آشنایی با ریتینر ارتودنسی

افرادی که برای مدت طولانی پس از ارتودنسی از شر براکت ها و سیم های روی دندان‌های خود خلاص شده‌اند، برای تکمیل درمان خود از ریتینر ارتودنسی که نوعی تکیه گاه دندان بعد از ارتودنسی است استفاده کنند تا فرایند دمان آن‌ها کامل شود. ریتینر ارتودنسی برای هر فرد مخصوص خودش ساخته شده است که به راحتی می‌تواند غذایی را که دوست دارد بخورد و محدودیتی برای او وجود نخواهد داشت. در ادامه مقاله از سری مقالات ویکی درمان به معرفی انواع رتینرهای ارتودنسی می پردازیم.

ریتینر ارتودنسی چیست؟

براکت دندان

ریتینر یک قطعه پلاستیکی است که پزشک پس از درمان ارتودنسی تجویز می‌کند. این تکه پلاستیک در واقع نوعی نگه دارنده دندان است. از آنجایی که ممکن است بعد از دوره ارتودنسی دندان‌ها دوباره حرکت کنند، این قطعه به شما کمک می‌کند تا دندان‌های خود را ثابت نگه دارید. این باعث می‌شود که دندان‌ها و لثه ها به مرور زمان ثابت شوندریتینر ارتودسی برای هر فرد با توجه به شکل دندان و دهان به صورت سفارشی ساخته می‌شود؛ بنابراین استفاده از این قطعه پس از پایان دوره ارتودنسی کاملا ضروری است.

مطالعه بیشتر: نخ دندان ارتودنسی

مدت زمان استفاده از ریتینر ارتودنسی

مدت زمان استفاده از ریتینر ارتودنسی سوالی است که بسیاری از بیماران می‌پرسند. در واقع بیماران باید بدانند که چون لثه ها و دندان‌ها در حین ارتودنسی حرکت کرده‌اند، احتمال حرکت دندان‌ها در ماه اول بعد از ارتودنسی وجود دارد. هرچه مدت بیشتری از نگه دارنده استفاده کنید، دندان‌های شما مدت بیشتری صاف و مرتب می‌مانند. نگهدارنده های پلاستیکی باید حداقل تا ۶ ماه پس از ارتودنسی استفاده شوند.

نگهدارنده پلاستیکی ثابت

نگهدارنده ثابت پلاستیکی

ریتینر ثابت نوعی از این نگهدارنده‌ها هستند. این نوع نگهدارنده پشت ۶ دندان جلویی ثابت می‌شود. یکی از مزایای این نوع نگهدارنده ثابت بودن آن است و بیمار نمی‌تواند آن را خارج کند. اما این یک مشکل بهداشتی است که مسواک زدن را دشوار می‌کند. برای تمیز کردن دندان‌ها در این حالت باید از مسواک و نوعی نخ دندان استفاده کرد تا دندان‌ها به خوبی تمیز شوند و باعث عفونت لثه و دندان نشوند.

مطلب پیشنهادی: بهترین کلینیک دندانپزشکی

نگهدارنده متحرک

نگهدارنده های متحرک که هاولی نامیده می‌شوند، بر خلاف نگهدارنده های ثابت متحرک هستند. این نوع ریتینر از دو قسمت پلاستیکی تشکیل شده است که روی سقف دهان قرار می‌گیرد و یک سیم که در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرد. این نوع ریتینرها قابل تنظیم هستند و برای هر فرد با توجه به فرم دهان او ساخته می‌شوند. این نوع ریتینر ارتودنسی از مواد خوبی ساخته شده‌اند و بادوام هستند.

بیشتر بدانید: بهترین متخصص ارتودنسی در تهران

نگهدارنده شفاف

نگهدارنده شفافریتینرهای شفاف یا اسیکس احتمالا یکی از بهترین نگهدارنده‌ها هستند؛ زیرا جنس آن ها به گونه ای است که کاملا شفاف هستند و هنگام قرار گرفتن روی دندان اصلا دیده نمی‌شوند. این نوع نگهدارنده‌ها قابل جدا شدن هستند و به راحتی از دهان خارج و تمیز می‌شوند؛ اما یکی از معایب این نوع نگهدارنده این است که به دلیل عدم تماس مستقیم دندان‌ها با یکدیگر، سطح نگهدارنده بسیار سریع تر فرسوده و خراب می‌شود. همچنین زمانی که این نوع ریتینر ارتودنسی در دهان وجود دارد نباید چیزی جز آب بخورید؛ زیرا سطح هولدر لک شده و دیگر تمیز نمی‌شود.

مطالعه بیشتر: حداکثر سن برای ارتودنسی

در صورت عدم استفاده از ریتینر ارتودنسی چه مشکلاتی ممکن است ایجاد شود؟

همان‌طور که گفته شد دندان‌ها ممکن است بعد از ارتودنسی به جای اولیه خود برگردند و این یک کابوس بسیار بد برای افرادی است که زمان و هزینه زیادی را صرف این کار کرده‌اند. همچنین توجه داشته باشید که دندان‌ها با افزایش سن شروع به حرکت می‌کنند، بنابراین علاوه بر ارتودنسی، این کار باعث حرکت دندان‌ها نیز می‌شود. بنابراین استفاده از ریتینر برای افراد بعد از ارتودنسی موضوعی حیاتی است که نباید از آن غافل شد.

سوال بسیاری از مردم این است که اگر در حین استفاده از مواد نگهدارنده، مثلا برای یک هفته فراموش کنند، چه اتفاقی می‌افتد؟ در این زمان ممکن است دندان‌ها دوباره حرکت کنند و به موقعیت اولیه خود برگردند. در واقع روبات هایی که دندان‌ها را محکم نگه می‌دارند پس از ارتودنسی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند.

در نتیجه استفاده از ریتینر باعث می‌شود که این رباط ها به مرور زمان با شکل جدید دهان عادت کرده و ثابت شوند. اما اگر قبل از این تنظیم رباط استفاده از نگهدارنده ارتودنسی را فراموش کنید، دندان‌ها به موقعیت قبلی خود باز می‌گردند. پس در استفاده از ریتینر ها بسیار مراقب باشید تا پول و زمان شما هدر نرود.

۴.۸/۵ - (۶ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *