دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

دندانپزشک کودک با اکثر کودکان با استفاده از تکنیک‌های رفتاری به طور مطلوبی رفتار می‌کنند. با این ‌حال کودکان خاصی نمی‌توانند از طریق این روش‌ها درمان شوند. درمان دندانپزشکی با استفاده از بیهوشی عمومی (GA) یک درمان توان‌بخشی برای بیماران کودک است. 

GA یا دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یک حالت کنترل‌شده از بیهوشی است که در آن رفلکس‌های محافظ از بین می‌روند. نزدیک به سه دهه است که توان‌بخشی جامع دندانپزشکی تحت GA به جمعیت کودکان ارائه شده است. در بعضی موارد، GA (دندانپزشکی کودکان با بیهوشی) دندانپزشکی عملی‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش درمان است. 

طبق آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD)، جمعیت خاصی از بیماران که ممکن است درمان روتین دندان را تحمل نکنند تنها تحت GA قابل‌درمان هستند.

بیماران اطفال با سن بسیار کم، یا کسانی که از نارسایی یا ناتوانی جسمی و ذهنی رنج می‌برند یا کسانی که اضطراب شدید دارند، با استفاده از GA درمان می‌شوند.

دندان پزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا آرام‌بخش؟

کودکان خردسال مبتلا به درد و یا عفونت دندان در هر سنی به درمان نیاز دارند. گاهی اوقات این بدان معناست که کودک شما باید تحت بیهوشی عمومی یا آرام‌بخشی قرار گیرد. البته دندانپزشکی کودکان با بیهوشی دلایل زیادی دارد. برای برخی از اقدامات دندانپزشکی، کودک شما نیاز دارد که کاملاً آرام دراز بکشد.

عوارض دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

در سال ۲۰۱۹ آکادمی اطفال آمریکا (AAP) و آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا (AAPD) دستورالعمل‌های فعلی دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان را به‌روز کردند تا هنگام تأمین آرام‌بخشی عمیق یا دندانپزشکی کودکان با بیهوشی تمام اصول لازم را رعایت کنند.

این امر مستلزم این است که همیشه حداقل ۲ نفر در اتاق باشند. یکی از این افراد دندانپزشک یا جراح دهان و دندان و فرد دیگر یک ناظر مستقل خواهد بود. این ناظر مستقل باید یک پزشک بیهوشی، یک متخصص بیهوشی پرستار ثبت‌شده، یک جراح دهان و دندانپزشک، یا یک دندانپزشک بیهوشی باشد.

اطلاعات زیر مروری بر انواع مختلف آرام‌بخشی و دندانپزشکی کودکان با بیهوشی را ارائه می‌دهد. برای والدین مهم است که گزینه‌های خود را بدانند.

با دندانپزشک یا جراح دهان و دندان کودک خود در مورد نوع آرام‌بخشی یا بیهوشی که وی توصیه می‌کند (و باور مرتب برای انجام کارهای دندانپزشکی کودک شما قبل از قرار ملاقات) صحبت کنید.

انواع آرام‌بخشی و بیهوشی

اکسید نیتروژن: یکی از مراحل دندانپزشکی کودکان با بیهوشی این آرام‌بخش ملایم و کم تهاجم است.

معمولاً به‌عنوان گاز خنده شناخته می‌شود و کودکان این مقدار را با کمی اکسیژن تنفس می‌کنند. آنها معمولاً به خواب نمی‌روند، اما بیشتر آنها آرام می‌شوند اما تعداد کمی این احساس را دوست ندارند.

آرام‌بخشی این دارو (یا ترکیبی از داروها) اغلب در کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان استفاده می‌شود. کودک شما آرام و بیدار است و گاهی اوقات قادر به انجام کاری است که دندانپزشک یا جراح از او می‌خواهد. در این روش نیازی به دندانپزشکی کودکان با بیهوشی نیست. 

انواع آرامبخش در دندانپزشکی کودکان

انواع آرامبخش در دندانپزشکی

 • آرام‌بخشی متوسط ​​کودکان

  در حالت آرام‌بخشی متوسط ​​خواب بیشتری دارند اما معمولاً قادر به انجام کاری هستند که دندانپزشک یا جراح دهان از آنها می‌خواهد. کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان با آرام‌بخشی متوسط ​​نسبت به کودکان کم‌سن بهتر عمل می‌کنند.

  در این روش کودکان به‌تنهایی نفس می‌کشند و معمولاً به‌راحتی بیدار می‌شوند. بیشتر کودکان چیزی در مورد این روش با اینکه از موارد دندانپزشکی کودکان با بیهوشی نیست به‌خاطر نمی‌آورند. دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان می‌توانند با خیال راحت این داروها را هنگام انجام کارهای دندانپزشکی به آنها بدهند.

 • آرام‌بخشی عمیق

  این روش شامل داروهای داخل وریدی برای کودک شما در این روش است که بخوابد. درحالی‌که کودک شما ممکن است هنوز کمی حرکت کند و گاهی سروصدا ایجاد کند، اما ممکن است به ‌تنهایی نتواند نفس راحتی بکشد. باید حداقل یک متخصص واجد شرایط (ناظر مستقل) اضافی وجود داشته باشد، مانند متخصص بیهوشی که بتواند ضربان قلب، ریتم قلب، فشارخون و اشباع اکسیژن (تنفس) کودک شما را در حین دندانپزشکی کودکان با بیهوشی کنترل کند.

 • بیهوشی عمومی

  تحت بیهوشی عمومی، کودک شما کاملاً خوابیده و بدون درد خواهد بود. متخصصان بیهوشی آموزش‌دیده (پزشکان، دندانپزشکان یا متخصص بیهوشی پرستار) نقش دارند.  درحالی‌که دندانپزشک جداگانه یا جراح دهان و دندان یا دندانپزشکی کودکان با بیهوشی را انجام می‌دهند، داروها را تجویز می‌کنند و کودک شما را تحت‌نظر می‌گیرند. بیهوشی را می‌توان در مطب دندانپزشکی مجهز، مرکز جراحی سرپایی (ASC) یا بیمارستان انجام داد.

تجویز دارو در مراحل دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

بعد از اینکه گزینه‌های آرام‌بخشی و دندانپزشکی کودکان با بیهوشی را با دندانپزشک یا جراح دهان کودک خود در میان گذاشتید، دقیقاً بفهمید چه کسی داروها را تجویز می‌کند و چه کسی در حین انجام عمل دندانپزشکی مراقب کودک شما خواهد بود. این قسمت مروری بر متخصصان مختلف پزشکی و دندانپزشکی است که ممکن است در عمل دندانپزشکی کودک شما نقش داشته باشند. 

 • دندانپزشک عمومی کالج: دانشکده دندانپزشکی را به پایان رسانده و تمام امتحانات لازم را از طریق یک هیئت دندانپزشکی گذرانده است. یک دندانپزشک عمومی نیز مجوز دندانپزشکی گرفته است.
 • دندانپزشک اطفال: کلیه آموزش‌ها و مجوزهای فوق را به‌عنوان یک دندانپزشک عمومی و همچنین دستیاری دندانپزشکی کودکان با بیهوشی (معمولاً ۲ سال ۳) گذرانده است. آموزش آرام‌بخشی کودکان در آموزش دستیاری گنجانده شده است. دندانپزشکان اطفال ممکن است با شرکت در آزمون سراسری و قبول شدن در آنها از یک آزمون سراسری برخوردار شوند.
 • جراح فک و صورت: بعد از دانشکده دندانپزشکی (۴ تا ۶ سال) جراحی فک و صورت را انجام می‌دهد. اکثر جراحان فک و صورت مجوز دندانپزشکی دارند و برخی نیز مجوز پزشکی دارند. به‌علاوه به برخی از آنها یک بیهوشی عمومی توسط هیئت دندانپزشکی اعطا می‌شود. در نتیجه یک جراح فک و صورت در دندانپزشکی کودکان با بیهوشی نقش مهمی می‌تواند ایفا کند.
 • متخصص بیهوشی: پزشک یا دندانپزشکی که ۳ سال اقامت بیهوشی را بعد از دانشکده پزشکی یا دندانپزشکی به اتمام می‌رساند و تمام امتحانات لازم را می‌گذراند. متخصصان بیهوشی می‌توانند بیهوشی را برای روش‌های دندانپزشکی کودکان با بیهوشی و جراحی‌های دهان انجام دهند.

  ممکن است آنها مجوز یک هیئت دندانپزشکی ایالتی را برای تحویل بیهوشی در مطب دندانپزشکی داشته باشند. پزشکان و متخصصان بیهوشی دندانپزشکی ممکن است آموزش‌های ویژه‌ای برای معالجه کودکان داشته باشند.

 • متخصص بیهوشی پرستار: یک پرستار یک برنامه ۲ ساله را پس از دانشکده پرستاری به پایان برساند و دارای تجربه بالینی اضافی باشد. پرستار بیهوشی می‌توانند بیهوشی را در مطب دندانپزشکی برای دندانپزشکی کودکان با بیهوشی را انجام دهند. 
 • دستیار آرام‌بخشی: دستیار آرام‌بخشی دندانپزشکی می‌تواند گواهی دریافت کند که به وی کمک کند و بتواند بیماران تحت بیهوشی و دندانپزشکی کودکان با بیهوشی را تماشا کند. گواهینامه‌ها را می‌توان از طریق یک برنامه آموزش آنلاین یا یک برنامه آموزشی تأییدشده در سایت دریافت کرد. 

جمع‌بندی

برای هر کودکی که آرام‌بخشی عمیق یا بیهوشی عمومی دارد، یک متخصص بیهوشی یا یک دندانپزشک دیگر که بیهوشی آموزش‌دیده است باید برای مراقبت از کودک شما حضور داشته باشد. دندانپزشکی کودکان با بیهوشی با روش‌های بیهوشی متفاوتی انجام می‌گیرد. 

با توجه ‌به روش‌های رفتاری پزشکان با کودکان هنوز هم کودکانی هستند که برای انجام امور دندانپزشکی احساس ناراحتی می‌کنند. درنتیجه در این مقاله شما را تا حدی با روش‌های دندانپزشکی کودکان با بیهوشی آشنا کردیم تا کودکان خود را با خیال راحت به دندانپزشکی ببرید.

سوالات متداول دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

آیا دندانپزشکی کودکان با بیهوشی عوارض دارد ؟

برای اینکار منع بسیار کمی وجود دارد. اما با این حال پزشک تمام شرایط بیمار را می‌سنجد و پس آن اقدام به درمان دندانپزشکی تحت بیهشی در کودکان می کند.

هزینه دندانپزشکی تحت بیهوشی چقدر است؟

زمانی که برای انجام خدمات دندانپزشکی، دندانپزشکی تحت بیهوشی را تجویز می کند تمامی مشکلات دندانی کودک اعم از ترمیم، عصب کشی، جرمگیری و بروساژ و غیره در یک جلسه صورت می‌گیرد.

چه افرادی کاندید دندانپزشکی با بیهوشی نیستند؟

اشخاصی که دارای مشکلات کبدی، کلیوی، ریوی یا قلبی هستند میتوانند نیاز به تنظیم دوز داشته باشند زیرا ممکن است مصرف دارو در بدن مدت بیشتری طول بکشد و اثر قوی تری داشته باشد. همچنین در افرادی که سابقه سکته مغزی، بیماری آلزایمر، پارکینسون، تیروئید یا بیماری روانی دارند، یا افراد باردار ممکن است خطرناک باشد. اگر ریفلاکس اسید، عفونت یا زخم در دهان، آلرژی، حالت تهوع شدید دارید یا از داروهای دیگری مانند داروهای خواب آور یا مواد مخدر استفاده می کنید، حتماً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

مدت زمان بیهوشی چند ساعت می باشد؟

مدت زمان بیهوشی کودک به تعداد کارهایی که بیمار نیاز دارد، تعیین می شود، زمان بیهوشی ممکن است ۱ الی چند ساعت طول بکشد.

۲.۳/۵ - (۲۴ امتیاز)

۶ دیدگاه

 1. سلاو خسته نباشید دختر من تو کودکی شربت آهن خیلی مصرف کرده و به این سن رسیده هنوز دندوناش سیاهه جای نگرانی داره؟ البته هنوز دندون اصلیاش در نیومده

  1. بهتره که کودک از زمانیکه دندونهاش درنیومده و از قطره آهن استفاده می کنه از مسواک های انگشتی استفاده بشه براش. امروزه پزشکان از دندان های شیری هم به شدت مراقبت می کنند که کودک به دندانپزشکی کمتر مراجعه کند. شما مراقبت های لازم را انجام بدید تا دندون های اصلیش بدون زردی و یا سیاهی رشد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.