ترشحات زرد واژن نشانه چیست؟

۵
(۱)

ترشحات زرد واژن دلایل مختلفی دارند که قبل از عادت ماهیانه ممکن است آن را تجربه کرده باشید. در اکثر مواقع ترشحات واژن طبیعی هستند و ساختاری شبیه سفیده تخم‌مرغ دارند. اگر ترشحات زرد واژن دارای بوی بد و همراه با سوزش بودند، باید به پزشک مراجعه کنید. هرگونه آلودگی به بیماری‌های مراقبتی در شکل‌گیری این ترشحات نقش دارند که عدم درمان آنها زمینه‌ ساز بیماری‌های رحم می‌شود. برای آشنایی بیش‌تر با انواع بیماری‌های واژن و راه درمان آن، این مقاله مفید را از دست ندهید.

علل ترشحات زرد واژن

درد و خونریزی هنگام آمیزش جنسی و احساس سوزش در دفع ادرار از علائمی است که مشخص می‌کند شما درگیر مشکلات عفونی هستید. بیماری‌های مختلفی وجود دارند که سبب ترشحات زرد واژن می‌شوند در ادامه به چند مورد از آن‎ها اشاره خواهیم کرد.

مطلبب پیشنهادی: ترشحات واژن در بارداری

عفونت تریکومونازیس

در صورت نادیده‌گرفتن نکات مراقبتی هنگام رابطه جنسی احتمال درگیر شدن با این بیماری برای بانوان وجود دارد. رنگ ترشحات زرد واژن، زمان مبتلا شدن به این عفونت متمایل به سبز بوده و بوی آن بسیار آزاردهنده است. اگر با گذشت زمان، تریکوموناس را تشخیص ندهید، احتمال دارد به بیماری‌های جدی‌تر مبتلا شوید؛ از جمله این بیماری‌ها عبارتند از:

 • بیماری HIV
 • نازایی
 • زایمان زودرس
 • تولد نوزادی با وزن کم

سوزاک

بیماری سوزاک از طریق رابطه جنسی با فرد مبتلا انتقال می‌یابد که عامل ایجاد آن باکتری نایسریا گونوره‌آ است. در این نوع بیماری فرد مبتلا دارای علائمی مانند ترشحات واژنی، همراه با دردهای لگنی است. در سوزاک واژن ملتهب می‌شود و باکتری بیماری‌زا به رحم آسیب وارد می‌کند و مشکلاتی جدی از جمله نازایی را به همراه دارد. در صورت مبتلا شدن به این بیماری فوری به متخصص زنان مراجعه کنید تا با تجویز آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی‌سیلین جلوی پیشرفت باکتری را بگیرد.

کلامیدیا

کلامیدیا یکی از عوامل ترشحات زرد رنگ واژن 

بیماری کلامیدیا از عوامل اصلی ایجاد بیماری التهاب لگن بوده که با مصرف داروی داکسی‌سایکلین قابل درمان است. از علائم قابل تشخیص این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترشحات زرد واژن
 • ادرار همراه با سوزش
 • خون‌ریزی خارج از قاعدگی
 • درد مقعد

 بیماری التهابی لگن

 در صورت لکه بینی در طول ماه، داشتن عادت ماهیانه نامنظم و بوی نامطبوع احتمال دارد که فرد دچار بیماری التهابی لگن شده باشد. از نشانه‌های این بیماری تب‌کردن و حالت تهوع بی‌وقفه است. بی‌توجهی به درمان این بیماری، سبب پخش‌شدن عفونت به سایر بخش‌های رحم مانند لوله‌های فالوپ و تخمدان می‌شود و عملکرد آن‌ها را مختل می‌کند.

مطلب پیشنهادی: داروی ضد قارچ واژن

التهاب دهانه رحم

 بیماری سرویسیت با علائمی مانند مشکل دفع ادرار، خون‌ریزی و درد هنگام رابطه جنسی و بوی بد ترشحات واژن همراه است. علت شکل‌گیری التهاب دهانه رحم، تکثیر باکتری‌های بیماری‌زا هستند.

سرطان دهانه رحم

 رشد غیرطبیعی سلول‌های دهانه رحم سبب ایجاد سرطان می‌شوند. از عواملی که باعث رشد غیرطبیعی سلول‌ها هستند می‌توان به ویروس HIV یا زگیل تناسلی اشاره کرد. راه تشخیص این بیماری انجام آزمایش پاپ اسمیر است که افراد بالای ۲۱ سال باید برای اطمینان از سلامت رحم خود این آزمایش را انجام دهند. هنگام مبتلا شدن به سرطان رحم علائمی در بدن مشاهده می‌شود از جمله این علائم عبارتند از: 

 • ترشحات زرد واژن
 • خونریزی مداوم
 • احساس درد در ناحیه شکم
 • دردهای آمیزش
 • کاهش میزان آهن بدن و کم‌خونی
 • کاهش وزن

ترشحات زرد رنگ قبل از پریودی

 ترشحات قبل از پریودی امری طبیعی است که به علت افزایش هورمون استروژن رخ می‌دهد و آماده‌شدن رحم را برای قاعدگی بیان می‌کند. ترشحات زرد رنگ ممکن است به‌خاطر مخلوط‌شدن مخاط سفید با مقداری خون باشد. اگر این ترشحات بدون درد، سوزش و فاقد بو باشند جای نگرانی نیست.

تاثیرات دارویی

 مصرف داروهای ضدبارداری و برخی آنتی‌بیوتیک‌ها در ترشحات زرد واژن موثرند. این داروها با تأثیر بر مخاط واژن و تغییر PH طبیعی آن سبب تغییر رنگ ترشحات می‌شوند.

ترشحات زرد رنگ در دوران بارداری نشانه چیست؟

 ترشحات زرد واژن اگر حاوی بوی بد و ساختاری سخت باشند، نشانه بیماری هستند که در دوران بارداری بسیار خطرناک‌اند. بعد از مشاهده این نوع ترشحات حتماً به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش، علت اصلی آن مشخص شود. بعضی از عفونت‌ها روی جنین تاثیر منفی می‌گذارند و باعث زایمان زودرس و تولد فرزندانی با عفونت چشمی می‌شوند.

ترشحات واژن در دوره یائسگی نشانه چیست؟

 ترشحات واژن در دوره یائسگی نشانه چیست

 به علت نزدیک‌شدن به سن یائسگی و تغییرات هورمونی، سطح استروژن بانوان کاهش می‌یابد. ترشحات واژن به‌عنوان عامل محافظتی عمل می‌کنند و وجود مخاط‌ها برای سلامت جنسی بانوان مفید است. رنگ این ترشحات حاکی از بیماری‌های مختلف هستند اگر در دوره یائسگی شاهد ترشحات زرد پر رنگ همراه با درد بودید به‌احتمال زیاد دچار عفونت شدید هستید.

درمان ترشحات زرد رنگ واژن

 درمان ترشحات زرد واژن بسته به نوع ابتلا متفاوت است. دلایل گوناگونی سبب عفونت واژن می‌شوند که برای هر کدام توصیه‌های درمانی مخصوص وجود دارد. ۳ عامل باکتری، قارچ و رابطه جنسی در ایجاد ترشحات زرد رنگ موثرند. برای درمان باکتری، متخصصین آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی‌سیلین را تجویز می‌کنند و برای قارچ از داروهای ضد قارچی بهره می‌برند. اگر علت عفونت زن رابطه جنسی باشد باید هر دو زوج درمان شوند؛ چون عفونت مجدد قابل انتقال است.

زمان مراجعه به پزشک

درصورتی‌که شاهد علائم جدی و غیرطبیعی شدید، سریع با پزشک مشورت کنید از جمله این علائم عبارتند از:  

 • ترشحات زرد واژن با بو
 • احساس سوزش
 • رابطه آمیزشی همراه با خون و درد
 • خونریزی و لکه بینی خارج از چرخه عادت ماهیانه
 • خرج خون از مقعد
 • افزایش دمای بدن
 • حالت تهوع
 • سرگیجه و کمبود انرژی
 • تغییر در وزن (کاهش)

نکات بهداشتی برای پیشگیری از بروز ترشحات واژن

 رعایت نکات مراقبتی واژن سبب بهبود عملکرد دستگاه تولید مثلی بانوان می‌شود از جمله نکات قابل ذکر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • با صابون‌های معطر اقدام به شستن ناحیه تناسلی خود نکنید؛ چون این صابون‌ها با تغییر PH طبیعی واژن و ازبین‌بردن باکتری‌های مفید سبب بروز عفونت می‌شوند
 • انجام رابطه جنسی نکات بهداشتی را رعایت کنید و از سلامت طرفین مطمئن باشید. بهتر است از کاندوم برای پیشگیری از انتقال عفونت احتمالی استفاده کنید.

ترشحات زرد رنگ واژن طبیعی است یا خطرناک؟

بیماری التهابی لگن

 ترشحات زرد واژن اکثر مواقع طبیعی هستند و یک نوع عامل دفاعی بدن در برابر میکروب‌ها و عفونت‌ها محسوب می‌شوند. هنگامی که این نوع ترشحات رنگ غیرطبیعی و بویی مثل ماهی گندیده داشتند، باید برای درمان سریع دست‌به‌کار شوید. ماندگاری عفونت در بدن بانوان و عدم درمان آن سبب بروز مشکلات جدی‌تر مانند سرطان رحم و ناباروری می‌شود.

نتیجه گیری

 از آن جایی که دستگاه تولیدمثل بانوان در ایجاد باروری موفق و تولد فرزندان سالم نقش دارد، هرگونه مشکل، عملکرد آن را مختل می‌کند. ترشحات زرد واژن شاید طبیعی باشند؛ ولی اگر عفونت‌های مختلف سبب پیدایش آن شوند به رحم آسیب جدی وارد می‌کنند؛ تا جایی که قادر به باروری و رابطه جنسی موفق نخواهید بود. برای پیشگیری از این بیماری‌ها هرچند وقت یکبار، نسبت به غربالگری و آزمایش پاپ اسمیر اقدام کنیم و از سلامت رحم خود مطمئن شوید.

علت ترشحات زرد واژن چیست؟

از جمله دلایل ترشحات واژن را می توان عفونت‌های باکتریایی یا قارچی، مانند عفونت باکتریایی دانست.

چطور بایدعلت دقیق ترسحات زرد واژن را تشخیص داد؟

پزشک شما ممکن است برای تشخیص دقیق علت ترشحات زرد از واژن از تست‌های مختلفی مانند آزمایش‌های خون، آزمایش‌های کشت و سوما، و بررسی‌های جسمانی استفاده کند. همچنین ممکن است نمونه‌برداری از ترشحات واژنی انجام داده و آنها را به آزمایشگاه ارسال کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

الهام کریمی

الهام کریمی هستم. دانشجوی پزشکی، زنان و زایمان. تلاش میکنم شما را با محتواهای صحیح و به روز در زمینه آشنا کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *