بهترین جراح پلاستیک سوختگی و ترمیمی (۱۴۰۲) ❤️

قبل از آنکه به دنبال ویژگی‌های بهترین جراح پلاستیک سوختگی برویم ابتدا با روش جراحی سوختگی آشنا خواهیم شد. جراحی سوختگی دو دسته اصلی دارد: حاد و ترمیمی.

مراقبت از سوختگی پوست حاد بلافاصله پس از آسیب‌دیدگی اتفاق می‌افتد. در این روش داروهایی توسط تیم جراحان متخصص در مراقبت از سوختگی حاد تحویل داده می‌شود. سوختگی‌های پیچیده معمولاً نیاز به مشاوره با جراحان پلاستیک دارند.

جراحی سوختگی چیست؟

سوختگی‌های بزرگ یا سوختگی نواحی حیاتی بدن باید در یک مرکز سوختگی تأیید شده و تحت مراقبت‌های بهترین جراح پلاستیک درمان شود. بسیاری از سوختگی‌های کوچک‌تر با گزینه‌های سرپایی قابل‌درمان هستند. برخی از بیماران ممکن است پس از بهبودی زخم‌های اولیه سوختگی، نیاز به جراحی پلاستیک داشته باشند.

این نوع مراقبت‌ها معمولاً توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود. اهداف جراحی سوختگی ترمیمی بهبود عملکرد و ظاهر زیبایی اسکارهای سوختگی است. این عملیات شامل تغییر بافت اسکار، هم با درمان غیر جراحی و هم با جراحی است. درمان‌های بافت اسکار اغلب چندین ماه به طول می‌انجامد و انقباضات اسکار جدید می‌تواند مدت‌ها پس از این آسیب‌ها ظاهر شود.

ویژگی های بهترین جراح پلاستیک

بهترین جراح پلاستیک سوختگی ویژگی‌های زیادی دارد. به‌خاطر حساسیت کار و ریسک بالای آن این کار باید تحت مدیریت یک تیم کاملاً تخصصی در یک مرکز تخصصی قرار بگیرد. در غیر این صورت ممکن است عواقب آن ناخوشایند باشد. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین جراح پلاستیک سوختگی عبارت‌اند از:

 • سواد آکادمیک
 • آشنایی با انواع مهارت‌های روز دنیا در زمینه جراحی پلاستیک
 • سابقه و کارنامه روشن
 • فعالیت در یک مرکز کاملاً تخصصی
 • داشتن تیم تخصصی
 • تجربه کافی در زمینه جراحی پلاستیک سوختگی
 • دارای امکانات و ابزارهای تخصصی

بهترین جراح پلاستیک سوختگی در ایران کیست

علاوه برای این، جراح پلاستیک سوختگی شما باید با انواع روش‌های جراحی پلاستیک سوختگی آشنا باشد. از جمله روش‌های:

 • پیوند پوست
 • جراحی میکروسکوپ
 • روش فلپ
 • گسترش بافت

در ادامه با هر یک از این مهارت‌ها و تخصص‌های برای یک جراح پلاستیک سوختگی آشنا خواهیم شد.

مهارت‌های بهترین جراحی پلاستیک

اگر زخم شما شدید است، ممکن است مجبور شوید قبل از جراحی ترمیمی، یعنی برداشتن بافت مرده جراح پلاستیک شما انواع مختلفی از روش‌های درمان را به شما پیشنهاد بدهد. کسی که بهترین جراح پلاستیک سوختگی است به همه این روش ها تسلط دارد.

پیوند پوست

یکی از تخصص‌های بارز بهترین جراح پلاستیک سوختگی تسلط به این روش جراحی است. این روش اغلب برای بیماران سوختگی استفاده می‌شود. پوست از ناحیه‌ای از بدن برداشته و به ناحیه دیگر پیوند می‌شود. پیوند پوست به دو نوع وجود دارد:

 • پیوندهایی با ضخامت شکاف که در آنها فقط چند لایه از پوست خارجی پیوند می‌شود.
 • پیوندهایی با ضخامت کامل که تمام درم‌ها را درگیر می‌کند.

معمولاً در این جای زخم دائمی وجود دارد که به‌کلی جای آن از بین نمی‌رود. در حین پیوند پوست، یک وسیله مخصوص برش پوست معروف به درماتوم پوست را از ناحیه‌ای (محل دهنده) خارج می‌کند که معمولاً ناحیه‌ای مانند باسن یا ران است. پس از برداشته شدن، پیوند روی ناحیه‌ای که نیاز به پوشش دارد قرار می‌گیرد و توسط یک پانسمان و چند بخیه در جای خود قرار می‌گیرد.

محل اهدا کننده نیز برای جلوگیری از بروز عفونت با پانسمان پوشانده شده است. زمان بهبودی از پیوند پوست با ضخامت شکاف معمولاً نسبتاً سریع است و اغلب کمتر از سه هفته است. مدت زمان بهبودی برای بیماران پیوند پوست با ضخامت کامل چند هفته بیشتر است.

جدا از بیماران سوختگی، از گرافت های پوستی می‌توان در هنگام بازسازی پستان یا بینی و برای مناطق وسیعی از ضربه، ازبین‌رفتن گسترده پوست به دلیل عفونت و ازبین‌بردن سرطان‌های بزرگ پوست نیز استفاده کرد.

جراحی میکروسکوپ

این روش بیشتر برای جراحی پلاستیک جای زخم استفاده می‌شود، اما گاهاً از آن در جراحی پلاستیک سوختگی نیز استفاده می‌شود؛ بنابراین بهترین جراح پلاستیک سوختگی باید با این روش نیز آشنا باشد.

آیا انگشت، انگشت پا، گوش یا حتی لب خود را از دست‌داده‌اید؟ میکرو جراحی امکان پیوند مجدد آن‌ها را فراهم می‌کند. به بیان ساده، روشی است که در آن جراح از میکروسکوپ برای کمک به جراحی در روش‌های ترمیمی استفاده می‌کند. با استفاده از میکروسکوپ، جراح در واقع می‌تواند رگ‌های خونی یا اعصاب کوچک را بدوزد، به آنها امکان ترمیم اعصاب و عروق آسیب‌دیده را می‌دهد.

این روش همچنین ممکن است روشی برای ازبین‌بردن فلج صورت یا بازسازی سینه‌ها در اثر سوختگی باشد. از جراحی میکروسکوپ غالباً با سایر روش‌های جراحی مانند روش فلپ استفاده می‌شود.

روش فلپ، یکی از تخصص های جراح پلاستیک

روش فلپ

یک روش فلپ رایگان اغلب در طی بازسازی پوست در اثر سوختگی یا به دنبال جراحی برای ازبین‌بردن سرطان سر یا گردن انجام می‌شود. در حین عمل، عضله، پوست یا استخوان همراه با خون‌رسانی اولیه از یک ناحیه بدن (محل اهدا کننده) به محل جراحی منتقل می شود تا ناحیه مورد نظر بازسازی شود؛ بنابراین باید کسی که بهترین جراح پلاستیک سوختگی است با این روش نیز آشنا باشد.

این روش اغلب شامل استفاده از جراحی میکروسکوپی است. بهبود محل جراحی می‌تواند کند باشد و به مراقبت مکرر از زخم نیاز دارد. بهبودی کامل ممکن است شش تا هشت هفته یا بیشتر طول بکشد.

گسترش بافت

گسترش بافت یک روش پزشکی است که بدن شما را قادر می‌سازد تا پوست اضافی را برای استفاده در روش‌های ترمیمی “رشد” دهد. این امر با قراردادن ابزاری موسوم به “بسط بادکنک” در زیر پوست در نزدیکی ناحیه موردنیاز برای ترمیم، محقق می‌شود. با گذشت زمان، این بادکنک به‌تدریج با محلول نمکی (آب‌نمک) پر می‌شود، به‌آرامی باعث کشیدگی و رشد پوست می‌شود.

هنگامی‌که پوست اضافی کافی رشد کرد، سپس برای اصلاح یا بازسازی یک قسمت آسیب‌دیده از بدن استفاده می‌شود. این روش خصوصاً برای بازسازی پستان معمول است. اما در برخی موارد از آن در جراحی سوختگی نیز استفاده می‌شود. پس لازم است تا پزشکی به‌عنوان بهترین جراح پلاستیک سوختگی با این روش نیز آشنا باشد.

آیا بهترین جراح پلاستیک سوختگی اثر بخش میباشد؟

پاسخ به این سوال بستگی به نوع سوختگی دارد، که حتما قبل از انجام بهترین جراحی پلاستیک سوختگی با پزشک متخصص مشورت کنید.

جراحی پلاستیک سوختگی عوارض دارد؟

خیر، زیرا خود باعث ترمیم بافت آن محل صورت می گیرد.

هزینه جراحی پلاستیک چقدر میباشد؟

بسته به نوع آن متفاوت میباشد و باید با پزشک متخصص بررسی شود.

انتخاب بهترین جراح پلاستیک سوختگی

یافتن بهترین جراح پلاستیک سوختگی به ریزبینی‌های خاصی نیاز دارد. برای این کار به دنبال این حداقل معیارها باشید:

 • در جراحی پلاستیک به دنبال یک متخصص دارای مجوز باشید
 • به سبک و روش جراح توجه کنید
 • امکانات کلینیک آن را بررسی کنید
 • شخصی را پیدا کنید که به او اعتماد دارید
 • به دنبال صداقت باشید
 • با افرادی که چنین تجربه‌ای داشته‌اند مشاوره کنید
۴/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *