عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشد؟

عمل اسلیو معده از محبوب ترین عمل های لاغری توی سرتاسر دنیاست. این عمل که شامل کوچک کردن حجم معده میشه، زیاد طولانی نیست. از آنجایی که مدت زمان عمل اسلیو معده برای بسیاری از مراجعه کنندگان، مهم است، در این مقاله سعی داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشد؟

عمل اسلیو معده دقیقا چیست؟

قبل از پرداختن به اینکه عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشد، باید بدانیم که عمل اسلیو معده دقیقا چیست. اسلیو (Sleeve) در انگلیسی به معنی آستین است. همانطور که در تصویر بالای صفحه مشاهده میکنید، قسمتی که از معده جدا شده، به یک آستین شباهت دارد. به همین دلیل به این جراحی، اسلیو معده گفته می شود. در این عمل که امروزه به روش لاپاروسکوپی (ایجاد چند سوراخ یا برش کوچک روی شکم) انجام میشود، قسمت موزی شکلی از معده جدا و بقیه بخیه زده میشود. این قسمت تقریباً ۸۰ درصد از اندازه کل معده است.

هنوز نمی توانیم به این موضوع که عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشد، بپردازیم؛ چون که قبلش باید بدانیم اصلا چه فرایندی قرار است در این عمل طی شود؛ بنابراین در ادامه توضیح خواهیم داد که عمل اسلیو معده چگونه انجام میشود.

فرایند عمل اسلیو معده چگونه است؟

عمل اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

دو روش کلی برای عمل اسلیو معده وجود دارد. یکی جراحی معمولی و دومی جراحی لاپاراسکوپی. به دلیل عوارض کمتر و راحتی بیشتر، اکثر مراجعین روش دوم رو انتخاب میکنند. در جراحی معمولی، جراح پس از بیهوشی بیمار، بخشی از شکم بیمار را باز میکند و قسمتی از معده رو جدا کرده و نهایتا بخیه میزند.

اما در روش جراحی لاپاراسکوپی، پنج سوراخ روی شکم بیمار ایجاد میکنند. از طریق سه تا از سوراخ‌ها دوربین و تجهیزات جراحی رو میفرستند داخل حفره شکمی تا بتونن عملیات رو ببینند. از طریق دو سوراخ دیگه ابزار انجام جراحی جایگذاری می شود. بهترین دکتر اسلیو معده با در اختیار گرفتن کنترل این ابزارها، به عنوان اپراتور، عمل رو از طریق مانیتور انجام میدهد.

عمل اسلیو معده حدودا چند ساعت طول میکشه

عمل اسلیو معده حدوداً چند ساعت طول میکشد؟

پیش از پاسخ دقیق به این سوال که عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشد، باید گفت که هر عمل بسته به وضعیت بیمار ممکنه مدت متفاوتی طول بکشد. همچنین بعضی افراد در پاسخ به این سوال، میخواهند زمان فرایند قبل و بعد عمل را هم بدانند. بنابراین در ابتدا توضیح میدهیم که هر بخش از فرایند عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشد و در نهایت زمان کلی رو محاسبه می‌کنیم.

مدت زمان آمادگی های قبل از عمل اسلیو معده

این آمادگی ها شامل دو بخش اصلی میشود:

طی کردن فرایند پذیرش در بیمارستان – در این مرحله بیمار باید پذیرش شود و فرم مربوط به عمل را پر کند. این مرحله با توجه به پروتکلی که دارد حدود ۳۰ دقیقه طول میکشد. 

آماده شدن برای ورود به اتاق عمل. در این مرحله لباس مناسب (گان) به شما داده میشود و شما آماده ورود به اتاق عمل میشوید. در این مرحله ممکن است مجبور باشید، منتظر بمانید تا بیماری که قبل از شما عمل دارد، از اتاق عمل خارج شود. این مرحله هم حدود یک ساعت زمان میبره. پس از ورود به اتاق عمل، متخصص بیهوشی وضعیت شما رو چک میکند و اگه همه چیز طبق روال باشد، اقدام به بیهوشی شما میکند. توی این مرحله به دلیل نیاز به دقت بالا عجله‌ای صورت نمیگیرد. این مرحله حداقل ۳۰ دقیقه زمان میبرد. خب بالاخره رسیدیم به اینکه بگوییم خودِ عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشد؟

مطلب پیشنهادی: هزینه عمل اسلیو معده

مدت زمان فرایند عمل اسلیو معده 

عمل در اتاق عمل حدود ۱.۵ تا ۲ ساعت طول میکشد. البته همانطور که گفتیم، مدت زمان عمل بسته به وضعیت بیمار و مشکلات احتمالی، میتواند متغیر باشد. برای مثال اگر مراجعه کننده به چند بیماری دیگر هم مبتلا باشد، پزشک مجبور خواهد شد برای به حداقل رساندن عوارض، موارد بیشتری رو رعایت کند؛ که طبیعتا باعث طولانی تر شدن مدت عمل میشود.

مراحل بعد از عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشه؟

مدت زمان مراحل بعد از عمل اسلیو معده

قبل از اینکه بیمار را به بخش منتقل کنند، اول او را به ریکاوری میبرند تا به هوش بیاید. مدت به هوش اومدن توی هر بیماری با دیگری متفاوت است. اما به طور میانگین هر بیماری را حدود یک ساعت در اتاق ریکاوری نگه می‌دارند تا کامل هوشیار شود، سپس او را به بخش میفرستند. پس از ورود به بخش برای اینکه بیمار تحت مراقبت باشد، بسته به وضعیت بیمار بین ۱ تا ۳ شب در بیمارستان بستری میشود. اکثر بیمارها پس از ۱ روز مرخص خواهند شد.

در نهایت با احتساب تمام این مراحل، در جواب به این سوال که عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشد، باید گفت از موقع ورود به بیمارستان تا موقع ورود به بخش، ۴ الی ۵ ساعت زمان میگیرد. اما اگر کلی‌تر محاسبه کنیم، باید بگیم عمل اسلیو معده بین ۱ تا ۲ روز زمان خواهد برد.

همچنین باید مراقبت‌هایی پس از عمل انجام شود؛ برخی از این مراقبت‌ها کوتاه مدت و برخی بلند مدت یا همیشگی هستند. برای مثال از زمان پس از عمل تا حداقل ۴۸ ساعت، نباید دوش گرفت؛ تا یک ماه نیز نباید به وان، استخر یا جکوزی وارد شد. همچنین تعویض پانسمان باید ۴۸ ساعت بعد از عمل انجام شود. مراقبت‌های بلند مدت عبارتند از: پرهیز از تند تند خوردن، اجتناب از پرخوری.

عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشد؟

بسته به وضعیت بیمار و بیمارستان از موقع ورود به بیمارستان تا خروج از ریکاوری تقریبا ۴ تا ۵ ساعت طول میکشه

خود عمل اسلیو معده چند ساعت طول میکشد؟

خود فرایند عمل یا همان مدت زمانی که در اتاق عمل هستید بین ۱ الی ۲ ساعت طول میکشه

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *