درمان سوختگی پوست

برای همه ما لحظاتی دشوار مثل مواجه‌شدن با سوختگی پوست پیش آماده است. اینکه خودمان باشیم یا اطرافیانمان، فرقی ندارد. مهم تصور درد و رنجی است که در آن لحظه از این سوختگی داریم. پس چه‌بهتر که پیش از روی دادن اتفاقات ناگوار که امکان شدت یافتن دارند، دانش بیشتری کسب کنیم. تا در مواقع لزوم بتوانیم بیشترین کمک را داشته باشیم… با آگاهی از روش درمان سوختگی پوست مواظب خود و اطرافیانتان باشید. جهت اطلاعات بیشتر با مجله ویکی درمان همراه باشید.

سوختگی پوست درمان دارد
سوختگی پوست میتواند سبب تخریب سلول های پوستی شود

علت و روش درمان سوختگی پوست

قبل از انکه به ترمیم سوختگی بپردازیم، بهتر است به علت سوختگی پرداخته و روش درمان آن را بررسی نماییم. تا در صورت روی دادن اتفاقات ناگوار، مانع از تشدید درد و اثرات جانبی دیگر شویم. طبقه بندی سوختگی‌ها به دو صورت شدید و سطحی است؛ که در ادامه به جزییات بیشتری می‌پردازیم.

  • سوختگی درجه‌یک: سوختگی خفیف با ایجاد درد و قرمزی پوست
  • سوختگی درجه‌دو: تأثیر بر سطح خارجی پوست و لایه زیرین آن‌که با ورم و درد و تاول بیشتری همراه است.
  • سوختگی درجه سه: بانفوذ در لایه‌های عمیق‌تر پوست، باعث سفید شدن یا سیاه شدن پوست شده و با بی‌حسی همراه است.

در صورت بروز هرگونه حادثه خطرناک در اولین فرصت به اورژانس و مراکز خدمات درمانی مراجعه کنید تا پیش از تشدید درد، مانع از گسترش آن شوید. با توجه به موقعیت و اهمیت عضله آسیب‌دیده بهتر است برای رعایت نکات درمانی پس از بررسی پزشک نیز برنامه‌ریزی کنیم. شدت آسیب‌ها و جدی بودن آن گاهی اوقات باعث عدم حرکت عضو آسیب‌دیده می‌شود. مهم‌ترین روش درمان سوختگی پوست مراجعه به‌موقع است؛ بنابراین برای جلوگیری از هرگونه مشکل حرکتی، پس از مراقبت به سایر از خود، کافی است با روش درمانی آشنا باشیم. رعایت نکات تجویزی پزشک نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

علت و روش درمان سوختگی پوست
روش های مختلفی جهت درمان سوختیگی پوست وجود دارد

عوارض و روش درمان سوختگی پوست

 سوختگی را با درماتیت اشتباه نگیرید. باید بگوییم، با توجه به نوع آسیب‌دیدگی و میزان درد ایجادشده در پوست، عضلات و بدن تضعیف می‌شوند. چون فشار روحی و جسمی وارد شده سنگین است؛ بنابراین پس از درمان کافی است در زمان مناسب استراحت کرده تا قدرت عضلات خود را بازیابید. البته در سوختگی‌های شدیدتر گاهی اوقات امکان حرکت عضله وجود ندارد. فرد نمی‌تواند عضو بدن خود را تکان داده یا طبق روند قبل به زندگی خود ادامه دهد. در این صورت، همراهی اطرافیان و کمک به فرد می‌تواند تا حدودی در بازسازی روحیه او مؤثر باشد. 

عوارض و روش درمان سوختگی پوست
در سوختگی شدیدتر احتمال کارنکردن عضله وجود داشته باشد

اصلی‌ترین روش‌های درمان سوختگی پوست

با توجه به زمان مراجعه شما به مطب‌های درمانی یا درمان اولیه توسط فردی حرفه‌ای، روش درمان متفاوت است. در سوختگی‌های نوع یک با ریختن آب سرد بر روی محل آسیب، پوشاندن آن و استفاده از داروهای مسکن تا حدودی می‌توان درد را کاهش داد. بااین‌حال بهتر است از روش‌های خانگی کمتر استفاده کرده و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. در این قسمت با چندین روش درمان سوختگی پوست آشنا می‌شوید:

  • مراجعه به پزشک:

بهترین درمان برای سوختگی پوست، مراجعه فوری به پزشک است. در این زمینه باید به علم تجربی اعتماد کنیم. تا از رویدادهای خطرناک‌تر جلوگیری شود. با توجه به دانش عمومی افراد در برخورد با سوختگی‌ها، گاهی اوقات پمادهای نادرست باعث تشدید درد می‌شوند. پس چه‌بهتر که با مراجعه به پزشک و تزریق داروهای مورد نظر، از هرگونه عواقب بعدی جلوگیری شود.

  • فیزیوتراپی:

از سایر روش درمان سوختگی پوست می‌توان به فیزیوتراپی نیز اشاره کرد. در این روش که معمولاً سوختگی در نواحی بزرگ‌تر و بیشتری از بدن است، طبق توصیه پزشک انجام می‌شود؛ بنابراین برای تقویت عضله و بافت ماهیچه‌ای، پزشک جلسات فیزیوتراپی را توصیه می‌کند. به این صورت به‌مرور میزان درد شما کمتر شده و با انجام تمرینات حرکتی، قوای ازدست‌رفته بازمی‌گردد. نظم و رعایت نکات گفته‌شده توسط فیزیوتراپ در انجام تمرینات در منزل نیز بسیار کمک‌کننده است.

  • تمرینات حرکتی:

سومین روش درمان سوختگی پوست انجام تمرینات حرکتی خاص است. چون بعد از سوختگی بسیاری از عضلات سفت شده و امکان حرکت ندارند. پزشک با توجه به‌سلامت جسمانی بیمار نوع خاصی از حرکات در منزل را توصیه می‌کند. همراهی سایر اعضای خانواده در بهبودی بیمار بسیار مؤثر است. این تمرینات کششی برای انقباض عضلات بسیار مهم است.

  • ماساژهای خاص و درمانی:

چهارمین روش درمان سوختگی پوست مربوط به ماساژهای خاص و درمانی می‌شود. در این روش که با ادامه تمرینات حرکتی تکمیل می‌شود، به‌مرور محل سوختگی نیز بهبود می‌یابد. با تمرین مکرر و ماساژ درست فرد حرفه‌ای، قدرت عضله بازیابی و انعطاف‌پذیری آن نیز بررسی می‌شود.

  • کمپرس درمانی:

پنجمین روش درمان سوختگی پوست کمپرس درمانی است. این روش برای سوختگی‌های شدیدتر است که با برآمدگی پوست به خاطر تجمع کلاژن‌ها صورت می‌گیرد. کشیدگی رگ‌های عصبی در این نوع سوختگی بسیار رایج و البته دردناک است. نوعی حس خارش یا جای زخم هیپرتروفیک هم تا حدودی مانع از حرکات شما می‌شوند؛ که پزشک با بانداژهای سفت به‌طور خاص به درمان می‌پردازد.

اصلی‌ترین روش‌های درمان سوختگی پوست
اصلی ترین روش ها برای درمان سوختگی پوست، ماساژ درمانی و کمپرس درمانی است
  • اسپیلنت:

آخرین روش درمان سوختگی پوست اسپلینت است. این روش مانع از تجمع یا سفت شدن پوست بعد از ترمیم سوختگی می‌شود. این روش در درمان سوختگی‌های سطحی و شدید نیز بسیار کاربرد دارد.

  • تجهیزات الکتریکی:

آخرین و مدرن‌ترین روش درمان سوختگی پوست از طریق تجهیزات الکتریکی است. مانند تحریک الکتریکی که از الکتریسیته ساکن برای درمان سوختگی پوست استفاده می‌شود. این روش درمانی برای دردهای سایر مفاصل مانند شانه‌ها نیز بسیار مؤثر است. مورد بعدی الکتریکی برای روش درمان سوختگی پوست از طریق امواج مافوق صوت است. این روش برای بهبود دامنه حرکتی عضلات استفاده می‌شود همراهی این روش با روش ماساژ درمانی می‌تواند روند درمان را تسریع ببخشد.

کلام آخر

به‌این‌ترتیب با انجام این تمرینات توان‌بخشی به‌عنوان بهترین روش درمان سوختگی پوست می‌توانید هرچه سریع تر سلامتی خود را بازیابید. مراقبت‌های بعد از درمان نیز از مهم‌ترین اصول درمانی است. باید مراقب باشید که بازارهای سنگین با عضو آسیب‌دیده بلند نکنید. تا حد امکان فقط ورزش‌های لازم را انجام داده و از خطرات نیز پیشگیری کنید. کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش درمان سوختگی پوست نیز در موقعیت‌های ضروری بسیار مفید خواهد بود. سلامتی شما آرزوی ماست.

سوالات متداول

آیا می توان از بتادین برای ضدعفونی کردن محل سوختگی استفاده کرد؟

بله، زیرا باعث تسریع نابودی میکروب ها می شود.به صورت محلول، کرم و پماد در دسترس می باشد.محلول بتادین حاوی موادی است که برای روند بهبودی زخم مضر هستند و بهتر است که استفاده نشود.اما کرم و پماد این محصول، سمیت کمتری برای زخم دارند.

آیا در سوختگی با آب جوش، باید زخم را با آب سرد شستشو داد؟

در سوختگی با آب جوش یا بخار آب، شستشوی محل سوختگی با آب فراوان و سپس کمپرس سرد توصیه می شود.

آیا استفاده از آنتی بیوتیک در زمان سوختگی های سطحی ضرورت دارد؟

بهترین روش برای درمان سوختگی های درجه ۱ و ۲ ، تمییز نگه داشتن محل سوختگی می باشد که می توان به وسیله شستشوی روزانه با سایلین و شامپو بچه محل سوختگی را تمیز نگه داشت . آنتی بیوتیک ها بخصوص آنتی بیوتیک های موجود در پمادهای سوختگی باعث به تعویق افتادن بهبود و درمان زخم می شوند.

برای درمان تاول های سوختگی چه پانسمانی را پیشنهاد می کنید؟

برای درمان تاول های ناشی از سوختگی می توان از پانسمان هیدروژل ورقه ای (هیدروتک ترانسپرنت) استفاده کرد. زیرا این پانسمان بدون نیاز به برداشتن پوست تاول به سرعت تاول را ترمیم می کند.

۲/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *