رینوپلاستی

رینوپلاستی کلمه‌ای لاتین به معنای عمل بینی است. به جرأت می‌توان ادعا کرد که این عمل از مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین خدماتی است که پزشکان و جراحان پلاستیک در ایران و جهان در حال ارائه‌ی آن به متقاضیان و زیبایی‌جویان خود هستند. با وجود تعدد موارد بالینی و انجام زیاد این عمل، بسیاری اعتقاد دارند که کمتر عملی به اندازه‌ی رینوپلاستی از حساسیت و دشواری برخوردار است.

در ابن نوع عمل جراحی هدف جراح ایجاد تغییراتی جزئی با منظور بهبود ظاهر نهایی بینی است. البته ممکن است رینوپلاستی با اهداف درمانی و بهبود کیفیت تنفس بیمار نیز انجام شود. در برخی جراحی‌ها مشهور به رینوپلاستی ترمیمی نیز، هدف از انجام عمل اصلاح در خطاهای عمل پیشین می‌باشد. این عمل در سال‌های اولیه‌ی شکل‌گیری به عنوان راه حلی برای بازسازی بینی‌های آسیب دیده در ذیل جراحی ترمیمی صورت مطرح شد، اما بعدها به دلیل افزایش تقاضاها و نیز انتظارات مخاطبان، به عنوان یک عمل تخصصی مطرح گشت. در حال حاضر عده‌ی زیادی از پزشکان و جراحان پلاستیک به شکل تخصصی روی عمل رینوپلاستی متمرکز گشته‌اند.

فرق رینوپلاستی با عمل بینی

همچنین در سال‌های نخست ابداع این جراحی، تمرکز جراحان تنها بر کوچک‌تر نمودن اندازه‌ی بینی واقع بود. در آن زمان ممکن بود پزشکی برای کاهش اندازه‌ی بینی اقدام به برش و خارج نمودن قسمت‌های عمده‌ای از نسوج غضروفی نماید. چنین کاری در نهاین موجب تضعیف ساختار فیزیولوژیک بینی و ایجاد عارضه‌ای مشهور به بینی زینی شکل می‌شد.

اما با عنایت نسبت به عارضه‌های سلامتی و زیبایی شناسانه‌ای که از چنین رویکردی منتج می‌شد، نسل جدید جراحان تصمیم گرفتند که در رویه‌ی خود تغییراتی را اعمال نمایند. این تغییرات در نهایت منجر به شکل‌ گرفتن متدهای جدید رینوپلاستی شدند. در این روش‌ها بیشتر تمرکز پزشک بر روی تغییر در ناحیه‌ی غضروفی بینی به وسیله‌ی انجام بخیه صورت می‌پذیرد. چنین روشی منجر می‌شود که ظاهر نهایی به شدت طبیعی و غیر قابل تشخیص نمایانده گردد.

البته شایان ذکر است که عوامل فیزیولوژیک متعددی در شکل نهایی بینی دخالت دارند. مثلا بینی برخی افراد که به بینی‌ گوشتی موسوم هستند، نسبت به بینی‌های استخوانی چالش‌های بیشتری را برای جراح به همراه دارند. همچنین میزان انحراف و زوایای بینی نیز برای جراحان حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید: عمل بینی گوشتی

رینوپلاستی برای رفع چه مشکلاتی مفید خواهد بود؟

گفتیم که اهداف پزشکان از انجام عمل رینوپلاستی معمولا ناظر بر مقاصد درمانی و یا زیبایی است. البته اهداف زیبایی رویه‌ی عملیاتی بسیار دشوارتری دارند و در مرز میان هنر و علم پزشکی حرکت می‌کنند. اهداف یاد شده شامل کاهش اندازه‌ی بینی چه از نظر پهنا یا بلندی و یا اندازه‌ی سوراخ‌های بینی، رفع قوز بینی، اصلاح زاویه‌ی بینی، عدم قرینگی و یا هر ناهنجاری دیگری می‌شوند.

اهداف درمانی در رینوپلاستی

بر خلاف چیزی که شاید در نگاه اول به ذهن مخاطب خطور کند رینوپلاستی ممکن است گاهی واقعا به دلایل درمانی انجام شود. این دلایل میتوانند به خاطر عوارض ناشی از آلرژی‌ها، آسیب‌های فیزیکی و ناهنجاری‌های ژنتیکی به وجود آمده باشند. چنین عارضه‌هایی در عملکرد طبیعی سیستم تنفسی مشکل ایجاد کرده و می‌توانند باعث اختلال و گرفتگی در مجاری ورود اکسیژن به ریه‌ها شوند. با کمک جراحی ترمیمیبینی می‌تواند شکل غضروف‌ها را در بینی این اشخاص تصحیح نمود و حجم مسیل ورود اکسیژن را افزایش داد.

جراحان پلاستیک برای انجام این روش از متد اندوونازال و یا جراحی بینی به روش باز استفاده می‌کنند.

نحوه عمل رینوپلاستی

اهداف زیبایی در رینوپلاستی

البته رینوپلاستی می‌تواند برای ویرایش در ظاهر بینی و بهبود ظاهری آن نیز مورد استفاده قرار گیرد. بینی از اصلی‌ترین اجزای صورت اشخاص است و تنها با تغییرات جزئی در آن می‌توان زیبایی خدادادی نهفته در چهره‌ی همه‌ی افراد را شکوفا نمود. برای انجام این با این اهداف نیز مانند مورد پیشین می‌توان از روش‌های متنوعی استفاده نمود. از جمله باید به حذف بافت استخوانی از پل بینی، باریک نمودن کلی اندام با انجام بخیه یا برش، اصلاح نوک بینی (موسوم به تیپ‌پلاستی) و مواردی از این دست اشاره کرد.

کلام آخر

رینوپلاستی، امروزه به یکی از بهترین و محبوب‌ترین روش‌های جراحی زیبایی بینی تبدیل شده است. ما در این مقاله به توضیح آن و همچنین کاربردهای مختلف آن از جمله زیبایی و درمانی پرداختیم، شما می‌توانید با مطالعه مطالب بالا در صورت استفاده از رینوپلاستی برای حل مشکلات زیبایی، تنفسی و موارد دیگر تصمیم بهتری بگیرید. در پایان این نکته را فراموش نکنید که برای انجام رینوپلاستی حتما باید از پزشک متخصص زیبایی، مشاوره و راهنمایی لازم را دریافت کنید.

قیمت رینوپلاستی چقدر است؟

قیمت رینوپلاستی به عوامل مختلفی مانند: تجربه و سابقه پزشک، میزان سختی عمل، پیچیدگی جراحی، نوع عمل (درمانی یا زیبایی) بستگی دارد که هر کدام به نوعی در قیمت رینوپلاستی تاثیر گذار هستند.

فرق رینوپلاستی با عمل بینی چیست؟

از رینوپلاستی برای از بین بردن قوز بینی، ایجاد ارتفاع در نوک بینی، کوچک کردن سوراخ‌های بینی و همچنین تغییر زاویه بین بینی و لب استفاده می‌شود، در حالی که از عمل بینی برای انحراف بینی، شکستگی به دلیل حوادث و همچنین رفع پولیپ بینی استفاده می‌شود.

رینوپلاستی بسته چیست؟

عمل رینوپلاستی بسته به روشی گفته می‌شود که در آن برش‌های جراحی، در بخش‌های داخل بینی صورت می‌گیرد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.