درمان چربی پوست و زیبایی بیشتر

 

پوست چرب به حالتی گفته می شود که غدد چربی در پوست بیش از حد سبوم تولید کنند. سبوم یک ماده مومی و روغنی است که از پوست محافظت و به آن آبرسانی می کند. این ماده برای حفظ سلامت پوست حیاتی است. با این حال، ترشح بیش از حد آن می تواند منجر به پوست چرب، مسدود شدن منافذ و آکنه شود. درمان چربی پوست اغلب مستلزم مراقبت منظم از پوست به صورت یک عادت است. در این مقاله، در مورد روش های درمان چربی پوست و کنترل آن صحبت می کنیم که از طریق آنها فرد می تواند علائم پوست چرب را بدون داروهای تقویت کننده کاهش دهد.

پوست چرب چیست؟

پوست چرب نتیجه تولید بیش از حد سبوم از غدد چربی است. این غدد در زیر سطح پوست قرار دارند. سبوم یک ماده روغنی است که از چربی ها ساخته شده است. سبوم در حالت طبیعی بد نیست زیرا به محافظت و مرطوب کردن پوست شما کمک می کند و موهای شما را درخشان و سالم نگه می دارد.

اما سبوم بیش از حد ممکن است منجر به پوست چرب شود که باعث مسدود شدن منافذ و بروز آکنه می شود. ژنتیک، تغییرات هورمونی یا حتی استرس ممکن است تولید سبوم را افزایش دهد. درمان چربی پوست و آکنه چالش برانگیز است. با این حال، درمان های خانگی اغلب علائم را بدون استفاده از داروهای تجویزی یا رژیم های مراقبت از پوست گران قیمت کاهش می دهند.

مطالب پیشنهادی: پوسته پوسته شدن بدن سالمندان و سریعترین درمان چین و چروک پوست

درمان چربی پوست

علائم پوست چرب

پوست چرب اغلب روی صورت تاثیر می گذارد. علائم پوست چرب عبارتند از:

 • ظاهری براق یا چرب
 • منافذ بسیار بزرگ یا واضح روی پوست
 • پوستی که ضخیم یا زبر به نظر می رسد
 • جوش های گاه به گاه یا مداوم
 • منافذ مسدود شده و جوش های سرسیاه

افرادی که پوست چرب دارند ممکن است در پیدا کردن آرایش متناسب با پوست خود مشکل داشته باشند، زیرا آرایش ممکن است با سبوم ترکیب شود و قوام متفاوتی به آن بدهد. علائم پوست چرب و شدت آن بین افراد متفاوت است. ژنتیک ممکن است در میزان چرب شدن پوست نقش داشته باشد. تغییرات هورمونی یا سطح استرس بالا نیز ممکن است تولید سبوم روغنی را در بدن افزایش دهد. در ادامه به شرح روشهای درمان چربی پوست می پردازیم.

روش های درمان چربی پوست

راه های زیادی برای درمان چربی پوست وجود دارد. برخی درمان ها خانگی هستند، در حالی که برخی دیگر بیشتر بالینی هستند. این روش ها عبارتند از:

شستشوی منظم

شستشوی منظم می تواند میزان چربی روی پوست را کاهش دهد. روش های زیر برای شستشوی پوست های چرب توصیه می شود:

 • با صابون ملایم و آب گرم پوست خود را بشویید.
 • از صابون‌های حاوی عطر، مرطوب‌کننده‌های اضافه شده یا مواد شیمیایی خشن که می‌توانند پوست را تحریک یا خشک کنند، خودداری کنید. از استفاده از حوله و پارچه های خشن اجتناب کنید، زیرا اصطکاک اضافه ممکن است پوست را تحریک کند تا چربی بیشتری تولید کند.

اگر این کار موثر نبود شستشو با برخی از محصولات مراقبت از آکنه دارویی ممکن است کمک کنند. این محصولات حاوی اسیدهایی هستند که می توانند پوست چرب را از بین ببرند، مانند:

 • اسید سالیسیلیک
 • اسید گلیکولیک
 • بتا هیدروکسی اسید
 • بنزوئیل پراکسید

این اسیدها ممکن است برای برخی از انواع پوست تحریک کننده باشند. هنگام شروع یک محصول جدید، ابتدا آن را در ناحیه کوچکی از پوست استفاده کنید تا ببینید بدن چگونه واکنش نشان می دهد. برای بسیاری از افرادی که پوست چرب داشته ولی آکنه ندارند، صابون گلیسیرین بدون عطر و آب داغ بهترین درمان چربی پوست است.

درمان چربی پوست

استفاده از تونر 

تونرهای قابض که حاوی الکل هستند باعث خشکی پوست می شوند. با این حال، طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، مواد قابض طبیعی، مانند فندق جادوگر، می توانند خواص تسکین دهنده پوست داشته باشند. فندق جادوگر دارای محتوای تانن بالایی است که آن را به یک قابض طبیعی و ضد التهاب تبدیل می کند. بسیاری از افراد با پوست چرب از فندق به عنوان تنها تونر خود استفاده می کنند.

در برخی افراد، تونرهای قابض طبیعی می‌توانند منافذ بزرگ شده را کوچک‌تر به نظر برسانند و قطعات کوچکی از محصول یا آرایشی را که می‌توانند منافذ را مسدود کنند، پاک کنند. با این حال، این محصولات ممکن است برای همه کار نکنند. 

برخی ممکن است متوجه شوند که هنگام استفاده از تونرهای قابض، صورتشان گزگز یا خارش می کند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نشانه ای از تحریک باشد که می تواند منجر به تولید بیشتر سبوم شود. افراد باید هر گونه تونر جدید را روی قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنند تا مانع از تحریک احتمالی پوست شوند. در مجموع استفاده از تونر یک روش درمان چربی پوست مناسب است.

خشک کردن صورت 

هنگام خشک کردن صورت پس از شستشو و استفاده از تونر، باید به آرامی پوست خود را با یک حوله نرم خشک کنید. این کار باید با دقت انجام شود. پایین کشیدن پوست با حوله یا استفاده از یک حوله خشن توصیه نمی شود، زیرا ممکن است باعث تحریک پوست برای ایجاد سبوم بیشتر شود.

استفاده از کاغذهای لکه دار و پدهای دارویی 

بسیاری از شرکت‌ها کاغذهای بلاتینگ را تولید می‌کنند، کاغذهای جاذب مخصوصی که چربی را از پوست می‌کشند. کاغذهای بلاتینگ تولید سبوم در پوست را درمان نمی‌کنند، اما می‌توان از آنها برای برداشتن چربی اضافی پوست در طول روز استفاده کرد تا پوست براق‌تر به نظر برسد. فرد همچنین می‌تواند پدهای پارچه‌ای را امتحان کند که حاوی مواد پاک‌کننده ای مانند اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک هستند و به از بین بردن چربی اضافی در طول روز کمک کرده و در عین حال منافذ و پوست را تمیز می کنند و یک راه مناسب برای درمان چربی پوست هستند.

درمان چربی پوست

استفاده  از ماسک صورت 

برخی از ماسک های صورت ممکن است برای درمان چربی پوست مفید باشند. ماسک هایی مانند:

 • خاک رس: ماسک‌های حاوی مواد معدنی مانند اسمکتیت یا بنتونیت می‌توانند روغن‌ها را جذب کرده و درخشندگی و سطح سبوم پوست را بدون تحریک پوست کاهش دهند. برای جلوگیری از خشک شدن پوست فقط گاهی از آنها استفاده کنید و بعد از آن یک مرطوب کننده ملایم بزنید.
 • عسل: عسل خام طبیعی دارای خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده است. یک ماسک صورت ۱۰ دقیقه ای عسل ممکن است آکنه و چربی پوست را کاهش دهد و در عین حال پوست را نرم نگه دارد.
 • بلغور جو دوسر: ماسک های حاوی بلغور جو دوسر ممکن است به پاکسازی پوست کمک کنند. جو دوسر حاوی ساپونین های ملایم و پاک کننده، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است که می تواند پوست تحریک شده را تسکین دهد.

استفاده از مرطوب کننده ها

در حالی که بسیاری از افرادی که پوست چرب دارند از ترس اینکه پوستشان چرب تر به نظر برسد از مرطوب کننده ها دوری می کنند، استفاده از مرطوب کننده های مناسب می تواند برای این نوع پوست مفید باشد و یک راه درمان چربی پوست برای آنهاست.

برای افرادی که پوست بسیار چرب دارند، یک مرطوب کننده بدون چربی می تواند به حفظ رطوبت و محافظت از پوست کمک کند، بدون اینکه احساس چربی داشته باشند. آلوئه ورا می تواند مرطوب کننده خوبی برای درمان آکنه و پوست چرب باشد. برخی از ترکیبات موجود در آلوئه ورا می توانند اثر تسکین دهنده طبیعی بر روی پوست داشته باشند. 

پیشگیری از پوست چرب

پیشگیری از پوست چرب که به ژنتیک مرتبط است دشوار است. حتی پوست چرب ناشی از تغییرات هورمونی نیز به سختی قابل کنترل است. بهترین پیشگیری برای پوست چرب این است که فرد یک روال مراقبت از پوست را پیدا کند که موثر باشد و به آن پایبند باشد.

وقتی پوست چرب ظاهر می شود، پنهان کردن آن با آرایش می تواند وسوسه انگیز باشد. با این حال، برخی از محصولات، به ویژه محصولات مبتنی بر روغن، می توانند علائم را بدتر کنند یا منافذ را مسدود کنند. آرایش مبتنی بر آب ممکن است برای برخی گزینه بهتری باشد، در حالی که برخی دیگر با استفاده نکردن از مواد آرایشی برای پوستشان بهترین کار را می‌کنند.

رژیم غذایی مناسب نیز برای جلوگیری از پوست چرب کمک کننده است.  غذاهایی که به هیدراته ماندن پوست کمک کنند یا پرهیز از غذاهای چرب و چربی های ترانس و داشتن یک رژیم غذایی کامل و پر از غذاهای کامل مفید خواهد بود.

درمان چربی پوست

سخن پایانی

بسیاری از روش های درمان چربی پوست به خوبی مورد تحقیق قرار نگرفته اند، اگرچه برخی از آنها با شواهد علمی ثابت شده اند. فرد باید روتینی را پیدا کند که برای او مفید باشد و به آن پایبند باشد. بهترین اقدام ممکن است این باشد که با یک متخصص پوست مشورت کنید. ضروری است که ابتدا هر محصول یا روشی را روی قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید تا هرگونه واکنش پوست را متوجه شوید. اگر پوست نسبت به محصول خاصی واکنش بد نشان داد، نباید دوباره از آن استفاده کرد.

گاهی اوقات ممکن است یک یا دو ماه طول بکشد تا اینکه شما پیشرفت های عمده ای را مشاهده کنید. اگر پس از این مدت همچنان با چربی اضافی مواجه هستید، برای درمان چربی پوست به متخصص مراجعه کنید.

اگر پوست صورت خیلی چرب باشد باید زیر آرایش کرم مرطوب کننده استفاده کرد؟

گفتنی است که مرطوب کننده‌ها از پوست حمایت کرده و به آن آرامش می‌دهند و باعث یکنواخت شدن زیرسازی را آسانتر می‌کنند.

بهترین محصولات مراقبتی از پوست کدام است؟

می توان اشاره کرد به پاک‌کننده ملایم، اسپری آب یا تونر، کانتور چشم و مرطوب‌کننده

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.