دندانپزشکی کودکان با بیهوشی چگونه است؟

دندانپزشک اطفال با اکثر کودکان با استفاده از تکنیک‌های رفتاری به طور مطلوبی رفتار می‌کنند. با این ‌حال کودکان خاصی نمی‌توانند از طریق این روش‌ها درمان شوند. درمان دندانپزشکی با استفاده از بیهوشی عمومی (GA) یک درمان توان‌بخشی برای بیماران کودک است. 

GA یا دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یک حالت کنترل‌شده از بیهوشی است که در آن رفلکس‌های محافظ از بین می‌روند. نزدیک به سه دهه است که توان‌بخشی جامع دندانپزشکی تحت GA به جمعیت کودکان ارائه شده است. در بعضی موارد، GA (دندانپزشکی کودکان با بیهوشی) دندانپزشکی عملی‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش درمان است. 

طبق آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD)، جمعیت خاصی از بیماران که ممکن است درمان روتین دندان را تحمل نکنند تنها تحت GA قابل‌درمان هستند. بیماران اطفال با سن بسیار کم، یا کسانی که از نارسایی یا ناتوانی جسمی و ذهنی رنج می‌برند یا کسانی که اضطراب شدید دارند، با استفاده از GA درمان می‌شوند.

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی در چه مواردی تجویز می شود؟

هنگامی که دندانپزشکان با کودکان زیر سه سال برخورد کنند، معمولا این کودکان در محیط دندانپزشکی همکاری نمی کنند و دندانپزشکان را به سختی و چالش میکشند. در اینگونه شرایط شاید درمان های ساده ای نظیر فلوراید تراپی یا درمان جزئی دندان ها ممکن باشد، اما درمان های پیچیده تری مانند کشیدن عصب، قرار دادن روکش دندان شیری یا درمان های طولانی تر ممکن نیست؛ چرا که کودکان زیر سه سال در چنین شرایطی قادر به همکاری با دندانپزشک نخواهند بود؛ به همین دلیل در اینگونه موارد دندانپزشکی کودکان با بیهوشی گزینه مناسب تری است.

علاوه بر این، باید دقت شود که برای کودکانی که استرس و اضطراب زیادی دارند، خاطره بدی از دندانپزشکی باقی نماند؛ به دلیل اینکه این ذهنیت کودک راجع به درمان های دندانپزشکی ممکن است در آینده موجب فوبیای دندانپزشکی به صورت دائمی شود. از این رو بهتر است در مقابله با چنین کودکانی، از درمان های دندانپزشکی کودکان با بیهوشی استفاده شود.

همچنین در کودکانی که دچار معلولیت هستند نیز پیشنهاد میشود از دندانپزشکی کودکان با بیهوشی استفاده شود؛ چرا که این کودکان به دلیل ناتوانی جسمی، نمی توانند در روند درمان های دندانپزشکی، با دندانپزشک همکاری کنند.

تجویز دندانپزشکی کودکان با بیهوشی
موارد تجویز دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

تفاوت دندانپزشکی با بیهوشی کامل و استفاده از آرام بخشی چیست؟

دندانپزشکی با بیهوشی کامل و یا استفاده از آرامبخش، شباهت زیادی به یکدیگر دارند و تفاوت میان آنها جزئی است. به عنوان مثال در هر دو این روش ها تزریق دارو از طریق رگ برای بیمار انجام خواهد شد و در هر دو روش نیازی به بستری کودک نخواهد بود؛ مگر اینکه کودک دارای بیماری خاصی باشد که در آن صورت نیاز است تا بنابر تشخیص پزشک، تا مدتی تحت مراقبت باشد.

تفاوت این دو روش تنها در لوله تنفسی آنها میباشد؛ در روش بیهوشی کامل، لوله تنفسی قرار میگیرد و تا زمانی که کودک بیهوش است این لوله تنفسی را نمیتوان خارج کرد. اما در روش آرامبخش، لوله گذاری صورت نمیگیرد و بیمار به حالت عادی نفس میکشد.

برای اینکه تشخیص دهید کدام روش برای فرزندتان مناسب تر است باید مشاوره دقیقی با متخصص بیهوشی و متخصص دندانپزشکی داشته باشید. چرا که آنها بر اساس مواردی مانند وزن کودک، سن کودک، مدت زمان مورد نیاز برای بیهوشی، مجاری تنفسی و… تعیین میکنند که بیهوشی برای کودک شما مناسب تر است یا آرامبخش.

مراحل و چگونگی دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

فرآیند دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا آرامبخش از ساختار خاصی پیروی میکند که در مرحله اول باید به دندانپزشک اطفال مراجعه کرده و برای تعیین برنامه درمانی، کودک باید مورد معاینه و ارزیابی کاملی قرار بگیرد. پس از معاینه کودک، دندانپزشک اغلب کودک را به مشاوره با متخصص بیهوشی میفرستد و علاوه بر آن به بررسی نتایج آزمایش های خون جهت بررسی سلامت کامل کودک می پردازد. بعد از گذراندن این مراحل، در روزی که برای درمان مشخص شده کودک باید به صورت ناشتا و با معده خالی به اتاق عمل مراجعه کند. اکثرا پیش از ورود کودکان به اتاق عمل، آرامبخش های جزئی به شکل خوراکی یا قطره از بینی، به کودک تزریق میکنند تا کودک آرام شده و استرس نداشته باشد.

در این مرحله داخل اتاق عمل، متخصص بیهوشی در کنار دندانپزشک، از دارو های تزریقی یا گاز های مناسب برای آرام بخشی یا بیهوشی کودک استفاده میکنند. بعد از این کار، دندانپزشک تمامی درمان های لازم را به صورت یکجا انجام میدهد و پس از اتمام کار او و به هوش آمدن کودک، وی را به اتاق ریکاوری منتقل کرده و قبل از ترخیص ساعاتی را در کنار والدین خود و در محیط بیمارستان می گذراند.

چگونگی دندانپزشکی کودکان با بیهوشی
مراحل دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان توسط چه کسی انجام می شود؟

همانطور که میدانید، بسیار مهم است که کودک در چه شرایطی و توسط چه کسانی تحت بیهوشی عمومی یا آرام بخش قرار میگیرد. به همین دلیل، بایستی این درمان در یک بیمارستان کاملا مجهز و معتبر، همچنین تحت نظارت دقیق متخصصان دندانپزشکی اطفال که دارای مدارک معتبر و تجربه کافی هستند، انجام شود.

مواردی که برای انجام چنین درمان های دندانپزشکی نیاز است، شامل حضور یک دندانپزشک متخصص کودکان، یک متخصص بیهوشی مجرب و یک تکنسین بیهوشی در تمام طول درمان و بهبودی میشود.

اقدامات ضروری قبل از دندانپزشکی تحت بیهوشی

پیش از دندانپزشکی کودکان با بیهوشی، نیاز است به برخی نکات مهم توجه کنید و آنها را پشت گوش نندازید تا درمانی دور از عوارض و به بهترین نحو ممکن را تجربه کنید. در این بخش برخی از اقدامات ضروری قبل از دندانپزشکی تحت بیهوشی را ارائه کردیم که میتواند تاثیر زیادی در روند درمان های شما یا فرزندتان داشته باشد.

اولین نکته مهم پیش از دندانپزشکی با بیهوشی این است که تمامی آزمایش های تجویز شده توسط دندانپزشک را انجام دهید و از کامل بودن شرایط برای شروع درمان اطمینان حاصل کنید.

مورد مهم دیگر این است که پیش از شروع روند درمان، دندانپزشک و متخصص بیهوشی را از داروهایی که کودک مصرف میکند مطلع کنید.

علاوه بر موارد فوق قابل توجه است که پیش از عمل، کودک شما خواب شبانه کامل و منظمی را داشته باشد.

عوارض دندانپزشکی تحت بیهوشی برای کودکان

بیهوشی در کودکان زیر سه سال، گاهی ممکن است عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشد. قرار گرفتن در شرایط بیهوشی در این سنین کم میتواند منجر به مشکلات روانی مثل بیش فعالی شود و در صورتی که تعداد دفعات بیهوشی کودک به دو بار برسد، به احتمال ۵۰ درصد، کودک ممکن است به اختلالات خواندن و نوشتن یا ریاضی دچار شود.

به طور کلی بیهوشی عمومی برای کودکان عوارضی نظیر آسیب به بافت های نرم دهان یا دندان های مجاور، حالت تهوع، سردرد پس از عمل و… را ممکن است به همراه داشته باشد. علاوه بر این، به دلیل قرار دادن لوله تنفسی، ممکن است کودک دچار سرفه و گلو درد شود.

اما در صورتی که درمان دندان های کودک خود را به دندانپزشکان متخصص کودکان بسپارید و به مراکز معتبر و مجهز مراجعه کنید، احتمال این عوارض را به حداقل خواهید رساند.

خطرات دندانپزشکی کودکان با بیهوشی
عوارض دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

آیا سابقه فوت کودک در اثر دندانپزشکی با بیهوشی صحت دارد؟

دستورات پزشکی و دارو هایی که برای کودکان تجویز میشود، حتی درمان های ساده ای همچون بی حسی دندان ها یا تسکین درد، ممکن است عوارضی را در بدن کودک ایجاد کند. از این رو تجویز دقیق متخصصین و نظارت آنها قطعا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در سراسر جهان، روند درمان کودکان تحت عمل های دندانپزشکی که بیهوشی را نیز به همراه دارند، به خوبی تحت نظر متخصصان حرفه ای قرار میگیرد تا خطر جدی به کودکان وارد نشود.

با این حال متاسفانه حوادث نامطلوب و کمیابی گزارش میشود که به دلایل مختلفی نظیر تجهیزات ناکافی، محیط های نامناسب و… آسیب های خطرناکی به کودکان وارد می شود و این رویداد های ناخوشایند موجب بی اعتمادی افراد نسبت به اینگونه درمان ها میشود. در کل پیشنهاد میشود برای درمان دندانپزشکی کودکان با بیهوشی، حتما به مراکز معتبر و پیشرفته مراجعه کنید و از اینکه کودک شما توسط دندانپزشک متخصص کودکان درمان میشود، اطمینان حاصل کنید.

انواع داروهای آرام‌بخش و بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

اکسید نیتروژن:

یکی از مراحل دندانپزشکی کودکان با بیهوشی این آرام‌بخش ملایم و کم تهاجم است. معمولاً به‌عنوان گاز خنده شناخته می‌شود و کودکان این مقدار را با کمی اکسیژن تنفس می‌کنند. آنها معمولاً به خواب نمی‌روند، اما بیشتر آنها آرام می‌شوند؛ اما تعداد کمی این احساس را دوست ندارند.

آرام‌بخشی این دارو (یا ترکیبی از داروها) اغلب در کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان استفاده می‌شود. کودک شما آرام و بیدار است و گاهی اوقات قادر به انجام کاری است که دندانپزشک یا جراح از او می‌خواهد. در این روش نیازی به دندانپزشکی کودکان با بیهوشی نیست. 

انواع آرامبخش در دندانپزشکی کودکان

 

 • آرام‌بخشی متوسط ​​کودکان

  در حالت آرام‌بخشی متوسط ​​خواب بیشتری دارند؛ اما معمولاً قادر به انجام کاری هستند که دندانپزشک یا جراح دهان از آنها می‌خواهد. کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان با آرام‌بخشی متوسط ​​نسبت به کودکان کم‌سن بهتر عمل می‌کنند.

  در این روش کودکان به‌تنهایی نفس می‌کشند و معمولاً به‌راحتی بیدار می‌شوند. بیشتر کودکان چیزی در مورد این روش با اینکه از موارد دندانپزشکی کودکان با بیهوشی نیست به‌خاطر نمی‌آورند. دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان می‌توانند با خیال راحت این داروها را هنگام انجام کارهای دندانپزشکی به آنها بدهند.

 • آرام‌بخشی عمیق

  این روش شامل داروهای داخل وریدی برای کودک شما در این روش است که بخوابد. درحالی‌که کودک شما ممکن است هنوز کمی حرکت و گاهی سروصدا ایجاد کند، اما ممکن است به ‌تنهایی نتواند نفس راحتی بکشد. باید حداقل یک متخصص واجد شرایط (ناظر مستقل) اضافی وجود داشته باشد، مانند متخصص بیهوشی که بتواند ضربان قلب، ریتم قلب، فشارخون و اشباع اکسیژن (تنفس) کودک شما را در حین دندانپزشکی کودکان با بیهوشی کنترل کند.

 • بیهوشی عمومی

  تحت بیهوشی عمومی، کودک شما کاملاً خوابیده و بدون درد خواهد بود. متخصصان بیهوشی آموزش‌دیده (پزشکان، دندانپزشکان یا متخصص بیهوشی پرستار) نقش دارند. درحالی‌که دندانپزشک جداگانه یا جراح دهان و دندان یا دندانپزشکی کودکان با بیهوشی را انجام می‌دهند، داروها را تجویز می‌کنند و کودک شما را تحت‌نظر می‌گیرند. بیهوشی را می‌توان در مطب دندانپزشکی مجهز، مرکز جراحی سرپایی (ASC) یا بیمارستان انجام داد.

انواع آرامبخش در دندانپزشکی کودکان
انواع دارو ها برای دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

تجویز دارو در مراحل دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

بعد از اینکه گزینه‌های آرام‌بخشی و دندانپزشکی کودکان با بیهوشی را با دندانپزشک یا جراح دهان کودک خود در میان گذاشتید، دقیقاً بفهمید چه کسی داروها را تجویز می‌کند و چه کسی در حین انجام عمل دندانپزشکی مراقب کودک شما خواهد بود. این قسمت مروری بر متخصصان مختلف پزشکی و دندانپزشکی است که ممکن است در عمل دندانپزشکی کودک شما نقش داشته باشند. 

 • دندانپزشک عمومی کالج: دانشکده دندانپزشکی را به پایان رسانده و تمام امتحانات لازم را از طریق یک هیئت دندانپزشکی گذرانده است. یک دندانپزشک عمومی نیز مجوز دندانپزشکی گرفته است.
 • دندانپزشک اطفال: کلیه آموزش‌ها و مجوزهای فوق را به‌عنوان یک دندانپزشک عمومی و همچنین دستیاری دندانپزشکی کودکان با بیهوشی (معمولاً ۲ سال ۳) گذرانده است. آموزش آرام‌بخشی کودکان در آموزش دستیاری گنجانده شده است. دندانپزشکان اطفال ممکن است با شرکت در آزمون سراسری و قبول شدن در آنها از یک آزمون سراسری برخوردار شوند.
 • جراح فک و صورت: بعد از دانشکده دندانپزشکی (۴ تا ۶ سال) جراحی فک و صورت را انجام می‌دهد. اکثر جراحان فک و صورت مجوز دندانپزشکی دارند و برخی نیز مجوز پزشکی دارند. به‌علاوه به برخی از آنها یک بیهوشی عمومی توسط هیئت دندانپزشکی اعطا می‌شود. در نتیجه یک جراح فک و صورت در دندانپزشکی کودکان با بیهوشی نقش مهمی می‌تواند ایفا کند.
 • متخصص بیهوشی: پزشک یا دندانپزشکی که ۳ سال اقامت بیهوشی را بعد از دانشکده پزشکی یا دندانپزشکی به اتمام می‌رساند و تمام امتحانات لازم را می‌گذراند. متخصصان بیهوشی می‌توانند بیهوشی را برای روش‌های دندانپزشکی کودکان با بیهوشی و جراحی‌های دهان انجام دهند.ممکن است آنها مجوز یک هیئت دندانپزشکی ایالتی را برای تحویل بیهوشی در مطب دندانپزشکی داشته باشند. پزشکان و متخصصان بیهوشی دندانپزشکی ممکن است آموزش‌های ویژه‌ای برای معالجه کودکان داشته باشند.
 • متخصص بیهوشی پرستار: یک پرستار یک برنامه ۲ ساله را پس از دانشکده پرستاری به پایان برساند و دارای تجربه بالینی اضافی باشد. پرستار بیهوشی می‌توانند بیهوشی را در مطب دندانپزشکی برای دندانپزشکی کودکان با بیهوشی را انجام دهند.
 • دستیار آرام‌بخشی: دستیار آرام‌بخشی دندانپزشکی می‌تواند گواهی دریافت کند که به وی کمک کند و بتواند بیماران تحت بیهوشی و دندانپزشکی کودکان با بیهوشی را تماشا کند. گواهینامه‌ها را می‌توان از طریق یک برنامه آموزش آنلاین یا یک برنامه آموزشی تأییدشده در سایت دریافت کرد.

سوالات متداول 

آیا دندانپزشکی کودکان با بیهوشی عوارض دارد ؟

برای اینکار منع بسیار کمی وجود دارد. اما با این حال پزشک تمام شرایط بیمار را می‌سنجد و پس آن اقدام به درمان دندانپزشکی تحت بیهشی در کودکان می کند.

هزینه دندانپزشکی تحت بیهوشی چقدر است؟

زمانی که برای انجام خدمات دندانپزشکی، دندانپزشکی تحت بیهوشی را تجویز می کند تمامی مشکلات دندانی کودک اعم از ترمیم، عصب کشی، جرمگیری و بروساژ و غیره در یک جلسه صورت می‌گیرد.

چه افرادی کاندید دندانپزشکی با بیهوشی نیستند؟

اشخاصی که دارای مشکلات کبدی، کلیوی، ریوی یا قلبی هستند میتوانند نیاز به تنظیم دوز داشته باشند زیرا ممکن است مصرف دارو در بدن مدت بیشتری طول بکشد و اثر قوی تری داشته باشد. همچنین در افرادی که سابقه سکته مغزی، بیماری آلزایمر، پارکینسون، تیروئید یا بیماری روانی دارند، یا افراد باردار ممکن است خطرناک باشد. اگر ریفلاکس اسید، عفونت یا زخم در دهان، آلرژی، حالت تهوع شدید دارید یا از داروهای دیگری مانند داروهای خواب آور یا مواد مخدر استفاده می کنید، حتماً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

مدت زمان بیهوشی چند ساعت می باشد؟

مدت زمان بیهوشی کودک به تعداد کارهایی که بیمار نیاز دارد، تعیین می شود، زمان بیهوشی ممکن است ۱ الی چند ساعت طول بکشد.

جمع‌بندی

برای هر کودکی که آرام‌بخشی عمیق یا بیهوشی عمومی دارد، یک متخصص بیهوشی یا یک دندانپزشک دیگر که بیهوشی آموزش‌دیده است باید برای مراقبت از کودک شما حضور داشته باشد. دندانپزشکی کودکان با بیهوشی با روش‌های بیهوشی متفاوتی انجام می‌گیرد. با توجه ‌به روش‌های رفتاری پزشکان با کودکان هنوز هم کودکانی هستند که برای انجام امور دندانپزشکی احساس ناراحتی می‌کنند. درنتیجه در این مقاله شما را تا حدی با روش‌های دندانپزشکی کودکان با بیهوشی آشنا کردیم تا کودکان خود را با خیال راحت به دندانپزشکی ببرید.

۲.۳/۵ - (۲۶ امتیاز)

نوشته های مشابه

۶ دیدگاه

 1. سلاو خسته نباشید دختر من تو کودکی شربت آهن خیلی مصرف کرده و به این سن رسیده هنوز دندوناش سیاهه جای نگرانی داره؟ البته هنوز دندون اصلیاش در نیومده

  1. بهتره که کودک از زمانیکه دندونهاش درنیومده و از قطره آهن استفاده می کنه از مسواک های انگشتی استفاده بشه براش. امروزه پزشکان از دندان های شیری هم به شدت مراقبت می کنند که کودک به دندانپزشکی کمتر مراجعه کند. شما مراقبت های لازم را انجام بدید تا دندون های اصلیش بدون زردی و یا سیاهی رشد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *