banner
خدمات زیبایی

رفع سلولیت

سلولیت یک پدیده کاملا طبیعی است. با این وجود، بسیاری از افراد از وجود آن در بدن خود ناراحتند و دائما به دنبال راه های رفع سلولیت و یا کاهش آن هستند. در واقع سلولیت نام مجموعه ای از چربیهاست که به بافت همبند زیر پوست شما فشار می آورند و اغلب روی ران ها، شکم و باسن شما ظاهر می شوند. سلولیت باعث می شود که سطح پوست برآمده و چروکیده یا گود به نظر برسد. در ادامه با ویکی درمان همراه باشید تا به بررسی چگونگی رفع سلولیت در بدن بپردازیم.

سلولیت چیست؟

سلولیت زمانی رخ می دهد که پوست روی نواحی خاصی از چربی توسط نوارهای بافت همبند به سمت بافت های عمیق تر کشیده شود و باعث ایجاد یک سطح ناهموار شود. سلولیت معمولا در نواحی زیر دیده می شود: باسن، ران، شکم و سینه ها. سلولیت به دلیل توزیع متفاوت چربی، ماهیچه و بافت همبند، زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد. تصور می شود که ۸۰ تا ۹۰ درصد زنان در درجات مختلف سلولیت دارند. این عارضه مضر نیست اما به دلیل ظاهر ناخوشایندی که در بدن ایجاد می کند اغلب افراد تمایل به رفع سلولیت دارند.

چه چیزی باعث سلولیت می شود؟

سلولیت به دلیل تجمع چربی در زیر پوست ایجاد می شود. برخی از زنان بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به آن هستند. میزان سلولیت بدن شما می تواند بر اساس ژن، درصد چربی بدن و سن شما باشد. ضخامت پوست نیز بر ظاهر سلولیت تاثیر می گذارد. افراد با هر نوع بدن و وزنی ممکن است دچار سلولیت شوند.

توزیع چربی در زنان بیشتر از مردان قابل مشاهده است. سلولیت با افزایش سن بیشتر نمایان می شود زیرا پوست نازک تر می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و این باعث می شود که بافت های همبند موج دار زیر آن نمایان شود و اگر تجمع آن زیاد شود، رفع سلولیت مشکل تر خواهد بود. سلولیت ممکن است ناشی از عوامل زیر باشد:

 • هورمون ها
 • رژیم غذایی ضعیف
 • سبک زندگی ناسالم
 • سموم انباشته شده
 • ژنتیک
 • افزایش وزن
 • عدم فعالیت
 • بارداری

علائم سلولیت چیست؟

سلولیت ظاهری شبیه پوست برآمده یا گودی دارد. ممکن است همیشه یا فقط زمانی که پوست خود را نیشگون می گیرید قابل مشاهده باشد. این عارضه چهار درجه دارد:

 • درجه ۰: هیچ سلولیتی در بدن شما وجود ندارد.
 • درجه ۱: هنگام ایستادن پوست شما صاف است، اما هنگام نشستن گودی خفیف ظاهر می شود.
 • درجه ۲: پوست شما هنگام ایستادن یا نشستن دارای فرورفتگی متوسط است.
 • درجه ۳: پوست شما هنگام ایستادن یا نشستن دچار فرورفتگی های شدید می شود. پوست شما همچنین دارای قله ها و دره های عمیق است.

رفع سلولیت چگونه انجام پذیر است؟

رفع سلولیت

مجموعه ای از ورزش ها، رژیم غذایی و درمان می تواند در رفع سلولیت موثر باشند. جراحان زیبایی نیز از روش های درمانی مختلفی برای کاهش موقت و رفع سلولیت استفاده می کنند. این درمان ها عبارتند از:

 • ماساژ عمیق برای پف کردن پوست
 • امواج صوتی برای رفع سلولیت
 • لیزر درمانی برای کمک به ضخیم شدن پوست
 • لیپوساکشن برای از بین بردن چربی و رفع سلولیت
 • مزوتراپی و تزریق دارو با سوزن به محل سلولیت
 • سابسیژن و استفاده از سوزن برای شکستن نوارهای سخت چربی و رفع سلولیت
 • کرم ها و لوسیون های حاوی کافئین یا ۰.۳ درصد رتینول
 • درمان های اسپا برای رفع سلولیت به طور موقت 
 • آزادسازی دقیق بافت با کمک خلاء برای برش بافت و پر کردن پوست فرورفته
 • فرکانس رادیویی، اولتراسوند، نور مادون قرمز یا پالس های شعاعی برای گرم کردن پوست

مطلب پیشنهادی: عمل لیپوساکشن شکم چیست؟!

آیا ورزش در رفع سلولیت موثر است؟

ورزش می تواند به بهبود و رفع سلولیت کمک کند. ورزش منظم توده عضلانی شما را افزایش می دهد که باعث صاف شدن سلولیت می شود. همچنین جریان خون را در نواحی خاصی از بدن شما افزایش می دهد که باعث تسریع کاهش چربی می شود. برخی از تمرینات ساق پا و باسن ممکن است به سفت شدن پوست اطراف ناحیه ران کمک کند و به نوبه خود، باعث کاهش و رفع سلولیت شود. فعالیت های زیر می تواند به رفع سلولیت شما کمک کند:

 • دویدن
 • دوچرخه سواری
 • حرکات مقاومتی

درمان خانگی برای رفع سلولیت 

برخی از درمان های خانگی ممکن است به رفع سلولیت کمک کنند.

ماساژ دادن

یکی از درمان های امیدوار کننده ماساژ است. این کار را می توان در خانه یا با کمک یک ماساژ درمانگر حرفه ای انجام داد. ماساژ ممکن است با بهبود زهکشی لنفاوی در رفع سلولیت موثر باشد. همچنین می تواند به کشش بافت پوست شما کمک کند. این ممکن است به از بین بردن گودی های سلولیت نیز کمک کند.

کرم های ماساژ ممکن است به ایجاد سلولیت کمک کنند اما جزء کلیدی فرآیند ماساژ نیز هستند. شما نمی توانید کرم بزنید و انتظار داشته باشید که سلولیت خود به خود از بین برود. همچنین، باید بدانید که فقط انجام ماساژ در رفع سلولیت کمکی نمی کند. برای دستیابی و حفظ نتایج دلخواه باید این روند را به طور مداوم تکرار کنید.

مصرف پپتیدهای کلاژن فعال زیستی 

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که مصرف پپتیدهای کلاژن فعال زیستی بوسیله زنان در رفع سلولیت مفید است. شرکت کنندگان در این تحقیق مکمل خوراکی روزانه را به مدت ۶ ماه مصرف کردند و به طور کلی، کاهش قابل توجهی در سلولیت روی ران آنها مشاهده شد. بهبود و رفع سلولیت در زنان با وزن متوسط ​​و بالاتر مشاهده شد، اما زنان با وزن متوسط ​​بیشترین بهبود را داشتند. با این همه مطالعات بیشتری برای حمایت از نقش مکمل ها در رفع سلولیت مورد نیاز است.

نوشیدن آب

نوشیدن آب یکی دیگر از گزینه های کم هزینه است که ممکن است به  رفع سلولیت کمک کند. آب نه تنها بدن شما را هیدراته نگه می دارد، بلکه به تقویت گردش خون و جریان لنفاوی نیز کمک می کند.

کاهش وزن

کاهش وزن نیز ممکن است به برخی از افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی کمک کند تا سلولیت را کاهش دهند. از دست دادن چربی اضافی بدن ممکن است به طور طبیعی در رفع سلولیت اثرگذار باشد. اما به خاطر داشته باشید که هر فردی با هر وزنی ممکن است سلولیت داشته باشد و فقط به کسانی که اضافه وزن یا چاقی دارند محدود نمی شود. اگر می خواهید وزن کم کنید یا عضلات خود را تقویت کنید، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می تواند به کاهش و رفع سلولیت کمک کند. 

داروها و کرم ها

در واقع هیچ دارویی برای درمان و. رفع سلولیت تجویز نمی شود. در سال ۲۰۲۰، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) یک درمان تزریقی به نام QWO را برای درمان سلولیت روی باسن تأیید کرد. در حالی که ممکن است استفاده از آن روی ران ها نیز بی خطر باشد اما ابتدا باید با پزشک مشورت کرد.

برخی از کرم ها ممکن است به طور موثر به درمان و رفع سلولیت کمک کنند. استفاده روزانه از یک محصول حاوی کافئین ممکن است با از بین بردن آب سلول ها، ظاهر سلولیت را کاهش دهد. با این حال، کرم‌ها به تنهایی سلولیت را از بین نمی‌برند و تغییر سبک زندگی بهترین است.

مطلب پیشنهادی: مزوتراپی

تغییر سبک زندگی و رفع سلولیت

رفع سلولیت

هیچ راهی برای جلوگیری از سلولیت وجود ندارد و این عارضه بسیار رایج است. شانس ایجاد سلولیت با افزایش سن و برخی عوامل سبک زندگی افزایش می یابد. اگرچه نمی توانید سن خود را کنترل کنید، اما می توانید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید که ممکن است به کاهش و رفع سلولیت بدن کمک کند. این تغییرات می تواند شامل مواردی مانند ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل باشد.

اگر درمان های خانگی و تغییر سبک زندگی در رفع سلولیت زیاد موثر نبود و یا شما راه سریعتر و بهتری را برای رسیدن به نتیجه دلخواه مد نظر دارید با یک متخصص پوست صحبت کنید. همچنین مهم است بدانید که نتایج هر درمان یا روشی دائمی نیست. احتمالاً باید این روند را تکرار کنید تا رفع سلولیت به طور کامل انجام شود.

سخن پایانی

ابتدا روی روش های طبیعی و ارزان برای درمان و رفع سلولیت تمرکز کنید. ورزش منظم و داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل ممکن است به کاهش ظاهر کلی سلولیت کمک کند. با پزشک، جراح پلاستیک یا متخصص پوست در مورد نتیجه دلخواه خود و اقداماتی که قصد انجام آن را دارید صحبت کنید. آنها می توانند به شما در تعیین موثرترین درمان کمک کنند. هزینه و عوارض جانبی احتمالی روش انتخابی در رفع سلولیت نیز باید در نظر گرفته شود.

سوالات متداول

آیا سلولیت خطرناک است و نیاز به درمان دارد؟

سلولیت یک وضعیت پزشکی جدی نیست و درمان آن نیز ضروری نیست. در حقیقت خیلی از پزشکان سلولیت را به عنوان یک پدیده طبیعی در نظر می‌گیرند.

آیا سلولیت ارثی هممی تواند باشد؟

بله، این مشکل معمولاً خانوادگی است بنابراین ژنتیک نقش مهمی در پیشرفت سلولیت دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.