سوختگی پوست (درمان سوختگی پوست)

۰
(۰)

سوختگی پوست از رایج‌ترین مشکلات مراجعه به اورژانس‌ها و خدمات درمانی است. امروزه کودکان نیز تا حدود زیادی در معرض خطرات سوختگی پوست قرار دارند. بااین‌حال آگاهی از نکات ایمنی و بهداشتی برای جلوگیری و پیشگیری از شدت سوختگی پوست، می‌تواند برای همه ما بسیار مفید باشد. در ادامه همراه ما باشید تا با جزییات بیشتری در مورد سوختگی پوست آشنا شوید.

روش های درمان سوختگی پوست

برخی از ما نیز این شرایط را تجربه کرده‌ایم. دردهای سوزش‌آور همراه با ظاهر عجیب و گاهی اوقات ترسناک پوست. برای دوری از تجربه مجدد این حوادث سوختگی، کافی است در مورد علت روی دادن آن بیشتر دقت کنیم. در ادامه به برخی از رایج‌ترین علت‌های سوختگی پوست اشاره‌شده است:

درمان سوختگی پوست بر اثر مایعات داغ

این نوع از سوختگی پوست با توجه به میزان نفوذ آب بر لایه‌های پوستی به درجات مختلف تقسیم می‌شود. حساس بودن و ظریف بودن پوست از نکاتی است که در این سوختگی مورد آسیب قرار می‌گیرد. کودکان تا حدود زیادی در معرض این خطر هستند.

 این شرایط که با توجه به بررسی‌های پزشکی درمان می‌شود، معمولاً با لایه‌برداری و تزریق مواد دارویی به پوست برای کاهش التهاب آن انجام می‌شود. این نوع از سوختگی پوست با توجه به درجه و میزان وخامت آن؛ راه درمانی متفاوتی نیز دارد. در سوختگی‌های گسترده‌تر، وجود تیم درمان برای این کار الزامی است. مخازن آب جوش در بیمارستان‌ها یا مراکز صنعتی از خطرناک‌ترین مراکز هستند که حتماً باید با رعایت کامل نکات ایمنی در محیط کار انجام شوند.

درمان سوختگی پوست بر اثر مواد حرارتی

وجود مواد داغ و حرارتی مختلف در نیروگاه‌ها و مراکز صنعتی تا حدود زیادی احتمال خطر را افزایش می‌دهد. معمولاً نشت این مواد حرارتی یا فراموشی یکی از مراحل انجام کار باعث احتمال سوختگی می‌شود.

با توجه به قدرت گسترده و دمای بالای این مواد حرارتی کافی است در اولین فرصت علاوه بر پیشگیری کامل و آموزش‌های دقیق به افراد ساکن در آن بخش، از تجهیزات ایمنی بالایی استفاده کنیم. شدت سوختگی در این مورد به سایر بالا خواهد بود و درمان سوختگی پوست به صورت قطعی برای آن پیشنهاد نشده است.

انواع روش های درمان سوختگی پوست

درمان سوختگی پوست بر اثر مواد اشتغال زا

 • جوشکاری و سایر مشاغل مرتبط که با شعله و اشتعالات نفتی سر کار دارند، در خطر بالایی از این نوع سوختگی قرار دارند. رعایت تمام نکات ایمنی شامل دستکش مخصوص و روپوش مخصوص در کنار عینک خاص این مشاغل تا حدود زیادی این خطرات را کاهش می‌دهد. گاهی اوقات مواردی مانند بی‌احتیاطی فرد و یا قطع و وصل شدن ناگهانی جریان برق می‌تواند علت اصلی این خطرات باشد.

این نوع سوختگی‌ها که در معرض این مواد آتش‌زا هستند معمولاً سطح سوختگی و عمق بیشتری دارند؛ که تنها با وجود تیم درمانی تخصصی قابل‌درمان و پیگیری است؛ بنابراین می‌توانیم با رعایت نکات بهداشتی تا حدود زیادی این خطرات را پیشگیری کنیم.

انواع سوختگی پوست:

همان‌طور که مشاهده کردید، علت اصلی این سوختگی‌ها، بی‌دقتی یا عدم رعایت نکات ایمنی پیش از شروع کار است. برای حفظ جان خود باید تمام نکات لازم برای سلامتی را رعایت کرده و به دیگران نیز آموزش دهیم. در ادامه با انواع سوختگی پوست آشنا می‌شویم تا در صورت رویداد این وقایع توضیحات دقیق‌تری به پزشک بدهیم. سوختگی‌ها به طبقه‌بندی سطحی و عمیق تقسیم می‌شوند:

سوختگی درجه یک:

این سوختگی که جزو اولین و کم آسیب ترین نوع سوختگی‌هاست با نشانه‌هایی مانند قرمزی پوست و اندکی سوزش همراه است. این سوختگی با لایه لایه شدن پوست همراه است که بعد از ۷ تا ۱۰ روز بهبود می‌یابد. با درمان سریع‌تر این سوختگی میزان دوره بهبودی نیز کاهش می‌یابد. استفاده از پمادها و داروهای آنتی‌بیوتیک برای محافظت از منطقه آسیب‌دیده نیز تا حدود زیادی موثر است.

سوختگی درجه دو:

در این سوختگی که میزان و شدت بیشتری دارد، تاول‌ها و قرمزی سطح پوست بیشتر می‌شود. این سوختگی به سطح بالاتری از پوست رسیده است بنابراین میزان درد بیشتری از سوختگی درجه‌یک دارد. این تاول‌ها به‌مرور میترکند و ظاهری آبکی به محل سوختگی می‌دهند. بنابراین رعایت بهداشت لازم برای جلوگیری از عفونت این منطقه بسیار ضروری است. روند درمانی این نوع سوختگی نیز بین ۲ تا ۳ هفته است. بنابراین بهتر است از روش‌های خانگی دوری کرده و به بهترین دکتر پوست تهران مراجعه کنید.

سوختگی درجه سه:

این سوختگی پوست که عمیق‌ترین سطح را در برمی‌گیرد، در حجم گسترده‌تر باعث ظاهر سفید و چرمی پوست می‌شود که اغلب با درد بسیاری همراه است؛ بنابراین جزو شدیدترین سوختگی‌ها است؛ که البته به دلیل آسیب رسید‌ن به عصب، گاهی اوقات درد زیادی نیز حس نمی‌شود.

 بنابراین اگر رنگ پوست به زغالی، قهوه‌ای تیره، شکل چرمی و متورم و یا تاول‌های شدید تغییر کرد احتمال این سوختگی بیشتر است. زمان ثابتی برای بهبود زخم‌های این نوع سوختگی تعیین نشده است. این نوع سوختگی با عوارض بیشتری از عفونت و شوک جسمی و از دست دادن خون فراوان همراه است.

سوختگی درجه چهار:

این سوختگی نشانه‌هایی مانند سوختگی درجه سه دارد اما میزان نفوذ به استخوان و تاندون‌ها بیشتر است؛ بنابراین سطح گسترده‌تری را فراگرفته و اولین مورد از اقدامات حرفه‌ای پزشکی باید انجام شود.

سوختگی درجه 1

نکات ایمنی برای پیشگیری از سوختگی پوست

برای حفظ جان خود و اطرافیانمان کافی است نکات ایمنی را جدی بگیریم. در این صورت با هرگونه خطر احتمالی هم آموزش‌های لازم داده‌شده است و هم احتمال خطر پایین می‌آید؛ بنابراین با رعایت نکات ذیل تا حدود زیادی می‌توانیم میزان خطا و احتمال آسیب بیشتر را کاهش دهیم.

نکات پیشگیری از سوختگی پوست در ادارات و کارگاه‌ ها

 • فراهم کردن تجهیزات ایمنی در کارگاه‌ها برای جلوگیری از سوختگی پوست
 • آموزش کامل کارکنان در مورد سوختگی پوست و روش‌های جلوگیری از آن
 • تدوین دوره‌های آموزشی سالیانٍ برای یادآوری و به‌روز کردن دانش کارمندان در مورد سوختگی پوست
 • تجهیز کارگاه‌ها یا مراکز صنعتی با ابزارهای پیشرفته
 • وجود ابزارهای نظارتی برای کنترل بیشتر به این مراکز حساس و مهم
 • درخواست بازرسی مسئولین ویژه از دستگاه‌ها و کاهش امکان احتراق آن‌ها
 • بررسی ماهیانه و سالیانه دستگاه‌های حرارتی و ابزارهای برقی برای جلوگیری از آتش‌سوزی یک‌باره

نکات پیشگیری از سوختگی پوست در منزل

 • آموزش دقیق کودکان به دوری از وسایل آتش‌زا
 • آگاهی والدین در مورد اولین اقدامات ناشی از سوختگی پوست
 • تجهیز منزل به وسایل لازم برای نظارت بر کودکان
 • فراهم کردن وسایل اطفای حریق برای منزل
 • چک کردن ماهیانه و هفتگی منابع حرارتی که احتمال آتش‌سوزی دارند
 • قرار دادن وسایل داغ با امکان سوختگی بیشتر در دور از دسترس کودکان

سخن پایانی و سوالات متداول در مورد سوختگی پوست

آیا جای اسکار سوختگی را میتوان از بین برد؟

تا حدودی بله ولی نه به طور کامل و قطعی ،بهتر از پزشک متخصص مشاوره بگیرید.

چطور می توان بعد از ترکیدن تاول، سوختگی را درمان کرد؟

در سوختگی های وسیع معمولا تاول ها نیاز به و سپس بلافاصله استفاده از پانسمان آب رسان (هیدروژل ) دارند

علائم سوختگی سطحی چیست؟

در سوختگی سطحی معمولا تاول های ریز و یا قرمزی شدید و سوزش را خواهیم داشت.

چطور میتوان عفونت ناشی از سوختگی را درمان کرد؟

اکثر سوختگی ها کوچک هستند و میتوانند توسط مراقبت های اولیه توسط پزشک معالج مدیریت شوند.اما سوختگی های وسیع نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و همچنین استفاده همزمان از پانسمان نقره یا عسل و همچنین هیدروژل ورقه ای دارند.

با آموزش و پیگیری نکات ذکر شده می‌توانید میزان احتمال سوختگی پوست در مرکز صنعتی یا منزل و محیط کار خود را کاهش دهید؛ برای جلوگیری از بروز هرگونه عفونت یا سرطان پوست، بهتر است برای حفظ جان خود و اقدامات بهداشتی سوختگی پوست حتماً از افراد مجرب و پزشکان حاذق بهره ببرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *