکی سر: در حالی که سر خود را بین زانوهای خود قرار داده اید بنشینید یا دراز بکشید تا این احساس برطرف شود.
 • احساس تهوع، عرق کردن یا گیجی: در این حالت ممکن است غش کنید پس بنشینید تا این احساس از بین برود تا زمین نخورید و به خودتان آسیب نزنید.
 • سر درد: مقدار زیادی آب بنوشید و اگر سردرد ادامه داشت، به پزشک خود اطلاع دهید.

سوالات متداول

آیا خوردن بیش از اندازه قرص داپوکستین عوارض خاصی دارد ؟

بله، عوارض جانبی مانند بی حالی و سرگیجه، تعریق زیاد، سردرد، اسهال، عصبانیت و خلق و خوی تحریک پذیر، کاهش میل جنسی، گیجی، افزایش فشار خون، وزوز یا زنگ در گوش، تاری دید، خشکی دهان، تعریق بیش از حد، بی خوابی، خستگی مفرط و ضربان نامنظم قلب.

آیا قرص داپوکستین تداخل دارویی دارد ؟

بله با دارو هایی نظیر دارو‌های درمان اعتیاد به الکل، لیتیوم، ضد درد غیر استروئیدی، ترامادول، میگرن، ضد فشار خون مانند وراپامیل، ضد انعقاد خون و درمان ایدز.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

ویدا جامی

ویدا جامی هستم. علاقه مند به حوزه تولید محتوا. سالها در زمینه ترجمه و تولید محتوا اطلاعات عمومی مشغول به فعالیت هستم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. ایا با مصرف یک بسته قرث داپوکستین که ۶عدد هست مصرف کنیم روز انزال برا ادامه مسیر زندگی تاثیر داره یا نه ؟وقتی قرص را میخکریم همون موقع فقط برا انزال رو ادم تاثیر میذاره ؟
  مممنون میشم جواب بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *