آب مروارید یا کاتاراکت چیست؟

۰
(۰)

آب مروارید به معنای تیره شدن و کدر شدن عدسی چشم است که باعث تاری چشم می شود. که آن باعث کم شدن واضحی چشم در زمان مطالعه و رانندگی است. بیشترین افرادی که به آب مروارید مبتلا می شوند، افراد بالای سن ۶۰ تا ۶۵ سال هستند. این روند،  روندی طبیعی است که به علت گذر سن اتفاق می افتد.

عدسی چشم قسمتی از چشم است شفاف و بدون وجود هیچ رگی است که ضخامت ۴ میلی متر دارد و ۹ میلی متر قطر دارد. آب مروارید را کاتاراکت نیز می گویند. لایه ای حساس به نور در چشم وجود دارد که باعث دریافت پیام بینایی می شود که به ان شبکیه می گویند. چشم سالم که بینایی کامل دارد، نور از عدسی عبور می کند و متمرکز بر روی شبکیه می شود.

انواع آب مروارید

در بعضی مواقع عدسی چشم شفافیت خود را از دست می دهد و اختلال در بینایی به وجود می اید. در مرحله اول آب مروارید باعث تیرگی و کدری قسمت کوچکی می شود اما به مرور بخش های بیشتری درگیر می شود که باعث اختلال در بینایی است.

پیشرفت آب مروارید و سرعت ان در افراد جوان و مبتلا به دیابت بسیار زیاد است. آب مروارید انتقال پیدا نمی کند، یعنی از چشمی به چشم دیگر قدرت منتقل شدن ندارد.

انواع آب مروارید:

 • اولین نوع را می توان مربوط به افزایش سن دانست که در مرور زمان لنز شفافیت خود را از دست می دهد و سخت می شود.
 • دومین نوع به دلیل ابتلا به بیماری های خاص به وجود می آید مانند بیماری های دیابت و یا مصرف بیش از حد داروهایی که دارای کورتون هستند.
 • وجود سومین نوع آن به دلیل ضربه خوردن به چشم به وجود می آید که به ان کاتاراکت ضربه ای نیز می گویند. در بیشتر موارد با گذشت زمان و بعد از سالهای بسیار در افراد به وجود می آید.
 • در بعضی از افراد اب مرواید به طور مادرزاد به وجود دارد که به ان کاتاراکت مادرزادی نیز می گویند. در بیشتر موارد افراد در نوزادی و بعضی دیگر در دوران کودکی به ان دچار می شوند. که در این افراد معمولا فرد اختلالی در بینایی به وجود نمی آید اما اگر اختلال به وجود بیاید باید چشم کودک و یا نوزاد را عمل جراحی کنند.

علائم آب مروارید

مقاله پیشنهادی: برای سیاهی دور چشم فیلر بهتر است یا تزریق چربی؟

 • کاتاراکت و یا آب مروارید بستگی به سابقه خانوادگی افراد، مخصوصا خانواده درجه اول و دوم نیز دارد.
 • ششمین نوع آن را می توان به مقابل نور بودن چشم بدون محافظ به مدت طولانی دانست.
 • می توان نوع دیگر آن را سابقه داشتن جراحی و یا التهاب چشم دانست.
 • همچنین نوع دیگر که باعث ایجاد آن می شود مربوط به مصرف الکل و سیگار است.

علائم مربوط به آب مروارید

بیشترین علائم مربوط به کاتاراکت را می توان موارد زیر نام برد:

 • محو شدن و تاریی دید
 • حساسیت بسیار شدید به نور و چراغ های اتومبیل در هنگام شب
 • کمرنگ شدن و محو شدن رنگ ها
 • کور سو و کاهش دید در شب
 • دوبینی و یا چند بینی چشم ها
 • بیشتر شدن دید از نزدیک

علت وجود آب مروارید

ساختار چشم به این صورت است که پشت عدسی، مردمک و عنبیه قرار دارد. عدسی چشم به مانند لنز دوربین عکاسی است. هر لکه ای که بر روی لنز آن قرار بگیرد باعث تیرگی و تاری عدسی می شود. اگر نور متمرکز نشود و دچار پراکندگی شود، در نتیجه تصویر دقیقی در شبکیه ایجاد نمی شود و باعث اختلال در بینایی می شود.

عدسی چشم از دو مواد متشکل شده است، آب و پروتئین مواد تشکیل دهنده ان است. پروتئین ها به صورت دقیق و منظم وجود دارند و همین امر باعث شفاف شدن عدسی است. زمانی که سن افراد افزایش پیدا می کند ساختار منظم پروتئین هایی که تشکیل دهنده عدسی هستند دچار اختلال می شوند، در نتیجه در صورت از هم گسیستگی لکه هایی تیره بر روی  عدسی پدیدار می شود.

با بیشتر شدن این لکه های تیره عدسی شفافیت خود را از دست می دهد و نمی تواند نور را عبور دهد. کاتاراکت یا آب مروارید به صورت کاملا آهسته پیش می رود.

علت به وجود آمدن آب مروارید

مقاله پیشنهادی: معرفی روش لیفت چشم در خانه (ساده و کم هزینه)

درمان و حل آب مروارید

پزشکان مرحله اول درمان آن را استفاده بیمار از عینک می دانند اما در بعضی شرایط این درمان به بیمار کمک نمی کند. جراحی آب مروارید را فیکو نیز می گویند که آن تنها راه حل قطعی است. پزشکان عدسی کدر و تیره را خارج می کنند و با عدسی مصنوعی جایگزین می کنند که به آن فیکو می گویند.

سخن پایانی

در بعضی موارد افراد متوجه کاهش شفافیت دید خود نمی شوند به همین دلیل توجه به نشانه های وجود آب مروارید نمی کنند. در صورتی که جراحی را پزشک شما تنها راه درمان شما دانست باید در زمان مشخص شده جراحی کنید و به توصیه ها و مراقبت های بعد از جراحی عمل کنید. . بعد از جراحی باید از شست و شوی اطراف چشم خودداری کنید. سعی کنید بعد از عمل به هیچ عنوان بارهای سنگین جا به جا نکنید و به سمت پایین به شدت خم نشوید.

سوالات متداول

آیا ممکن است آب مروارید به دلیل ضربه به سر، یا ضربه به چشم اتفاق بیافتد؟

بله، آب مروارید میتواند ناشی از ضربه به سر و بدون ایجاد آسیب در چشم ایجاد گردد .

آیا آب مروارید مادرزادی ارثی است؟

طبق مطالعات انجام شده ، حدود ۰.۰۳ درصد (۳ از ۱۰۰۰۰) از نوزادی دارای برخی از انواع آب مروارید مادرزادی هستند. حدود ۲۰ درصد از آنها سابقه آب مروارید ارثی مادرزادی را داشتند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

ویدا جامی

ویدا جامی هستم. علاقه مند به حوزه تولید محتوا. سالها در زمینه ترجمه و تولید محتوا اطلاعات عمومی مشغول به فعالیت هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *