عمل بینی فانتزی

بینی تنها عضو برجسته صورت می‌باشد، لذا وجود تناسب بین بینی و سایر اعضای صورت نقش موثری در زیبایی چهره ایفا می‌کند. در صورتیکه ایراداتی در ظاهر بینی موجود باشد تناسب چهره را بر هم زده و زیبایی صورت فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مدل های بینی عجیب و غریبی که امروزه گروه خاصی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در زمره ی عمل بینی فانتزی قرار نمی‌گیرند بلکه در جراحی بینی فانتزی بینی به میزان قابل توجهی کوچک می‌شود و در نمای نیم رخ قوس و انحنای زیادی ایجاد می‌شود. ارتفاع بینی در زاویه نیم رخ در عمل بینی فانتزی حالت سر بالایی به خود می‌گیرد. 

انواع بینی

به طور کلی بینی افراد به ۲ شکل وجود دارد:

 • بینی گوشتی:

دارای پوست ضخیم تر نسبت به بینی استخوانی است. نوک بینی در نوع گوشتی عموماً دارای بی نظمی هایی از لحاظ زاویه بینی است که باعث پهن شدن نوک بینی می‌شود. غدد چربی بیشتری وجود دارد و بینی به مراتب چرب تر از بینی استخوانی است. به دلیل نداشتن نظم در زاویه نوک بینی پره های بینی باز تر هستند.

دو شاخصه اصلی بینی گوشتی، ضخیم بودن پوست بینی و ضعیف بودن غضروف آن است.

مطالب پیشنهادی: معرفی بهترین جراح بینی گوشتی / بهترین جراح بینی استخوانی

 • بینی استخوانی:

بینی های استخوانی پوست نازک‌تری نسبت به بینی های گوشتی دارند. غضروف بینی از استحکام بیشتری برخوردار است. عموما ایراد اصلی بینی‌های استخوانی قوز یا برآمدگی از جنس استخوان روی تیغه بینی است.

عمل بینی فانتزی

انواع عمل بینی

 • عمل بینی طبیعی
 • عمل بینی نیمه فانتزی
 • عمل بینی فانتزی

عمل بینی طبیعی:

در این نوع از عمل بینی ، تمرکز اصلی جراح بیشتر عملکرد بینی است و تغییرات ایجاد شده کاملاً طبیعی، زیبا و در تناسب با سایر اجزای صورت است. نوک، قوس و شکل بینی بر اساس استاندارد های تعریف شده و هماهنگ با صورت تغییر خواهند کرد.

تیغه بینی صاف و نوک آن دارای زاویه ۹۰ تا ۹۵ درجه با سطح لب می‌باشد. اندازه سوراخ های بینی و باریکی تیغه بینی کاملا طبیعی است. نتیجه این مدل به زیبایی طبیعی فرد کمک می‌کند. به طور کلی، تغییرات غیر طبیعی و مصنوعی روی بینی انجام نمی‌شود و به همین دلیل هم در میان آقایان و هم بانوان محبوبیت بیشتری دارد.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی در تهران

عمل بینی نیمه فانتزی:

این نوع بینی دارای ویژگی های هر دو نوع بینی طبیعی و فانتزی است. نوک بینی در این مدل به اندازه بینی فانتزی سربالا نیست، باریکی تیغه بینی نیز کمتر از بینی فانتزی و قوس تیغه بینی نیز ملایم تر می‌باشد. عموما خانم ها این نوع بینی را بیشتر می‌پسندند. از لحاظ سلامت و تنفس نسبت به بینی فانتزی بهتر است اما نه به خوبی بینی طبیعی.

عمل بینی فانتزی:

عمل بینی فانتزی یا عروسکی با ویژگی های خاص خود شناخته می‌شود، یعنی تیغه بسیار باریک، بالا بودن غیر استاندارد نوک بینی و سوراخ های خیلی کوچک بینی است.

این نوع عمل بینی ممکن است از لحاظ سلامت و تنفس بینی مناسب نباشد. همچنین این نوع بینی مناسب هر نوع صورتی نیست. عموماً افرادی که دارای اجزای درشت صورت هستند این نوع بینی به آن ها توصیه نمی‌شود.

مراحل انجام عمل بینی فانتزی

به طور کلی ۲ روش باز و بسته وجود دارد. در روش باز، برش کوچکی روی کلوملا (فاصله بین دو سوراخ بینی) ایجاد می شود و جراح دسترسی کاملی به ساختمان بینی دارد و به همین دلیل جراحی با ظرافت و دقت بیشتری انجام خواهد شد.

عمل بینی به روش بسته تنها با بالا بردن پوست بینی و از طریق سوراخ های انجام می‌شود. در این جراحی به کمک ابزار مخصوص سوراخ های بینی بازتر می‌شود و سپس جراح بدون ایجاد برش در ناحیه بیرون بینی، جراحی را انجام می‌دهد.

نتیجه عمل بینی فانتزی

برای انجام عمل بینی فانتزی هر دو روش قابل انجام است. اما روش جراحی باز بهتر است زیرا در این مدل که کل بینی توسط جراح دستخوش تغییرات خواهد شد بهتر است که جراح دسترسی بیشتری داشته باشد تا کار از ظرافت بیشتری برخوردار شود. در نتیجه جراحی به روش باز مزایای بیشتری نسبت به روش بسته در این مدل بینی دارد.

مراحل عمل بینی فانتزی به روش باز

 • بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد.
 • کلوملا یا تیغه بین دو سوراخ بینی با استفاده از ابزارهای پزشکی توسط جراح باز خواهد شد.
 • پوست بینی را از روی بینی بلند می‌کنند تا ساختار اصلی بینی قابل مشاهده شود و جراح کار خود را، که ایجاد تغییرات ساختار بینی است شروع می‌کند.
 • همه برش های ایجاد شده در داخل و خارج بینی با دقت بخیه می‌شوند. عموماً بخیه ها جذبی هستند و نیازی به کشیدن ندارند. البته بخیه های سطح پوست باید کشیده شوند.
 • درون بینی جهت حفظ ساختار بینی تامپون جای گذاری می‌شود.
 • برای حفظ فرم بینی روی بینی گچ گذاشته می‌شود.

مطالعه بیشتر: عمل بینی گوشتی

مراقبت های قبل و بعد از عمل بینی فانتزی

قبل از عمل:

 • توصیه می‌شود که حدود ۱۴ روز قبل از عمل داروهای رقیق کننده که خونریزی هنگام عمل را بیشتر می‌کنند، مصرف نشود مانند آسپرین.
 • ۱۴ روز قبل از جراحی استعمال دخانیات و الکل صورت نگیرد.
 • در صورت مصرف داروی خاص حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • به مدت ۸ ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن بپرهیزید، موقع عمل باید ناشتا باشید.

بعد از عمل:

 • استراحت بعد از عمل به مدت ۷ روز برای بهبودی ضروری است.
 • در صورت مشاهده خونابه نگران نشوید طبیعی است. خونابه توسط گاز استریل موجود در زیر بینی جذب خواهد شد. گاز استریل قابل تعویض است.
 • بعد از عمل کبودی و ورم خواهید داشت که امری طبیعی است. برای بهبود آن ها از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز در هنگام خواب از چند بالش زیر سر خود استفاده کنید تا سر بالا قرار گیرد و در جریان خون مشکلی ایجاد نشود.
 • داروهایی شامل آنتی بیوتیک ها جهت پیشگیری از عفونت توسط پزشک تجویز می‌شود. این داروها را به موقع مصرف کنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد، در خصوص عمل بینی فانتزی و مراقبت‌های قبل و بعد از آن، اطلاعات کاملی در اختیار شما گذاشته شود. شما می‌توانید برای مطالعه بیشتر در این حصوص، دیگر مقالات ویکی درمان را بخوانید و یا سوالات خود را مطرح کنید.

سوالات متداول

عمل بینی فانتزی برای چه کسانی مناسب است؟

برای افرادی که دارای بینی استخوانی با پوست نازک هستند. زیرا پوست نازک بینی و غضروف های قوی باعث می‌شود که ظرافت بعد از عمل به خوبی قابل مشاهده باشد. همچنین افرادی که دارای اجزای صورت در اندازه های کوچک و ظریف هستند مناسب این عمل هستند.

عمل بینی فانتزی برای کدام افراد نامناسب است؟

افراد دارای بینی گوشتی با پوست ضخیم کاندیدای مناسب این نوع عمل نیستند. زیرا ضخامت بالای پوست باعث عدم نمایش ظرافت های جراحی می‌شود در نتیجه جراح ناچار است بینی را بیش از اندازه بینی های استخوانی بتراشد که این کار عوارض زیادی را در پی خواهد داشت.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.