۰ تا ۱۰۰ بارداری شیمیایی + علائم و علل آن

۱
(۱)

پدیده بارداری شیمیایی به معنی از دست رفتن اولیه بارداری است که پس از مدت کوتاهی از لانه گزینی جنین اتفاق می‌افتد. این پدیده قبل از هفته پنجم و تقریبا هم‌ زمان با شروع دوره قاعدگی به وجود می‌ آید. در ادامه مطلب از ویکی درمان در رابطه با بارداری شیمیایی و علل اتفاق افتادن آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

بارداری شیمیایی چیست؟

بارداری شیمیایی زمانی اتفاق می‌افتد که جنین کاشته می‌شود اما رشد جنینی بعدی اتفاق نیفتاده و منجر به از دست دادن بارداری می‌شود و در نتیجه قاعدگی دوباره شروع می‌شود. این پدیده می‌تواند به‌ صورت طبیعی یا پس از لقاح مصنوعی هم اتفاق بیفتد. در این‌گونه موارد، به دلیل افزایش سطح بتا-hCG، تست بارداری در ابتدا مثبت است؛ اما بعد از چند روز سطح hCG کاهش می‌ یابد و تست بارداری منفی است.

مطلب پیشنهادی : علائم سقط جنین

بارداری شیمیایی یا سقط جنین؟

بارداری شیمیایی یا سقط جنین

برخی از متخصصان این وضعیت را حاملگی می‌نامند درحالی‌ که برخی دیگر آن را سقط‌ جنین توصیف می‌کنند؛ اما اصطلاح  مناسب آن چیست؟

هر دو اصطلاح در این رابطه معنی می‌دهند:

در این شرایط ما با بارداری روبرو هستیم زیرا لانه گزینی در آندومتر (لایه رحم) انجام‌شده است و این شروع بارداری را نشان می‌دهد. بااین‌حال، رشد جنینی متوقف می‌شود و این همان چیزی است که ما به‌عنوان سقط‌ جنین تعریف می‌کنیم.

هنگامی‌که بارداری شیمیایی رخ می‌دهد، آزمایش ممکن است در ابتدا مثبت باشد، زیرا سطح بتا-hCG درنتیجه لانه گزینی افزایش‌یافته است؛ اما بعد از چند روز سطح بتا کاهش می‌یابد و نتیجه آزمایش منفی می‌شود.

سطح پایین بتا-hCG در تست بارداری ممکن است ما را به سقط‌جنین بیوشیمیایی مشکوک کند. در این صورت، تکرار آزمایش و مطالعه تکامل جنین برای تعیین اینکه آیا حاملگی ادامه دارد یا سقط زودرس رخ‌داده است، ضروری خواهد بود زیرا رشد جنین چند روز پس از لانه گزینی متوقف می‌شود.

علل بارداری شیمیایی

علل دقیق بارداری شیمیایی شناخته‌ نشده است. بسیار دشوار است که بدانیم چه چیزی باعث شده است که جنینی که موفق به کاشت خود شده بود، درنهایت رشد خود را متوقف کند و درنهایت از رحم جدا شود. پزشکان برخی از دلایل احتمالی را علت به وجود آمدن حاملگی شیمیایی می‌دانند، ازجمله:

 • تغییرات ژنتیکی در جنین یا گامت ها.
 • ناهنجاری‌ های رحم.
 • مسائل هورمونی
 • عفونت‌ها
 • سبک زندگی ناسالم.
 • و…

علائم بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی به دلیل کوتاه بودن دوره بارداری معمولا علائم قابل‌ توجهی ندارد. بااین‌حال، زنانی هستند که مشاهدات بالینی مانند موارد ذکرشده در زیر رادارند:

 • درد شکم.
 • خونریزی واژینال.
 • لخته شدن خون.
 • کمردرد.
 • انقباضات خفیف

مطلب پشنهادی : حاملگی مولار چیست؟

باردارشدن مجدد بعد از بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی

اگرچه بارداری بیوشیمیایی اتفاق خوبی نیست و بر روح و روان افراد تأثیر می‌گذارد، اما تأثیری بر بارداری آینده ندارد. علاوه بر این تا حدود زیادی مراحل باردارشدن با این پدیده پشت سر گذاشته می‌شود و احتمال حاملگی در آینده بسیار افزایش میابد. ازجمله این مراحل:

 • لقاح انجام می‌شود، یعنی تخمک و اسپرم باهم سازگار هستند، زیرا توانسته‌اند باهم ترکیب شوند.
 • جنین قادر است به مرحله بلاستوسیست (مرحله موردنیاز برای لانه گزینی در رحم) برسد.
 • رحم ضخامت مناسبی برای کاشت دارد.
 • بین جنین و رحم تعامل وجود دارد.

آیا بارداری شیمیایی به درمان نیاز دارد؟

حاملگی‌های شیمیایی به‌قدری زود اتفاق می‌افتد که عموماً تأثیر کمی بر بدن زن‌دارند و نیازی به درمان ندارند. بااین‌حال، اگر بیش از یک‌بار حاملگی شیمیایی داشته‌اید، ممکن است برای رد هرگونه علت احتمالی و کاهش خطر سقط‌جنین زودهنگام به پزشک مراجعه کنید.

آیا آزمایش مثبت در بارداری شیمیایی مثبت کاذب است؟

همیشه‌ لزوماً این‌طوری نیست. اگرچه درست است که وقتی واقعاً بارداری وجود ندارد، نتیجه مثبت را نشان می‌دهد، دلیل اینکه نتیجه مثبت را دریافت می‌کنیم این است که لانه گزینی انجام‌شده است و پس از مدتی بعد از جدا شدن جنین از رحم نتیجه منفی نمی‌شود و رشد جنین متوقف می‌شود.

سوالات متداول

بعد از بارداری شیمیایی چه زمانی پریودی شروع می‌شود؟

معمولاً شروع قاعدگی چند روز پس از توقف رشد جنین و جدا شدن از آندومتری که روی آن کاشته شده است رخ می‌دهد. بااین‌حال، شرایطی وجود دارد که به دلیل عدم تعادل هورمونی ناشی از بارداری و متعاقباً از دست دادن آن، قاعدگی به تأخیر می‌افتد.

چه زمانی می‌توانم بعد از بارداری شیمیایی دوباره اقدام به بارداری کنم؟

پس از شروع پریود پس از بارداری شیمیایی، چرخه جدیدی شروع می‌شود و می‌توان مجدداً اقدام به بارداری کرد، زیرا حاملگی شیمیایی هیچ عواقب منفی یا تأثیر خاصی بر باروری زنان ندارد.

چه مدت در بارداری شیمیایی خونریزی وجود دارد؟

طول خونریزی می‌تواند در زنان متفاوت باشد. در برخی موارد، یک زن ممکن است تنها چند ساعت خونریزی داشته باشد. بااین‌حال، در مواقع دیگر، خونریزی ممکن است تا یک هفته ادامه یابد. درهرصورت، بهتر است تمام دستورالعمل‌های تعیین‌شده توسط پزشک را رعایت کنید و هر سؤالی که ممکن است پیش بیاید از او بپرسید.

آیا اگر آزمایش بارداری نشان‌دهنده مقدار hCG بالا باشد، امکان بارداری بیوشیمیایی وجود دارد؟

ممکن است، اگرچه با توجه به اینکه حاملگی بیوشیمیایی زودرس است، معمولاً سطح hCG زیاد افزایش نیافته و درنتیجه معمولاً پایین است. علاوه بر این، هنگامی‌که جنین از رحم جدا می‌شود، hCG کم است که باعث می‌شود به دست آوردن hCG بالا حتی نادرتر شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۱ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

الهام کریمی

الهام کریمی هستم. دانشجوی پزشکی، زنان و زایمان. تلاش میکنم شما را با محتواهای صحیح و به روز در زمینه آشنا کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *