حداکثر سن برای ارتودنسی

انجام ارتودنسی دندان برای تمام افراد در سنین مختلف انجام می‌شود و حداکثر سن برای ارتودنسی تقریبا وجود ندارد. ارتودنسی در مواقعی که دندان در زاویه و فاصله مناسبی رشد نکرده یا خیلی به هم نزدیک هستند، کاربرد دارد. اگر این عمل در دوران بلوغ انجام شود، از آنجایی که استخوان‌های فک به کمک دستگاه‌های ارتودنسی سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود، احتمال جراحی نیز در آینده به حداقل می‌رسد.

در ادامه این مبحث از ویکی درمان قصد ارائه توضیحاتی در رابطه با پیرامون ارتودنسی مانند حداکثر سن برای ارتودنسی، کاندیدهای مناسب و غیره داریم. پس با ما همراه باشید.

کاندیدهای مناسب ارتودنسی دندان

تمام افرادی که در دهان و دندان خود مشکلاتی دارند، می‌توانند از دستگاه‌های ارتودنسی اسفاده کنند. در ادامه، کاندیدهای انجام این عمل و سن آن‌ها را شرح داده‌ایم:

 • افرادی که دندان‌های شلوغی دارند: تمام افرادی که (چه کودک و چه بزرگسال) مشکل ازدحام دندان دارند، می‌توانند از ارتودنسی استفاده کنند.
 • افرادی که بین دندان‌های‌شان فاصله دار است: در هر سنی که این مشکل برای فرد پیش آید، می‌تواند برای اصلاح از ارتودنسی کمک بگیرد.
 • افرادی که دندان‌های بهم ریخته دارند: برای رفع این مشکل، تمام افراد در هر سنی می‌توانند از ارتودنسی بهره‌مند شوند.
 • افرادی که مشکلات فکی دارند: در سنین بالا برای رفع مشکلات فک، ارتودنسی به تنهایی پاسخگو نخواهد بود، در نتیجه بهترین سن برای درست کردن مشکلات فک بین ۱۰ تا ۱۲ سالگی است. در صورتی که این امر نادیده گرفته شود، در بزرگسالی مجاب به جراحی فک در کنار ارتودنسی خواهید شد.
 • افرادی که فضاهای خالی در دندان‌های خود دارند: کودکان کم سنی که دندان‌های خود را از دست می‌دهند باید تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند، در غیر این صورت در بزرگسالی تنها راه درمان، ایمپلنت کردن خواهد بود. البته، افراد برزگسالی که دندان‌های خود را از دست می‌دهند، قبل از ایمپلنت باید با یک ارتودنتیست مشورت کنند.
سن مناسب برای ارتودنسی بزرگسالان
حداکثر سن برای ارتودنسی وجود ندارد و افراد بنا به سالم بودن لثه و استخوان‌های فک و دندان می‌توانند این عمل را انجام دهند.
 • افرادی که دندان‌های آن ها نامتقارن است: بهترین سن برای افرادی که دندان‌های نامتقارن‌شان به دلیل ناهماهنگی موقعیت فکین ایجاد شده باشد، سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی است.

اولین معاینه ارتودنسی دندان در چه سنی باید انجام شود؟

اولین معاینه ارتودنسی باید در سن ۷ سالگی انجام شود. اگر کودک خود را در این سن نزد یک متخصص ارتودنسی ببرید، وی پس از بررسی‌های دقیق دهان و دندان، سن مناسب برای استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی را تعیین می‌کند. با انجام این کار، از به وجود آمدن ناهنجاری‌های سخت و متقبل شدن هزینه‌های سنگین‌تر جلوگیری می‌شود.

مطلب پیشنهادی: بهترین کلینیک دندانپزشکی

اولین سن برای شروع ارتودنسی

پس از صورت گرفتن اولین معاینات، استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی و زمان درمان آن به عهده متخصص ارتودنسی خواهد بود. وی با توجه به شدت ناهنجاری‌ها تشخیص خود را ارائه می‌دهد. اگر فرد دارای مشکلات فکی باشد، باید قبل از سن بلوغ از دستگاه‌های ارتودنسی استفاده کند.

این سن برای دخترها ۸ سالگی و برای پسرها ۹ سالگی تعیین شده است. اگر این امر به موقع اقدام نشود، در آینده استخوان‌های فک سخت شده و با جراحی فک درست می‌شود.

بهترین سن برای ارتودنسی دندان

در صورتی که در معاینات اولیه، فرد مشکلات فکی نداشته و فقط قصد مرتب کردن دندان‌های خود را داشته باشد، در سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی می‌تواند از دستگاه‌های ارتودنسی استفاده کند. عدم وجود مشکلاتی مانند فک خراب، لثه ناسالم و استخوان‌های فک نامناسب، این امکان را برای تمام افراد فراهم می‌کند تا در هر سنی، از دستگاه‌های ارتودنسی استفاده کنند.

سن مناسب ارتودنسی دندان برای بزرگسالان

هر سنی برای بزرگسالان امکان ارتودنسی جهت مرتب کردن دندان‌های نامنظم فراهم است. حتی اگر فرد مشکلات فکین خود را در کودکی برطرف نکرده باشد، چنانچه استخوان و لثه سالمی داشه باشد، می‌تواند از ارتودنسی در کنار جراحی فک استفاده کند.

هزینه ارتودنسی

مزایای ارتودنسی دندان در کودکی

 • راحت‌تر بودن روند درمانی
 • سریع‌تر بودن روند درمان
 • کم هزینه بودن
 • تضمین سلامت کامل دهان و دندان
 • بالا رفتن اعتماد به نفس کودک

حداکثر سن برای ارتودنسی چند سالگی است؟

با توجه به توضیحات ارائه شده، نمی‌توان حداکثر سن برای ارتودنسی در نظر گرفت، اما می‌توان اینگونه بیان کرد که، در صورتی که فرد لثه‌های مقاوم و سالم داشته و استخوان‌های فک وی فرسوده و ساییده نشده باشد، برای اصلاح ناهنجاری‌ها و نظم دادن به دندان‌های خود، می‌تواند از این روش استفاده کند. در طرف دیگر قضیه، اگر تمام موارد ذکر شده در فک، استخوان، دندان و لثه فرد دچار خرابی و ناهنجاری باشد، وی علاوه بر ارتودنسی، باید به جراحی فک و پیوند استخوان نیز اقدام کند.

سوالات متداول

آیا ارتودنسی باعث لاغری می شود؟

در جلسات اول به این دلیل که فرد نمیتواند به خاطر وجود بریس چیزی بخورد چند کیلوگرم وزن کم می کند. اما این شرایط پایدار نخواهد بود

چه سنی برای ارتودنسی مناسب است؟

بین ۱۰ تا ۱۲ سالگی

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *