بوتاکس صورت چیست؟

۰
(۰)

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در علم پزشکی استفاده از بوتاکس یا تزریق چربی به شدت همه گیر شده است و مردم با استقبال بیشتری به استفاده از این متدها روی آورده اند. محبوب ترین ناحیه تزریق بوتاکس، صورت است. با شل کردن ماهیچه های مختلف صورت (از پیشانی تا گردن) می توان چین‌وچروک ها را به حداقل رسانده و منجر به صاف شدن و جوانسازی پوست شود. در ادامه همراه ویکی درمان باشید تا با هم به بررسی بوتاکس صورت و نواحی مختلف آن بپردازیم!

بوتاکس صورت در کدام نواحی تزریق می‌شود؟

 • بوتاکس در نواحی بالای چهره
 • بوتاکس در نواحی چشم
 • بوتاکس در نواحی پایین چهره

در ادامه به بررسی تک‌تک موارد مذکور می‌پردازیم!

بوتاکس صورت و عوارض آن

بوتاکس صورت در نواحی بالای چهره چگونه صورت میگیرد؟

خطوط اخم

خطوط اخم چین‌های عمودی هستند که بین ابروها ظاهر می‌شوند و ظاهری خسته یا عصبانی ایجاد می‌کنند. این ناحیه برای استفاده از بوتاکس صورت بسیار مؤثر است. یک پزشک باتجربه می‌تواند با این خطوط اخم را به‌آرامی صاف کند و در نتیجه ظاهری جوان‌تر و آرام‌تر به چهره شما ببخشد. اگر خطوط اخم عمیق باشند، احتمالاً پزشک ترکیب فیلر در سم بوتولینوم (بوتاکس) را توصیه می‌کند که روشی بسیار مؤثر برای پرکردن و صاف کردن ناحیه به طور هم‌زمان است. اگر هنوز به دنبال بهترین پزشک تزریق ضد چین‌وچروک خود هستید، به لینک زیر توجه کنید!

لینک مرتبط: بهترین دکتر بوتاکس

خطوط پیشانی

خطوط پیشانی با افزایش سن آشکارتر می‌شوند. خطوط بیش از حد روی پیشانی شما می‌تواند ظاهری پیر به‌صورت و پوست بدهد. اگر شروع به دیدن آثار در اواخر دهه ۲۰ یا اوایل ۳۰ سالگی کرده‌اید، بهتر است درمانی پیشگیرانه مانند بوتاکس پیشانی را انتخاب کنید چراکه هر چه بیشتر برای رفع چین‌وچروک‌های پیشانی خود صبر کنید، دستیابی به بهترین نتایج ممکن سخت‌تر خواهد بود.

خطوط افقی پیشانی بیشتر به دلیل افزایش سن و پیری است و با تزریق ژل و بوتاکس میتوان تا حدودی آنرا برطرف کرد. آسیب ناشی از نور خورشید یا سیگار کشیدن از عوامل ایجاد چروک هایی شود که عمیق تر و درمان آن دشوارتر است. پزشک شما ممکن است ترکیبی از تزریق بوتاکس پیشانی و درمان دیگری مانند پرکننده های پوستی (تزریق فیلر)، میکرونیدلینگ، اولتراپی یا ترماژ را توصیه کند.

خطوط بالای بینی

این خطوط وقتی چیزی را بو می‌کنیم به وجود می‌آیند. قراردادن دقیق تزریق‌های ضدچروک در دو طرف بینی می‌تواند ظاهر این خطوط را کاهش دهد. برای این تزریق باید از یک پزشک باتجربه کمک بگیرید؛ زیرا اگر این تزریق به درستی انجام نشود لبخند شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

بوتاکس صورت و چشم

بوتاکس صورت در نواحی چشم‌ها چگونه صورت میگیرد؟

خطوط ابرو و پلک افتاده

یک تکنیک پیشرفته وجود دارد که می‌توان از آن برای بلند کردن ابروها استفاده کرد تا به شکل دلخواه شما شکل بگیرد این تکنیک نیازمند یک پزشک باتجربه است، که تزریقات را در نواحی بالای صورت انجام می‌دهد تا پلک‌های افتاده را بلند کند. در سنین جوانی ابرو بالاتر از چشم قرار دارد و ظاهر زیبایی به آن می‌دهد؛ اثرات پیری می‌تواند باعث افتادن ابرو شود و به پلک ظاهری کلاهدار بدهد، که در نتیجه سبب ایجاد چین‌های افقی در پوست اطراف چشم می‌شود. برای مقابله با این اثر، بالا بردن و برجسته کردن ابروها بوتاکس صورت می‌تواند به طور بسیار مؤثری عمل کند.

خطوط دور چشم (پنجه کلاغی)

خطوطی که در اطراف بیرونی چشم مانند پنجه کلاغ ایجاد می‌شوند که اغلب به سبب افزایش سن و پیری است.  درمان‌های زیادی برای از بین برد چین‌وچروک وجود دارد که موثرترین آنها تزریق بوتاکس دور چشم است. با ارزیابی دقیق پزشک متخصص با چندین تزریق جزئی می‌توان این خطوط را تا حد بالایی محو کرد؛ ناخودآگاه این فرآیند سبب می‌شود پلک شما جمع شده و ابرویتان بالاتر رود که در نتیجه سبب باز شدن چهره شما می‌شود.

خطوط زیر چشم

با استفاده از بوتاکس می‌توان چروک‌های زیر چشم را صاف کرد. با این حال، برای بوتاکس صورت در این ناحیه باید دقت فراوانی به عمل آید. عضله ای که تزریق در آن صورت میگیرد، همان ماهیچه ای است که وظیفه کنترل کردن حرکت پلک پایین را بر عهده دارد. اگر حد مصرف رعایت و یا تزریق به درستی انجام نشود، ممکن است منجر به افتادگی پلک پایین شود.

اگر هدف شما از بین بردن چروک‌ها و گودی زیر چشم است می‌توانید با استفاده از برخی فیلرها درمان مطمئن‌تر و بی خطرتری را نسبت به بوتاکس صورت انجام دهید.

بوتاکس صورت ناحیه خط لب

بوتاکس صورت در نواحی پایین چهره چگونه صورت میگیرد؟

خطوط دور لب

معمولاً هنگام لبخند زدن و سایر حالات صورت از عضلات این ناحیه استفاده می‌کنیم. خطوط اطراف لب که با افزایش سن آشکارتر می‌شوند، یکی دیگر از نگرانی‌های پیری هستند. اکثر متخصصان زیبایی درمان این موارد با فیلر را به مراجعین توصیه می‌کنند. اگرچه برخی از پزشکان ممکن است از تزریق بوتاکس صورت برای کمک به بالا بردن گوشه‌های دهان و بهبود لبخند افراد استفاده کنند، اما تزریق بوتاکس خط خنده هم معمولاً همراه با پرکننده‌های پوستی انجام می‌شود.

فرورفتگی چانه

با بالا رفتن سن، ماهیچه‌های چانه که به ماهیچه‌های منتالیس معروف هستند بیش از حد فعال می‌شوند بدین معنی که بیشتر از آنچه باید، خم می‌شوند و ظاهری چاله طور ایجاد می‌کنند.

عوامل تشدید کننده:

 • از دست دادن بافت که باعث می‌شود پوست نازک‌تر به نظر برسد
 • قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید
 • تحلیل رفتن استخوان
 • تحلیل رفتن لثه
 • چانه عقب رفته

از بوتاکس می‌توان برای شل کردن این ماهیچه‌ها استفاده کرد و در نتیجه فرو رفتگی را صاف و کاهش داد.

خطوط خط فک و گردن

خطوط و چین‌وچروک‌ها در خطوط فک می‌توانند با افزایش سن به دلایل متعددی به وجود آیند، مانند:

 • ژنتیک
 • اثرات جاذبه بر روی پوست
 • کلاژن ضعیف شده
 • کار بیش از حد عضلات صورت

برای صاف کردن خطوط گردن دو نوع روش موثر است:

برای خطوط افقی گردن:

با افزایش سن، نوارهای افقی به طور طبیعی روی گردن ایجاد می‌شوند که می‌توانیم این خطوط را با تزریق مقادیر کمی بوتاکس در بالا و پایین چین‌وچروک‌ها کاهش دهیم؛ حال این مورد می‌تواند در تمامی اطراف گردن باشد. برخی از پزشکان از آن به عنوان گردنبند بوتاکس یاد می‌کنند.

برای خطوط عمودی گردن:

برخی از افراد، به خصوص آنهایی که زیاد ورزش می‌کنند، برجستگی‌های عمودی طناب مانندی روی گردن خود ایجاد می‌کنند که به ویژه هنگام صحبت کردن مشخص می‌شود. آنها در طول سال‌ها غذا خوردن، تمرین کردن و تنش عمومی در فک تقویت شده و رشد می‌کنند. ماهیچه‌ها از بالای قفسه سینه تا خط فک پایین امتداد می‌یابند و زمانی که فرد لبخند می‌زند بیشتر نمایان می‌شود.

بوتاکس صورت قسمت گردن

عوارض بوتاکس صورت چیست؟

در صورت رعایت مراقبت های بعد از بوتاکس میزان عوارض بسیار ناچیز است و در مدت کوتاهی از بین می‌رود. اما گاهی ممکن است پس از تزریق، عوارض بوتاکس را به صورت موقتی داشته باشید که شامل موارد زیر باشد:

 • کبودی: شایع ترین عارضه جانبی است و به مرور زمان از بین میرود.
 • سردرد: این موارد نادر هستند و در ۲۴ تا ۴۸ ساعت پایان می یابند.
 • افتادگی پلک: درصد کمی از افراد این مورد را تجربه میکنند و معمولا در عرض ۳ هفته از بین می رود.
 • لبخند کج یا آب دهان
 • خشکی چشم یا ریزش اشک شدید
 • درد خفیف یا تورم در اطراف محل تزریق
 • علائم شبیه سرماخوردگی یا احساس ناخوشی عمومی
 • ناراحتی معده
 • بی حسی
 • ضعف در عضلات مجاور

آنچه در مقاله بوتاکس صورت خواندیم:

پیشرفت پزشکی بخصوص در حوزه زیبایی سبب شده تا راه حل‌های کثیری برای درمان و از بین بردن آثار پیری و افزایش سن و یا هرگونه عارضه پوستی صورت گیرد بدین منظور مراکز درمانی و پزشک‌ها بر این اساسند تا با تلاش روزافزون به رفع این دسته از عارضه‌های پوستی کمک کنند. برای کاهش عوارض تزریق بوتاکس به خصوص در ناحیه صورت، پیشنهادی می شود به بهترین کلینیک زیبایی مراجعه کنید و از تجربه و مهارت پزشکان آنجا بهره ببرید.

عوارض جانبی بوتاکس صورت چیست؟

کبودی مقطعی، سردرد، لبخند کج، درد خفیف، ناراحتی معده، بی حسی، ضعف عضلات و… که معمولا همه آنها به مرور زمان بر طرف میشوند.

عوامل چروک شدن فک چیست؟

ژنتیک، اثرات جاذبه بر روی پوست، کلاژن ضعیف شده و کار بیش از حد عضلات صورت از عوامل چروک شدن فک هستند.

بوتاکس صورت برای خط لب چگونه است؟

اکثر متخصصان زیبایی درمان با فیلر را به مراجعین توصیه می‌کنند. برخی از تزریق بوتاکس صورت برای بالا بردن گوشه‌های دهان و بهبود لبخند افراد استفاده می‌کنند.

بوتاکس صورت چگونه انجام می‌شود؟

اول به ۳ دسته بندی ۱. ناحیه بالایی صورت ۲. ناحیه چشم ۳. ناحیه پایینی صورت تقسیم می‌شوند، سپس برای هرکدام از روش‌های درمانی متفاوتی استفاده می‌شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

احمد ملکی

احمد ملکی هستم. دانشجوی پزشکی. نویسنده و مترجم مطالب در حوزه جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *