هر آنچه که باید درباره زگیل تناسلی بدانید!

Condyloma acuminatum یک عفونت مقاربتی است که توسط HPV (ویروس پاپیلومای انسانی از خانواده Papilloma viridae) ایجاد می‌شود و پوست و غشاهای مخاطی انسان را آلوده کرده و باعث ایجاد زگیل در اندام تناسلی، مقعد و ناحیه دهان می‌شود. این ضایعات با اندازه، تعداد و شکل‌های مختلف، تمایل دارند با هم گروه شوند و در نهایت یک شکل بزرگ شبیه گل کلم را تشکیل دهند.

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین دکتر زگیل تناسلی

از این رو ب انام‌های زگیل مقاربتی، زگیل تناسلی و کندیلوم آکومیناتا نیز شناخته می‌شود و رایج‌ترین بیماری مقاربتی است که انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیش از ۲۰۰ نوع مختلف HPV وجود دارد که ۴۰ درصد آن‌ها دستگاه تناسلی مردان و زنان را آلوده می‌کنند.

مطالعات نشان داده‌است که بیش از نیمی از افرادی که رابطه جنسی مداوم دارند در مقطعی از زندگی خود با این ویروس در تماس بوده‌اند. انواع زگیل تناسلی بسیار متفاوت است. برخی عمدتاً پوست و برخی دیگر غشاهای مخاطی ناحیه تناسلی را آلوده می‌کنند. زگیل تناسلی تقریباً همیشه خوش‌خیم است.

با این حال، هیچ کس از ابتلا به انواع خاصی از HPV که خطر بالایی برای سرطان دهانه رحم، آلت تناسلی و مقعد دارند، به خصوص در هنگام رابطه جنسی محافظت نشده، در امان نیست.

انتقال زگیل تناسلی

شکل اصلی انتقال HPV در حین مقاربت جنسی محافظت نشده، اعم از واژینال یا مقعدی ، با دخول یا بدون دخول اتفاق می‌افتد، به خصوص اگر زگیل قابل مشاهده باشد. زنان آلوده به HPV می‌توانند این ویروس را در دوران بارداری و در زمان زایمان به جنین منتقل کنند.

زگیل تناسلی همچنین می‌تواند از طریق تماس با پوست شریک آلوده و اگرچه کمتر، از طریق استفاده مشترک از لباس زیر، حوله، توالت و وان منتقل شود. بنابراین، حتی بدون نشان دادن علائم عفونت HPV، فرد می‌تواند عامل ویروسی کندیلوم آکومیناتا را منتقل کند.

مطلب پیشنهادی: کیستیک هیگروما

درمان زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی اغلب در مردان، در شیار تاجی آلت تناسلی و  پوست ختنه گاه آن‌ها در کم تر ۵ روز ظاهر می‌شود. همچنین، زگیل‌ها می‌توانند روی بدنه آلت تناسلی، کیسه بیضه، اطراف دهانه مجرای ادرار و نزدیک مقعد ظاهر شوند. اگر کندیلوم‌ها در داخل مجرای ادرار رشد کنند، بیمار احساس درد زیادی را تجربه می‌کند، روند و جریان ادرار به شدت مختل می‌شود.

کندیلوم‌ها در زنان در غشای مخاطی لبه‌های کوچک، در واژن، روی دهانه رحم، اطراف مقعد، روی پوست لبه‌های بزرگ، در پرینه تشکیل می‌شوند. همچنین، در دهان، زگیل به ندرت ایجاد می شود.  زگیل‌های تناسلی معمولاً شکل‌های کوچک منفرد، چندگانه یا متقابلی به رنگ صورتی کم‌رنگ ردارند که یادآور گل کلم است.

آن‌ها نرم و گوشتی و دارای رگ‌های خونی زیادی هستند و اغلب در نواحی مرطوب قرار دارند. اندازه آن‌ها از ۱ میلی‌متر تا چند سانتی‌متر است و به سرعت می‌توانند رشد کنند، پخش شوند و اندام تناسلی، پرینه و مقعد را به طور کامل بپوشانند.بیشتر زگیل‌های واژن بدون علامت باقی می‌مانند، اما می‌توانند باعث خارش یا ترشحات واژن و خونریزی پس از مقاربت شوند.

عوامل خطر زگیل تناسلی

عوامل زیر به عنوان خطر مرتبط با کندیلوم آکومیناتا در نظر گرفته می‌شوند:

  • سن: افراد فعال از نظر جنسی بین ۱۵ تا ۳۰ سال، با چندین شریک که معمولاً از کاندوم استفاده نمی‌کنند.
  • سیستم ایمنی ضعیف: زنان باردار، بیماران HIV/AIDS، دریافت کنندگان پیوند، بیمارانی که شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی دریافت می‌کنند، در برابر عفونت HPV و ظاهر زگیل تناسلی آسیب پذیرتر هستند.
  • سیگار کشیدن

تشخیص زگیل تناسلی

تشخیص کندیلوم آکومیناتا با مشاهده زگیل‌ها و در نظر گرفتن عوامل خطر بیماری، سابقه بیمار و ظاهر و محل ضایعات در صورت وجود انجام می‌شود. برخی از آزمایش‌های آزمایشگاهی مانند آزمایش‌های خون برای روشن شدن وجود زگیل‌های داخلی، مهم هستند که هر چه زودتر تشخیص داده شود، پاسخ بهتری به درمان داده می‌شود و احتمال بروز عوارض جدی کمتر می‌شود.

مطلب پیشنهادی: درمان آکنه در دوران بارداری

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

رفتار زگیل تناسلی

زگیل تناسلی می‌تواند به طور خود به خود پسرفت کند، زیرا در بیشتر موارد، سیستم ایمنی می‌تواند، ویروس HPV که علت زگیل تناسلی است را از بین ببرد. با این حال، هدف همیشه حذف بافت بیمار و جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران است.

درمان زگیل تناسلی

گزینه‌های درمانی که با توجه به نیاز هر بیمار متفاوت است عبارتند از:

  • استفاده از داروهای مختلف برای تقویت سیستم ایمنی
  • روش‌های جراحی، مانند سرمادرمانی با استفاده از نیتروژن مایع، کوتریزاسیون و استفاده از لیزر.

شایان ذکر است که برای بسیاری از افراد، داروها و روش‌های موضعی برای درمان زگیل‌های خارجی موثر نیست و ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد و چنین درمان‌هایی اغلب باعث ایجاد عوارض جانبی مانند سوزش و درد می‌شوند. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که درمان ضایعات HPV به معنای حذف قطعی ویروس از بدن نیست. 

پیشگیری از زگیل تناسلی

هیچ روش کاملاً مطمئنی در برابر عفونت HPV وجود ندارد. حتی کاندوم که باید در تمام روابط جنسی استفاده شود، محافظت مطلق را تضمین نمی‌کند. زیرا HPV می‌تواند در پوست مناطقی که توسط کاندوم محافظت نمی‌شوند، مانند مقعد و ناحیه تناسلی وجود داشته باشد.

اگرچه پاپ اسمیر با پیشگیری از کندیلوما آکومیناتوم ارتباطی ندارد، اما به طور معمول انجام می‌شود زیرا تغییرات سلولی میکروسکوپی نشان دهنده تومورهای دهانه رحم، عارضه اصلی ناشی از HPV است. بنابراین، زنان فعال جنسی، حتی بدون علائم، باید این معاینه را به طور مرتب تکرار کنند.

مطلب پیشنهادی: بارداری شیمیایی

زگیل تناسلی

سخن نهایی

ما در این مقاله از ویکی درمان هر آنچه در رابطه با زگیل تناسلی وجود دارد به شما شرح دادیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بارداری می‌توانید به صفحه مادر و کودک مراجعه کنید.

سوالات متداول

درمان های درمان زگیل تناسلی چیست؟

لیزردرمانی، کرایوتراپی، سوزاندن با الکتروکوتر، عمل جراحی، درمان خانگی زگیل، دارودرمانی

چه زمانی باید تست اچ پی وی بدهیم؟

اگر از نظر جنسی فعال هستید، در صورت مشاهده هرگونه علائم غیرعادی حتما تست اچ پی وی را انجام دهید. همچنین بهتر است واکسن گارداسیل را برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.