banner
مادر و کودک

علت اصلی سکسکه نوزاد چیست ؟

سکسکه در بزرگسالان می تواند به دلایل مختلفی همچون غذا خوردن زیاد، سریع غذا خوردن، جویدن آدامس و یا نوشیدن نوشابه به وجود آید. سکسکه نوزاد یک عارضه کاملا غیر ارادی بوده و همانند سیستم های عصبی خودکار بدن که ضربان قلب و سایر فعالیت های غیر ارادی را کنترل می کنند، در ارتباط می باشد.

جالب است بدانید سکسکه کردن می تواند از هفته ششم بارداری شروع شود و نوزادانی که داخلم رحم به طور متناسب سکسکه می کنند، اغلب بعد از تولد خارج رحم نیز سکسکه می کنند. دقت داشته باشید که سکسکه نوزاد نگران کننده نیست، اما ممکن است برای مادرانی که به تازگی مادر شده اند، کمی آزاردهنده باشد.

سکسکه نوزاد زمانی رخ می دهد که دیافراگم کودک منقبض شده و این امر سبب می شود تا هوا به سختی از تارهای صوتی کودک عبور کند و در نهایت ایجاد سکسکه می شود.

ممکن است گاهی اوقات مدت زمان سکسکه کردن نوزاد طولانی شود که باعث نگرانی والدین می شود. در ادامه مطلب از ویکی درمان به علل و درمان خانگی سکسکه نوزاد می پردازیم.

چه عاملی باعث سکسکه نوزاد می شود ؟

پزشکان معتقد اند که سکسکه نوزاد زمانی رخ می دهد که عاملی باعث انقباض دیافراگم شده و تارهای صوتی به سرعت بسته می شوند. هوا به سختی از درون تارهای صوتی عبور می کند و صدای سکسکه کردن ایجاد می شود.

سکسکه نوزاد

دیافراگم یک عضله بزرگ است که زیر قفسه سینه قرار دارد و زمانی که شخص نفس می کشد بالا و پایین می رود. سکسکه نوزاد امری طبیعی بوده و این عارضه هیچگونه خطر و دردی را برای نوزاد عزیزتان به همراه نخواهد داشت.

یکی از اصلی ترین علل سکسکه نوزاد این است که در حین غذا خوردن هوای زیادی را ببلعد، این امر باعث می شود تا معده نوزاد بزرگتر شده و سبب فشار به دیافراگم خواهد شد و در نهایت منجر به سکسکه نوزاد می شود.

البته دقت داشته باشید که دیافراگم تنها به علت مشکلات معده و گوارشی منقبض نمی شود، ممکن است علت ایجاد انقباض در دیافراگم و سکسکه عامل دیگری باشد.

یکی از عوامل دیگری که باعث سکسکه نوزاد می شود، وجود مواد تحریک کننده در هوا است. از آنجایی که لوله تنفسی نوزادان بسیار ظریف هستند، مواد شیمیایی موجود در هوا مانند گرد و غبار، آلاینده ها سبب ایجاد سرفه در نوزاد می شود. اگر مدت زمان سرفه کردن طولانی شود، به دیافراگم فشار وارد شده و سبب انقباض آن می شود. در نهایت این امر موجب سکسکه نوزاد خواهد شد.

مطلب پیشنهادی : علل ایجاد گاز معده در کودکان 

چگونه سکسکه نوزاد را متوقف کنیم ؟

سکسکه نوزاد اغلب رخ می دهد و معمولا خود به خود رفع می شود. به یاد داشته باشید سکسکه نوزاد هیچ گونه خطری به همراه ندارد بنابراین در گام اول اجازه دهید تا به خودی خود برطرف شود. اما اگر این وضعیت مدت زمان طولانی ادامه داشت می توانید از روش های زیر برای رفع سکسکه نوزاد اقدام کنید :

سکسکه نوزاد

پستانک : مکیدن پستانک می تواند به رهایی دیافراگم و توقف سکسکه کمک کند.

آروغ نوزاد را بگیرید : همان طور که در ابتدا گفته شد هنگامی که معده با هوا همراه با غذا پر می شود ممکن است به دیافراگم فشار وارد شده و باعث ایجاد سکسکه نوزاد بشود. بنابراین آروغ کودک خود را بگیرید تا از تجمع هوا در داخل شکم وی، جلوگیری شود.

برای این کار بهتر است پس از قورت دادن چند جرعه شیر، نوزاد را به صورت نشسته نگه دارید و آروغ وی را بگیرید. برای این کار کافی است به آرامی بر پشت کودک خود بزنید و یا آن را ماساژ دهید. مطمئن شوید هنگام گرفتن آروغ کودک، فشاری به پشت وی وارد نکنید.

با آرامش به نوزاد خود غذا دهید : توصیه می شود دادن شیر و غذا به نوزاد را به زمان هایی که وی بسیار گرسنه است یا گریه می کند، محدود نکنید. این کار سبب می شود تا نوزاد با سرعت شیر بخورد و در نتیجه هوای بیشتری را همراه با مواد غذایی وارد معده می شود.

شربت شیرین برای رفع سکسکه نوزاد : اگر نوزاد تان بالای شش ماه دارد، به وی کمی شکر بدهید. چند قطره شربت شیرین را بر روز زبان او بچکانید. جالب است بدانید مواد شیرین از طریق آرامش عصبی که ایجاد می کنند، سبب تسکین تحریکات دیافراگم خواهد شد.

مطلب پیشنهادی : لکنت زبان در کودکان 

چگونه از بروز سکسکه نوزاد پیشگیری کنیم ؟

درمان سکسکه نوزاد

  • اگرچه سکسکه اغلب قابل پیشگیری نیست اما با رعایت موارد زیر می توانید احتمال بروز دادن سکسکه نوزاد را کاهش دهید.
  • برای جلوگیری از بروز سکسکه در نوزاد می توانید، در هر وعده مقدار کمتری شیر بدهید اما دفعات شیردهی را بیشتر کنید.
  • سعی کنید به صورت نیمه نشسته به فرزند خود شیر بدهید.
  • به صدای مکیدن و بلعیدن توجه داشته باشید؛ اگر که بلعیدن او سر و صدای زیادی تولید می کند، نشان دهنده آن است که همراه با شیر، مقدار زیادی هوا نیز می بلعد. در این شرایط سعی کنید نشسته به کودک شیر بدهید.

جمع بندی

در نهایت سکسکه نوزاد امری کاملا طبیعی بوده و هیچ گونه خطری را به همراه ندارد. توجه داشته باشید برای از بین بردن سکسکه هرگز فرزند خود را نترسانید یا به وی خوراکی های ترش ندهید. ترساندن نوزاد علاوه بر اینکه سبب متوقف شدن سکسکه نمی شود، ممکن است آسیب به پرده ی گوش نوزادان و شیرخوار ها شود.

در نهایت اگر نوزاد تان هر روز بارها دچار سکسکه می شود و این دوره ها چندین ساعت به طول می کشد و باعث اختلال در خواب می شود؛ این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

سوالات متداول

چه زمانی برای سکسکه نوزاد باید به پزشک مراجعه نمود ؟

اگر سکسکه به طور روزانه و برای مدت زمان طولانی ادامه دارد به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامت نوزاد مشخص شود.

موثرترین روش جهت متوقف کردن سکسکه نوزاد کدام است ؟

مکیدن پستانک و گرفتن آروغ نوزاد موثرترین روش جهت متوقف کردن سکسکه نوزاد می باشد.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا