بهترین متخصص ارتوپدی کودکان در تهران – (لیست ۱۰ تایی ۱۴۰۲) ❤️

۰
(۰)

به دلایل مختلف مانند شکستگی استخوان ناشی از فعالیت و بازی کودکان، زانو درد ناشی از فعالیت های ورزشی زیاد یا یک ناهنجاری رشدی که باعث نگرانی والدین می شود، بچه ها مستعد ابتلا به انواع مختلفی از مشکلات ارتوپدی هستند. با توجه به تفاوت‌های بدن کودکان و بزرگسالان، حوزه تخصصی پزشکی که به عنوان متخصص و دکتر ارتوپدی کودکان شناخته می‌شود، بر مراقبت از مشکلات استخوانی و مفصلی در بدن‌های هنوز در حال رشد آنها تمرکز دارد. در ادامه به شرح این شاخه پزشکی می پردازیم.

ارتوپدی کودکان چیست؟

ارتوپدی کودکان شاخه ای از علم پزشکی است که به بررسی آسیب ها و بیماری های اسکلتی عضلانی در کودکان و نوجوانان می پردازد. گاهی اوقات به عنوان جراحی ارتوپدی کودکان نیز شناخته می شود. شایع ترین مسائلی که کودکان با آن مواجه می شوند عبارتند از بدشکلی پا، اختلال در راه رفتن و دیسپلازی مفصل ران و سایر موارد که این مسائل می توانند ارثی، مادرزادی یا اکتسابی باشند.

مطلب پیشنهادی: بهترین متخصص ارتوپدی تهران

ارتوپدی اطفال یکی از فوق تخصص های ارتوپدی است که بر مشکلات اسکلتی عضلانی رایج در کودکان و نوجوانان تمرکز دارد. به قول معروف، کودکان فقط بزرگسالان کوچک نیستند، بسیاری از تفاوت های اساسی بین مشکلات ارتوپدی که اغلب در بزرگسالان دیده می شود و مشکلات رایج در کودکان و نوجوانان وجود دارد.

ارتوپدی کودکان چیست

منحصر به فردترین ویژگی این گروه سنی این است که آنها به طور فعال در حال رشد هستند. هنگامی که پزشکان با مشکلات اسکلتی- عضلانی کودکان سروکار دارند، باید تأثیر رشد بیشتر بر هر گونه درمان و نتایج پیش بینی شده را در نظر بگیرند. در شناخت و تأکید بر چنین تفاوت‌هایی، فوق‌تخصص ارتوپدی کودکان راه را برای مطالعه دقیق‌تر بیماری‌های شایع و نادر سیستم اسکلتی عضلانی باز کرده است که منجر به ارتقای پروتکل‌های درمانی و بهبود پیش‌آگهی‌ها برای بسیاری از ناهنجاری‌ها شده است.

ارتوپدی کودکان شامل تخصص در طیف گسترده ای از بیماری ها و ناهنجاری ها در کودکان و نوجوانان است، از جمله:

 • آسیب ها و شرایط معمول ارتوپدی کودکان
 • ناهنجاری داخل انگشتی یا پنجه کبوتر
 • انواع شکستگی ها
 • انواع آسیب های ورزشی
 • ضربه مغزی
 • درد مفاصل تشخیص داده نشده

متخصص ارتوپدی کودکان چه شرایطی را درمان می کند؟

همانند سایر رشته‌های پزشکی، تشخیص زودهنگام می‌تواند به پیشگیری از یک مشکل ارتوپدی در دوران کودکی کمک کند و درمان سریع‌تر و سازگارتر را تضمین کند. چند نمونه از شرایطی که در این تخصص درمان می شوند عبارتند از:

 • ناهنجاری های ستون فقرات
 • بدشکلی دست و پا
 • بدشکلی های سیستم اسکلتی عضلانی ناشی از بیماری های عصبی-عضلانی و متابولیک یا سایر بیماری ها.

شرایطی که به دلیل فراوانی آنها نیز برجسته است عبارتند از:

 • ناهنجاری های پا (کف صاف، کف پا بالا)
 • تغییرات راه رفتن (اختلاف طول اندام تحتانی)
 • دیسپلازی هیپ
 • تغییر شکل اندام تحتانی

ارتوپدی اطفال شامل چه فوق تخصص هایی می شود؟

ارتوپدی اطفال عموماً همان زیرتخصصی های ارتوپدی بزرگسالان را پوشش می دهد، اما متخصصانی که در این زمینه کار می کنند به طور خاص در زمینه مسائل ارتوپدی مادرزادی یا مواردی که در کودکی یا نوجوانی به دست آمده اند آموزش دیده اند. این شرایط با گذشت زمان تغییر می‌کنند و ایجاد می‌شوند و بدن بسته به سن بیمار واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. در دوران کودکی ماهیچه ها و استخوان ها به طور مداوم در حال رشد و توسعه هستند. به همین دلیل، تشخیص هر گونه بیماری ارتوپدی در اولین فرصت ممکن برای درمان مناسب آن بسیار مهم است.

متخصص ارتوپدی کودکان

جنبه های منحصر به فرد ارتوپدی کودکان

گاهی اوقات بچه ها را بزرگسالان کوچک تصور می کردند. وقتی صحبت از استخوان می شود، قطعاً اینطور نیست و ملاحظات خاصی وجود دارد که باید در درمان مسائل ارتوپدی در کودکان مورد توجه قرار گیرد. کودکان اغلب بسیار سریع در حال رشد هستند و نواحی که استخوان در آن سریع‌تر رشد می‌کند، به نام صفحه رشد، می‌تواند بسیار آسیب پذیر باشد. استخوان کودک نیز انعطاف‌پذیرتر است ( حتی می‌تواند بدون شکستن خم شود) و قابلیت بازسازی در طول زمان را دارد.

در حالی که بهبود آسیب صفحه رشد به دلیل رشد سریع در آن محل، اغلب بسیار سریع اتفاق می‌افتد، پزشک باید اطمینان حاصل کند که صفحه رشد آسیبی ندیده است یا اگر به درمان خاصی برای آن صفحه رشد نیاز است، اطمینان حاصل شود.

آسیب های ناشناخته به صفحه رشد می تواند منجر به ناهنجاری های رشد مانند بسته شدن زود هنگام صفحه رشد یا رشد غیر طبیعی استخوان شود. بچه ها اغلب کمتر از بزرگسالان می توانند علائم یا ترس های خود را به گونه ای بیان کنند که به راحتی قابل درک باشد. پزشکانی که کودکان خردسال را با مشکلات ارتوپدی درمان می کنند، باید در کسب اطلاعات در مورد وضعیت کودک ماهر باشند.

چه کسی مشکلات ارتوپدی کودکان را درمان می کند؟

هر مشکل استخوانی نیاز به مراقبت از متخصص ارتوپدی کودکان ندارد. بسیاری از مشکلات توسط ارتوپدهای عمومی، متخصصان اطفال یا ارائه دهندگان مراقبت های اورژانسی به خوبی رسیدگی می شود. با این حال، زمانی که مشکل پیچیده تر باشد، ممکن است یک جراح ارتوپد اطفال برای کمک مورد نیاز باشد. در بخش ارتوپدی همه بیمارستان ها، متخصص ارتوپدی کودکان وجود ندارد، اما بسیاری از آنها این بخش را دارند. مطمئناً هر بیمارستان کودکان دارای متخصص ارتوپدی کودکان خواهد بود.

مشکلات ارتوپدی کودکان

کمک به بچه ها احساس خوب

یکی از مهمترین کارهایی که والدین و سایر خانواده و دوستان می توانند برای کودکان مبتلا به بیماری ارتوپدی انجام دهند این است که یاد بگیرند چگونه از کودک خود حمایت کنند. آسیب ها، بیماری ها و شرایط پزشکی می تواند باعث اضطراب و افسردگی در کودکان شود و دانستن نحوه حمایت از کودکان نقش مهمی برای والدین است.

از درخواست کمک از متخصص ارتوپدی کودکان یا متخصص اطفال نترسید. این افراد تجربه زیادی در کار با کودکانی دارند که با مشکلات مشابهی مواجه شده‌اند و به شما در این زمینه کمک خواهند کرد. شما فرزندتان را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسید. ترس‌ها، اضطراب‌ها، ناراحتی‌های او و در میان گذاشتن این موضوع با تیم پزشکی‌ می‌تواند به آنها کمک کند تا از فرزندتان بهتر مراقبت کنند.

چند نکته ساده برای کمک به کودکی که با درمان ارتوپدی مواجه است در ادامه ذکر شده است:

 • فرزندتان را تشویق کنید که سوال بپرسد و با جدیت به آن سوالات با حوصله پاسخ دهید.
 • رفتارهای شجاعانه کودک را با تمجید تقویت کنید.
 • نگویید درد نخواهد داشت مگر اینکه واقعاً اینطور باشد.
 • حمایت کننده و دلگرم کننده باشید حتی در آغوش گرفتن و یک لبخند تا حد زیادی به کاهش اضطراب کودک کمک می کند.

سخن پایانی

موردی برای ترس والدین برای درمان کودکان در صورت نیاز به درمان های ارتوپدی وجود ندارد. خوشبختانه، اکثریت قریب به اتفاق بیماری‌های ارتوپدی کودکان، موقتی هستند. اسکلت کودک توانایی فوق العاده ای برای التیام پس از ضربه، بهبودی از آسیب و تحمل درمان ها دارد. در این میان والدین با جدی گرفتن شرایط فرزندانشان برای اطمینان از دریافت درمان مناسب و سپس گوش دادن به صحبت های کودک برای اطمینان از اینکه از حمایت عاطفی در حین بهبودی برخوردار هستند، مهمترین وظیفه را دارند.

سوالات متداول

درمان های غیر جراحی ارتوپدی کودکان شامل چه چیز هایی می شود؟

بریس و اسپلینت تزریق درمانی فیزیوتراپی داروهای ضدالتهاب خوراکی کار درمانی روان درمانی

راه های پیشگیری از بیماری ارتوپدی کودکان چیست؟

چکاپ نوزادان بلافاصله پس از تولد انجام تست ژنتیک قبل و پس از تولد نمونه برداری از ماهیچه و استخوان نوزادان انجام آزمایش خون

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

ویدا جامی

ویدا جامی هستم. علاقه مند به حوزه تولید محتوا. سالها در زمینه ترجمه و تولید محتوا اطلاعات عمومی مشغول به فعالیت هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *