همه چیز درباره درمان ریشه دندان

دندان ما دارای ساختار منحصر به فردی است که گاهی این ساختار می تواند به دلایل مختلف به خطر بیفتد و دچار پوسیدگی شود. در این حالت عفونت به داخل پالپ دندان نفوذ کرده و پالپ دندان در ریشه عفونی می شود. درمان ریشه در واقع زمانی انجام می شود که عفونت ایجاد شده در دندان برداشته شده و سپس برای جلوگیری از گسترش این عفونت به سایر نقاط بدن این دندان پر می شود.

 در واقع درد در دندان مورد نظر زمانی تجربه می شود که التهاب  در آن باعث تورم شده و فشار داخل دندان جایی برای رفتن ندارد. اگر دراین مورد درمان ریشه انجام نشود منجر به آسیب جبران ناپذیری به پالپ آن دندان و در نهایت از بین رفتن دندان می شود. هنگامی که پالپ دندان از بین می رود، در ابتدا ممکن است درد آن کمی کاهش یابد، اما اغلب به عنوان یک عفونت حاد دردناک برمی گردد.

اگر درمان ریشه روی این دندان انجام نشود، عفونت معمولاً به بافت‌های اطراف و استخوان گسترش می‌یابد و می‌تواند به یک عفونت مزمن طولانی تبدیل شود که علائم آن می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

کانال ریشه چیست؟

دندان های شما  تقریبا برای تمام عمر دوام دارند. اگر دندان شما بیمار یا زخمی شود، دراغلب اوقات می توان آن را از طریق درمان ریشه نجات داد. دندان شما ممکن است مانند یک قطعه جامد به نظر برسد، اما دارای لایه های زیادی است.در حقیقت دندان شما دارای دو قسمت اصلی تاج و ریشه است.

تاج قسمتی از دندان است که می توانید آن را  ببینید و ریشه بخشی از دندان در زیر خط لثه در استخوان فک شماست که قابل مشاهده نیست. داخل تاج  دندان محفظه ای به نام پالپ وجود دارد که به سمت نوک ریشه و در جایی که کانال ریشه نامیده می شود ادامه می یابد.

در هر ریشه ممکن است یک یا چند کانال ریشه وجود داشته باشد. کانال های ریشه حاوی پالپ دندان هستند که از اعصاب و عروق خونی تشکیل شده و تا نوک هر ریشه امتداد پیدا می کنند. هنگامی که بافت پالپ دندان شما عفونی یا ملتهب می شود، درمان ریشه لازم است. روت کانال درمانی یا درمان ریشه روشی است که به وسیله ی آن، پالپ دندان آسیب دیده یا عفونی را از کانال خارج می کند.

درمان ریشه چگونه انجام می شود

چه مواردی منجر به التهاب پالپ دندان می شوند؟

درواقع دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شوند پالپ دندان ملتهب شده و الزام به درمان ریشه وجود داشته باشد. در ادامه به بررسی برخی از این دلایل می پردازیم.

  • پوسیدگی دندان

یکی از شایع ترین دلایل التهاب پالپ دندانی پوسیدگی دندان است. در طی این فرآیند باکتری ها از غذای مصرف شده توسط شما اسید تولید می کنند که می تواند مینای دندان شما را نرم کرده و در نهایت منجر به پوسیدگی و التهاب پالپ دندان شود. برای جلوگیری از این مورد می توانید با رعایت حداکثری بهداشت دهان و دندان به سلامت دندان هایتان کمک کنید.

  • اقدامات دندانپزشکی مکرر روی یک دندان

زمانی که شما دندانی دارید که درمان های زیاد و متفاوتی روی آن انجام شده است، این دندان حساس و دردناک شده و در نهایت به درمان ریشه نیاز پیدا می کند. در این مورد که کمتر نیز اتفاق می افتد، دندانپزشک با عکس برداری از دندان مورد نظر تصمیم قطعی را در خصوص درمان ریشه روی آن می گیرد.

  • آسیب های تروماتیک دندان

آسیب های تروماتیک درمان نیز گاهی باعث می شوند که دندان نیاز به درمان ریشه پیدا کند.

منظور از آسیب های تروماتیک در واقع همان ترک ، تراشه یا حتی شکستگی  در ریشه ی دندان است. بیشتر آسیب های دندانی تروماتیک در کودکان رخ می دهد، اما افراد در هر سنی می توانند تحت تاثیر این آسیب هاقرار گیرند. تعدادی از آسیب های رایج در دندان ها وجود دارد که بسیاری از آنها بر روی بافت های نرم داخلی دندان که به عنوان پالپ دندان شناخته می شود، تاثیر می گذارند. در حقیقت هنگامی که پالپ دندان زخمی یا ملتهب می شود، ممکن است نیاز به درمان ریشه باشد.

  • بیماری های لثه

بیماری هایی لثه همچنین می توانند باعث ایجاد مشکلات کانال ریشه شود که نیاز به درمان ریشه دارند. بیماری لثه اصطلاحی است که شامل عفونت های التهابی عمده دهانی می شود که افراد با آن مواجه می شوند. این بیماری ها اگر درمان نشوند در ادامه منجر به آسیب جدی به دندان ها و در نهایت نیازمند درمان ریشه می شوند.

درمان ریشه چگونه انجام می شود؟

در پروسه ی درمان ریشه ی دندان ابتدا پوسیدگی های دندان به طور کامل برداشته شده و سوراخی از تاج دندان به داخل اتاقک پالپ ایجاد می شود. بافت پالپ داخل ریشه به طور کامل خارج شده و سپس کانال های ریشه تمیز، شکل داده و ضد عفونی می شوند. اکنون کانال های ریشه و محفظه پالپ پر شده است. اگر دندان کافی برای نگه داشتن ترمیم وجود نداشته باشد، ممکن است یک میله فلزی (پست) در کانال ریشه قرار داده شود تا به حفظ مواد (پرکننده) کمک کند که از ترمیم (تاج) پشتیبانی می کند.

در ادامه تاج دندان ترمیم می شود و اگر استخوان دندان به دلیل عفونت در نوک ریشه از بین برود، پس از تمیز کردن و آب بندی کانال ریشه طی چند ماه بهبود می یابد.

درمان ریشه دندان، برداشتن پالپ دندان، بافت کوچک و نخ مانندی در مرکز دندان است. هنگامی که پالپ آسیب دیده، بیمار یا مرده از دندان برداشته شد، فضای باقی مانده تمیز، شکل داده و پر می شود. در واقع این روش کانال ریشه را مسدود می کند. سال ها پیش، دندان هایی که پالپ بیمار یا آسیب دیده ای داشتند از دهان فرد خارج می شدند. اما امروزه درمان ریشه دندان ها را نجات می دهد که در غیر این صورت، اگر این درمان وجود نداشت دندان ها از بین می رفتند.

چگونگی درمان ریشه

فواید درمان ریشه

زمانی که صحبت از فواید درمان ریشه می شود، نظرات مختلفی مطرح می شود، اما این نظریه که این درمان دارای فواید بسیاری است غیر قابل انکار است. درمان ریشه ابتدا  به شما این امکان را می دهد که دندان طبیعی خود را حفظ کنید که این مسئله به خودی خود چندین مزیت دارد.

از جمله مزایای آن این است که  این دندان همیشه احساس و عملکرد بهتری نسبت به پروتز یا ایمپلنت دندان دارد. همچنین در مورد جویدن بهتر عمل می کند و احتمال هزینه ها و روش های دندانپزشکی آینده را محدود می کند. در این روش درمانی کانال‌های ریشه نسبتاً بدون درد و اندکی ناراحتی هستند و در مقایسه با سایر روش‌های دندانپزشکی مانند کشیدن دندان طبیعی، روش کانال ریشه اغلب کاملاً بدون درد است.

این به لطف تکنولوژی مدرن دندانپزشکی، بی حسی موضعی که ناحیه را بی حس می کند و تخصص اندودنتیست ها در بهترین کلینیک دندانپزشکی است. علاوه بر موارد ذکر شده، درمان ریشه یک درمان سریع و مقرون به صرفه است و فرآیند درمان ریشه معمولا کارآمدتر از کشیدن دندان است.

مراقبت های پس از درمان ریشه

مراقبت های پس از درمان ریشه

پس از درمان کانال ریشه، احتمالاً برای چند روز حساسیت در ناحیه ی اطراف دندان را تجربه خواهید کرد و ممکن است کمی درد خفیف در اطراف فک داشته باشید. اگر این دردها برای شما آزاردهنده بودند می توانید از قرص های مسکن ساده از جمله استامینوفن، ژلوفن و ایپروفن استفاده کنید، البته معمولا دندانپزشک شما این قرص ها را برای شما تجویز می کند.

کمپرس آب سرد، استفاده از نوشیدنی های سرد و همچنین عدم نوشیدن مایعات با نی نیز می تواند به بهبود هرچه سریعتر شما کمک کنند. معمولا می توانید فعالیت‌های معمولی خود را از روز بعد از درمان ریشه از سر گرفته و احتمالاً در چند روز پس از درمان به حالت عادی و بدون درد خود برمی‌گردید.

اگر سؤالات بیشتری در خصوص درمان ریشه دارید، می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید، زیرا آنها می توانند در مورد این مراقبات با شما صحبت کنند و هر یک از نگرانی های شما را برطرف کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *