دندانپزشکی شبانه روزی

یک مرکز دندانپزشکی شبانه روزی به‌ صورت ٢۴ ساعته به مشتریان خود خدمات ارائه می‌دهد. در مراکز دندانپزشکی شبانه روزی خدمات اورژانس دندانپزشکی ارائه می‌شود که در ادامه این مقاله از ویکی درمان با مهم‌ترین این خدمات آشنا خواهید شد. 

اورژانس دندانپزشکی شبانه روزی شامل چه خدماتی است؟

اورژانس دندانی معمولاً وضعیتی است که باعث درد، ناراحتی یا از دست دادن عملکرد کلی دندان می‌شود و در صورت عدم درمان، پتانسیل بدتر شدن را دارد. انواع مختلفی از شرایط دندانی اورژانسی وجود دارد که از مشکل دندان‌درد معمولی گرفته تا مشکلات زیبایی و غیره که مهم‌ترین این مشکلات به‌صورت موارد زیر خواهد بود.

دندان‌ درد

این مشکل، شایع‌ترین اورژانس دندانی در دندانپزشکی شبانه روزی است و معمولاً به تغییرات پالپ دندان مربوط می‌شود که، خود پالپ به دو صورت برگشت‌پذیر و برگشت‌ناپذیر است:

  • پالپیت برگشت‌پذیر: این مشکل معمولاً با یک نوع درد خفیف و کوتاه مشخص می‌شود که می‌تواند با تغییر دما و با غذاهای شیرین ایجاد شود. 
  • پالپیت برگشت‌ناپذیر: این مشکل می‌تواند بدون هیچ محرکی ایجاد شود، اما گاهی اوقات محرک‌هایی ممکن است وجود داشته باشد؛ زیرا می‌تواند از پالپیت برگشت‌پذیر به پالپیت غیرقابل‌برگشت تغییر کند. 

درمان نشدن هر دوی این نوع پالپیت می‌تواند پیشرفت کرده و عملکرد دندان را از بین ببرد. یکی از خدمات مهم  یک مرکز دندانپزشکی شبانه روزی، خدمات تسکین درد و ترمیم دندان‌ها برای جلوگیری از درد بیشتر است که، ممکن است شامل کشیدن دندان، عصب‌کشی دندان و سایر روش‌های درمانی باشد.

مشکلات پروتز دندان در دندانپزشکی شبانه روزی

یکی دیگر از خدمات مهم مرکز دندانپزشکی شبانه روزی، امور مرتبط با پروتز دندان است که خود پروتز از چند خدمات مختلف تشکیل‌ شده است که در پایین به آن‌ها اشاره‌ کرده‌ایم.

پر کردن حفره دندان و پر کردن دندان‌ شکسته

هر دوی این مشکلات  بسیار رایج هستند. پر کردن دندان‌های آسیب‌دیده از مهم‌ترین خدمات یک مرکز دندان‌پزشکی شبانه روزی است که توسط متخصصین به‌ صورت ٢۴ ساعته قابل انجام است. 

دندانپزشکی شبانه روزی سعادت آباد

ترمیم دندان طبیعی ترک‌ خورده

یکی دیگر از مشکلات دیگر حول سلامتی دندان‌ها، ترک برداشتن دندان است که، متخصصین این امر در یک درمانگاه دندان‌پزشکی به ارائه خدمات می‌پردازند. 

مشکلات تاج دندان

مشکلات تاج دندان یکی دیگر از مشکلات شایع میان بیماران است که با مراجعه به یک مرکز دندانپزشکی شبانه روزی می‌توان عملیات لازم را روی آن‌ها انجام داد. این عملیات هم بر روی تاج‌های مصنوعی و هم بر روی تاج‌های طبیعی قابل انجام است و یک نوع پروتز دندانی به‌حساب می‌آید. 

همچنین مشکلات ممکن است مربوط به شکستگی کلی تاج دندان باشد که اگر قابل تعمیر نباشد، آن را تعویض خواهند کرد.

دندان مصنوعی 

یکی دیگر از خدمات مهم مرکز دندانپزشکی شبانه روزی، رسیدگی به مشکلات دندان‌های مصنوعی و یا ساخت آن‌ها است. 

ترومای دندان در مرکز دندانپزشکی شبانه روزی

تروماهای دندانی دارای ابعاد مختلفی است، از مسائل زیبایی جزئی گرفته تا مشکلات عمده، از جمله شکستگی فک. ترومای دندانی می‌تواند به دلایل مختلفی از مانند ضربه و زمین خوردن به دلیل آسیب‌های ورزشی به وجود بیاید. درمان آن، بستگی به وسعت تروما و مدت‌زمان سپری شدن از تروما دارد. یکی دیگر از خدمات مهم یک مرکز دندانپزشکی شبانه روزی کارهای مرتبط با ترومای دندان زیر نظر متخصصین است که شامل موارد زیر می‌باشد:

ترک‌ های کوچک قابل‌ مشاهده در سطح دندان

 این ترک‌ها ممکن است با چشم غیر قابل مشاهده یا با نور خاصی قابل‌ مشاهده باشند. آن‌ها معمولاً هیچ علامتی نداشته و نیازی به درمان اولیه ندارند، اما باید تحت نظر قرار گیرند.

ترک‌ های مینای دندان

این‌ ترک‌ها معمولاً روی لبه‌های دندان رخ می‌دهند و هیچ علائم درد واقعی ندارند، مگر آن که عاج زیرین دندان در معرض آسیب قرار گیرد. این ترک‌ها یا باید صاف و صیقلی شوند، یا اگر یک مشکل مربوط به زیبایی باشد، می‌توان یک تعمیر جزئی با پر کردن رزین کامپوزیت، آن را حل کرد. 

دلایل مراجعه به دندانپزشکی شبانه روزی

شکستگی دندان و ریشه

با شکستگی دندان و ریشه آن ممکن است حساسیت به سرما و درد در لمس و گاز گرفتن وجود داشته باشد. به‌طور معمول، ترک ممکن است در عکس اشعه ایکس قابل‌ مشاهده باشد که این خدمات توسط یک مرکز دندانپزشکی شبانه روزی قابل انجام است. در این موارد موفقیت درمان به سن شما، محل ترک و اندازه ترک بستگی دارد.

شکستگی پیچیده تاج

 این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که، تاج دندان‌ شکسته شده باشد، به‌طوری‌که مینای دندان، عاج و پالپ، همگی در معرض دید با چشم قرار می‌گیرند. پوشاندن پالپ و ترمیم قطعی ممکن است امکان‌پذیر باشد، اما بازهم، این امر بستگی به درجه ترک و آسیب به وجود آمده، دارد. در یک درمانگاه دندانپزشکی شبانه روزی زیر نظر متخصصین و با استفاده از امکانات ویژه‌ای این خدمات انجام می‌شود.

برخی دیگر از خدمات مرکز دندانپزشکی شبانه روزی

بسته به نوع امکانات یک مرکز دندان‌پزشکی شبانه روزی، خدمات‌رسانی ممکن است با یک مرکز دیگر فرق داشته باشد، اما به‌صورت کلی در چنین مراکزی، به عملیات اورژانسی دندان می‌پردازند و کلیه خدمات مهم اعم از:

توسط دندانپزشک انجام می‌پذیرد.

سوالات متداول

آیا جرم گیری دندان ضروری است؟

جرم گیری دندان تنها برای حذف رسوبات روی دندان ها است که به کمک دستگاه اولتراسونیک انجام شده و هیچ تراش یا اسیبی به مینا و سایر قسمت های دندان وارد نمی کند. نکته حائز اهمیت این است که، جرم گیری دندان فقط در افرادی که جرم دارند لازم است و نه تمام افراد.

چه زمانی به کشیدن دندان عقل اقدام کنیم؟

زمانی که دندان شما نهفته یا نیمه نهفته باشد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *