عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه؟

عمل اسلیو معده از محبوب ترین عمل های لاغری توی سرتاسر دنیاست. این عمل که شامل کوچک کردن حجم معده میشه، زیاد طولانی نیست. ازون جایی که مدت زمان عمل اسلیو معده برای بسیاری از مراجعه کنندگان، مهمه، در این مقاله سعی داریم تا به این سوال پاسخ بدیم که عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه؟

عمل اسلیو معده دقیقا چیست؟

قبل از پرداختن به اینکه عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه، باید بدونیم که عمل اسلیو معده دقیقا چیه. اسلیو (Sleeve) در انگلیسی به معنی آستین است. همونطور که در تصویر بالای صفحه می‌بینید، قسمتی که از معده جدا شده، به یک آستین شباهت داره. به همین دلیل بهش میگن عمل اسلیو معده. در این عمل که امروزه به روش لاپاروسکوپی (ایجاد چند سوراخ یا برش کوچک روی شکم) انجام میشه، قسمت موزی شکلی از معده جدا میشه و بقیه بخیه زده میشه. این قسمت تقریباً ۸۰ درصد از اندازه کل معده است.

هنوز نمی توانیم به این موضوع که عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه، بپردازیم؛ چون که قبلش باید بدونیم اصلا چه فرایندی قراره توی این عمل طی بشه؛ بنابراین در ادامه توضیح میدیم که عمل اسلیو معده چگونه انجام میشه.

فرایند عمل اسلیو معده چگونه است؟

عمل اسلیو معده

دو روش کلی برای عمل اسلیو معده وجود داره. یکی جراحی معمولی و دومی جراحی لاپاراسکوپی. به دلیل عوارض کمتر و راحتی بیشتر، اکثر مراجعین روش دوم رو انتخاب میکنن. در جراحی معمولی، جراح پس از بیهوشی بیمار، بخشی از شکم بیمارو باز میکنه و قسمتی از معده رو جدا کرده و نهایتا بخیه میزنه.

اما در روش جراحی لاپاراسکوپی، پنج سوراخ روی شکم بیمار ایجاد میکنن. از طریق سه تا از سوراخ‌ها دوربین و تجهیزات جراحی رو میفرستن داخل حفره شکمی تا بتونن عملیات رو ببینن. از طریق دو سوراخ دیگه ابزار انجام جراحی رو جایگذاری میکنن. جراح با در اختیار گرفتن کنترل این ابزارها، به عنوان اپراتور، عمل رو از طریق مانیتور انجام میده.

مطلب پیشنهادی: دکتر اسلیو معده

عمل اسلیو معده حدودا چند ساعت طول میکشه

عمل اسلیو معده حدوداً چند ساعت طول میکشه؟

پیش از پاسخ دقیق به این سوال که عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه، باید گفت که هر عمل بسته به وضعیت بیمار ممکنه مدت متفاوتی طول بکشه. همچنین بعضی افراد در پاسخ به این سوال، میخوان زمان فرایند قبل و بعد عمل رو هم بدونن. بنابراین در ابتدا توضیح میدیم که هر بخش از فرایند عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه و در نهایت زمان کلی رو محاسبه می‌کنیم.

آمادگی های قبل از عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه؟

این آمادگی ها شامل دو بخش اصلی میشه. یکی طی کردن فرایند پذیرش در بیمارستان و دیگری آماده شدن برای ورود به اتاق عمل. در مرحله اول، بیمار باید پذیرش بشه و فرم مربوط به عمل رو پر کنه. این مرحله با توجه به پروتکلی که داره حدود ۳۰ دقیقه طول میکشه. 

پس از آن لباس مناسب (گان) به شما داده میشه و شما آماده ورود به اتاق عمل میشید. در این مرحله ممکنه مجبور باشید، منتظر بمونید تا بیماری که قبل از شما عمل داره، از اتاق عمل خارج شه. این مرحله هم حدود یک ساعت زمان میبره. پس از ورود به اتاق عمل، متخصص بیهوشی وضعیت شما رو چک میکنه و اگه همه چیز طبق روال باشه، اقدام به بیهوشی شما میکنه. توی این مرحله به دلیل نیاز به دقت بالا عجله‌ای صورت نمیگیره. این مرحله حداقل ۳۰ دقیقه زمان میبره. خب بالاخره رسیدیم به اینکه بگیم خودِ عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه؟

مطلب پیشنهادی: هزینه عمل اسلیو معده

فرایند عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه؟

عمل در اتاق عمل حدود ۱.۵ تا ۲ ساعت طول میکشه. البته همون طور که گفتیم، مدت زمان عمل بسته به وضعیت بیمار و مشکلات احتمالی، میتونه متغیر باشه. برای مثال اگر بیمار به چند بیمار دیگر هم مبتلا باشه، پزشک مجبور میشه برای به حداقل رسوندن عوارض، موارد بیشتری رو رعایت کنه؛ که طبیعتا باعث طولانی تر شدن مدت عمل میشه.

مراحل بعد از عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه؟

مراحل بعد از عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه؟

قبل از اینکه بیمار رو به بخش منتقل کنن، اول او رو به ریکاوری میبرن تا به هوش بیاد. مدت به هوش اومدن توی هر بیماری با دیگری تفاوت داره. اما به طور میانگین هر بیماری رو حدود یک ساعت در اتاق ریکاوری نگه می‌دارن تا کامل هوشیار بشه و بعد از اون به بخش میفرستن. پس از ورود به بخش برای اینکه بیمار تحت مراقبت باشه، بسته به وضعیت بیمار بین ۱ تا ۳ شب در بیمارستان بستری میشه. اکثر بیمارها پس از ۱ روز مرخص میشن.

در نهایت با احتساب تمام این مراحل، در جواب به این سوال که عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه، باید گفت از موقع ورود به بیمارستان تا موقع ورود به بخش، ۴ الی ۵ ساعت زمان میگیره. اما اگر کلی‌تر محاسبه کنیم، باید بگیم عمل اسلیو معده بین ۱ تا ۲ روز طول میکشه.

همچنین باید مراقبت‌هایی پس از عمل انجام شود؛ برخی از این مراقبت‌ها کوتاه مدت و برخی بلند مدت یا همیشگی هستن. برای مثال از زمان پس از عمل تا لااقل ۴۸ ساعت، نباید دوش گرفت؛ تا یک ماه نیز نباید به وان، استخر یا جکوزی وارد شد. همچنین تعویض پانسمان باید ۴۸ ساعت بعد از عمل انجام بشه. مراقبت‌های بلند مدت عبارت اند از: پرهیز از تند تند خوردن، اجتناب از پرخوری.

جمع بندی

در نهایت پس از انجام عمل اسلیو، بیمار در طی دو ماه نتیجه قابل توجهی رو باید مشاهده کنه. دست آخر در پاسخ به این پرسش که عمل اسلیو چند ساعت طول میکشه باید گفت با احتساب تمام مراحل، این عمل ۴ الی ۵ ساعت طول میکشه، اما خود فرایند عمل بین ۱ تا ۲ ساعت است. 

سوالات متداول

عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه؟

بسته به وضعیت بیمار و بیمارستان از موقع ورود به بیمارستان تا خروج از ریکاوری تقیبا ۴ تا ۵ ساعت طول میکشه

فرایند عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه؟

خود فرایند عمل یا همان مدت زمانی که در اتاق عمل هستید بین ۱ الی ۲ ساعت طول میکشه

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.