آی یو دی چیست؟ + مزایا و معایب آن

۰
(۰)

قرار دادن دستگاه داخل رحمی یک روش سرپایی است که باید توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی آموزش دیده انجام شود. دستگاه های داخل رحمی یا آی یو دی یک شکل موثر و رو به افزایش محبوب از پیشگیری از بارداری برگشت پذیر هستند. افزایش محبوبیت IUD به اثربخشی، سهولت برگشت پذیری و رضایت بیمار، با حداقل تلاش مورد نیاز برای استفاده طولانی مدت نسبت داده شده است. آی یو دی ها معادل عقیم سازی لوله ها برای جلوگیری از بارداری هستند.

در ادامه با این روش جلوگیری از بارداری بیشتر آشنا خواهیم شد. در ادامه مطلب از ویکی درمان همراه ما باشید.

آی یو دی چیست؟

دستگاه داخل رحمی (IUD) یک وسیله کوچک به شکل T ساخته شده از پلاستیک است که برای جلوگیری از بارداری در داخل رحم شما قرار می گیرد. آنها محافظت طولانی مدت و قابل اعتماد در برابر بارداری را ارائه می دهند و برگشت پذیر هستند. دو نوع IUD وجود دارد: هورمونی و غیر هورمونی.

آی یو دی هورمونی : آی یو دی های هورمونی دستگاه های پلاستیکی کوچکی به شکل T هستند که در رحم (رحم) قرار می گیرند. آی یو دی های هورمونی حاوی پروژسترون هستند. این یک نسخه مصنوعی از هورمون پروژسترون است که به طور طبیعی توسط تخمدان ها ساخته می شود. IUD های هورمونی دارای یک پوشش (غشاء) هستند که آزاد شدن آهسته پروژسترون را در رحم کنترل می کند. 

IUD مسی غیر هورمونی : IUD مسی غیر هورمونی یک وسیله پلاستیکی کوچک با سیم مسی است که دور قاب آن پیچیده شده است. به داخل رحم (رحم) وارد می شود که در آنجا دائماً مقدار کمی مس آزاد می کند.

مزایا استفاده آی یو دی (IUD)

مزایای دستگاه IUD شامل موارد زیر است:

 • اثربخشی: یکی از موثرترین روش های کنترل بارداری هستند.
 • طول عمر: بسته به نوع می توانند بین ۳ تا ۱۲ سال دوام بیاورند.
 • راحتی: هیچ آمادگی قبل از رابطه جنسی یا یادآوری لازم نیست.
 • مقرون به صرفه: ممکن است در ابتدا کمی پرهزینه باشد، اما برای چندین سال هیچ هزینه ای وجود نخواهد داشت.
 • برگشت پذیر: اگر می خواهید باردار شوید، آن را بردارید و بلافاصله شروع به تلاش کنید.
 • عادت ماهیانه آسان تر: بسیاری از افراد قاعدگی های سبک تر و بهبودی در گرفتگی عضلات را تجربه می کنند.

معایب قرار دادن آی یو دی (IUD)

البته آی یو دی معایبی نیز دارد که عبارتند از:

 • در برابر عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت نمی کنند.
 • قرار دادن آن می تواند دردناک باشد.
 • اگر بیمه نداشته باشید، هزینه اولیه می تواند گران باشد.
 • در موارد نادر خطراتی وجود دارد.
  آی یو دی چگونه کار می کند؟
  آی یو دی چگونه کار می کند؟

آی یو دی چگونه کار می کند؟

هر نوع IUD کمی متفاوت عمل می کند، اما نتیجه یکسانی دارد: رسیدن اسپرم به تخمک را دشوار می کند.

 • نوع غیر هورمونی در سیم پیچ مسی پیچیده شده است. یون‌های مس منتشر شده در رحم شما محیطی را ایجاد می‌کنند که برای اسپرم نامناسب است. اساساً، مس اسپرم را بی قدرت می کند، بنابراین نمی تواند تخمک را بارور کند و شما را باردار کند.
 • آی یو دی های هورمونی حاوی هورمون پروژستین است که شبیه پروژسترون است که به طور طبیعی در بدن شما وجود دارد. هر برند حاوی مقدار متفاوتی از هورمون است که بر مدت زمان ماندگاری آنها تأثیر می گذارد.

این هورمون از چند جهت از بارداری جلوگیری می کند. این ماده مخاط دهانه رحم را غلیظ می کند تا از ورود اسپرم به رحم جلوگیری کند و از حرکت اسپرم جلوگیری می کند تا رسیدن به تخمک و لقاح آن دشوارتر شود. همچنین پوشش داخلی رحم را نازک می کند، بنابراین احتمال اینکه تخمک به رحم بچسبد (لانه زنی) کمتر است.

مطلب پیشنهادی : ۰ تا ۱۰۰ قرص ضد بارداری + عوارض جانبی

گذاشتن آی یو دی

IUD توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی وارد می شود. عمل درج آی یو دی بیش از یک یا دو دقیقه طول نمی کشد. مصرف مسکن‌های بدون نسخه (OTC) قبل از عمل می‌تواند به کاهش درد کمک کند، اما فرآیند قرار دادن آن برای همه یکسان نیست. میزان ناراحتی بستگی به عوامل زیر دارد، مانند:

بسیاری افراد فرآیند قرار دادن آی یو دی را بیش از آن که دردناک باشد، ناخوشایند می‌دانند و احساس می‌کنند که در حین جاگذاری، احساس سوزش دارند. برخی نیز بعد از جاگذاری، درد متوسط ​​تا شدید شکم، گرفتگی و فشار را تجربه می کنند. در برخی موارد، ممکن است عرق کنید، حالت تهوع داشته باشید یا سرگیجه داشته باشید که البته این عوارض جانبی باید ظرف چند ساعت یا روز بعد از بین بروند.

اگر نگران درد یا احساس اضطراب هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها معمولاً می توانند از قبل داروهایی مانند مسکن ها، داروهای ضد اضطراب یا دارویی برای نرم کردن دهانه رحم تجویز کنند. همچنین می‌توان از بی‌حس کننده موضعی یا اکسید نیتروژن استفاده کرد.

خطرات استفاده از آی یو دی چیست؟

عوارض استفاده از آی یو دی چیست؟

آی یو دی برای اکثر افراد بی خطر است، اما داشتن شرایط خاص می تواند احتمال عوارض جانبی را افزایش دهد. IUD برای افرادی که:

 • بیماری مقاربتی دارند
 • سابقه اخیر بیماری التهابی لگن (PID) دارند
 • ممکن است باردار باشند 
 • سرطان دهانه رحم دارند
 • سقط جنین یا زایمان در ۳ ماه گذشته داشته اند
 • به مس حساسیت دارند
 • اختلال خونریزی دارند که از لخته شدن خون به درستی جلوگیری می کند
 • مبتلا به بیماری ویلسون هستند
 • سرطان سینه دارند یا در گذشته داشته اند

توصیه نمی شود. سایر خطرات احتمالی عبارتند از:

 • عفونت پس از قرار دادن: خطر عفونت کمی وجود دارد. این خطر در ۲۰ روز اول بالاست و سپس به طور قابل توجهی کاهش می یابد.
 • خارج شدن آی یو دی: احتمال کمی وجود دارد که IUD شما از جای خود خارج شود. استفاده از فنجان قاعدگی، سن زیر ۲۰ سال می تواند این خطر را افزایش دهد.
 • سوراخ شدن: هنگامی که آی یو دی وارد می شود، ممکن است از دیواره رحم عبور کند، اما این غیر معمول است (کمتر از ۱٪ موارد).

برداشتن آی یو دی چگونه است؟

پزشک شما می تواند IUD شما را در هر زمانی خارج کند. ممکن است به دلایل زیر بخواهید آن را خارج کنید:

 • تصمیم برای باردار شدن 
 • اتمام زمان استفاده و نیاز به تعویض
 • احساس ناراحتی طولانی مدت یا سایر عوارض جانبی نامطلوب 
 • عدم نیاز به این روش پیشگیری

برای اکثر زنان، برداشتن آی یو دی یک روش ساده است که در مطب پزشک انجام می شود. برای این کار، پزشک نخ های دستگاه را با فورسپس می گیرد، بازوهای IUD به سمت بالا جمع می شوند و دستگاه به بیرون می لغزد.

برداشتن آی یو دی چگونه است؟

اگر آی یو دی با کشش جزئی خارج نشود، پزشک دستگاه را با استفاده از روش دیگری خارج می کند. اگر IUD به دیواره رحم شما چسبیده باشد، ممکن است برای برداشتن آن به هیستروسکوپی نیاز داشته باشید. در طول این روش، پزشک دهانه رحم شما را برای قرار دادن هیستروسکوپ باز می کند. هیستروسکوپ به ابزارهای کوچک اجازه می دهد تا وارد رحم شما شوند. شاید برای این روش نیاز به بیهوشی داشته باشید. ممکن است بین پنج دقیقه تا یک ساعت طول بکشد تا هیستروسکوپی کامل شود.

تحقیقات اخیر همچنین نشان می دهد که برداشتن با هدایت اولتراسوند یک راه موثر برای خارج کردن IUD است که با فورسپس خارج نمی شود. این روش می تواند نسبت به هیستروسکوپی تهاجمی کمتر و مقرون به صرفه تر باشد.

بهترین زمان قرار دادن آی یو دی چه زمانی است؟

اگر جایگذاری را در ۷ روز دوره قاعدگی انجام ندهید، پزشک قبل از اقدام به جایگذاری، یک تست حاملگی از شما می گیرد تا احتمال حاملگی را رد کند. سپس یک معاینه دودستی انجام می دهد که به این صورت است: دو انگشت را وارد واژن کرده و با دست دیگر از روی شکم ارگان های داخل لگن را لمس می کند. این کار برای تعیین دقیق محل قرارگیری، قوام، اندازه، تحرک رحم و درد که نشانه ای از عفونت است، انجام می شود.

آیا خانم هایی که سزارین انجام داده اند می‌توانند از آی ‌یو ‌دی استفاده کنند؟

نوع زایمان هیچ ربطی به گذاردن آی ‌یو ‌دی ندارد. با گذشت شش هفته از سزارین، رحم آمادگی لازم را برای کارگذاری IUD پیدا می‌کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

الهام کریمی

الهام کریمی هستم. دانشجوی پزشکی، زنان و زایمان. تلاش میکنم شما را با محتواهای صحیح و به روز در زمینه آشنا کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *