افتادگی پلک چیست؟ (دلایل افتادگی پلک)

۰
(۰)

افتادگی پلک اصولا مشکلی است که با بالا رفتن سن بروز می کند؛ اما گاهی در اثر موارد دیگری مانند آسیب عصبی، شرایط پزشکی زمینه ای، یا عوامل جدی تر مانند سکته مغزی یا اختلالات عصبی اتفاق می افتد. افتادگی یک یا هر دو پلک در صورت تشدید می تواند بینایی را مختل کند. در برخی موارد از بدو تولد وجود دارد و در برخی دیگر شروع تدریجی یا سریع دارد. در ادامه با این عارضه و روش های درمانی موجود برای آن آشنا می شویم.

افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک پاتولوژیک که پتوز نیز نامیده می شود، ممکن است به دلیل ضربه، سن یا اختلالات پزشکی مختلف رخ دهد. این وضعیت زمانی که یک چشم را درگیر می کند پتوز یک طرفه و هنگامی که هر دو چشم را درگیر می کند پتوز دو طرفه نامیده می شود.

افتادگی پلک ممکن است موقتی یا دائمی باشد. این عارضه می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد که به عنوان پتوز مادرزادی شناخته می شود یا می تواند بعداً در طول زندگی فرد به آن مبتلا شود که به آن پتوز اکتسابی می گویند. بسته به شدت عارضه، افتادگی پلک بالایی بسته به میزان انسداد مردمک می‌تواند دید را مسدود کرده یا تا حد زیادی کاهش دهد. در بیشتر موارد، این وضعیت به طور طبیعی یا از طریق مداخله پزشکی برطرف می شود.

مطالب پیشنهادی ویکی درمان برای شما افتادگی پلک بعد از بوتاکس

افتادگی پلگ

دلایل افتادگی پلک چیست؟

پتوز معمولا در بزرگسالان به دلیل اختلال در عملکرد عضلات پلک که پلک را بالا می‌برد و باعث افتادگی پلک می‌شود، رخ می‌دهد. پتوز پلک می تواند ارثی باشد (پتوز مادرزادی) که از بدو تولد فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و به معنای وجود نقص در عضله بالابرنده است که پلک ها را بالا می برد. پتوز مادرزادی می تواند خفیف یا شدید باشد، اما در صورت عدم درمان ممکن است فرد دچار آسیب دائمی بینایی شود.

برخی از کودکان کوچک ممکن است دچار پتوز چشمک زدن باشند، جایی که پلک‌های افتاده هنگام باز شدن فک بالا می‌آیند. دلیل این امر به دلیل اتصال عصبی غیر طبیعی است و معمولاً فقط یک پلک را تحت تأثیر قرار می دهد. این عارضه همچنین می‌تواند بیماران بزرگسال را در مراحل بعدی زندگی (پتوز اکتسابی)، به دلیل سن، ضربه چشم، جراحی آب مروارید یا استفاده از لنزهای تماسی تحت تاثیر قرار دهد زیرا قرار دادن مکرر لنزها در پلک به عضله بالابرنده آسیب می‌رساند.

بیماری های عصبی مختلف می توانند باعث افتادگی پلک شوند، مانند میاستنی گراویس یا دیستروفی میوتونیک، اما این موارد کمتر رایج هستند. افتادگی پلک نیز ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که با تورم یا کیست های بزرگ سنگین شوند. متاسفانه در بیشتر موارد نمی توان از پتوز پیشگیری کرد و در بیماران مبتلا به پتوز وابسته به سن، افتادگی به تدریج با گذشت زمان بدتر می شود.

افتادگی پلک

علائم افتادگی پلک چیست؟

علامت واضح آن افتادگی پلک است که می تواند یک یا هر دو چشم را درگیر کند. در کودکان مبتلا به پتوز مادرزادی، سرنخ هایی که باید به دنبال آنها بود، کج کردن سرشان به عقب یا بالا بردن ابروها و چانه برای بلند کردن پلک ها و دیدن واضح است. این اغلب منجر به سردرد و گردن درد می شود. شدت بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما معمولاً بیماران علائم زیر را تجربه می کنند:

  • باز نگه داشتن پلک ها به سختی
  • خستگی چشم به خصوص هنگام مطالعه
  • حالت چشم های خسته
  • درد در ناحیه ابرو ها در نتیجه تلاش زیاد برای بالا بردن پلک ها

مطالعه بیشتر: بهترین کلینیک کاشت ابرو

افتادگی پلک چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک در ابتدا احتمالا یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و از شما در مورد سابقه پزشکی تان می پرسد. سپس هنگامی که توضیح دادید که پلک‌هایتان چند وقت یک بار دچار افتادگی می‌شوند و یا چه مدت زمانی است که این اتفاق افتاده است، آزمایش‌هایی برای یافتن علت انجام می‌دهد.

ممکن است معاینه لامپ شکاف انجام شود تا پزشک بتواند با کمک نور با شدت بالا، چشم شما را از نزدیک ببیند. اصولا چشم ها برای این معاینه گشاد می شوند، بنابراین ممکن است کمی ناراحتی چشمی را تجربه کنید.

یکی دیگر از معایناتی که می توان برای تشخیص مشکلاتی مانند افتادگی پلک استفاده کرد، تست تنسیلون است. پزشک ممکن است دارویی به نام تنسیلون، که به طور کلی به عنوان ادروفونیوم شناخته می شود، به یکی از رگ های شما تزریق کند. ممکن است از شما خواسته شود که پاهای خود را ضربدری و باز کنید یا چند بار بایستید و بنشینید.

مطلب پیشنهادی: بهترین دکتر بوتاکس

پزشک شما را تحت نظر خواهد گرفت تا ببیند آیا تنسیلون قدرت عضلانی شما را بهبود می بخشد یا خیر. این آزمایش به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا بیماری به نام میاستنی گراویس باعث افتادگی پلک شده یا خیر.

افتادگی پلک

درمان افتادگی پلک چگونه است؟

در بیشتر موارد، افتادگی پلک را می توان با مداخله پزشکی درمان کرد، اگرچه گاهی اوقات، به ویژه در کودکان، خود به خود ناپدید می شود. درمان به طور کلی به علت زمینه ای و شدت پتوز بستگی دارد. افتادگی پلک ناشی از یک بیماری زمینه ای به طور کلی از طریق مدیریت شرایط پزشکی درمان می شود. اگر بینایی شما محدود یا مسدود است، ممکن است جراحی نیز توصیه شود.

جراحی

جراحی پتوز شامل سفت کردن عضله بالابرنده برای بالا بردن پلک است. این جراحی به طور کلی برای کودکان به منظور جلوگیری از تنبلی چشم که می تواند رشد طبیعی سیستم بینایی را مهار کند توصیه می شود. عمل “اسلینگ” نوع دیگری از جراحی است که شامل حرکت دادن عضلات پیشانی برای بلند کردن پلک ها می شود. اگر عضله بالابر بسیار ضعیف باشد، ممکن است این جراحی توصیه شود. اگرچه غیر معمول است، اما مانند هر جراحی ممکن است خطرات عوارضی مانند:

  • خشکی چشم
  • سایش قرنیه
  • هماتوم (جمع شدن خون)
  • قرار دادن پلک خیلی بالا یا خیلی پایین

مطلب پیشنهادی: بهترین کلینیک زیبایی در تهران

عصای پتوز برای افتادگی پلک

اگر شرایط شما برای جراحی توسط بهترین جراح پلک در تبریز مناسب نباشد، ممکن است عصای پتوز توصیه شود. عصا برای افتادگی پلک وسیله ای تخصصی است که پلک را در جای خود نگه می دارد و از افتادگی آن جلوگیری می کند. این دستگاه به قاب هر نوع عینکی متصل می شود، اگرچه فریم های فلزی بهترین عملکرد را دارند. برای پتوز یک طرفه، یک عصا قابل تنظیم به یک طرف قاب وصل می شود. برای پتوز دو طرفه، یک عصا تقویت شده به دو طرف قاب وصل می شود.

افتادگی پلک

آیا می توان از افتادگی پلک پیشگیری کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از افتادگی پلک وجود ندارد. فقط آگاهی از علائم و معاینه منظم چشم می تواند به شما در مبارزه با این اختلال کمک کند. اگر متوجه شدید که فرزندتان دچار افتادگی پلک شده است، فوراً او را نزد پزشک ببرید تا تحت درمان و نظارت قرار گیرد. از آنجایی که پتوز می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد، باید آن را جدی بگیرید. ممکن است بتوانید با مراجعه فوری به پزشک از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

سخن پایانی

بعید است که افتادگی پلک تأثیر قابل توجهی بر سلامت فرد داشته باشد. پتوز در بیشتر موارد به سختی قابل توجه است و تأثیر عمده ای در زندگی روزمره ندارد. اما در مواردی خاص ممکن است بینایی را مختل کند یا در بر ظاهر فرد اثر نامطلوبی داشته باشد.

افتادگی پلک می تواند ثابت بماند، با گذشت زمان بدتر شود (پیش رونده باشد) یا بیاید و برود (منقطع باشد). نتیجه مورد انتظار درمان افتادگی پلک به علت آن بستگی دارد. در بیشتر موارد، جراحی در بازیابی ظاهر و عملکرد بسیار موفق است. اگر قصد انجام عمل بلفاروپلاستی را دارید می‌توانید با مراجعه به مقاله بهترین جراح بلفاروپلاستی، پزشک خود را انتخاب کرده و با خیال راحت این عمل را انجام دهید.

سوالات متداول

آیا جراحی افتادگی پلک نیاز به بیهوشی دارد ؟

این جراحی اغلب به صورت بی حسی موضعی انجام می شود.

تورم بعد از عمل چه مدت زمان طول می کشد تا برطرف شود ؟

بروز تورم، درد و خونریزی بعد از این عمل کاملا عادی می باشد . جایی هیچگونه نگرانی نیست و در عرض چند روز از بین می رود .

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

احمد ملکی

احمد ملکی هستم. دانشجوی پزشکی. نویسنده و مترجم مطالب در حوزه جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *