ارتودنسی دندان چقدر طول می کشد؟ مراقبت درست از آن چگونه است؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که بیماران می پرسند این است که چه مدت باید ارتودنسی را داشته باشند؟ گفتن یک تاریخ دقیق سخت می باشد زیرا افراد متفاوت هستند. با این حال، متخصص ارتودنسی می تواند به اکثر بیماران راهنمایی لازم برای درمان قبل از استفاده از سیم ها را بدهد.

قبل از شروع درمان، متخصص ارتودنسی معاینات کامل دهانی و صورت را با استفاده از اشعه ایکس و یا اسکن صورت انجام می دهد تا نیازهای ارتودنسی را مشخص کند. سپس برنامه شخصی سازی شده درمانی شما بر اساس شکل فعلی، قرارگیری و ساختار دندان ها، فک و استخوان های صورت شما ایجاد می شود و متخصص ارتودنسی می تواند زمان تقریبی درمان ارتودنسی شما را بگوید.

مراقبت درست در حین درمان می تواند اتمام سر وقت درمان را تضمین کند. مراقبت نامناسب از ارتودنسی باعث پوسیدگی، عوارض و هزینه اضافی می شود، بنابراین باید از دستورات متخصص ارتودنسی پیروی کرده و برای جلسات بعدی نیز مراجعه کنید.

به طور متوسط، درمان ارتودنسی چقدر طول می کشد؟

متوسط زمان درمان ارتودنسی

به طور کلی، این درمان می تواند بین ۱۲ تا ۳۶ ماه طول بکشد. با این حال عوامل زیادی می توانند روی دوره درمان تاثیر بگذارند که برای هر فرد متفاوت است. عوامل موثر در طول دوره ارتودنسی عبارتند از:

 • سن. بیمارانی که تراکم دندان کمتری دارند، ساختار فک و صورت آنها در حال رشد و تحرک است و ممکن است به زمان درمانی یا شاید فشار کمتری برای منظم کردن دندان ها نیاز داشته باشند. بیماران با سن بالاتر نیاز به ابزار و روش هایی دارند که فشار بیشتری در طی دوره درمان ایجاد کنند تا به بیشترین هم ترازی / ردیف شدن دندان ها برسند. بیشتر درمان های ارتودنسی بین سنین ۹ تا ۱۴ سال است که دندان های شیری، دائمی و ساختار صورت هنوز در حال رشد هستند. این امر به متخصص ارتودنسی اجازه اصلاح مشکلات موجود را داده و به ایجاد بهبود بیشتر کمک می کند.
 • حاد بودن شرایط شما. اصلاح دندان های کج و فشرده معمولا کمتر از اصلاح بیش از حد جلو عقب بودن دندان در دو فک، یا مشکلات همترازی بیشتر در فک زمان می برد. هر چه اصلاح کمتری برای شرایط فعلی شما نیاز باشد، زمان درمان کوتاه تر می شود. درمانی که نیاز به ایجاد فضای بیشتر، کشیدن دندان یا تنظیم دوباره هم ترازی دندان ها دارد، نسبت به تغییر مکان چند دندان، به طور قابل توجهی زمان بیشتری لازم دارد.
 • رعایت برنامه جلسات درمانی و راهنمایی های متخصص ارتودنسی. هر جلسه در طی درمان مهم است، در جلسه درمانی شما، متخصص ارتودنسی پیشروی را بررسی می کند و تنظیمات مورد نیاز را انجام می دهد. پیگیری راهنمایی های متخصص ارتودنسی در مورد استفاده درست از وسایل – مانند کش ها – مراقبت دندانی و رژیم غذایی مهم هستند. انجام ندادن این کارها می تواند منجر به آسیب های پرهزینه به ابزار و مشکلات دیگر درمانی شود. سعی در بالا بردن سرعت درمان با تنظیم خودسرانه ابزار و نادیده گرفتن توصیه ها نکنید، فشار اضافی می تواند دندان ها را جابجا کند یا باعث شود دندان ها ترک بخورند و نیاز به درمان های دیگری مانند کامپوزیت دندان یا لمینت داشته باشند.
 • تجربه متخصص ارتودنسی. سطح تجربه و مهارت متخصص می تواند روی مدت زمان درمان تاثیر بگذارد. ارتودنتیست با تجربه می داند کدام روش درمانی را انجام دهد تا بهترین نتیجه را در کوتاه ترین زمان به دست آورد. دندانپزشکی با کمتر از سه سال تجربه و آموزش های ارتودنسی احتمال کمی در دریافت نتایج مطلوب در زمان کوتاه دارد.

در طی ارتودنسی چگونه از براکت ها محافظت کنید

هدف گذاشتن براکت ها بهبود سلامت عمومی دهان و دندان و ایجاد لبخندی زیبا و مناسب است. اما اگر وقتی براکت دارید از دندان های خود مراقبت نکنید، ممکن است به آسانی لک شوند، حفره ها و مشکلات لثه ایجاد گردند که می تواند منجر به بیماری هایی در طی زندگی شوند. برای همین انجام مراقبت همیشگی از براکت های ارتودنسی مهم می باشد. در اینجا نکاتی برای کمک به شما در مراقبت از براکت ها آورده شده است:

مرتبا مسواک بزنید

مسواک براکت ارتودنسی

وقتی نوبت مسواک زدن براکت ها می شود، بهتر است طرح دو به دو، دو بار مسواک در روز به مدت دو دقیقه، عالی می باشد. از خمیردندان حاوی فلوراید و مسواک نرم استفاده کنید. حتما نوارهای لاستیکی یا چیزهای دیگر را در بیاورید و سپس مسواک بزنید. به مدت دو دقیقه، از بالا شروع کنید و از حرکات دایره ای آرام استفاده کنید، مسواک را روی همه دندان ها حرکت دهید. وقتی مسواک می زنید، حتما مسواک را پایین و بالای براکت ها ببرید تا  هر چیزی که زیر سیم ها هست را خارج کند. وقتی تمامی دندان های بالا را مسواک زدید، به سمت دندان های پایین رفته و این کار را تکرار کنید.

نخ دندان و دهان شویه

از آنجایی که مسواک به تمامی شکاف ها و ترک های بین دندان ها نمی رسد، باید یک بار در روز نیز از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان را با نخ یا وسایل کمکی دیگر بین دندان ها بکشید تا ذرات غذایی که مسواک نتوانست بردارد را حذف کند. سپس، وقتی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تمام شد، حتما با دهان شویه آب کشی کنید تا به نواحی سخت که نیاز به مراقبت بیشتر دارند، دسترسی پیدا کنید.

آب فشان دندانی

اگرچه جایگزین نخ دندان نمی شوند، اما وسایل آبکشی دندانی مانند آبفشان دندان، می توانند کمکی عالی برای سلامت دهانی براکت ها ایجاد کنند. استفاده از آبفشان دندانی کمی سختی دارد، اما هنگامی که آن را در روتین خانگی خود قرار دادید، دوستش خواهید داشت. وسایل آب کشی دهان می تواند برای حذف باقی مانده غذاهای چسبیده ای که با نخ دندان و مسواک نرفتند مفید باشند.

با آینه بررسی کنید

وقتی مراحل قبل انجام شد، باید دندان های خود را در آینه بررسی کنید. باید به دقت به آنها نگاه کنید تا مطمئن شوید غذایی باقی نمانده. به نواحی که ممکن است سیم ها جابجا شده یا چسبیده باشند نیز دقت کنید. چک کردن براکت ها به طور مرتب می تواند مفید باید، زیرا می توانید به سرعت مشکلات را ببینید و زمانی که چیزی درست نیست متخصص ارتودنسی را در جریان بگذارید. وقتی براکت های بالا و پایین را بررس کردید، می توانید بندهای پلاستیکی و دیگر موارد را دوباره متصل کنید.

در زمانی که براکت دارید مراقب غذاهایی که می خورید باشید

محدودیت غذایی یکی از موضوعات مرسوم در زمان ارتودنسی است که در اولین بار براکت ها را قرار می دهید، بیان می شود. نیاز به تنظیم عادات غذایی خود در هنگام داشتن براکت ها دارید، اما انجام دادن این دستورات سخت نمی باشد و خبر خوب این است که موقتی هستند.

غذاهایی که با داشتن براکت ها خوردن آنها بی خطر است

بگذارید با غذاهایی که می توانید در هنگام داشتن براکت ها بخورید شروع کنیم که شامل موارد زیر می شوند:

 • سبزیجات پخته
 • نان های نرم
 • ماست و شیر
 • میوه های نرم
 • گوشت های کم چربی
 • توفو
 • کره مغز های نرم، مانند بادام زمینی

غذاهایی که در هنگام داشتن براکت ها باید از آنها اجتناب کرد

وقتی براکت دارید، بهتر است خوردن برخی غذاها را محدود یا متوقف کنید:

 • ذرت بو داده
 • نان بسیار سفت و خشک
 • آبنبات سفت
 • چیپس های ترد
 • میوه های سفت
 • تمامی مغزها و دانه ها
 • گوشت دارای استخوان

نکات وعده غذایی

در کنار اهمیت دادن به غذایی که می خورید، باید مراقب نوع غذا خوردن خود نیز باشید. بهتر است گازهای کنترل شده با چنگال و قاشق را به جای گاز زدن مستقیم چیزی انجام دهید. بله، خوردن پیتزا با چنگال یا بریدن یک سیب به قطعات کوچکتر قبل از خوردن آن سخت است، اما انجام این کار باعث کاهش احتمال شکستن براکت ها یا ایجاد درد می شود.

اگر به خاطر تنظیمات جدید درد دهانی دارید، می توانید غذای سرد، مانند بستنی، ماست یخ زده و آب سرد بخورید. سردی این غذاها اغلب به تسکین درد و آزردگی دهان کمک می کند.

داشتن دندان های مرتب و دائمی نیاز به صبوری دارد

ممکن است پیش از پایان زمان پیش بینی شده درمانی خود بهبودی چشم گیری را مشاهده کنید. با این حال این به معنی این نیست که درمان رو به اتمام است. هدف متخصص دندانپزشک شما ایجاد هم ترازی مناسب در دندان و فک – مکان هایی که شما ممکن است هم ببینید و هم نببینید –  است. درمان ارتودنسی مختص دندان های شما است و برای بدست آمدن نتایج طولانی مدت طراحی شده است. گرچه صاف شدن دندان ها ممکن است زیاد طول نکشد، اما دائمی کردن آنها نیازمند سفت شدن استخوان های فک در اطراف محل تغییر کرده می باشد.

صرف نظر از اینکه درمان شما چقدر طول می کشد، متخصص ارتودنسی به احتمال زیاد ردیف کننده دائمی یا موقتی (یا هر دو) را برای حفظ جابجایی دندان ها به شما پیشنهاد می دهد. استفاده و مراقبت از ردیف کننده مناسب به حفظ نتایجی که روی آن برای مدت زیادی سرمایه گذارید کرده اید کمک می کند.

 

/سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی ویکی درمان در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.