آشنایی با ریتینر ارتودنسی

۵
(۱)

افرادی که برای مدت طولانی پس از ارتودنسی دندان از شر براکت‌ها و سیم‌های روی دندان‌های خود خلاص شده‌اند، برای تکمیل درمان خود، از ریتینر ارتودنسی که نوعی تکیه‌گاه دندان بعد از ارتودنسی است، باید استفاده کنند تا فرایند درمان آن‌ها کامل شود. ریتینر ارتودنسی برای هر فرد، مخصوص خودش ساخته شده است که به راحتی می‌تواند غذایی را که دوست دارد بخورد و محدودیتی برای او وجود نخواهد داشت. اگر شما هم باید از ریتینر ارتودنسی استفاده کنید، در این مقاله از ویکی درمان همراه ما باشید تا به بررسی کامل این نگهدارنده بپردازیم.

ریتینر ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد؟

ریتینر، یک قطعه پلاستیکی است که پزشک پس از درمان ارتودنسی تجویز می‌کند. این تکه پلاستیک در واقع نوعی نگه‌دارنده دندان است. از آنجایی که ممکن است بعد از دوره ارتودنسی دندان‌ها دوباره حرکت کنند، این قطعه به شما کمک می‌کند تا دندان‌های خود را ثابت نگه دارید. این باعث می‌شود که دندان‌ها و لثه‌ها به مرور زمان ثابت شوند.

ریتینر ارتودنسی برای هر فرد با توجه به شکل دندان و دهان به صورت سفارشی ساخته می‌شود؛ بنابراین استفاده از این قطعه پس از پایان دوره ارتودنسی کاملا ضروری است. تثبیت کردن موقعیت دندان، جلوگیری از جابجایی مجدد دندان‌ها و هماهنگ شدن لثه با دندان‌ها از دیگر کاربردهای ریتینر ارتودنسی است.

اهمیت استفاده از ریتینر ارتودنسی، در سایت معتبر clevelandclinic نیز، تایید شده است. برای اطلاعات بیشتر درباره نگهدارنده ارتودنسی می‌توانید به این سایت مراجعه فرمایید.

If you want to keep your teeth straight after getting your braces off, you need to wear a retainer. This device keeps your teeth in proper alignment for years to come. For best results, always follow your provider’s recommendations for wearing a retainer.

مدت زمان استفاده از ریتینر ارتودنسی

مدت زمان استفاده از ریتینر ارتودنسی سوالی است که برای بسیاری از بیماران پیش می‌آید. در واقع بیماران باید بدانند که چون لثه‌ها و دندان‌ها در حین ارتودنسی حرکت کرده‌اند، احتمال حرکت دندان‌ها در ماه اول بعد از ارتودنسی وجود دارد. هرچه مدت بیشتری از نگه‌دارنده استفاده کنید، دندان‌های شما مدت بیشتری صاف و مرتب می‌مانند. نگهدارنده‌های پلاستیکی باید حداقل تا ۶ ماه پس از ارتودنسی استفاده شوند. همچنین برای اینکه بدانید چه مدت باید از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنید، حتما با ارتودنتیست مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص ارتودنسی در تهران

انواع ریتینر ارتودنسی کدام است؟

نگهدارنده ارتودنسی، دارای انواع مختلفی است که در هر فرد متفاوت است و با توجه به تشخیص پزشک، برای بیمار انتخاب می‌شود و افراد باید از همان نوعی که پزشک تعیین کرده است، استفاده کنند. انواع نگدارنده ارتودنسی عبارت است از:

نگهدارنده ثابت

نگهدارنده ثابت

ریتینر ثابت یکی از انواع این نگهدارنده‌ها است. این نوع نگهدارنده پشت ۶ دندان جلویی ثابت می‌شود و این کار توسط متخصص صورت می‌گیرد. یکی از مزایای این نوع نگهدارنده ثابت بودن آن است و بیمار نمی‌تواند آن را خارج کند؛ اما این یک مشکل بهداشتی است که مسواک زدن را دشوار می‌کند.

برای تمیز کردن دندان‌ها در این حالت باید از مسواک و نخ دندان ارتودنسی استفاده کرد تا دندان‌ها به خوبی تمیز شوند و باعث عفونت لثه و دندان نشوند. از دیگر مزایای نگهدارنده ثابت، می‌توان به قابل مشاهده نبودن، ثابت بودن، عدم نیاز به همکاری بیمار برای قرار دادن آن در دندان و غیره اشاره کرد.

نگهدارنده متحرک

نگهدارنده متحرک

نگهدارنده‌های متحرک که هاولی نیز نامیده می‌شوند، بر خلاف نگهدارنده‌های ثابت، متحرک هستند و به دندان متصل نمی‌شوند. این نوع ریتینر از دو قسمت پلاستیکی تشکیل شده است که روی سقف دهان قرار می‌گیرد و یک سیم که در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرد. این نوع ریتینرها قابل تنظیم هستند و برای هر فرد با توجه به فرم دهان او ساخته می‌شوند. این نوع ریتینر ارتودنسی از مواد خوبی ساخته شده‌اند و بادوام هستند.

نگهدارنده شفاف

ریتینرهای شفاف یا اسیکس، احتمالا یکی از بهترین نگهدارنده‌ها هستند؛ زیرا جنس آن‌ها به گونه‌ای است که کاملا شفاف هستند و هنگام قرار گرفتن روی دندان اصلا دیده نمی‌شوند. این نوع نگهدارنده‌ها قابل جدا شدن هستند و به راحتی از دهان خارج و تمیز می‌شوند.

یکی از معایب این نوع نگهدارنده این است که به دلیل عدم تماس مستقیم دندان‌ها با یکدیگر، سطح نگهدارنده بسیار سریع‌تر، فرسوده و خراب می‌شود؛ همچنین زمانی که این نوع ریتینر ارتودنسی در دهان وجود دارد، نباید چیزی جز آب بخورید؛ زیرا سطح هولدر لک شده و دیگر تمیز نمی‌شود.

نگهدارنده شفاف

در صورت عدم استفاده از ریتینر ارتودنسی چه مشکلاتی ایجاد می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد، دندان‌ها ممکن است بعد از ارتودنسی به جای اولیه خود برگردند و این یک کابوس بسیار بد برای افرادی است که زمان و هزینه زیادی را صرف این کار کرده‌اند؛ همچنین توجه داشته باشید که دندان‌ها با افزایش سن شروع به حرکت می‌کنند؛ بنابراین علاوه بر ارتودنسی، این کار باعث حرکت دندان‌ها نیز می‌شود. در نتیجه، استفاده از ریتینر برای افراد بعد از ارتودنسی موضوعی حیاتی است که نباید از آن غافل شد.

سوال بسیاری از مردم این است که اگر در حین استفاده از نگهدارنده، برای مدتی، مثلا برای یک هفته، استفاده از آن را فراموش کنند، چه اتفاقی می‌افتد؟ در این زمان ممکن است دندان‌ها دوباره حرکت کنند و به موقعیت اولیه خود برگردند. در واقع رباط‌ هایی که دندان‌ها را محکم نگه می‌دارند، پس از ارتودنسی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند.

در نتیجه استفاده از ریتینر باعث می‌شود که این رباط‌ ها به مرور زمان به شکل جدید دهان عادت کرده و ثابت شوند؛ اما اگر قبل از این تنظیم رباط استفاده از نگهدارنده ارتودنسی را فراموش کنید، دندان‌ها به موقعیت قبلی خود باز می‌گردند. پس در استفاده از ریتینر‌ها بسیار مراقب باشید تا پول و زمان شما هدر نرود.

نگهداری از ریتینر ارتودنسی

چگونه ریتینر ارتودنسی را تمیز کنیم؟

نگهداری از ریتینر ارتودنسی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا ممکن است در اثر رسوبات بزاق دهان، لکه‌های سفیدی روی نگهدارنده‌ها ایجاد شود. هر زمان که نگهدارنده را از دهان خود خارج می‌کنید، باید آن را با مسواک نرم و صابون تمیز کنید. اگر به طور مرتب، آن‌ها را تمیز نکنید، مواد به سختی از روی آن پاک می‌شود و ممکن است به حالت اولیه باز نگردد؛ بنابراین در حفظ و نگهداری از آن‌ها، دقت کنید. لازم به ذکر است که برای تمیز کردن ریتینر، می‌توانید از محلول شستشوی مخصوص دندان مصنوعی هم استفاده کنید.

چه کسی ریتینر ارتودنسی را روی دندان قرار می‌دهد؟

یک دندانپزشک عمومی یا متخصص ارتودنسی، باید نگهدارنده ارتودنسی که برای شما مناسب است را، روی دندان شما قرار دهد. ارتودنتیست‌ها، دندانپزشکانی هستند که آموزش‌های ویژه‌ای در تراز صحیح دندان‌ها دیده‌اند. شما می‌توانید هر دو نگهدارنده را به طور همزمان داشته باشید و برای سال‌های دندان‌های خود را تراز نگه دارید.

در حال حاضر بسیاری از کلینیک‌های دندانپزشکی از قالب‌های دیجیتالی استفاده می‌کنند. در این روش دندانپزشک از یک عصای دستی برای گرفتن تصاویری از دندان‌ها و لثه‌های شما استفاده می‌کند و بعد از آن، یک برنامه نرم‌افزاری کامپوتری آن تصاویر را به هم می‌چسباند و یک مدل سه بعدی از دهان شما ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین کلینیک دندانپزشکی

جمع‌بندی و سوالات متداول

در این مقاله سعی کردیم شما را با ریتینر ارتودنسی و انواع آن آشنا کنیم. اگر شما هم در گذشته ارتودنسی انجام داده‌اید، حتما برای تکمیل درمان خود باید از ریتینر استفاده کنید؛ زیرا در صورت عدم استفاده از آن‌ها، ممکن است دندان‌ها به حالت اولیه خود برگردند؛ بنابراین اگر شما هم ارتودنسی انجام داده‌اید، در استفاده از ریتینر ارتودنسی درنگ نکنید.

برای اطلاع از اینکه کدام نوع از ریتینر، برای شما مناسب است، با دکتر دندانپزشک خود مشورت کنید. لازم به ذکر است که استفاده از ریتینرها، مدت زمان مشخصی دارد و نباید بدون مشورت با پزشک، استفاده از آن را متوقف کنید.

انواع ریتینر ارتودنسی کدام است؟

ریتینر ارتودنسی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارت است از ریتینر ثابت، متحرک و شفاف.

مزایای ریتینر ثابت بعد از ارتودنسی چیست؟

برای قرار دادن ریتینر ثابت در دندان، نیازی به همکاری بیمار وجود ندارد و این‌ کار به طور کامل توسط پزشک انجام می‌شود. همچنین، قابل مشاهده نبودن و ثابت بودن آن، از دیگر مزایای نگهدارنده ثابت به حساب می‌آید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

حمید حیدری

حمید حیدری هستم دانشجوی رشته دندانپزشکی. شما را با جدیدترین مقالات منتشر شده در زمینه بهداشت دهان و دندان، بیمارهای دندان و.. آشنا می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *