دلایل دندان درد چیست؟ درمان خانگی + مسکن های خوب برای دندان درد

۰
(۰)

با تجمع پلاک های دندان روی لثه و دندان ها، به مرور زمان دندان دچار پوسیدگی و دندان درد می‌شود. این پلاک ها باید به صورت روزانه از روی دندان برداشته شوند تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود. البته باید بدانید که قسمت هایی از دندان به وسیله مسواک و نخ دندان غیر قابل دسترسی هستند. به همین خاطر همچنین پیشنهاد می‌شود هر چند وقت یکبار برای جرم گیری دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان درد

دندان درد ممکن است برای هرکسی در هر سن و سالی و در هر ساعت از شبانه روز اتفاق بیوفتد. درد دندان با توجه به میزان آسیب وارد شده به دندان می‌تواند کم و یا غیر قابل تحمل باشد. عده ای برای تسکین دندان درد خود به داروهای مسکن روی می‌آورند که یک درمان موقت است. همواره باید بدانید که بهترین راه درمان دندان درد مراجعه به بهترین کلینیک دندانپزشکی است.

درست است که مراجعه به دندانپزشک هزینه های بیشتری را برای شما به همراه دارد؛ اما باید بدانید که این راه یک درمان دائمی برای دندان درد شما می‌باشد. حال اگر به هر دلیلی برای دندان درد خود قصد استفاده از مسکن را دارید ما در این قسمت از مقاله بهترین مسکن های موجود در بازار را به شما معرفی می‌کنیم.

دلایل دندان درد

دلایل دندان درد

دندان درد می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که در این بخش به صورت کامل درباره آن توضیح می‌دهیم. شایع ترین دلایل دندان درد عبارتند از:

پوسیدگی دندان

امروزه با توجه به تغذیه ناسالم افراد و وجود مقداری زیادی از منابع قند در رژیم غذایی، پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین مواردی است که می‌تواند باعث بروز درد در دندان ها شود. از نشانه های اولیه پوسیدگی دندان می‌توان به از دست رفتن بخشی از مینای دندان اشاره کرد. این پوسیدگی به مرور زمان می‌تواند تا ریشه دندان نیز پیش برود و آسیب های جدی تری را برای شما به همراه داشته باشد. بهتر است پیش از آنکه دچار دندان درد ناشی از پوسیدگی دندان شوید؛ با رعایت نکات زیر از این اتفاق جلوگیری کنید.

 • مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات را متوقف کنید.
 • در زمان استرس از پرخوری بپرهیزید.
 • مصرف شیر به صورت روزانه می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.
 • از بهترین مسواک و دهان شویه برای شست و شوی دندان های خود استفاده کنید.

با همین چند اقدام ساده می‌توانید از پوسیدگی دندان و دندان درد ناشی از آن جلوگیری کنید.

دندان درد عفونتی

عفونت دندان

عفونت دندان یکی دیگر از مواردی است که ‌می‌تواند باعث دندان درد شود. در این مورد دندان درد می‌تواند ناشی از عفونت ریشه دندان و یا آبسه دندان باشد. در این مواقع شما ابتدا باید عفونت را از بین ببرید سپس برای از بین بردن درد دندان خود اقدام کنید. بهترین روش در این مواقع مراجعه به بهترین دندانپزشک است. اما اگر به دندان پزشک دسترسی نداشتید یا به هر دلیلی قصد داشتید در منزل درد دندان ناشی از عفونت را از بین ببرید می‌توانید از روش های زیر استفاده کنید.

 • آب نمک: مقداری نمک را در لیوان آب بریزید و هم بزنید. سپس آب نمک را در دهان خود نگه دارید و پس از مدتی قرقره کردن به بیرون بریزید.
 • دمنوش: استفاده از دمنوش هایی مانند آویشن که خاصیت ضد میکروبی دارند؛ می‌توانند در تکسین دندان درد ناشی از عفونت موثر باشند.

اما باید بدانید که تمامی این روش ها یک درمان موقت هستند و شما حتما باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا از پیشرفت عفونت دندان خود جلوگیری کنید.

دندان عقل

گاهی ممکن است دندان درد شما ناشی از رشد دندان عقل باشد. این درد ممکن است ناگهانی و یا تدریجی به وجود بیاید. اگر دندان عقل شما کج رشد کند و یا تحت فشار باشد درد دندان شما شروع می‌شود. در این مواقع برای تسکین درد خود می‌توانید تا زمان مراجعه به دندانپزشک، از داروهای مسکن استفاده کنید.

مسکن قوی دندان درد

بهترین مسکن قوی دندان درد که می‌توانید بدون نیاز به تجویز پزشک از داروخانه ها تهیه کنید و برای تسکین درد خود استفاده کنید عبارتند از:

 • ایبوپروفن: این مسکن که در دوزهای ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی گرمی در بازار وجود دارد؛ یکی از بهترین مسکن ها برای تسکین دندان درد می‌باشد. نکته ای که در مورد مصرف این دارو باید بدانید این است که افرادی که دارای آسم، خونریزی گوارشی و یا مشکلات قلبی دارند؛ باید از مصرف این دارو خودداری کنند. این دارو در دوز ۸۰۰ میلی گرمی نیز در برخی از کشورها وجود دارد.
 • استامینوفن: این دارو یک مسکن عالی برای تسکین دندان درد شماست. از آنجایی که این دارو خاصیت ضد التهابی ندارد می‌تواند یک مسکن خوب برای خانم های باردار در مراحل مختلف بارداری باشد.
 • مسکن های ترکیبی: این داروها در زمان دندان درد به شدت می‌توانند موثر باشند و در زمان کمی درد شما را تسکین دهند. نکته اینجاست که از آنجایی که این داروها ترکیب چند ماده مختلف هستند؛ این احتمال وجود دارد که بدن شما نسبت به آنها از خود حساسیت نشان دهد.
 • یکی از قرص هایی که به دندان درد کمک می کند، مصرف مفنامیک اسید است.

درمان خانگی دندان درد

درمان خانگی برای دندان درد

علاوه بر استفاده از مسکن می‌توانید از روش های زیر برای تسکین درد دندان خود در منزل استفاده کنید.

 • استفاده از کمپرس یخ: برای کاهش التهاب دندان های خود می‌توانید مقداری یخ را درون یک کیسه بریزید و به مدت بیست دقیقه روی قسمتی که درد می‌کند نگه دارید. با این کار پس از چند دقیقه درد شما به تدریج تسکین می‌یابد.
 • کیسه آب گرم: برای تسکین دندان خود می‌توانید یک کیسه آب گرم را روی صورت خود نگه دارید تا دندان درد شما کاهش یابد. اگر کیسه آب گرم در دسترس ندارید می‌توانید درون یک کیسه یا جوراب تمیز مقداری برنج بریزید و آن را در مجاورت حرارت قرار دهید و پس از گرم شدن روی صورت خود بگذارید.
 • استفاده از سیر: از آنجایی که سیر خاصیت ضد میکروبی دارد؛ می‌توانید از آن برای بهبود درد دندان خود استفاده کنید. شما می‌توانید سیر را خرد کنید و سپس مقداری از آن را روی دندان خود بگذارید تا درد شما کاهش پیدا کند.
 • گیاه میخک: این گیاه دارای خاصیت بی حس کنندگی می‌باشد. به همین خاطر می‌توانید از آن برای تسکین دندان درد خود استفاده کنید. این گیاه به صورت پودر، عصاره و روغن در بازار وجود دارد و می‌توانید تهیه کنید.
 • دمنوش: دمنوش نعنا نیز برای مدت کوتاهی می‌تواند درد دندان شما را تسکین دهد. شما می‌توانید مقداری دمنوش نعنا را در دهان خود نگه دارید و آن را قرقره کنید و سپس بیرون بریزید.

سخن پایانی

اگر دندان شما دچار پوسیدگی و یا آسیب های دیگر شود؛ برای درمان باید نزد دندانپزشک بروید. مراجعه به دندانپزشکی، عکس OPG، جراحی لثه داروها و غیره همگی مواردی هستند که می‌توانند هزینه های زیادی را برای شما به همراه داشته باشند. به همین خاطر توصیه می‌شود که حتما به سلامت دندان های خود توجه ویژه ای داشته باشید تا دچار دندان درد و صرف هزینه برای درمان آن نشوید.

سوالات متداول

آیا می‌توان دندان درد را در خانه درمان کرد؟

بله روش های زیادی وجود دارد که به وسیله آن می‌توانید دندان درد خود را در منزل تسکین دهید.

آیا درمان دائمی برای دندان درد در منزل وجود دارد؟

خیر شما با درمان های خانگی تنها برای مدت کوتاهی می‌توانید دندان درد خود را تسکین دهید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

حمید حیدری

حمید حیدری هستم دانشجوی رشته دندانپزشکی. شما را با جدیدترین مقالات منتشر شده در زمینه بهداشت دهان و دندان، بیمارهای دندان و.. آشنا می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *