عمل زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی که معمولاً به آن “رینوپلاستی” می‌گویند، جراحی است برای تغییر شکل بینی با اصلاح استخوان یا غضروف. رینوپلاستی یکی از رایج‌ترین انواع جراحی پلاستیک است. 

عمل زیبایی بینی امروزه یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین عمل های زیبایی است که نه تنها در ایران بلکه در دنیا مورد توجه قرار گرفته است ؛ در این زمینه روزانه شاهد بسیاری عمل بینی موفق و ناموفق هستیم ، شاید برایتان سوال پیش آید که دلیل موفقیت و عدم موفقیت یک جراحی چیست و به صورت کل این جراحی چه عوارض ، مشکلات و مراقبتهای قبل و بعد از آن را نیازمند است؛ برای یافتن پاسخ تمام این سوالات و بهره‌مندی از اطلاعات حیاتی در خصوص عمل زیبایی بینی در این مقاله از ویکی درمان با ما همراه باشید.

دلایل انجام عمل زیبایی بینی

افراد برای ترمیم بینی خود پس از جراحت، برای اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص مادرزادی یا به دلیل ناراضی بودن از ظاهربینی خود، جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند.

تغییرات احتمالی که جراح شما می‌تواند از طریق جراحی زیبایی بینی در شما ایجاد کند عبارت‌اند از:

 • تغییر در اندازه
 • تغییر در زاویه
 • صاف کردن پل
 • تغییر شکل نوک
 • باریک شدن سوراخ‌های بینی

دلایل انجام عمل زیبایی بینی

اگر عمل زیبایی بینی شما برای بهبود ظاهر شما انجام می‌شود، باید صبر کنید تا استخوان بینی شما به‌طور کامل رشد کند. برای دختران، این سن حدود ۱۵ سالگی است. این سن برای پسرها ممکن است کمی از این بیشتر باشد. اگر به دلیل اختلال تنفسی تحت عمل زیبایی بینی قرار می‌گیرید، جراحی بینی را می‌توان در سنین پایین‌تر نیز انجام داد.

انواع بینی

بینی افراد مختلف با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. این تفاوت های فردی، ویژگی های هر شخص را به صورت منحصر به فرد شکل می دهد که در جراحی زیبایی بینی با یکدیگر متمایز می کند . بینی نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست.

بینی گوشتی

بینی های گوشتی با ویژگی هایی همچون دارا بودن پوست ضخیم و چارچوب غضروفی ضعیف شناخته می شوند. پزش در حین عمل بینی ، با استفاده از تکنیک‌هایی، پوست بینی فرد را نازک و چهارچوب غضروفی آن را نیز تقویت می کند. در تقویت چهارچوب غضروفی فرد، از غضروف های گرفته شده از گوش یا دنده استفاده می شود. در نتیجه این تقویت چهارچوب، سبب می‌شود بینی به شکل اولیه خود باز نگردد. جراحی بینی گوشتی نسبت به استخوانی اندکی چالش برانگیز است.

عمل زیبایی بینی

بینی استخوانی

بینی های استخوانی با مشخصه‌هایی مانند نازک بودن پوست و قوی بودن ساختار غضروفی آن شهرت دارد. این فرم از بینی به پیوند غضروفی نیاز نداشته و اغلب در عمل زیبایی بینی پیرایش در آن انجام می شود.

بینی کج

انحراف در بینی یک پدیده مادرزادی یا اکتسابی است که در اثر وارد شدن ضربه شدید در تصادفات یا سایر حوادث مشابه اتفاق می افتد. انحراف بینی اغلب باعث کج شدن سپتوم می شود و پزشک های جراح معمولاً از تکنیک سپتوپلاستی برای درمان این مشکل استفاده می کنند. در برخی مواقع هم سپتوپلاستی با فرایند رفع ایرادات زیبایی بینی ترکیب می شود و تحت فرایند جراحی زیبایی بینی به نام سپتورینوپلاستی، بینی صاف شده و در همچنین رفع ایرادات فانکشنال، ایرادات مربوط به زیبایی آن نیز درمان می شود.

نحوه عمل زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی می تواند بسیاری از مشکلات مرتبط با بینی از جمله اندازه آن ، عرض بینی، اندازه و موقعیت سوراخ‌های آن و مشخصات ظاهری بینی را برطرف کند.

نحوه عمل زیبایی بینی

انواع روش های جراحی بینی

جراحی به روش باز

جراحی بینی به روش باز به پزشک امکان دسترسی بیشتری به غضروف و استخوان های بینی را می دهد، اما امکان دارد که جای زخم کوچکی روی بینی بعد از عمل باقی بماند. در این روش باز پزشک با ایجاد یک برش در ناحیه غضروف بین دو بینی، می تواند پوست را از نوک بینی بلند کند و غضروف را بسیار دقیق شکل دهد  و در هنگام بهبودی جای برش، یک زخم بسیار کوچک و تقریبا نامعلوم برروی بینی می ماند.

جراحی به روش بسته

جراحی زیبایی به روش بسته به طور کلی روشی است که در اولویت است؛ زیرا که تمام برش های جراحی آن در داخل بینی انجام می شود و زخم ها همه در داخل بینی هستند؛ در این روش با آنکه برش ها پنهان هستند، جراح هنوز هم می تواند به بسیاری از نقاط بینی دسترسی پیدا کند تا به بازه وسیعی از موارد زیبایی و ساختاری رسیدگی کند.

جراحی زیبایی به روش بسته

جراحی بینی باز و بسته کدام بهتر است؟

هر دو روش (باز و بسته جراحی بینی) می تواند بسیار موثر باشد. پزشک های زیبایی روش مناسب برای هر بیمار را بر اساس فرم طبیعی بینی و اهداف جراحی تعیین خواهد کرد. اگر بیمار تمایل به تغییرات چشمگیری داشته باشد، جراحی بینی باز می تواند بهتر از روش بسته عمل کند بدلیل اینکه این روش به پزشک اجازه می دهد تا قسمت های گسترده تری از بینی را تغییر دهد. اگر بیمار بخواهد تیغه بینی را تغییر کند، رینوپلاستی بسته می تواند به کار بیاید. با این حال، چون انگیزه و هدف هر بیمار از جراحی بینی متفاوت است، قوانین و چهارچوب سختگیرانه ای برای انتخاب روش مناسب وجود ندارد.

خطرات و عوارض جراحی زیبایی بینی

خطرات جراحی زیبایی بینی

همه جراحی‌ها دارای خطراتی هستند، ازجمله عفونت، خونریزی یا واکنش بد به بیهوشی. جراحی بینی همچنین ممکن است خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

 • عفونت و خون ریزی
 • مشکلات تنفسی و انسداد بینی
 • نداشتن رضایت از نتایج ظاهری بعد از عمل
 • نیاز به جراحی‌های دیگر و ترمیمی
 • سوراخ شدن سپتال (یک سوراخ کوچک در تیغه بینی که باعث تلاطم در بینی می‌شود و هنگام صحبت یا آواز خواندن فرد، صدای شبیه به سوت ایجاد می‌کند).
 • عوارض کلی موجود در بیهوشی

گاهی اوقات بیماران از جراحی خود راضی نیستند. اگر می‌خواهید یک جراحی دوم انجام دهید، باید صبر کنید تا بینی شما به‌طور کامل بهبود یابد و سپس دوباره عمل کنید. این فرایند ممکن است یک سال طول بکشد.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی در تهران

مدل های بینی

در عمل زیبایی بینی ، سه مدل بینی معرفی شده اند و بیماران، ایده مورد نظر خود را با ذکر یکی از این سه مدل، انتقال می دهند. مدل بینی طبیعی، بینی فانتزی و بینی نیمه فانتزی که در ادامه به بررسی ویژگی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

 مدل بینی طبیعی

مدل بینی طبیعی که آن را به عنوان یکی از محبوب ترین مدل های بینی است ، که در آن تغییرات در بینی با رعایت ویژگی های زیر، ایجاد می شود:

 • تیغه بینی در مدل طبیعی ، صاف است و هیچ قوسی در آن ایجاد نخواهد شد.
 • زاویه مابین لب و بینی بین ۹۰ الی ۹۵ درجه است.
 • ضخامت تیفه بینی ، کاملاً طبیعی است.
 • اندازه سوراخ های بینی ، نیز کاملاً طبیعی است.

قبل از هر چیزی حتما مقاله ۸ عوارض عمل بینی طبیعی را مطالعه کنید

 مدل بینی فانتزی

ویژگی های مدل بینی فانتزی با بینی طبیعی بسیار متفاوت است.

 • در عمل زیبایی بینی فانتزی ، زاویه بین لب و بینی بیش از ۱۰۰ درجه است. ( به دلیل اینکه نوک بینی رو به بالا است. )
 • همچنین سوراخ های بینی، در مقایسه با بینی طبیعی، بسیار جمع تر می شوند و تیغه بینی نیز نازک ترشده و قوسی روی آن شکل داده می شود.

مدل بینی نیمه فانتزی

همانطور که از نام این مدل می توان حدس زد ، ویژگی های دو مدل بینی طبیعی و فانتزی، در مدل بینی نیمه فانتزی در هم تلفیق شده اند.

 • زاویه بین لب و بینی در بینی نیمه فانتزی، بین ۹۵ الی ۱۰۰ درجه می باشد. (بنابراین، نوک بینی به اندازه مدل بینی فانتزی، رو به بالا نیست.)
 • بعلاوه، قوس ایجاد شده روی پل بینی در مقایسه با مدل فانتزی، اندکی کمتر است.

مدل های بینی

آمادگی برای جراحی زیبایی بینی

برای انجام عمل زیبایی بینی ابتدا باید با جراح خود صحبت کنید تا در مورد اینکه آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر به شما توضیح دهد.

جراح سابقه پزشکی شمارا بررسی می‌کند و از شما در مورد داروها و شرایط پزشکی فعلی سؤال می‌کند. اگر مبتلابه هموفیلی هستید، اختلالی که باعث خونریزی بیش‌ازحد می‌شود، جراح شما احتمالاً از هرگونه جراحی انتخابی جلوگیری می‌کند.

جراح شما یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و پوست داخل و خارج بینی شما را به‌دقت بررسی می‌کند تا مشخص کند چه نوع تغییراتی می‌تواند ایجاد شود. جراح شما ممکن است آزمایش خون یا سایر آزمایشات آزمایشگاهی را تجویز کند.

این مشاوره همچنین شامل عکاسی از بینی شما از زوایای مختلف است. این عکس‌ها برای ارزیابی نتایج دراز مدت جراحی استفاده می‌شوند و ممکن است در حین جراحی به آن‌ها ارجاع داده شود.

اقدامات لازم قبل و بعد از عمل زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

شما باید از مصرف مسکن‌های حاوی ایبوپروفن یا آسپرین به مدت دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل زیبایی بینی خودداری کنید. این داروها روند انعقاد خون را کند می‌کنند و می‌توانند باعث خونریزی بیشتر شما شوند. به جراح خود اطلاع دهید که چه داروها و مکمل‌هایی را مصرف می‌کنید تا در مورد ادامه یا عدم ادامه آن‌ها به شما توصیه کنند.

افراد سیگاری در درمان جراحی بینی با مشکل بیشتری مواجه می‌شوند، زیرا سیگار روند بهبودی را کند می‌کند. نیکوتین رگ‌های خونی شمارا منقبض می‌کند و درنتیجه اکسیژن و خون کمتری به بافته‌ای بهبود می‌یابد. ترک سیگار قبل و بعد از جراحی می‌تواند به روند بهبودی کمک کند.

روش عمل زیبایی بینی

رینوپلاستی را می‌توان در بیمارستان، مطب پزشک یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد. پزشک شما از بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده خواهد کرد. اگر این‌یک روش ساده باشد، بی‌حسی موضعی روی بینی اعمال می‌کند که صورت شمارا بی‌حس می‌کند.

هنگامی‌که بی‌حس یا بی‌هوش شدید، جراح بین یا داخل سوراخ‌های بینی شما بریدگی ایجاد می‌کند. آن‌ها پوست شمارا از غضروف یا استخوان جدا می‌کنند و سپس تغییر شکل را ایجاد می‌کنند. اگر بینی جدید شما به مقدار کمی غضروف اضافی نیاز دارد، پزشک ممکن است مقداری از آن را از گوش یا عمق بینی شما خارج کند. اگر بیشتر موردنیاز باشد، ممکن است ایمپلنت یا پیوند استخوان انجام شود. پیوند استخوان اضافی است که به استخوان بینی شما اضافه می‌شود. این روش معمولاً بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد. اگر جراحی پیچیده باشد، ممکن است بیشتر طول بکشد.

ریکاوری بعد از عمل زیبایی بینی

ریکاوری بعد از عمل زیبایی بینی

پس از عمل زیبایی بینی، پزشک ممکن است یک آتل پلاستیکی یا فلزی روی بینی شما قرار دهد. اسپلینت به بینی شما کمک می‌کند تا شکل جدید خود را در حین بهبودی حفظ کند. آن‌ها همچنین ممکن است بسته‌های بینی یا آتل‌ها را در داخل سوراخ‌های بینی قرار دهند تا سپتوم شمارا که بخشی از بینی شما بین سوراخ‌های بینی است تثبیت کند.

حداقل چند ساعت پس از عمل زیبایی بینی در اتاق ریکاوری تحت نظرخواهید بود. اگر همه‌چیز خوب باشد، بعداً همان روز آنجا را ترک خواهید کرد. شما به کسی نیاز دارید که شمارا همراهی کند زیرا بیهوشی همچنان روی شما تأثیر می‌گذارد.

برای کاهش خونریزی و تورم، باید درحالی‌که سرخود را بالاتر از قفسه سینه قرار داده‌اید استراحت کنید. اگر بینی شما متورم یا پر از پنبه است، ممکن است احساس تنگی نفس کنید. معمولاً افراد باید تا یک هفته پس از جراحی، آتل‌ها و پانسمان‌ها را دست نزنند. ممکن است بخیه‌های قابل‌جذب داشته باشید، به این معنی که آن‌ها حل می‌شوند و نیازی به برداشتن ندارند. اگر بخیه‌ها قابل‌جذب نیستند، باید یک هفته پس از عمل زیبایی بینی دوباره به پزشک مراجعه کنید تا بخیه‌ها کشیده شود. ممکن است سردرد داشته باشید، صورت شما پف‌کرده باشد و پزشک ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند.

بعد از جراحی زیبایی بینی از چه‌کارهایی باید خودداری شود

 • دویدن و سایر فعالیت‌های بدنی شدید
 • شنا کردن
 • فین کردن
 • جویدن بیش‌ازحد
 • خندیدن، لبخند زدن یا سایر حالات صورت که نیاز به حرکت زیاد دارند
 • گذاشتن عینک روی بینی
 • مسواک زدن شدید
 • و…

به‌ویژه در مورد قرار گرفتن در معرض نور خورشید مراقب باشید. قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض آن می‌تواند برای همیشه پوست اطراف بینی شمارا تغییر رنگ دهد.

رینوپلاستی می‌تواند ناحیه اطراف چشم شمارا تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است برای چند هفته به‌طور موقت بی‌حسی، تورم یا تغییر رنگ در اطراف پلکهای خود داشته باشید. در موارد نادر، این می‌تواند به مدت شش ماه ادامه یابد و تورم خفیف می‌تواند حتی بیشتر ادامه یابد. می‌توانید از کمپرس سرد یا کمپرس یخ برای کاهش تغییر رنگ و تورم استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه : چگونگی بهبود کبودی دور چشم بعد از عمل بینی

چه کسانی افراد مناسبی برای عمل بینی محسوب نمی‌شوند؟

زمانی که به عمل زیبایی بینی فکر می کنیم این سوال در ذهن مان به وجود می‌آید که آیا من فرد خوبی برای عمل زیبایی بینی هستم یا خیر؟ شرایطی که برای داوطلب شدن برای جراحی ، شرایط ایده آل و مطلوب محسوب نمی‌شود شامل موارد زیر می باشند:

 • چاقی شدید
 • سن کمتر از ۱۶ سال در دختران و کمتر از ۱۸ سال در پسران
 • خانم های باردار
 • خانم های شیرده
 • افراد به شدت سیگاری
 • افراد مبتلا به بیماری های خونی مثل هموفیلی
 • افراد مبتلا به مشکلات روانی از قبیل بد ریخت انگاری
 • افرادی که ورزش های مبارزه ای از قبیل بوکس، تکواندو و کشتی انجام می دهند.
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *