راه های افزایش تمرکز در کودکان

آیا دقت کرده‌اید که تمرکز کودکان چقدر می‌تواند موضوع مهمی باشد؟ چه در حال مطالعه، چه کار یا انجام وظایف، کودک باید تمرکز داشته باشد. در واقع، این مهارت برای یادگیری هر چیز جدید بسیار مهم است. به‌علاوه، یکی از شایع‌ترین شکایات والدین کودکان در سن مدرسه، این است که فرزند او تمرکز ندارد.

بنابراین، تشویق برای انجام برخی از فعالیت‌ها برای افزایش تمرکز در کودکان از سنین پایین اهمیت دارد. علاوه بر افزایش تمرکز در کودکان، باید خودکنترلی و آگاهی نیز در او پرورش یابد تا بتواند کار خود را به پایان برساند. با وجود چیزهای زیادی که برای جلب توجه کودک کاربرد دارد مانند بازی‌های ویدیویی، رایانه، تلویزیون، تلفن همراه و غیره، افزایش تمرکز در کودکان دشوار است.

در ادامه به بیان نکاتی برای افزایش تمرکز در کودکان می‌پردازیم.

روش های افزایش تمرکز در کودکان چیست؟

  1. خواندن

مطالعه عادتی است که باید از سنین پایین به کودکان آموزش داده شود و تمرکز، تخیل و خلاقیت را تحریک ‌کند. اما همیشه به یاد داشته باشید که کتاب‌ها باید برای گروه سنی کودک مناسب باشند. این فعالیت حتی می‎تواند پیوند بین والدین و فرزندان را تقویت کند. بسیاری از والدین دوست دارند قبل از خواب برای فرزندان خود داستان بگویند و بچه‌های کوچک دوست دارند داستان‌های مورد علاقه خود را انتخاب و به تصاویر نگاه کنند.

پیشنهاد مطالعه: بالا بردن اعتماد به نفس کودکان

  1. بازی‌های حدسی و تقویت حافظه

یکی دیگر از فعالیت‌های جالب برای افزایش تمرکز در کودکان، طرح معما است. آنها کودک را مجبور می‌کنند تا در مورد موضوع پیشنهادی فکر کند و راه حلی برای آن پیدا کند. این به توسعه استدلال، استنتاج، مشاهده و توجه به جزئیات کمک می‌کند بازی‌های تقویت حافظه نیز بسیار مفید هستند.  با این حال، توصیه نمی‌شود که کودک را برای مدت طولانی بدون راه‌حل رها کنید یا اگر درست متوجه نشد، او را مسخره کنید زیرا این می‌تواند انگیزه او را از بین ببرد.

  1. فعالیت‌های دستی

کودکان فعالیت‌های دستی را دوست دارند، بنابراین، نقاشی، طراحی و بازی با خاک رس از فعالیت‌های اساسی برای افزایش تمرکز در کودکان است. همه این فعالیت‌ها به استدلال منطقی، هماهنگی حرکتی، خلاقیت، تخیل و رشد کودکان، کمک می‌کند.

روش های افزایش تمرکز در کودکان

  1. ورزش

فعالیت بدنی در هر مرحله از زندگی از کودکی تا بلوغ توصیه می‌شود. ورزش به ویژه برای کودکان ارزش زیادی دارد. زیرا آن‌ها را به داشتن نظم، پشتکار، همکاری، احساس عدالت و روحیه رقابت تشویق می‌کند. 

همچنین بخوانید: لجبازی کودکان

  1.  بازی‌های گروهی

کار گروهی علاوه بر تشویق به تفکر مستقل و همکاری، به کودک کمک می‌کند تا برای تصمیم گیری مشترک صبر و تمرکز داشته باشد. بنابراین، ترویج بازی‌های گروهی برای افزایش تمرکز در کودکان بسیار مناسب است. حتی برخی از بازی‌های ساده طناب زدن کودک را مجبور می‌کند در مورد قوانین بحث کند، برد و باخت را بفهمد. در حالی که یاد می‌گیرد با تمرکز بماند و برای رسیدن به نوبت خود، صبر کند.

  1.  بازی‌های رومیزی

بازی‌ها نه تنها به رشد منطق کودکان کمک می‌کنند، به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا قوانین را بیاموزند و برای برنده شدن به فکر استراتژی باشند. علاوه بر این، او هنوز هم این امکان را دارد که نقش‌های مختلفی را در جامعه ایفا کند، مانند یک بانکدار یا کارآگاه. 

  1.   مطالعه

کنجکاوی برای کودکان طبیعی است که به هر اتفاقی که برایشان می‌افتد علاقه‌مند هستند. برای افزایش تمرکز در کودکان، یک پیشنهاد خوب، ساده کردن روش‌های مطالعه است. به فرزندتان اجازه دهید نه تنها از طریق کتاب و تکالیف، بلکه از طریق ویدیوهای یوتیوب، بازی‌های آموزشی، برنامه‌ها، فیلم‌ها یا از طریق بحث و گفتگو مطالعه کند.بنابراین، کودک یادگیری خود را غنی می‌کند، استقلال بیشتری در مطالعه به دست می‌آورد و برای مدت طولانی‌تری متمرکز می‌ماند. 

  1. تئاتر و نمایش‌های ساختگی

یکی دیگر از فعالیت‌های جالب برای تحریک تخیل و تمرکز کودکان، نمایش‌های تئاتر و بازی‌های ساختگی است. گاهی کودک تمام بعدازظهر را با یک نمایش عروسکی سرگرم می‌کند، بدون اینکه زمان را ببیند. این فعالیت‌ها همچنین می‌تواند برای کودکان مفید باشد تا ناامیدی‌ها و موقعیت‌هایی را که آنها را آزار می‌دهد به نمایش بگذارند و تعادل عاطفی بیشتری در تئاتر و نمایش شخصیت‌ها پیدا کنند. 

بازی های افزایش تمرکز در کودکان

  1. غذاهای سالم بخورید 

اولین توصیه این است که غذاهای سالم را در رژیم غذایی خود بگنجانید. آنها به طور مستقیم با تمرکز کودکان در ارتباط هستند. رژیم غذایی خوب بدون شک بسیار مهم است. و برای کودکان در حال رشد، تأثیر عمیقی بر مهارت‌های انرژی و افزایش تمرکز در کودکان و همچنین سلامت و وزن بدن دارد. در این راستا باید اطمینان حاصل کنید که غذاهای چهار گروه اصلی را در برنامه غذایی خود بگنجانید و کودکتان متعادل غذا بخورد. 

  1. استراحت مناسب

مطمئناً کودکان پس از یک استراحت شبانه بهتر می‌توانند تمرکز کنند. علاوه بر این، چرت و استراحت کافی ذهن را تازه می‌کند و تمرکز را افزایش می‌دهد. یک چرت تقریباً بیست دقیقه‌ای بعد از مدرسه یا بعد از ظهر نکته خوبی برای افزایش تمرکز در کودکان است. به این ترتیب، تنظیم برنامه زمان خواب از سنین پایین به آنها کمک می‌کند تا برنامه منظمی داشته باشند

نکته پایانی

در حالی که برخی عاشق بازی‌های رومیزی هستند، برخی دیگر تمرکز بیشتری روی ورزش خواهند داشت. نکته مهم این است که پیدا کنید چه چیزی برای کوچولوی شما بهتر است.کودک وقتی کاری را انجام می‌دهد که به آن علاقه دارد، یاد می‌گیرد و لذت بیشتری می برد. بنابراین، او را به سمت فعالیت‌هایی هدایت کنید که بیشتر در معرض آن است. 

آیا بازی های فکری باعث افزایش تمرکز در کودکان می شود؟

بله، تعدادی از بازی های فکری باعث افزایش هوش هیجانی و در نتیجه افزایش تمرکز در کودکان می شود.

علائم عدم تمرکز در کودکان چیست؟

عدم تمرکز در کودکان عموما با عواملی شبیه به حواس پرتی خود را نشان می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.