خدمات دندانپزشکی کودکان

همه ما در دوران کودکی دندان درد و مشکلات مرتبط به دندان را داشته‌ایم. از آنجایی که کودکان در مراقبت از دندان‌های خود سهل‌انگاری می‌کنند‌، بیشتر در معرض خرابی دندان، دندان درد و‌ غیره هستند. اگر فرزندان شما نیز گاهی دچار این قبیل از مشکلات می‌شوند، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

در این مقاله برایتان از خدمات دندانپزشکی کودکان خواهیم گفت. با مطالعه این مقاله زمانی که برای فرزندانتان مشکلاتی در زمینه دهان و دندان پیش بیاید، به شیوه درست برای بهبود روند درمان کودکتان اقدام می‌کنید.

دندانپزشک کودک کیست؟

دندانپزشک کودک پزشکی است که در جهت درمان دندان کودکان آموزش دیده است و به مدت ۴ سال در دانشگاه به تحصیل در رشته دندانپزشکی مشغول بوده‌ و ۲ سال دیگر هم آموزش دندانپزشکی کودکان و نوجوانان و نوزادان را آموزش دیده‌ است.

برخی از افراد بر این تصور هستند که فقط به هنگام مواجه به دندان درد باید به پزشک مراجعه کرد و یا هیچ ‌تفاوتی میان دندانپزشک عادی و دندانپزشک کودکان نیست. در صورتی که برای رعایت بهداشت دهان و دندان باید سالانه به دندانپزشکی مراجعه کرده و همچنین دندانپزشک کودک متفاوت‌تر از دندانپزشکی بزرگسالان است.

دندانپزشکی کودکان یکی از ده تخصص رشته دندانپزشکی است که شامل موارد زیر می‌شود:

  • بهداشت عمومی دندانپزشکی
  • اندونتیکس
  • آسیب‌شناسی دهان و فک
  • رادیولوژی دهان و صورت
  • جراحی دهان و جراحی فک
  • ارتودنسی
  • ارتوپدی دندانپزشکی
  • پریودنتیکس و پروتز دندان

از جمله مهمترین خدمات دندانپزشکی کودکان می‌توان به درمان درد نوزادان به هنگام رویش دندان‌ها اشاره کرد. در ادامه این مقاله کلیه خدمات دندانپزشکی کودکان را برایتان شرح می‌دهیم همراه ما باشید.

تاثیر روانشناسی کودک بر درمان دندان‌های آن توسط دندانپزشک کودکان

 دندانپزشکی کودکان چه خدماتی ارائه میکند؟

خدمات دندانپزشکی کودکان به شدت متنوع و منحصر به فرد است و بهتر است به هنگام مشاهده هر گونه مشکل در روند رشد دندان نوزادان و سایر مشکلات دیگر به پزشک متخصص جهت دریافت خدمات دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید. از جمله مهمترین خدمات دندانپزشکی کودکان به موارد زیر می‌توانیم اشاره کنیم:

۱. عصب‌کشی دندان‌های شیری کودکان

زمانی که کودک شما دچار دندان درد و یا پوسیدگی دندان می‌شود، موثرترین روش برای درمان او عصب‌کشی دندان است. دندان‌های شیری کودکان در سنین ۶ تا ۱۲ سال شروع به ریزش و خراب شدن می‌کنند.

اگر دندان‌های کودکان در سنین ۶ سال و یا حتی کمتر دچار خرابی شوند، بهتر است که برای درمان اقدام کنید تا کودک قادر به خوردن غذا به راحتی باشد.

چنانچه کودک شما دارای دندان‌های پوسیده است، توصیه می‌کنیم هر چه سریع‌تر برای عصب‌کشی و درمان دندان کودک اقدام کرده و خدمات دندانپزشکی کودکان را از دندانپرشک کودک دریافت کنید.

۲. روش‌های متفاوت به جای عصب‌کشی دندان کودک

خدمات دندان پزشکی کودکان شامل روش‌های جایگزینی به جای عصب‌کشی دندان کودکان می‌شود. از آنجایی که عصب‌کشی برای کودکان به میزان کمی دردناک بوده و خانواده‌ها دچار تشویش و استرس می‌شوند، به دنبال روش‌های جایگزین هستند. کشیدن دندان پوسیده کودکان، ایمپلنت دندان و یا جراحی پالپ از جمله خدمات دندانپزشکی کودکان است که می‌تواند جایگزین عصب‌کشی می‌شود.

۳. انجام فلورایدتراپی دندان‌های کودکان

فلوراید تراپی یکی از خدمات دندانپزشکی کودکان است که به صورت ویژه موجب بهبود دندان‌های کودکان و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها شده و مقاومت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

برای ارائه این نوع از خدمات دندانپزشکی کودکان، ابتدا پزشک دندان کودک را به کمک برس و خمیر مخصوص تمیز کرده و سپس فلوراید را به صورت ژل یا وارنیش روی دندان‌های کودک قرار می‌دهد و پس از مالش آن به روی دندان‌ها چندین بار دهان را با آب شستشو می‌دهد. استفاده از دهان‌شویه فلوراید در منزل برای کودکان توصیه نمی‌شود.

برای دریافت خدمات دندانپزشکی کودکان و فلوراید تراپی حتما باید به دندانپزشک کودکان مراجعه کرده و از روش‌های علمی و دقیق برای بهبود سلامت دهان و دندان کودکان خود بهره بگیرید.

۳. شیاربندی دندان‌های کودکان

یکی از مهمترین بخش‌های دندان کودکان که در معرض آسیب شدید قرار دارد، مربوط به دندان‌های قسمت عقب که کمک بسیار زیادی در جویدن می‌کنند، بوده و معمولا این دندان‌ها زودتر پوسیده می‌شوند.‌

اهمیت مراقبت از دندان‌های عقبی بیشتر از سایر دندان‌ها بوده و والدین باید از زمان رویش دندان‌ها به این مسئله دقت داشته باشند و برای دریافت خدمات دندانپزشکی کودکان و فیشور سیلانت دندان کودکان به پزشک متخصص مراجعه کنند. عمل شیاربندی دندان کودکان یا فیشور سیلانت زمانی امکان‌پذیر است که دندان کودک لق نباشد و نباید بیشتر از ۴ سال از رویش دندان گذشته باشد.

ارائه خدمات دندانپزشکی کودکان در کلینک‌های دندانپزشکی کودک

۴.فضا نگهدار دندان کودکان

از دیگر خدمات دندانپزشکی کودکان که به شدت مهم‌ و منحصر به فرد به شمار می‌آید، فضا نگهدار دندان است. زمانی که دندان کودک افتاده و یا کنده شود، دندان‌های طرفین شروع به حرکت و جابه‌جایی کرده و در نتیجه رویش دندان جدید را تحت‌الشعاع قرار داده و همین مسئله باعث می‌شود که دندان کودک نامرتب و کج شود.

اگر از خدمات دندان پزشکی کودکان برای فضا نگهدار دندان کودک استفاده کنید، به احتمال زیاد فرزند شما نیازی به ارتودنسی دندان نخواهد داشت.  فضا نگهدار دندان کودکان فضای دندان افتاده یا کنده شده را خالی نگه می‌دارد که دندان اصلی به سهولت شروع به رشد کند.

۵. روکش کردن دندان کودکان

از دیگر خدمات دندانپزشکی کودکان می‌توان به روکش کردن دندان کودکان اشاره کرد. این عمل متفاوت‌تر از روکش دندان بزرگسالان بوده و حتما باید توسط متخصص دندانپزشک کودک انجام‌ شود.

زمانی که ترمیم و عصب‌کشی دندان کودک به دلیل عمیق بودن سوراخ و پوسیدگی انجام می‌شود، استفاده از روکش دندان ضروری بوده و توصیه می‌شود تا کودک شما با مشکلاتی از قبیل شکستگی دندان مواجه نشده و به راحتی قادر به خوردن غذا باشد.

موارد نام برده از جمله مهمترین خدمات دندانپزشکی کودکان بودند و توصیه می‌کنیم که اگر هر یک ‌از مشکلات گفته‌شده برای دهان و دندان فرزندان شما پیش آمد، سریعاً برای درمان و دریافت خدمات دندانپزشکی کودکان، به دندانپزشک متخصص کودک مراجعه کنید.

جمع بندی

در این مقاله برای شما عزیزات تفاوت خدمات دندانپزشکی کودکان را گفته و توصیه کردیم که به هنگام بروز هر گونه مشکل و آسیب در دندان‌های نوزادان و کودکان خود به دندانپزشک متخصص کودکان مراجعه کنید. دندانپزشک متخصص کودک با توجه به مهارت‌های منحصر به فردی که در زمینه ارائه خدمات دندانپزشکی کودکان دارد، به بهترین شیوه ممکن به معالجه و درمان فرزندان شما می‌پردازد.

سوالات متداول خدمات دندان پزشکی کودکان

دندانپزشک کودکان چه فرقی با دیگر دندانپزشکان دارد؟

تمام متخصصان دندانپزشکی (دندانپزشک کودکان، ارتودنتیست، جراح فک و صورت و غیره) از دانشگاه دندانپزشکی شروع می‌کنند، سپس آموزش خود را چندسال دیگر ادامه می‌دهند و تخصص می‌گیرند. در طول آموزش در تخصص دندانپزشکی کودکان، دکتر شما دانش و تجربه‌ی گسترده‌‌ای در درمان نوزادان، کودکان و نوجوانان کسب می‌کنند. دندانپزشکان کودکان از درمان کودکان لذت می‌برند و در درمان هرکدام از بیمارانشان، از مهارت‌های کسب‌شده در رشد کودک و رفتار کودکان، بهره می‌گیرند.

مسواک زدن دندان ها، چه قدر باید طول بکشد؟

معمولا ۲ تا ۳ دقیقه زمان برای مسواک زدن کافی می باشد. می توانید برای جذب کودکان و همچنین زمان بندی از یک ساعت شنی کمک بگیرید.

بهترین روش برای تمیز کردن دندان‌ های کودکم چیست؟

توصیه می‌کنیم که حتی پیش از درآمدن اولین دندان کودک، لثه‌های او را با یک گاز مرطوب نرم پاک کنید. وقتی اولین دندان جوانه زد، می‌توانید از یک مسواک استفاده کنید. مسواکی را انتخاب کنید که پرزهای نرم و سر کوچک داشته باشد. به احتمال زیاد می‌توانید در داروخانه‌های نزدیک به خودتان، مسواک مناسب طراحی شده برای کودکان را انتخاب کنید.

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک چیست؟

حتما مطمئن شوید که فرزندتان دوبار در روز با یک خمیر دندان فلورایده دندان‌هایش را مسواک می‌زند. کشیدن نخ دندان روزانه هم بسیار مهم است، زیرا کشیدن نخ دندان می‌تواند باعث تمیزی بین دندان‌ها شود که مسواک نمی‌تواند به این قسمت‌ها برسد. از دندانپزشک کودک خود بخواهید که به شما یک مکمل فلوراید معرفی کند که باعث سخت‌تر شدن و مقاوم‌تر شدن مینای دندان نسبت به پوسیدگی شود. همچنین رژیم مناسب غذایی و استفاده کمتر از شیرینی ها موثر است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.