انواع پروتز سینه (از نظر جنس، شکل، مدت زمان)

عمل پروتز سینه امروزه یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین عمل های جراحی زیبایی است که در کل جهان انجام می‌شود. از پروتز سینه به منظور افزایش سایز و حجم سینه ها استفاده می‌شود. به عبارتی دیگر تمامی خانم هایی که به علت بارداری، شیردهی، کاهش وزن و بیماری های ثانویه بافت سینه خود را از دست می‌دهند یا اگر به شکل مادرزادی و ژنتیکی از سایز سینه های خود رضایت ندارند، می‌توانند از عمل پروتز و استفاده از انواع پروتز سینه، سایز به فرم دلخواه سینه خود برسند.

انواع پروتز سینه از نظر مدت زمان

پروتز موقت:

پروتزهای موقت از ماده نرمی تشکیل شده‌اند که حجمی پفکی دارند. افراد می‌توانند آن را درون لباس خود قرار داده و به سینه خود شکل دهند و یا خانم هایی که سینه خود را از دست داده اند، می توانند با استفاده از پروتزهای موقت هر زمان که بخواهند اندام و سینه خود را بهبود داده و به اندازه بهتری درآورند.

پروتز دائم:

در مقابل پروتزهای موقت، پروتزهای دایم وجود دارند که فرد با انجام عمل جراحی پروتز را به صورت دائم درون سینه خود قرار می‌دهد. در طی این عمل فرم سینه اصلاح شده و حجم بیشتری پیدا می کند تا جایی که به سینه های طبیعی نزدیک می شود.

پروتزهای سینه دایم انواع مختلفی دارند که بسته به نوع جراحی و شرایط بیمار، پزشک می‌تواند یک مدل را انتخاب کند. پروتز دائم چندین نوع دارد که با توجه به صلاحدید پزشک یا درخواست بیمار از هرکدام از آنها استفاده می‌کند:

 • پروتز سینه با برجستگی کم ( Low Profile)
 • برجستگی زیاد (High Profile)
 • پروتز سینه با برجستگی خیلی زیاد (Ultra-High Profile)

انواع پروتز سینه درمان مشکل سایز سینه

انواع پروتز از لحاظ جنس

پروتز سینه آب نمکی

شکل آن گرد بوده و با محلول آب نمک (سالین) پر شده است. اگر پاره شود، مایع درون آن خارج شده و جذب بدن می‌شود. البته لازم به ذکر است این مایع مشکل جدی را برای بدن ایجاد نخواهد کرد. استفاده از پروتز سینه آب نمکی برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است.

مزایای پروتز سینه آب نمکی:

 • پس از قرار دادن نیاز کمتری به بازدید توسط پزشک دارد.
 • به برش های کوچکتری برای قرار داده شدن نیاز دارد.

معایب پروتز سینه آب نمکی:

 • حالت غیر طبیعی سینه
 • احتمال خالی شدن خود به خودی
 • ممکن است بر بافت سینه تاثیر بگذارد.

پروتز سینه سیلیکونی

شکل آن مانند پروتز آب نمکی گرد است. درون پروتز های سیلیکونی با ژل چسبنده پر شده است که این باعث می‌شود شکل زیباتر و طبیعی تری داشته باشد. اگر پروتز سیلیکونی پاره شود، محتویات آن جذب بدن نشده و ممکن است مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند. بهتر است افرادی که سن آنها کمتر از ۲۲ سال است، از این نوع پروتز استفاده نکنند.

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین جراح پروتز سینه

پروتزهای سیلیکونی مانند پروتز های آب نمکی با پاره شدن پوسته، خالی نمی‌شوند. بنابراین اگر از این نوع پروتز استفاده می‌کنید، باید هر چند وقت به وسیله جراح معاینه شده تا از عملکرد مناسب و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. البته کنار معاینه بالینی، یک سونوگرافی یا MRI هم می‌تواند وضعیت پروتز سینه را به درستی ارزیابی کند.

مزایای پروتز سینه سلیکونی:

 • لمس طبیعی داشته و هم جنس بافت سینه است.
 • خالی شدن ناگهانی آن کمتر است.

معایب پروتز سینه سلیکونی:

 • نسبت به پروتز های دیگر هزینه بیشتری دارد.
 • در طول دوره زندگی لازم است چند بار توسط پزشک معاینه شود.
 • کاشت این پروتز نیاز به برش های بیشتری بر روی بدن دارد.

انواع پروتز سینه از نظر شکل:

پروتز سینه گرد:

پروتزهای سینه گرد برای افرادی مناسب هستند که دوست دارند سینه هایشان برجسته تر به نظر برسد. از طرف دیگر، کسانی که می‌خواهند بافت نرم و خوش فرمی داشته باشند، معمولا این نوع ایمپلنت سینه را انتخاب می کنند.

مزایا:

 • امکان جراحی اصلاحی در صورت تغییر پروتز، انقباض کپسولی، پارگی و چرخش
 • چرخش تکرار شونده پروتز

پروتز سینه اشکی:

این نوع ایمپلنت سینه بیشتر مناسب افرادی است که می‌خواهند پروتز سینه شان نمای طبیعی‌تری داشته باشد. علاوه بر این افرادی که بافت سینه آن ها خیلی کم است، اصلا بافت پستان ندارند یا سینه های تخت و بدون شکلی دارند.

خانم هایی که پوشش بافت نرم سینه شان خیلی کم است و دچار عدم تقارن در سینه ها یا نقص ظاهری سینه هستند، بهتر است برای ظاهر طبیعی تر سینه از پروتز سینه اشکی استفاده کنند. البته پروتز های سینه از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته متقارن و نامتقارن هم تقسیم می‌شوند:

پروتز متقارن:

پروتزهای سینه متقارن معمولاً بیضی شکل یا مثلثی بوده که در هر دو سینه قابل استفاده هستند.

پروتز نامتقارن:

پروتزهای سینه نامتقارن برای خانم هایی که عمل جراحی گسترده‌تری داشته اند و بافت عضله آن ها تا زیر بازو یا بالای قفس سینه برداشته شده است، مناسب تر هستند. این پروتزها به طور خاص برای سینه چپ یا راست طراحی می‌شوند و به همین دلیل به آن ها پروتز سینه نامتقارن گفته می شود.

مطلب پیشنهادی: علائم پارگی پروتز سینه

انواع پروتز سینه و مشکلات آنها

آیا پروتز سیلیکونی با گذشت زمان سفت می شوند؟

احتمال اینکه پروتز سینه تغییر شکل دهد وجود دارد البته احتمال این مورد کم است.

آیا پروتز نیاز به تعویض دارد؟

پروتزهای ماندگاری بالایی دارند و نیازی به تعویض آن ها نیست.

با پروتز سینه ظاهر سینه ها طبیعی خواهد بود؟

ظاهر طبیعی سینه ها بعد از پروتز سینه به تخصص و مهارت جراح بستگی دارد.

جمع بندی

پروتزها طول عمر زیادی در بدن  فرد دارند اما به جرات می‌توان گفت که هیچ کدام از انواع پروتز همیشگی نیستند و به مرور زمان شروع به فرسوده شدن می‌کنند .این امر به این علت است که با گذشت زمان پوسته‌ی خارجی پروتز سینه کهنه و نازک شده و به  مرور زمان از بین می‌روند به همین دلیل درصورتی‌ که جراحی پروتز انجام داده‌اید لازم است به تشخیص پزشک، هر چند یک بار سونوگرافی انجام دهید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *